Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Al3x_xct

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Bun, sa incep cu inceputul. Este vorba de Astra G.
Am doua benzi de leduri pe care vreau sa le pun "sub" usa si care vreau sa se aprinda odata cu plafoniera. Lucru util cand deschizi usa noaptea, sa vezi in ce calci Smile
Ideea e ca din cate stiu, in usa nu vine niciun fir care sa aiba +12V doar cand sunt usile deschise, deci trebuie tras de la plafoniera sau din prag. Numai ca Astra G are o mufa care face legatura intre usa si stalp, iar firul meu trebuie sa treaca prin ea.. Cum imi sugerati sa fac?
Multumesc
Skip ads

  • cristi17dti

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2010

  • Mesaj Privat
poti trage cate fire vrei prin burduful dintre usa si stalp.prin pinii acelei mufe ca banuiesc ca nu toti sant ocupati
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Al3x_xct a scris:Bun, sa incep cu inceputul. Este vorba de Astra G.
Am doua benzi de leduri pe care vreau sa le pun "sub" usa si care vreau sa se aprinda odata cu plafoniera. Lucru util cand deschizi usa noaptea, sa vezi in ce calci Smile
Ideea e ca din cate stiu, in usa nu vine niciun fir care sa aiba +12V doar cand sunt usile deschise, deci trebuie tras de la plafoniera sau din prag. Numai ca Astra G are o mufa care face legatura intre usa si stalp, iar firul meu trebuie sa treaca prin ea.. Cum imi sugerati sa fac?
Multumesc


Eu mi-am montat lampi (rosii pe lateral, se vad cand deschizi usa, albe unde vrei sa pui tu benzile cu led) si am luat curent asa: minusul de la macaraua geamului (alimentat permanent), iar plusul l-am luat din actuatorul (microintrerupatorul) de la broasca. Astfel, becurile stau aprinse atata timp cat sta usa deschisa.
La inceput s-a ars (decalit, de fapt, contactorul) microintrerupatorul (era de 300 mA), dar am desfacut broasca si l-am schimbat cu unul de 2 A.
E putina munca, dar nu improvizezi.
Eu am Astra H, dar cred ca principiul e acelasi, daca ai geamuri electrice si inchidere centralizata.
  • cristi17dti

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Buna idee.Tia mers mintea si e bine de stiut de sursa aia de curent.
Skip ads

  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
cristi17dti a scris:Tia mers mintea si e bine de stiut de sursa aia de curent.


Nu mi-a mers mintea, am cautat pe un TIS care-s firele alimentate permanent si care-s alimentate in momentul deschiderii usilor.
La usile din spate insa, a fost mai complicat, pentru ca acolo n-am geamuri electrice. A trebuit tras un fir de masa prin acea mufa cu pini. Plusul a ramas tot de la broasca.
Daca vrei sa n-ai probleme, schimba toate microintrerupatoarele cu unele de 1-2 A. Se gasesc (ieftine) aproape identice ca dimensiuni, se pot adapta.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
daca folosesti banda de leduri poti sa te legi linistit de acel microintrerupator ca nu se va intampla nimic in cazul lui @Dan56 el cum a spus a folosit lampi care au un consum mai ridicat de curent la leduri nu e cazul
bafta
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
lucio85 a scris:daca folosesti banda de leduri poti sa te legi linistit de acel microintrerupator ca nu se va intampla nimic in cazul lui @Dan56 el cum a spus a folosit lampi care au un consum mai ridicat de curent la leduri nu e cazul
bafta


Nu-i chiar asa... Am spus ca lampile stau aprinse atata vreme cat usa e deschisa. Microintrerupatoarele de 300 mA nu fac altceva decat sa dea un impuls la deschiderea usii, in nici un caz nu stau sub tensiune mai multe minute, asa cum se va intampla in cazul lampilor (de ex. cand aspiri, la iarba verde, etc.)
Sfatul meu e sa le schimbi, altfel te poti trezi cu surprize (experimentate de mine Crying or Very sad ).
  • adilos

  • Mesaje scrise: 663
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
off topic: pentru parasolare luminate astra h,tot de la plafoniera se alimenteaza?
Skip ads

  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
adilos a scris:off topic: pentru parasolare luminate astra h,tot de la plafoniera se alimenteaza?

Nu cred. Plafoniera e temporizata la stingere, la parasolare ai nevoie de alimentare permanenta, pe care o gestionezi tu prin manevrarea capacului de pe oglinda.
  • adilos

  • Mesaje scrise: 663
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Dan56 a scris:
adilos a scris:off topic: pentru parasolare luminate astra h,tot de la plafoniera se alimenteaza?

Nu cred. Plafoniera e temporizata la stingere, la parasolare ai nevoie de alimentare permanenta, pe care o gestionezi tu prin manevrarea capacului de pe oglinda.
hmmmm,si aveti idee de unde se alimenteaza parasolarele(sursa),am avut inainte fara lumina?
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@adilos
si vrei sa iti pui cu lumina acum?
trage si tu un fir de + de la contact masa(-) poti sa iei de unde vrei de la un surub si iti tragi alimentare la ele poti gasi + permanent si in stansa si in dreapta pe stalp la picioare sub plastic sunt cateva mufe acolo Wink
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
De la bricheta?
Skip ads

  • adilos

  • Mesaje scrise: 663
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
lucio85 a scris:@adilos
si vrei sa iti pui cu lumina acum?
trage si tu un fir de + de la contact masa(-) poti sa iei de unde vrei de la un surub si iti tragi alimentare la ele poti gasi + permanent si in stansa si in dreapta pe stalp la picioare sub plastic sunt cateva mufe acolo Wink
mersi mult!
  • Al3x_xct

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Dan56 a scris:Eu mi-am montat lampi (rosii pe lateral, se vad cand deschizi usa, albe unde vrei sa pui tu benzile cu led) si am luat curent asa: minusul de la macaraua geamului (alimentat permanent), iar plusul l-am luat din actuatorul (microintrerupatorul) de la broasca. Astfel, becurile stau aprinse atata timp cat sta usa deschisa.
La inceput s-a ars (decalit, de fapt, contactorul) microintrerupatorul (era de 300 mA), dar am desfacut broasca si l-am schimbat cu unul de 2 A.
E putina munca, dar nu improvizezi.
Eu am Astra H, dar cred ca principiul e acelasi, daca ai geamuri electrice si inchidere centralizata.

Hmm..nu stiu la ce te referi exact cand zici de microintrerupator. Daca te referi la acel mic "buton" care e pus pe caroserie si se apasa cand inchizi usa, eu la astra G am din acela ca la dacie, cielo, etc, nu am in broasca. Si din cate stiu, la mine trebuie un + permanent si un - de la acest mic "buton"..
+ il pot lua din usa, doar firul de masa trebuie sa`l trec spre stalp. De curent mare nu cred ca e vorba, mai ales ca pun leduri si mai ales ca si in plafoniera am tot leduri, deci oricum am un consum mic. Rog pe cineva daca stie exact cum sunt pinii in acea mufa de pe stalp si cum ma pot lega la ei..
Multumesc pentru raspunsuri Smile
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Al3x_xct a scris:
Hmm..nu stiu la ce te referi exact cand zici de microintrerupator.


Daca ai inchidere centralizata, ai si microintrerupatorul in broasca.
Ce spui tu (tzumburushul pe stalp) e comanda de aprindere/stingere a plafonierei, care la H e controlata electronic.
Eu ti-am oferit o solutie "de fabrica", tu faci ce vrei Wink
Asa arata lampile mele:
  • Al3x_xct

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2009

  • Mesaj Privat
mai am o singura intrebare Smile
sa inteleg ca lampile tale se aprind odata cu apasarea butonului de descuiere a masinii, nu?
cine le mentine aprinse? de la inchiderea centralizata nu primesc decat un impuls?
scuze daca sunt chiar noob, dar nu vreau sa o desfac degeaba, mai ales pe frigul asta Smile
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Al3x_xct a scris:mai am o singura intrebare Smile

De fapt, sunt mai multe Laughing
Al3x_xct a scris:sa inteleg ca lampile tale se aprind odata cu apasarea butonului de descuiere a masinii, nu?

NU, lampile se aprind odata cu actionarea clantei (interioare sau exterioare), clanta care comanda o parghie din broasca, care la randul ei actioneaza asupra mecanismului mobil care inchide usa pe stalp.
Al3x_xct a scris:cine le mentine aprinse? de la inchiderea centralizata nu primesc decat un impuls?

Le mentine aprinse acea parghie (tija) din broasca, care aduc mecanismul de blocare in pozitia deschis. De-aia are importanta schimbarea microintrerupatoarelor, pentru ca lampile vor sta aprinse atata timp cat usa va sta deschisa (ai si posibilitatea de a actiona direct, cu mana, mecanismul de inchidere/blocare al broastei). Daca te uiti cu atentie la poze, vei vedea pozitia diferita a mecanismului de pe usa, in functie de starea lampilor - aprinse/stinse.
Al3x_xct a scris:scuze daca sunt chiar noob, dar nu vreau sa o desfac degeaba, mai ales pe frigul asta Smile

Nici o problema. Electric ti-am spus mai sus ce-ai de facut, daca te-apuci.
Grija mare la desfacut broasca, are, pe langa suruburi, si o clema din metal rasucita vreo 15 grade, care tine unite cele doua parti - capacul si partea pe care e mecanismul. Cred ca asa e si la G, nu stiu, n-am vazut si n-am desfacut.
  • Al3x_xct

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2009

  • Mesaj Privat
din pacate nu am avut timp sa desfac fata de usa sa vad exact, dar am inteles ca usa si broasca mea nu sunt chiar ca la H, in sensul ca H-ul tau e mai evoluat Smile Rog pe cineva care are TIS daca poate sa`mi spuna si mie exact ce fire trec prin mufa de pe stalp in usa. Multumesc
  • Al3x_xct

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Revin Smile Are cineva o versiune de TIS care sa mearga pe Windows7 64bit? Ms
  • defectu

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2014 A17DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2007

  • Mesaj Privat
@ Dan56 Foarte misto arata lampile. De unde le-ai luat? Smile Nu de alta, dar de mult visam la asa ceva la G-ul meu
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR