Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
stelea a scris:In Austria eu nu am gasit G.P.L. Desi am intrebat pe la statii, nu au stiut unde sunt statii cu G.P.L. Aveau in schimb aveau foarte multe statii cu metan comprimat, dar e alt ceva. Deci, nu va bazati sa alimentati G.P.L. din Austria.
Nici in Elvetia nu am gasit G.P.L., dar acolo am mers doar pe drumuri secundare. In Elvetia am platit doar cu cardul, dar e bine sa aveti franci pentru alte cumparaturi unde nu se poate platii electronic.


am alimentat in austria si nu o singura data si masina a mers ff bine . de ce nu este bun metan comprimat.?
Skip ads

  • b13jyz

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2010

  • Mesaj Privat
La mai toate benzinariile au GPL,e foarte utilizat la ei..si din cauza asta e o diferenta foarte mica intre GPL si benzina,care e undeva la 1.50..deci maxim 15 centi diferenta pe litru
L.E:M-am uitat pe net dupa pret si vad ca e undeva la 0.9..poate am incurcat eu,ma scuzati!
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
CORBU a scris:
stelea a scris:In Austria eu nu am gasit G.P.L. Desi am intrebat pe la statii, nu au stiut unde sunt statii cu G.P.L. Aveau in schimb aveau foarte multe statii cu metan comprimat, dar e alt ceva. Deci, nu va bazati sa alimentati G.P.L. din Austria.
Nici in Elvetia nu am gasit G.P.L., dar acolo am mers doar pe drumuri secundare. In Elvetia am platit doar cu cardul, dar e bine sa aveti franci pentru alte cumparaturi unde nu se poate platii electronic.


am alimentat in austria si nu o singura data si masina a mers ff bine . de ce nu este bun metan comprimat.?


E bun metanul comprimat, daca ai si instalatie pentru asa ceva.
  • MihailO

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Astra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
CORBU a scris:
stelea a scris:In Austria eu nu am gasit G.P.L. Desi am intrebat pe la statii, nu au stiut unde sunt statii cu G.P.L. Aveau in schimb aveau foarte multe statii cu metan comprimat, dar e alt ceva. Deci, nu va bazati sa alimentati G.P.L. din Austria.
Nici in Elvetia nu am gasit G.P.L., dar acolo am mers doar pe drumuri secundare. In Elvetia am platit doar cu cardul, dar e bine sa aveti franci pentru alte cumparaturi unde nu se poate platii electronic.


am alimentat in austria si nu o singura data si masina a mers ff bine . de ce nu este bun metan comprimat.?


Stie cineva unde sunt statii cu gpl in jurul Vienei?
Ms.
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
MihailO a scris:Stie cineva unde sunt statii cu gpl in jurul Vienei?
Ms.

Click aici
  • MihailO

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Astra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:
MihailO a scris:Stie cineva unde sunt statii cu gpl in jurul Vienei?
Ms.

Click aici


Thanks
  • feribaci

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 1996 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2010

  • Mesaj Privat
in Danemarca,nu exista GPL,nu au statii de alimentare asa ca nu cautati,nu stiu in celelalte state nordice,dar in nord este cam la fel in mare peste tot,benzina in cursul zilei este de 12.40 dkk si motorina undeva la 11 dkk,iar nopatea mai scade cu 80 ori si ajunge mai ieftin,in euro ar veni cam 1.65 benzina si motorina 1.45.accepta in general si euro
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:
MihailO a scris:Stie cineva unde sunt statii cu gpl in jurul Vienei?
Ms.

Click aici

multumesc de informatie . saptamana viitoare am drum prin austria si chiar ma gandeam la statii GPL . problema cea mai mare ar fi orarul acestor statii daca ajung noaptea ce ma fac!
Skip ads

  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
feribaci a scris:in Danemarca,nu exista GPL,nu au statii de alimentare asa ca nu cautati


Exista si in Danemarca, destul de putine insa...

http://www.eof.dk/Priser-og...0salgssteder.aspx (nu treceti cu vederea Sandero din imagine Very Happy )

Statii GPL Europa
  • feribaci

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 1996 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2010

  • Mesaj Privat
mark a scris:
feribaci a scris:in Danemarca,nu exista GPL,nu au statii de alimentare asa ca nu cautati


Exista si in Danemarca, destul de putine insa...

http://www.eof.dk/Priser-og...0salgssteder.aspx (nu treceti cu vederea Sandero din imagine Very Happy )

Statii GPL Europa

am vazut,dar destul de departe,am mai gasit si ceva mai aproape in Billum,dar unde gasesc masina cu lpg aici si daca am probleme cu ea cine o repara
  • edgstyle

  • Mesaje scrise: 372
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
In Italia media e de 0.72e pentru un litru.Si ca sa raspund la cineva care intreba mai sus,masinile in Italia care au instalatii omologate de GPL sau metan au o scutire de pana 90% din taxa de circulatie.De exemplu la o alfa 146 cu motor de 2000cm taxa de circulatie anuala este de cam 350 euro pe an,iar cu instalatie omologata taxa este cam 40e pe an.Problema mai dificila este ca in Italia o instalatie de Gpl costa in medie cam 2000e,de aici si facilitatile pe care le da guverul italian.La noi da facilitatii exact din podu garii! Sad
  • simu catalin

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2008 z1.8xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
cand cererea de gpl va fi mare se va ajunge la preturi si mai mari .asa cum a fost in cazul motorinei cu benzina
Skip ads

  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
dupa harta de mai sus aratata . pentru austia este statie de GPL langa viena langa aeroport pret 0.70 centi butan gaz ff bun . numai ca pentru instalatiile romanesti trebuie adaptor special pentru tarile nordice. eu nu am avut probleme pt ca am mufa predestinata pentru acest fel de pompa ......si langa graz peggau mai este o statie gpl . numai bine
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Ar mai trebui spus ce fel de adaptoare trebuie pentru fiecare tara.
Am strabatut Ungaria- Cehia- Slovacia- * sistem la fel romanesc- polonez. Germania- sistem prin insurubare- Danemarca- nu gasit. Norvegia - diferit - mi se pare cel mai usor(mai greu de explicat) am sa postez o poza. pret norvegia intre 6.80-7.50 kr (se imparte la 2 pt Lei)
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
austria la fel ca si in germania . prin usurubare...... pentru intalatiile gen romaneasca sau italia e mai greu de alimentat . doar daca au cei de la pompa adaptare.. pentru gpl in slovenia stie cineva cum e mufa de alimentare.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
In Germania se gasesc si pompe cu mai multe capete de alimentare la care nu ai nevoie de adaptor. Pretul azi 0,77-0,78 euro in Magedeburg.
In Austria nu am luat niciodata. Gazul de la Arad mi-ajunge pana la Mol-ul de la granita Ungaria-Austria. Si apoi imi ajunge pana la Passau.
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
[quote="pirvu_daniel"]In Germania se gasesc si pompe cu mai multe capete de alimentare la care nu ai nevoie de adaptor..[/quote
De obicei au semn pe pompe PL sau D . La Pl e ca la noi.
  • cc200168

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Pretul Gpl la care am cumparat acum o saptamana in Italia este 1L=0.744 euro. Pe autostrada e mai mult probabil, in jur de 0.8 euro/L.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR