Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Murderer27

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Salutare,am si eu o problema de vreo 6 luni,daca nu ma insel. Am un Opel Astra G din 2002 1.4 16v,si am o problema care pare fara rezolvare Sad
In timpul mersului,cand incep sa incetinesc,la un moment dat incepe un scartait groaznic de enervat,care se aude destul de tare.Am fost la mecanic,am schimbat placutele fata,chiar daca mecanicul mi-a zis ca sunt bune(alt mecanic mi-a zis ca trebuie schimbate).Bun,le-am schimbat,scartaitul nu a disparut,am fost la acelasi mecanic ce mi-a schimbat placutele de pe fata,am mers cu el la drum si a auzit scartaitul,a dat ambele roti din spate jos,sa se uite,si surpriza,totul era bine,nici macar cea mai mica problema...acum de vreo saptamana am mers la alt mecanic,cica cel mai bun din Sebes,i-am lasat masina,in cateva ore mi-a zis sa vin dupa ea,am mers m-a costat 90 de lei,a zis ca a curatat cu flexul nu stiu ce pe la disc si mi-a dat cu spray,a zis ca alta problema nu a gasit,ok plec acasa cu masina bucuros,cand sa ajung aproape de casa,din nou se aude scartaitul,ma intorc la service tipul zice ca nu stie de ce scartaie,ca la el nu scartaia ca a dat 2 ture de curte si nu a mai scartait,si mi-a zis ca solutie,sa schimb tot ce este acolo si sigur nu mai scartaie....
Va rog frumos,daca stiti ce as putea face,ca m-am saturat sa dau bani si sa nu se repare nimic,vreau sa scap odata de problema asta,si daca stiti din jud Alba un mecanic bun(nu ca cei la care am fost) sau vreo alta solutie,va rog sa imi ziceti..Sad
Skip ads

  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut ,

Daca scartaie de la placute , o problema ar fi placutele .Pe piata sunt destule si se pare ca unele scartaie cand masina incetineste prin franare aproape de oprire . Daca nu ti-a intrat vre-o pietricica ceva nu prea sunt multe cauze .La Opel in manual spune ca placutele GM au un sens de montare si se mai si da cu pasta antiscartait . Revenind la scartait e posibil ca straturile de material din care sunt facute placutele sa difere si cand se ajunge la unul din ele sa scartaie .Asta daca e de la placute . Esti sigur ca scartaie de la placute ? Teoretic dupa un timp trebuie sa dispara si sa reapara dupa un timp. Unele scartaie cand e umezeala etc . Eu mi-am pus GM si nu-mi scartaie nimic . Nici cele de fabrica nu au scartait .

Bafta,
  • Murderer27

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2011

  • Mesaj Privat
pai mecanicii la care am fost,au zis ca sunt bune placutele,ca nu sunt uzate si ca mai pot fi folosite,m-am gandit sa le schimb,ca alta chestie nu stiu;am auzit si eu de faza cu stratul placutelor,dar mie imi scartaie in continuu de 6 luni...tu zici sa imi schimb placutele?
  • 23 mim

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2009

  • Mesaj Privat
ale mele scartaie de un an.
Skip ads

  • Murderer27

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2011

  • Mesaj Privat
si nu ai gasit nicio solutie ? Sad
  • 23 mim

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2009

  • Mesaj Privat
nu tot timpu , cand folosec mult franele ele se incalzesc si atunci scartaie
  • Murderer27

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2011

  • Mesaj Privat
nimeni nu stie nimic,nicio rezolvare a problemei mele? Sad(
  • marin70

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2009

  • Mesaj Privat
placutele trebuie sa se miste liber si cand apesi pedala si cand o eliberezi. in timp, se depune mizerie in zona unde ele culiseaza si e posibil sa nu mai revina la pozitia initiala (din cauza mizeriei-intepenesc sau se misca foarte greu la revenire). daca nu mai revin, freaca discul, se incalzeste/infierbanta roata. de aici se complica treaba-poti deteriora rulmentul, poti ramane fara frana. daca fierbe lichidul de frana, trebuie inlocuit (el trebuie inlocuit oricum o data la 2 ani ). ideea e ca o placuta care a frecat aiurea pe disc si-a schimbat caracteristicile- de aici zgomotul in mers. am placute remsa si scartaie un pic atunci cand franez ... nici nu ma deranjeaza. trebuie o revizie ca la carte la etrieri...
  • Murderer27

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2011

  • Mesaj Privat
deci tu zici sa schimb placutele de frana?
  • kissfm2011

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2011

  • Mesaj Privat
decand ai puse placutele acestea? am avut aceeasi problema cu scartzait la fostele placute Textar,care dupa un an au devenit fff tari si frana nu era fff eficace..am skimbat cu ATE si sunt fff multumit,le am de vreo 20mii km si sunt la 70% uzura dar nu am zgomote ciudate.
  • marin70

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2009

  • Mesaj Privat
daca spui ca le-ai mai schimbat o data, nu inteleg de ce problema persista. un amic a patit-o in felul urmator: a mers cu o roata infranata. si-a dat seama ca masina nu prea tragea, avea si zgomot (scartaia), a coborat, a simtit miros de incins, a pus mana pe roti(era stanga spate incinsa), apoi a mers la mecanic. a facut revizie la etrieri, fara schimbat placute. acum are zgomot mai putin (dispare dupa ce pui frana, apoi reapare). mecanicul i-a spus ca trebuie sa schimbe placutele, deoarece nu mai au caracteristicile de dinainte de marea frecare. ma gandesc sa nu fie de la cablul de la frana de mana (gripat, fire rupte, etc)-nu elibereaza complet placutele. sau varianta B: ai placutele uzate pe fata (daca nu ai cumva senzor electronic de placute uzate).
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR