Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • IonutzM

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Oameni buni nu ne mai suporta Pamantul ! Toate vin incet incet Neutral
Skip ads

  • artagnan

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Uite asa se face praf viata unui om la o manifestare puternica a naturii...
Suntem extrem de vulnerabili...
Imi pare rau de vietile distruse din Japonia. Sper sa treaca cat mai usor peste aceste greutati!
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Gabello a scris:eu auzisem ca pe 19 se apropie luna de pamant, si am inteles ca de fiecare data cand s-a apropiat luna de pamant au fost cutremure mari,

Din ce am citit, pe 17 este perigeul si pe 19 se resimte. Daca este pe 19, dupa 19 ani, cu exploziile solare poate fi o si mai mare coincidenta.
  • Ghosty

  • Mesaje scrise: 354
  • Locatie: Braila
  • Masina: Insignia 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Gabello a scris:eu auzisem ca pe 19 se apropie luna de pamant, si am inteles ca de fiecare data cand s-a apropiat luna de pamant au fost cutremure mari,


si incendii
Skip ads

  • Pandelica

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Sarmanii oameni! Le-a explodat o centrala atomica, iar alta a luat foc. Sad
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Se pare ca acea explozie a fost doar o eliberare a presiunii acumulate. Sper din tot sufletul in linistirea apelor atat la propriu cat si la figurat, in arhipelagul nipon. Pacat de victimele acestor tsunami dar chiar acest fenomen natural e slavit de acest popor dupa ce i- a salvat de invazia mongola.
Cat despre efectele radiatiilor, acelasi popor are cea mai vasta experienta dupa August 1945.
Sper ca poporul japonez sa-si revina repede din acest moment de criza.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Probabil te referi la typhoon. Ala a distrus flota mongola.

Tot ce vreti sa stiti despre cutremur : http://earthquake.usgs.gov/.../2011/usc0001xgp/
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Ma refer exact la un val tsunami care e reprezentat intr-o celebra pictura japoneza din evul mediu. Coincidenta sau nu tot atunci a trecut si acel taifun. Totusi pictorul a reprezentat valul tsunami care e facut responsabil de dezastrul flotei mongole.
Numai bine!
Skip ads

  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Kamikaze ...sau vantul divin.Vorbim despre cu totul si cu totul altceva ,e vorba despre o furtuna care a distrus in sec. XV flota mongola si un val seismic aparut dupa cutremurul din largul coastelor insulelor Japoniei.Un singur lucru va aduce nou un cutremur in Romania primarii vor avea dreptate cand vor declara ca au fost luati prin surprindere,ei de 21 de ani sant mereu luati prin surprindere cand ninge in decembrie ori se inunda orasul daca ploua iar sistemul de canalizare e prost dimensionat si prost intretinut.
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
In ultimii 60 de ani, aceste "super luni" au influnetat evenimentele meteo, ori de cate ori au avut loc: in 1955, 1974, 1992 si 2005. Se pare ca "Super Luna" este de vina ...

"Conform specialiºtilor radioactivitatea este de 20 de ori mai mare. Se pare cã miezul reactorului s-ar fi topit, iar pereþii ºi acoperiºul unei clãdiri au fost distruse de explozie.

O scurgere de cesiu radioactiv a fost detectatã la centrala nuclearã Fukushima 1, situatã la 250 de kilometri nord de Tokyo, iar Agenþia pentru securitate nuclearã ºi industrialã a apreciat cã într-unul dintre reactoare s-ar putea declanºa un proces de fuziune nuclearã.
Un purtãtor de cuvânt al companiei Tokyo Electric Power (TEPCO) a precizat însã cã procesul de fuziune nu a fost declanºat, iar compania încearcã sã obþinã o creºtere a nivelului apei pentru rãcirea reactorului numãrul 1, informeazã Mediafax.

Guvernul a decis evacuarea populaþiei pe o razã de 10 kilometri în jurul centralei nucleare Fukushima 1 ºi pe o razã de trei kilometri în zona centralei Fukushima 2, unde au fost înregistrate defecþiuni ale sistemelor de rãcire a reactoarelor."

In fata naturii si a puterii Domnului nu ne ramane decat sa ingenunchem si sa ne rugam Domnului sa ne fereasca de astfel de catastrofe! Romania nu ar avea nici cea mai mica sansa de redresare in urma unor catastrofe precum cele din Japonia, un cutremur mai mare de 8 grade, cred ca ar pune la pamant 80% din tot ce este construit in Romania!

Dumnezeule mare, fie-ti mila de noi, fereste-ne de astfel de nenorociri!
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
In schimb la noi riscul de tsunami e minim. Si acesta e cel care a facut 90 % din distrugerea la care luam parte. Inclusiv problemele reactorului

http://wikimapia.org/#lat=3...5&l=0&m=b

Totusi, cand tu inventezi cuvantul tsunami, de ce ti-ai face centrala nucleara pe malul oceanului?
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
...........pentru ca toata japonia e....malul oceanului.
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Si ei merg pe o sosea stramta intre 2 bucati de apa......si au un oras in nord , unul in centru si unul in sud....si ma abtin. Rolling Eyes

Tepco , compania care administreaza centrala nucleara e destul de controversata la ei.

Ceva din 2005... http://www.greens.org/s-r/37/37-02.html

iar in 2002 se dadea urmatorul verdict legat de una dintre cele 2 centrale nucleare "stricate"

According to the Japanese Nuclear Safety Organization, a probabilistic safety assessment (PSA) was performed on all nuclear power facilities by 2002, with results showing the chance of a core damage accident was 1/100,000 or less per year per reactor. The chance of an accident leading to containment damage is 1/1,000,000 or less per year per reactor. Because of the many safety measures in place, "the occurrence of [a] severe accident is practically unlikely from an engineering viewpoint."

si totusi....
  • todel71

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2005 z12xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2008

  • Mesaj Privat
sunt uimitori japonezii ,sunt curios cat va dura sa se redreseze dupa aceasta incercare
  • radu1966

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Gabello a scris:eu auzisem ca pe 19 se apropie luna de pamant, si am inteles ca de fiecare data cand s-a apropiat luna de pamant au fost cutremure mari,
mai se produc cutremure (asa se crede) si cind in jurul luni se formeaza acel inel nu stiu cum se cheama
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
am primit pe mess urmatorul link
http://www.nytimes.com/inte...ISMR_HP_LO_MST_FB
vedeti ca pe fiecare poza se poate misca acel cursor stanga-dreapta sa vedeti inainte si dupa...
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
http://morgsatlarge.wordpre...nuclear-reactors/

Un articol care explica obiectiv si in detaliu, iar la final are cateva linkuri din domeniu
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR