Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • DannyBoss27

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Problema care imi da de cap si nu o inteleg ( asta pana ajung la un mecanic , ca atunci sigur imi da ala cu firma in cap) este ca intr-o zi de miercuri acum 2 zile am fost la o plimbare prin tara mai exact la mare ( nu cred ca conteaza ,dar vreau sa punctez ca am parcurs 550 km ) am plecat de acasa spre benzinarie pt a alimenta ( de obicei o fac numai de la OMV dar in aceea seara am fost la Petrom) am alimentat si am plecat .....pe drum toate bune si frumoase ...pana la un punct ....mergeam cu o viteza peste cea admisa nu zic ca poate o patesc Smile)) dar oricum destul de mare .... si la un moment dat se aprinde beculetul sau martorul dintre baterie respectiv ulei ....nu stiu nici cum se numeste acel bec ( rusine mie ca am opel si nu am invatat totul despre ea ) si nici ce problema ar fi ....tin sa specific ca in momentul in care sa aprins acel beculet sa si redus viteza ...practic mi-a pus frana nu brusc dar am simtit motorul ca dadea inapoi....a trebuit sa opresc am stat un pic (cca 5 minute ) am pus de vreo 2 ori contactu si sa stins ....am plecat iar la drum dupa cativa km ...nu pot zice exact sa fie vreo 50 ...tot cam la acea viteza sa aprins iar ...partea buna a fost ca am ajuns la destinatie si nu a mai trebuit sa plec cu ea decat dupa o ora si jumate cat am stat pe acolo...la intoarcere nu am mai ridicat limba vitezometrului decat pana la 120 si NU sa mai aprins .....care poate fi problema dak ma poate ajuta cineva cu raspunsuri.....nu am ajuns la mecanic pt ca nu am bani ...si mai intai as prefera sa ma pregatesc de pe site cu ceva nasol decat sa imi rupa ala buzunaru Smile

detalii despre masina : achizitionata din decembrie anul trecut ....cu revizia si distributia facuta de fostul ....de incredere omu
este pe motorina ....1.7 motorul merge ceas ...pana acuma doar am bagat cheia si am plecat ...deci alte defectiuni nu are ..clar

astept parerile voastre cu mare interes....cu respect Dan ...o zi buna va doresc.
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Cum zici ca arata martorul?
Ai incercat sa vezi daca ai vreun mesaj de eroare stocat?
  • DannyBoss27

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2010

  • Mesaj Privat
deci in momentul in care se aprind beculetele de la ceas .....intre beculetele care indica bateria si uleiul ....deci intre aceste 2 se aprinde un beculet precum ceva asemantor unui robinet ...ceva gen oricum se afla intre martorul baterie si martorul ulei
  • DannyBoss27

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2010

  • Mesaj Privat
computerul de bord nu este cu afisaj electronic cred ca este printre ultimele modele facute in acest sens ....sant cu ceasurile albe si mari ....
Skip ads

  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@DannyBoss27
din spusele tale e martorul de la noxe
posibil ca motorina cu care ai alimentat sa fie mai proasta si sa ai o eroare de sonda lambda
incearca sa faci un test pentru a afla codul de eroare

https://www.clubopel.com/vie...p=1122145#1122145
  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
1.7dti/2001 nu are sonda lambda.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Deobicei se aprinde de la carburant prost.
Eu alimentez doar de la Rompetrol cu Efix.
Ultima oara cand am facut plin se poate sa fi fost de pe fundul rezervorului.
Cum mergeam cu masina mai subturata pe la 2000 cum se aprindea martorul.Cum mergeam mai turat pe la 3000 cum se stingea.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
djtaotao a scris:1.7dti/2001 nu are sonda lambda.

scuze mai vb cu cineva de masini , ma gandeam la noxe si am zis si sonda lambda Embarassed
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR