Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • cristi_greg

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Am urmarit discutiile referitor la aceasta problema.Am pus masina pe calc. si nu am nici o eroare.Curatat egr ,schimbat bujii,bobina.Tot asa face( se modifica tutatia la relanti in sensul ca are reduceri de turatie-mai ales cand motorul e cald..mai dese ). La peste 100km/h..cand vreau sa "ma ajute " la o depasire ...ceva..
" tremura "...parca nu ar mai alimenta....schimbat filtru benzina...tot asa face..Rog frumos ...HELP...o parere...ceva..
Skip ads

  • nogood_off

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2008

  • Mesaj Privat
si la relanti cum sta?nu are fluctuatii si caderi bruste pina la 400-500 de ture dupa care iar urca la 900 si povestea o ia dela capat?
  • cristi_greg

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2010

  • Mesaj Privat
ba..da..are caderi de turatie....si revine....mai merge o tzra bine....dupa care iar are caderi...s.a.m.d
  • tudor88

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2010

  • Mesaj Privat
incearca sa cureti sau sa schimbi motorasul pas cu pas (iac_ul)
Skip ads

  • xenon88

  • Mesaje scrise: 224
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2009

  • Mesaj Privat
verifica pompa de benzina poate nu baga suficient, curata putin si tobele.
  • ciprianszoke

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2013 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2009

  • Mesaj Privat
sau curata bine body trothle...si de acolo mai poate sa apara oscilatia
  • xenon88

  • Mesaje scrise: 224
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2009

  • Mesaj Privat
e cam dificela treba la tine.
  • tudor88

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2010

  • Mesaj Privat
asha este e dificil cum spune xenon! daca nu ai mai facut cauta pe cineva care se pricepe
Skip ads

  • nogood_off

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2008

  • Mesaj Privat
eu am avut aceleasi simptome la masina doar ca pe tester imi arata ca e senzorul dela axele cu came si dupa ce l-am schimbat....a disparut problema
  • tudor88

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2010

  • Mesaj Privat
aceste simptome pot fi din mai multe motive.De aceea verificarile trebuiesc luate pe rand. app cristi verifica si fisele.
  • tudor88

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2010

  • Mesaj Privat
aceste simptome pot fi din mai multe motive.De aceea verificarile trebuiesc luate pe rand. app cristi verifica si fisele.
  • nogood_off

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2008

  • Mesaj Privat
masinile si femeile au la motive sa le bagi in seama.....nenumarate Smile)
Skip ads

  • JAD

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor am o nelamurire la fel ca toti ceilalti .I-mi poate spune careva remediul la o simptoma a MOTORULUI x16xel .Nu prea are putere iar pe tester apare o anomalie mai precis(detonatie intarziata cilindru 1,3 si cate o data 4) masina cand sta la realnti are un mic tremurat uneori cand nu este in viteza si da simptome ca ar vrea sa redreseze problema ridicand automat singura motorul in turatii(950rpm dupa care iar scade la 850si apare tremuratulin volan) Nu mar deranja tremuratul dar consumul se duce cam la 10% extraurban la o turatie de 2500rpm si treapta 5 si pe langa asta raman fara putere in depasiri (trebuie sa ma gandesc bine cand fac o depasire ajutat de vantul din spate si terenul in panta)iar uneori raspunre dar de cele mai multe ori nu Crying or Very sad mentionez , am fost pe la diversi mecanici unde am platit consultatii si piese dar remediu nu sa executat inclusiv reprzentanta opel ploiesti unde au dat un raspuns soc ,,nu avem tester pt acest model" doi ani la rand .Cam asta este singura solutie sa gasesc un remediu real
Sad
  • JAD

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor am o nelamurire la fel ca toti ceilalti .I-mi poate spune careva remediul la o simptoma a MOTORULUI x16xel .Nu prea are putere iar pe tester apare o anomalie mai precis(detonatie intarziata cilindru 1,3 si cate o data 4) masina cand sta la realnti are un mic tremurat uneori cand nu este in viteza si da simptome ca ar vrea sa redreseze problema ridicand automat singura motorul in turatii(950rpm dupa care iar scade la 850si apare tremuratulin volan) Nu mar deranja tremuratul dar consumul se duce cam la 10% extraurban la o turatie de 2500rpm si treapta 5 si pe langa asta raman fara putere in depasiri (trebuie sa ma gandesc bine cand fac o depasire ajutat de vantul din spate si terenul in panta)iar uneori raspunre dar de cele mai multe ori nu Crying or Very sad mentionez , am fost pe la diversi mecanici unde am platit consultatii si piese dar remediu nu sa executat inclusiv reprzentanta opel ploiesti unde au dat un raspuns soc ,,nu avem tester pt acest model" doi ani la rand .Cam asta este singura solutie sa gasesc un remediu real
Sad
  • tudor88

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2010

  • Mesaj Privat
incearca niste bujii si fise noi!in caz de nu le-ai schimbat
  • adrian cobra

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2010

  • Mesaj Privat
ce cheie trebue la schimbarea bujiilor ,,un salut
  • JAD

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2009

  • Mesaj Privat
fise noi ,bujii noi gm,bobina am si noua si sh Confused
  • tonishor

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2011

  • Mesaj Privat
aceeasi problema am avut-o si eu.am un vectra din 97,x16xel,101cp...eu m-am dus cu ea la un mecanic si se uita la masina cum ma uitam eu...am inceput sa culeg informatii si pana la urma am ajuns la un asa numit "map".mi-a zis un prieten,alearga masina si nu schimba sub 2500 ture.am inceput sa fac cum a spus si si-a dat drumul acum de numai am probl.cu variatia de relanti.RESPECT!
  • dinu m

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2011

  • Mesaj Privat
salut,aveam si eu asa ceva bmw-ul meu 316,din cand in cand avea fluctuatii din astea ,cate odata cand stateam la semafor mergea bine iar cand trebuia sa plec....imi dadea in nas deabia plecam,trebuia sa bag piciorul la blana in ea sa pot pleca nu ai dadea nimeni de cap(tester,mecanic) pana la urma m-am intalnit cu un pusti care era foarte pasionat de masini si mi-a spus sa schimb sonda lambda,zis si facut am mers la un centru pt dezmembrari si am intrebat acolo,iar omul de acolo m-a intrebat pe care dintre ele o vreau ca sunt doua sonde lambda,eu...am ridicat din umeri si i-am spus sa mi le dea pe aman2,l-am rugat frumos(cu bani bineinteles) sa mi le si schimbe si asa a fost de atunci ai dau drumul la calutii sin dotare nu prea multi ei(150)fara probleme nu mai are nici o problema,asa ca colegu ia si varianta asta in calcul,spor la treaba
  • mackiss

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2009

  • Mesaj Privat
aceeasi problema am avut-o si eu si am schimbat fisele si nu mai am probleme
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR