Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Alex92

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Va salut pe toti cu deosebit respect,

In vara care urmeaza voi avea de facut o decizie destul de importanta, si anume alegerea facultatii. De mic am fost pasionat atat de masini cat si de telefoane si gadgeturi. Din a9a ma gandeam ca voi merge la Telecomunicatii insa de aproximativ un an am luat serios in considerare si posibilitatea de a merge inspre Industria Auto. As dori sa-mi dati un sfat, doua; sau daca vreunul dintre voi este la una din facultatile mentionate, ori a terminat si a gasit ceea ce cauta.

Sper ca am postat bine.
Skip ads

  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Eu iti recomand : Automatica & Calculatoare sau ceva legat de Electromecanica....
  • Alex92

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc de recomandare... altii, ceva sfaturi?
  • wizard.time

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Eu iti recomand Inginerie Auto dar aici trebuie sa stapanesti foarte bine matematica, fizica si chimia deoarece ele am vazut ca sunt baza.Conteaza si ce profil ai fost la liceu, daca ai fost la auto chiar te sfatuiesc sa urmezi aceasta facultate.
Eu momentan sunt la managementul afacerilor dar dupa ce o sa termin facultatea asta o sa dau si la inginerie auto.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca faci facultate pe industria auto, posibilitatile de a profesa mai departe vor fi relativ limitate, deoarece profesarea in domeniu cere existenta unei investitii masive: atelier auto (probabilitate mica sa lucrezi cu tehnologii noi), reprezentanta (same) fabrica auto (nu stiu sa fie vreuna prin zona asta)
Telecomunicatii sau automatica si calculatoare iti permite sa mergi pe zona de IT. Sanse mai mari sa lucrezi cu tehnologii noi, si chestia asta conteaza
  • Alex92

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2010

  • Mesaj Privat
ciclul inferior l-am terminat la mate info si ciclul superior il voi termina la limbi. In ambele conteaza matematica si fizica. Vei da la inginerie auto pentru ca nu vei gasi un post cu "managementul afacerilor" sau pentru ca asa vrei? Ce credeti ca va avea mai mare trecere in viitor?

LE: jE cred ca ai dreptate.. eu ma gandeam/gandesc ca daca termin inginerie auto voi avea posibilitatea de a lucra cu tehnologii noi, dar probabil e doar un vis.
  • wizard.time

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Vreau eu sa dau la inginerie auto iar dupa ce termin si cu asta la primul post care il gasesc disponibil ma voi angaja ,ori management ori auto.
Oricum eu banuiesc ca voi gasi ceva ce are legatura cu managementul.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Alex, daca mergi la un atelier auto o sa ai 5% sanse, daca o sa mergi la un dealer o sa ai cam 30% sanse, si daca o sa lucrezi la o fabrica, cam 45%. Cercetare... hehe...
recomand cu caldura o facultate mai aproape de IT/telecomunicatii. Ca sa intelegi, lucrez la o firma de software, iau contact cu tehnologiile noi la 6 luni-1 an cel mult dupa ce ies.
Skip ads

  • wizard.time

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Din sfaturile tale am inteles ca nu prea ajuta aceasta facultate.Oricum eu trebuie sa o termin pe asta la care sunt momentan.
Interesant e ca la noi in tara nu prea se mai fac angajari ci disponibilizari.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@Alex92
la fel ca si @jE iti recomand IT/telecomunicatii, ai posibilitatea de a fii conectat in permanenta cu noile tehnologii,si sa iti gasesti un job mult mai usor pe cand in industria auto cum zicea si colegul una e sa lucrezi in cercetare, sau fabrica si alta e in service
bafta in alegere
  • wizard.time

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Apropo ''lucio85'' noi avem IT/telecomunicatii la Brancusi?
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
alex ca tot ziceai ca esti la limbi straine si acum vrei o facultate in inginerie
cred ca asta le-ar impaca pe ambele

http://www.pub.ro/ro/educat...imbi-straine.html

@wizard.time
nu


Ultima modificare facuta de lucio85 la Mar 08 Mar, 2011 7:47 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
In zona in care locuiesc, s-a deschis/se va deschide un mare centru de cercetare, RTR, un fel de divizie de cercetare a Dacia-Renault. Desi RTR exista de 3-4 ani(cu doua sedii in Bucuresti si teste de masini in parcare si in birou), cea mai mare realizare a lor este versiunea de echipare Logan a Loganului(au scos o scrumiera, un surub si si si).
In mare am o explicatie. Cunostintele mele ce lucreaza la o astfel de firma, este fiul lui X care cunoaste pe Y care lucreaza la Z care a vandut(intermediat vanzarea) pamant catre RTR, si gata angajarea Laughing Probabil in timp se vor forma si vor urma grandioase realizari.

Deci cam la atat se rezuma cercetarea auto in RO.

Un aspect mai interesant, la RTR cunosc personal auxiliar(fochist, ingrijitor, electrician), deci nu ingineri, ce sunt platiti mai bine decat cei de la birouri. Nu, nu spun sa nu faci facultate, ci doar exemplific.
  • Alex92

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2010

  • Mesaj Privat
hmm multumesc tuturor pentru sfaturile de pana acum. @ lucio85 e departe facultatea dar ar suna bine specializarea "Ingineria informatiei (in limbile engleza si franceza)"; cred ca pana la urma voi lua in considerare sfatul calduros al lui jE;
@DB77AAA - nu tin mortis sa lucrez intr-un birou. De facut faculta insa tot cred ca voi fi nevoit sa fac. Acum nu conteaza ce stii sa faci daca nu ai diploma in zilele noastre. De aceea e mai "sigur" sa fac facultate Desi eu sper ca cercetarea auto in RO se va dezvolta in viitorul apropiat, o data cu schimbarea mentalitatii. - chiar daca nu voi merge intr-acolo.
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Off topic:
Parintii il intreaba pe tanarul debusolat, dupa ce termina liceul:
- nu vrei sa platim sa te bagam in lot sa joci fatbal? Asta NU
- nu vrei in Spania sa-ti faci o viata acolo? Asta NU
- nu vrei sa platim sa te facem vedeta media? Asta NU
Maica-sa nervoasa: Atunci fa o facultate, sa rada tot blocul de noi. Smile
Imi plac pasiunile tale, te vad ca si controlor de zbor la ROMAVIA cu salariu net de 3.500 EUR pe luna (fara prima) Wink


On topic: Pana cand mi-am dat seama ce vreau, am muncit 2 ani pe vremea comunismului ca lacatus mecanic intr-o intreprindere de confectii. Atunci era cu repartitie, nu prea puteai s-o freci in cluburi, armata obligatorie, mai greu, facultatea era de stat pe 5 ani, si nu se facea pe bani. in 3 ani cu intrebari/raspunsuri pe internet
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Si completez la spusele colegului @daniel_aoe : Sau deloc, cu spaga.
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
sustin ce zice si JE, in momentul asta, in domeniul inginerie auto nu prea ai sanse de angajare. Cei de afara nici nu te baga in seama cu o diploma de romania. Asta ti-o zic din proprie experienta. Daca nu ai cativa ani buni de experienta in spate, nici nu te baga in seama firmele de afara, pe cand IT-ul romanesc e printre cele mai bune. Am vecin, inginer auto, a lucrat la Dacia o perioada, dar apoi a plecat ca nu-i convenea, acum vrea sa plece la munca afara, iar tipul e foarte bun si pasionat de cea ce face.
Eu zic sa mergi pe IT sau in zona apropiata, sunt cam singurele care mai fac performanta in romania, si care chiar studiaza ultimele tehnologii, caci in domeniul asta iti trebuie doar un calculator.
Eu sunt inginer de sisteme energetice, si primii 2 ani i-am facut la politehnica din bucuresti, urmatorii 2 afara, tot ce am studiat au fost pe tehnologii care afara se vad in muzee, caci costa enorm de mult retehnologizarea laboratoarelor pentru a fi in pas cu ultima tehnologie, iar androneasca prefera sa deturneze banii decat sa investeasca in studenti.

Eu de asemenea, fara cel mai mic misto iti recomand sa te interesezi si de universitatile private.
Spre exemplu universitati precum Romano-americana sau Dimitrie Cantemir sunt foarte bine vazute afara, pe cand despre universitati precum politehnica din bucuresti nu a auzit nimeni nimic.
Asta ti-o zic iar din proprie experienta, cand seful de departament ma intreba de la ce universitate am venit, iar eu ii ziceam de politehnica iar el ma intreba cum e fata de Cantemir, si daca e la fel de buna.
Cele private, au o groaza de contacte internationale, cu diferite universitati de prestigiu, si trimit studentii ca erasmus, fara criterii cretine. La politehnica mi s-a cerut media de 9.5 pentru a pleca ca erasmus (cea ce mi se pare incredibil de cretin, iar eu eram un student de 8, iar dupa ce m-am transferat am luat numai A si B fara probleme), caci nu se pune accentul la fel de mult pe teorie, comparativ cu romania, ci pe formarea mentalitatii si abilitatii de inginer.
Facultatile in romania (cele tehnice) sunt stupid de grele si dificile (cine a facut politehnica stie ca primii 7 ani sunt mai grei pana ajungi in anu 3), fara nici o motivare, caci pana termini tu, daca tehnologia nu e deja invechita, se va invechi, iar tu vei ajunge sa stii pe de rost teoria despre o chestie care e foarte veche si nimeni nu o mai foloseste, se invata muuult si prost si fara vre-o logica.
Sper ca nu supar pe nimeni, asta e doar parerea mea, daca ar fi sa fiu din nou intr-a 12-a si as da la IT as merge la cantemir si dupa anul 2 as cere sa plec erasmus afara si as ramane acolo.
Romana americana are relatii pe bussiness si marketing.
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Alex92 a scris:hmm multumesc tuturor pentru sfaturile de pana acum. @ lucio85 e departe facultatea dar ar suna bine specializarea "Ingineria informatiei (in limbile engleza si franceza)"; cred ca pana la urma voi lua in considerare sfatul calduros al lui jE;
@DB77AAA - nu tin mortis sa lucrez intr-un birou. De facut faculta insa tot cred ca voi fi nevoit sa fac. Acum nu conteaza ce stii sa faci daca nu ai diploma in zilele noastre. De aceea e mai "sigur" sa fac facultate Desi eu sper ca cercetarea auto in RO se va dezvolta in viitorul apropiat, o data cu schimbarea mentalitatii. - chiar daca nu voi merge intr-acolo.

si eu zic acelasi lucru de cativa ani, insa firmele mari care ar putea veni sa faca cercetare, fug de romania, nu avem infrastructura, inginerii sunt toba de carte, insa toate proiectele la care au lucrat au fost teoretice, iar majoritatea sunt de forma: iei caietul de laborator, copiezi de acolo teoria, te uiti peste formule, faci masuratorile asa si asa si asa (mura in gura, pas cu pas), aplici formula si obtii rezultatul. Asta nu dezvolta deloc mentalitatea de inginer, iar cand se intalnesc cu ceva nou, nu stiu ce sa faca (asta iar o zic din experienta mea). Sistemul romanesc de invatamant nu e bazat pe piata muncii, ei ar trebui sa schimbe programa foarte des, pentru a se adapta cererii si ar trebui sa intrebe piata, ce ar vrea de la viitorii ingineri, dar asta ar insemna ca profesorii (care majoritatea au peste 50 de ani) sa invete chestii noi si sa munceasca mai mult.
De asemenea nimeni nu vrea sa se complice cu sistemul fiscal romanesc, care este mult prea complicat, daca mai pui si spagile si etc, ai un castig foarte mic si amorsezi banii foarte greu, asa ca se duc in china sau india unde sunt primiti cu bratele deschise si nu sunt deranjati.
Uita-te la cei mai bogati oameni din romania, 90% din ei au facut banii din muls statul, si nu ar fi in stare sa faca o afacere daca nu ar fura de la stat, crezi ca vor incerca ei sa produca ceva si sa exporte?
Am intrebat mai multe firme mari din domeniul energetic daca vin in Romania, iar toti au zis ca nu, in cel mai fericit caz, au/vor sa deschida o fabrica de productie in Romania.
  • protect

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 1700 denso
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Alex92 a scris:Va salut pe toti cu deosebit respect,

In vara care urmeaza voi avea de facut o decizie destul de importanta, si anume alegerea facultatii. De mic am fost pasionat atat de masini cat si de telefoane si gadgeturi. Din a9a ma gandeam ca voi merge la Telecomunicatii insa de aproximativ un an am luat serios in considerare si posibilitatea de a merge inspre Industria Auto. As dori sa-mi dati un sfat, doua; sau daca vreunul dintre voi este la una din facultatile mentionate, ori a terminat si a gasit ceea ce cauta.

Sper ca am postat bine.
sfatul meu este sa faci ce simti ca iti place ,este o decizie prea importanta,nu cred ca o persoana straina iti poate recomanda ceva corect,este vorba de viitorul tau si nu stiu daca e bine sa te lasi influentat ,eventual sa te sfatuiesti cu persoanele foarte apropiate,de viitor sunt ambele,treaba e sa iti faci meseria bine si cu placere si sigur iti vei gasi de lucru.
  • Alex92

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2010

  • Mesaj Privat
intradevar m-am uitat la cea romano-americana dar nu prea ma incanta specializarile care le au. o sa ma uit si la cantermir - desi nu ma vad plecand din tara, eventual doar pt studiu, dar cine stie ce intorsatura vor lua lucrurile.
@ protect; inteleg ce spui (cu toate ca nu o sa ma iau dupa ce "simt", ar iesi o harababura daca as face mereu ce simt); eu doar voiam un sfat amical; decizia o voi lua de buna stiinta dupa ce voi fi rumegat in toate felurile problema.
@scorpio18 si nu esti multumit cu ce faci si cu cat castigi acum?; alta intrebare: crezi ca daca mergi sa studiezi la Cantemir obtii loc de munca in cercetare in strainatate?

Multumesc pentru suportul de pana acum.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR