Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • bpmady

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salut, mi-am schimbat becurile din bord cu leduri si problema este ca becul de la kilometraj sta tot timpul aprins ,am incercat sa il pun in alte pozitii si nimic , iar becul original nu se mai aprinde deloc merge doar cu ledul respectiv si sta aprins permanent vre-o idee cineva? Sad Multumesc ! d
Skip ads

  • dragosql

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2012 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2010

  • Mesaj Privat
nu are cum ca becul original sa nu se mai aprinda...doar daca este ars sau scuturat...curent intra daca led-ul se aprinde iar ledul cred ca sta aprins deoarece acolo ai curent continuu doar ca difera tensiunea probabil ca ledul acela sa functioneze si cu o tensiune mai mica

RESPECT!
  • bpmady

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2010

  • Mesaj Privat
am cumparat alt bec normal si nu se aprinde ... se aprinde doar cu ledul respectiv Sad ledul nu mai lumineaza doar daca tin apasat pe butonul de resetat numarul de km ... poate am deranjat banda unde face contact cand am schimbat becurile ?.... Multumesc !
  • dragosql

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2012 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2010

  • Mesaj Privat
led-urile de la vitezometru , turometru sunt in locul becurilor originale sau ai desfacut turometrul si ai pus 'panza' de led-uri in spatele acelor?
Skip ads

  • bpmady

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2010

  • Mesaj Privat
da totul este la locul lui doar acel bec am vrut sa il schimb atat ... poza nu este facuta de mine am vrut doar sa marchez locul cu problema eu am becuri normale care erau de cand am luat masina
  • xenon88

  • Mesaje scrise: 224
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2009

  • Mesaj Privat
bpmady a scris:Salut, mi-am schimbat becurile din bord cu leduri si problema este ca becul de la kilometraj sta tot timpul aprins ,am incercat sa il pun in alte pozitii si nimic , iar becul original nu se mai aprinde deloc merge doar cu ledul respectiv si sta aprins permanent vre-o idee cineva? Sad Multumesc ! d


ia zimi si mie te rog cum ai facut ai pus leduri sau becuri rosii
  • bpmady

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2010

  • Mesaj Privat
eu am becuri normale in bord ... in poza asta am vrut doar sa marchez locul cu problema ... nu este bordul meu ... am vrut sa imi pun leduri albe si cand am vazut ca imi face probleme acolo am vrut sa pun becul care il aveam inainte (becul nu este ars) doar ca mie nu mi se aprinde .... se aprinde doar cu ledul si sta aprins permanent
  • emilg85

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1997 1.7 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Si eu am o problema relativ asemanatoare... Am schimbat in consola de faruri un led care era ars si becul care lumina consola am schimbat-o cu o improvizatie pe led-uri SMD. Toate bune si frumoase, totul a mers, pana la un moment dat cand mi-a murit becul care imi lumina displayul cu kilometri. Dupa aceea a inceput sa mi se reseteze afisajul cu ceasul si data si pana la urma a murit de tot. Azi am schimbat becurile, insa spre stupoarea mea observ ca becul de la kilometri nu se stinge nici dupa ce scot cheia din contact, la fel si becurile de la afisaj (GID). Toate aceste becuri sunt puse pe siguranta cu becurile din bord, respectiv plafoniera si doar daca scot acea siguranta se sting si becurile de care v-am zis.

ARE CINEVA CEVA HABAR DESPRE ACESTE PROBLEME? MULTUMESC!
  • dragosql

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2012 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2010

  • Mesaj Privat
posibil un scurt ciudat cu ce pot sa te ajut eu e sa-ti dau moca niste ceasuri de vectra fara tid vad ca ai 1.7 dt motor de isuzu presupun si e din 1996?
  • emilg85

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1997 1.7 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2010

  • Mesaj Privat
dragosql a scris:posibil un scurt ciudat cu ce pot sa te ajut eu e sa-ti dau moca niste ceasuri de vectra fara tid vad ca ai 1.7 dt motor de isuzu presupun si e din 1996?


Am dat jos din nou consola pt faruri, am mai curatat contactele si apoi dupa ce am pus-o la loc am pus si siguranta pe care o scosesem pentru a nu se consuma bateria. Dupa ca ce am pus-o prima data, problema inca persista. Am scos-o si am bagat-o la loc de cateva ori, am mai miscat de ea si se pare ca pana la urma s-a stins si TID-ul si indicatorul de kilometrii... Mai ramane sa vad ce pot face pentru ca readuce la viata TID-ul.

Cred ca un reset la calculatorul de bord ar fi cel mai binevenit... Dupa faza de azi... un scurt sau ceva hard nu cred ca intra in discutie... Este cineva din Timisoara care ma poate ajuta cu un test?

Multumesc mult pentru raspuns si pentru oferta!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR