Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • lucian f.

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2009

  • Mesaj Privat

si-a pus cineva asa ceva pe masina? ce stiti, se merita, cum se vede?
Skip ads

  • cosminx

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2011

  • Mesaj Privat
eu mi-am pus pe pozitie smd cu 6 sau 8 nu mai stiu sigur..se vede frumos dar nu sunt foarte puternice....
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Ce ne arata Lucian sunt H7 pentru faza scurta/lunga si nu pentru pozitie.
Am vazut la un prieten si nu m-au incantat deloc;iti recomand sa ramai la becuri normale sau sa incerci Blue Vision de la Philips.Eu am si sunt multumit de ele.
  • Cristi_30

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
am vrut sa imi pun si eu Becuri de faza cu smd, sunt faine ca au lumina alba, dar nu au putere, imprastie lumina nu o focalizeaza, dar mi-am montat si eu becuri de pozitie cu smd sunt ok si nu dau erori in bord, dar pentru pretentiosi nu e recomandat deoarece licares cateva secunde dupa oprire.

Numai bine
Skip ads

  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Cristi_30 a scris:...dar pentru pretentiosi nu e recomandat deoarece licares cateva secunde dupa oprire.


Inseamna ca ai nimerit ceva mai "chinezesc decat chinezescul" Laughing Incearca si alte modele si-ai sa ramai surprins ca nu toate se comporta ca becurile economice daca ai intrerupator cu led Wink
  • cornel18

  • Mesaje scrise: 541
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Indiferent ca sunt din china sau de la germani. Este o problema cunoscuta la vectra c. Prezint un tutorial aici unde corectez problema:
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=88419
  • Bryan99

  • Mesaje scrise: 1,147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A1.7DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Eu sant de acord cu CapellaCt , blue vision de la phillips , sunt super , si nu mai ai nici o bataie de cap cu eroare de bec ars sau alceva
  • Cristi_30

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Intr-un final am gasit becuri cu smd si Can-bus si mai da erori de bec ars, e ok.
Numai bine
Skip ads

  • gra

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2009 z17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2005

  • Mesaj Privat
O intrebare legata de eroare bec ars si licarire...
Cu opcom nu se poate renunta la verificarea becurilor?
  • Cristi_30

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salut
Solutia a fost sa cumpar LED cu CANBUS, am scapat de eroare de bec ars din bord dar nu si de licaritul acela de cateva secunde dupa oprirea mororului.
Numai bine,
  • TwinsFather

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salut,

Help..am si eu o problema..am pus sieu becuri pe pozitie cu Led si imi tot dadea eraoare de bec ars....pana la un moment dat cand nu se mai aprindeau decat daca puneam si contactul....
Acum le-am schimbat si acelasi lucru....nu se mai aprinde pozitia decat daca pun contactul si invart pana pe pozitia faza scurta....daca las doar pe pozitie nu merg (nici fata, nici spata nici becurile din bord) trebuie doar sa fie pe faza scurta si obligatoriu cu contactul pus.

Cand este contactul pus, totul merge ok, pozitie, semnalizari, proiectoare...

Daca nu are contactul pus si invart de butonul de lumini nu se intampla nimic....daca trag de semnalizare stanga sau dreapta se aprinde pozitia pe partea respectiva...

Ce are....de ce nu mi se mai aprind becurile de pozitie, bord fara contact...?

HELP Sad Sad Sad
  • kalim7s

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Nu sunt sigur dar posibil sa fi omorat ceva pe la calculatorul de confort sau pe modulul de lumini sa iti explic si de ce cred asta am o vectra exact ca a ta tot 2008 si cand am montat pe ea subwooferul am scos borna de la baterie am si demontat consola de la care aprinzi farurile si atuncia cand am pus tot la loc nu mai mergea nimic sa pun pozitie seara nu se mai aprindeau becurile in interior dar farurile sa aprindeau la mine tot asa am crezut ca s-a dus ceva la calculatorul de conford sau vreun modul ceva, insa a fost foarte simplu era un cablu care s-a desprins in spate la locul de unde aprind farurile si acesta facea ca sa nu se mai poata utiliza mai nimic.

In legaturi cu ledurile ele nu se pot adauga decat cu CAN- BUS si asta ca sa nu iti apara eroare in bord dar si in acest caz apare acel licarit si am sa va spun si motivul : Vectra c full canbuss are ca mod de verificate trasmiterea unor semnale electrice in circuitul masinii care trec prin becurile pentru care ai martor si care sunt inregistrate in calculator si anume ( faruri cu tot ce contin ele + stopuri ) astfel tu cand montezi un bec pe led cu tot cu anulator nu conteaza masina trimite in cele 2 minute sau cat dureaza semnale electrice care fac ca becul sa se aprinda pentru ca cele pe led consuma mult mai putin decat cele normale astfel ele dau efectul acela de licurici.

P.s : exact cum a scris mai sus un coleg daca vreti exista bluevision si alea numai ai probleme cu licaritul pentru ca sunt becuri pe sistemul vechi si le trebuie mai mult decat acel semnal minor pentru ca sa le aprinda dar au si un dezavantaj ,le mai trebuie inca 4-5 nuante sa ajunga la culoarea celor pe led care este mult mai placuta.
Skip ads

  • TwinsFather

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns...
unde ai gasit acel fir ?
  • TwinsFather

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2007

  • Mesaj Privat
kalim7s a scris:Nu sunt sigur dar posibil sa fi omorat ceva pe la calculatorul de confort sau pe modulul de lumini sa iti explic si de ce cred asta am o vectra exact ca a ta tot 2008 si cand am montat pe ea subwooferul am scos borna de la baterie am si demontat consola de la care aprinzi farurile si atuncia cand am pus tot la loc nu mai mergea nimic sa pun pozitie seara nu se mai aprindeau becurile in interior dar farurile sa aprindeau la mine tot asa am crezut ca s-a dus ceva la calculatorul de conford sau vreun modul ceva, insa a fost foarte simplu era un cablu care s-a desprins in spate la locul de unde aprind farurile si acesta facea ca sa nu se mai poata utiliza mai nimic.

In legaturi cu ledurile ele nu se pot adauga decat cu CAN- BUS si asta ca sa nu iti apara eroare in bord dar si in acest caz apare acel licarit si am sa va spun si motivul : Vectra c full canbuss are ca mod de verificate trasmiterea unor semnale electrice in circuitul masinii care trec prin becurile pentru care ai martor si care sunt inregistrate in calculator si anume ( faruri cu tot ce contin ele + stopuri ) astfel tu cand montezi un bec pe led cu tot cu anulator nu conteaza masina trimite in cele 2 minute sau cat dureaza semnale electrice care fac ca becul sa se aprinda pentru ca cele pe led consuma mult mai putin decat cele normale astfel ele dau efectul acela de licurici.

P.s : exact cum a scris mai sus un coleg daca vreti exista bluevision si alea numai ai probleme cu licaritul pentru ca sunt becuri pe sistemul vechi si le trebuie mai mult decat acel semnal minor pentru ca sa le aprinda dar au si un dezavantaj ,le mai trebuie inca 4-5 nuante sa ajunga la culoarea celor pe led care este mult mai placuta.



Salutare,

am fost azi sa punun tester pe ea si sa vad care este buba..si.....surpriza...nu are nici un fir...problema este ca...

probabil la spalatorie cand au sters bordul, carpa era mult prea uda si a ajuns apa in bord, in butonul care aprinde pozitia, farurile...a oxidat acel loc si acum nu mai face contact...

Electricianul a zis ca nu are ce sa-i faca...a incerca sa curete, sa dea cu spray dar tot nu vrea....in concluzie cred ca trebuie sa iau un alt buton (bloc lumini) sau cum s-o numi

Ma ajutati si pe mine...are cineva asa ceva...unde as putea gasi ?


Multumesc mult si drumuri bune..
  • kalim7s

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2011

  • Mesaj Privat
...Exact cum ziceam si eu pai ce mai astepti google "Dezmembrez vrectra C facelift sau non-facelift depinde ce ai tu" si gasesti in vreo 100 - 200 ron zic eu ca doar nu imi ia pilea de pe tine pt in cacat de plastic si 2 placute . Bafta la search!
  • TwinsFather

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Multam...am gasit ceva la 100 ron...dar am vb cu un prieten electrician si a zis sa-i duc lui intai piesa sa o desfaca sa vada daca nu poate el sa o repare...deci...mai astept o sapt si cumpar alta piese..

Multam si drumuri bune..
  • DING

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2011

  • Mesaj Privat
De curand am reusit si eu sa montez xenon si leduri pe pozitii pe masina prietenei mele , un vectra c din 2007.foarte frumos arata.Ledurile de pozitie sunt can bus si sa nu licareasca am aplicat metoda descrisa de cornel18 din tutorialul facut de acesta.

  • TwinsFather

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Se vede super frumos...
  • andrux2000

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Eroarea de faza scurta am reusit sa o sterg,nu mi mai apare pe ecran sa verific,inschimb am inlocuit si pozita cu unele led uri,ca sa nu fie diferenta de contrast alb respectiv galbuie si acum am martorul aprins in bord si pe ecran imi cere sa verific pozitia.De asta cum mai scap?
Multumesc!
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
iti trebuie LED-uri CAN-BUS
daca pui LED-uri simple vei avea eroare...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR