Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • mircea neicu

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
eu de fel nu sunt certaret si nu cred sa mai am vreun post in care sa ma contrez cu cineva
totusi nu pot sa ma abtin cand vad persoane care iti dau sfaturi pe un ton putin spus ironic
nu consider ca sunt lenes, dar decat sa imi bag nasul in lucruri pe care nu le cunosc, mai bine las pe altii care se pricep
atata timp cat in urma vizitelor in reprezentanta masina s-a comportat foarte bine, nu vad de ce nu m-as duce in continuare acolo, in ciuda scorurilor care evident, sunt destul de piperate
nu am nicio gara cu gold&platin, nu mi s-a pus pata pe ei dar nu cunosc alti mecanici care sa ma ajute, de-aia ma duc la ei
pt dancuciureanu: asta este, nu toata lumea stie sa citeasca si nu toti posesorii de opel se pricep sa efectueze lucrari pe cont propriu la masinile lor, dar asta nu inseamna ca trebuie luati la bascalie
si cu asta, gata, am terminat cu polemica pe aceasta tema
Skip ads

  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
gata nu ne mai certam ,mergeti la reprezentanta ca acolo aveti convingerea ca veti primi si asistenta tehnica si mai ales piese de origine la preturi accesibile ,indrazniti si scrieti si aici preturile sa stim si noi astia care reparam masinile pe marginea santului cit ne v-a costa cind ajungem la service ,ca deh nu putem sa facem chiar totul in sant.
  • danieel

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2007 19cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Reprezentantele cer bani multi si o fera calitate minima
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Cumparat, in regie proprie:

Filtru aer Mann...40RON
Filtru polen Mann...50RON
Filtru ulei Mann...40RON
5litri ulei Mobil1 0W-40 Turbo Diesel (cu specificatie LL-B-025)...270RON
Manopera in regie proprie...0LEI (multe magazine fac schimb ulei gratis, daca cumperi uleiul si filtru de ulei de la ei)

Total Z19DTH: 400RON

Cine nu are pretentii de top la ulei, ar putea cobora la 300RON total revizie. Sunt destule uleiuri in specificatia LL-B-025 mai ieftine (Esso Ultron 5W-40 la 170RON 5 litri, tot de la Exxon ca si Mobil1).
Skip ads

  • octavyson

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2009

  • Mesaj Privat
faer mann - 41 lei
fmot GM - 45 lei
fulei mann - 29 lei
fpolen carbon mann - 40 lei
5L 5w30 GM - 90 lei

consumabile cumparate de la cineva de pe forum, recomand daca e nevoie;

manopera expocar targoviste + diagnoza tech2 - 175 lei

auto: astra H 1.7cdti, 101cp, Z17DTH

Total: 420 Lei

Ma declar multumit,
Succes!
  • Cristzi89

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Revizie facuta in 27.05.09 la Di-Bas Fundeni la primii 15000 km

Revizie 187
Filtru ulei 48
Filtru combustibil 69
Filtru aer 70
Filtru polen 84
Ulei motor 5W30 160

Total 620+117 TVA= 738

Urmeaza peste o luna inca o revizie...Si cred ca o sa termin cu ei
  • octavyson

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2009

  • Mesaj Privat
@Cristzi89:
nu poti sa'ti faci revizia cu piesele tale, dar la ei?
te-ar costa cat m'a costat pe mine...
economisesti vro 300 lei...

banuiesc ca nu ti'ar strica in buzunar...
  • Cristzi89

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2010

  • Mesaj Privat
iti dai seama ca mi-ar conveni...si da pot face asta doar ca nu stiu exact ce sa cumpar...si nu m-am interesat nici de vre-un magazin de piese GM...
Daca aveti o adresa, buzunarul meu v-ar fi foarte recunoscator Smile
Skip ads

  • octavyson

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2009

  • Mesaj Privat
ai pm cu furnizorul de la care am cumparat eu.
sper sa te ajute.

mersi
  • bubbleboy

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Salut.

Sunt si eu posesorul (destul de) fericit al unui Opel Vectra C din 2005, motor de 1.9 150CP (Z19DTH).
M-ar interesa daca din experienta voastra, pentru o revizie la 62.000km, cu masina iesita din garantie, pretul comunicat de nenea ala de la DI-BAS la telefon de 2000RON este acceptabil.
Pana acum recunosc, nu prea m-a interesat cat imi cereau tipii de pe acolo, desi cateodata mi se parea exagerat, am zis ca decat sa ma pun rau cu ei si sa ma trezesc cu boacane dupa, mai bine ii dau cat cere si pot sa ma rastesc la ei dupa daca nu au facut treaba buna.

Bine, in primul rand, daca puteti sa imi confirmati ca termenul dintre revizii este de 1an sau 15.000 de km, ca istetii asa mi-au trecut in caietul de service, desi datele astea mi le-au trecut la planul de service ECOService2 (care se aplica EXCLUSIV modelului AGILA).

Pana acum am mai facut 3 revizii in care observ ca au schimbat filtrele de aer, polen si de combustibil. Am auzit ceva de genul ca pe la 60j de mii ar trebui schimbate bujiile de aprindere.

Va multumesc anticipat pentru raspuns.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
bubbleboy suma de 2000ron ma pune pe ginduri Shocked , o fi foame la ei dar chiar asa... Distributia probabil vor sa o schimbe si nu este cazul, la tine Opel spune 150,000km sau 10 ani, in Romania e bine pe la 120,000km. Pompa de apa se schimba tot odata cu distributia, tine ea mai mult dar daca tot umbli acolo nu are sens sa platesti de doua ori manopera. Bujiile se schimba de preferat pe la 100,000km chiar daca sunt inca bune, idea e ca le poti scoate mai usor, daca stai cu ele mult si bine auu boala de a se bloca in chiulasa si atunci ai alte costuri pentru extragere.
Privitor la plan revizii in RO este de 15,000km la toate masinile, in functie de mers urban/extraurban se opteaza pentru 10,000km sau 15,000km.
  • bubbleboy

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Mersi pt raspuns.
Da, am mai intrebat si eu lume si mai toti au zis ca schimbatul distributiei + pompa de apa s-ar face undeva intre 75.000 si 90.000. Un singur tip (de pe la Audi) a zis ca cica(,) "cauciucul e cauciuc, chiar daca nu ai kilometrii, si stand isi pierde proprietatile". Problema cu masina mea e ca a cam somat in ultimii 2 ani, ea are 5 ani in total si doar 61.000km. Asa ca chiar nu mai stiu, cate persoane, atatea pareri, si dupa cum vezi difera destul de mult. De la 60.000 (asta de la audi) la 100.000-120.000 (mai multa lume) sau chiar si 150 (daca te iei dupa neamt).

Maine am programarea, o sa revin cu preturile la zi de la ei. Cred totusi ca nu o sa schimb distributia acum, desi (stiu ca poate e o greseala) o sa ii intreb si pe mecanicii de acolo sa imi zica daca imi recomanda schimbarea ei acuma. In schimb cred ca o sa inlocuiesc placutele si chiar si discurile, la frane la viteze mari da impresia de disc ovalizat (poate de la atata stat in garaj). Sau o fi de la altceva, om vedea.
Skip ads

  • Jokerul

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Opel Astra G an 2008 1.7CDTI 78.000 km
Revizie de 75.000 km
Cost total 2200 RON
Revizie Normala 700 RON + Kit de distributie + manopera = 2200 RON
Si eu am facut un calcult piesele care mi le schimba ei le cumpar cu 1200 RON cu tot cu kit de distributie (cele mai bune dupa piata) daca cumparati ceva ieftin iesiti si la 700 RON cu tot cu kit de distributie.
Am 2 ani jumate de cand am masina de la Radacini Motors, garantia a expirat, este vreo problema daca fac toate astea la un alt service cu piese cumparate de mn ?
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nu e nici o problema. Avand in vedere uneori calitatea dubioasa a pieselor din reprezentante parca e mai indicat sa iti cumperi tu piesele si sa alegi un service bun.
  • Arnautu Vasile

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 1.9 - 150 cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salutare.
O sa fac in curand revizia de 60.000 km a masinii (opel astra H, motor 1.9 diesel, 150 CP, anul fabricatiei: 2008 - Decembrie).
M-ar interesa si pe mine daca trebuie sa schimb distributia la revizia de 60.000 km ?! Am sunat la cei de la Radacini si mi-au zis ca trebuie sa schimb si distributia.... (!)
Am facut deja 61.000 si zilele astea ar trebui sa ma duc sa-mi fac revizia (in "regie proprie" bineinteles, ca masina oricm iese din garantie peste 30 de zile).
Ce anume trebuie sa cumpar si cat costa ?
Este necesar sau nu sa schimb si distributia? Dar bujiile ?

Multumesc anticipat pt sfaturi !
  • teebee

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare...Cat ma costa o revizie la victoria global brasov pentru un Opel Astra 2007 33.000 km 1,4
  • vicos999

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Revizie facuta in iunie 2010 la 120.000 km:
Filtru combustibil 56
Filtru ulei 40
Filtru polen 68
Filtru aer 58
Ulei 5W30 Dexos 5L 119
Antigel 6L 79
Placute frana spate 238
Placute frana fata 340
Manopera revizie (4 ore) 329

Total: 1327.
Judecati si voi...
  • negociator

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Am gasit pe internet ca pentru masinile Opel mai vechi de patru ani, o revizie te costa 499 Ron, inclusiv TVA, la un service autorizat Opel. A facut cineva revizia in conditiile astea? Ce include revizia ? Eu am Corsa C si trebuie sa fac revizia de 5 ani in aprilie.
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
vicos999 a scris:Revizie facuta in iunie 2010 la 120.000 km:
Filtru combustibil 56
Filtru ulei 40
Filtru polen 68
Filtru aer 58
Ulei 5W30 Dexos 5L 119
Antigel 6L 79
Placute frana spate 238
Placute frana fata 340
Manopera revizie (4 ore) 329

Total: 1327.
Judecati si voi...

Shocked Moaaama... in loc de maxim 500 ai platit dublu si inca un pic peste.. Poate ti-au schimbat si distributia, dar nu ti-au mai zis... Mult dom'le, foarte mult.
  • grozavu

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat
negociator a scris:Am gasit pe internet ca pentru masinile Opel mai vechi de patru ani, o revizie te costa 499 Ron, inclusiv TVA, la un service autorizat Opel. A facut cineva revizia in conditiile astea? Ce include revizia ? Eu am Corsa C si trebuie sa fac revizia de 5 ani in aprilie.


Asa am citi si eu pe saitul de la opel : Service 4+: Preþuri speciale pentru maºini mai vechi de 4 ani(http://www.opelgtt.ro/n/service_4plus.html) unde scrie ca pentru un Pachet complet service 5W30 pentru Astra H costa 499 Lei.
Vreau sa va rog si eu ca si colegul daca a facut cineva aceasta revizie si daca a costat chiar atat. Confused
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR