Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Aoleo Shocked bine ca nu mi'am luat masina noua... Laughing . Pe mine ma costat "revizia" 2 milioane Very Happy cu piese originale si manopera am facut'o eu... Daca la fiecare revizie as economisi 6 milioane mi'as baga ceva in ea garantie si mi'as repara singur masina in caz ca ar aparea vreun defect...
Skip ads

  • reader

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pai cu asa preturi la revizia de 15.000 -- cat o costa la revizia de 30.000 unde presupun ca iti schimba si placutele de frana ?!!!
  • pletero

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 fsi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2006

  • Mesaj Privat
stiti care e politica lor? asta daca a avut bani de masina noua ... are bani!
in concluzie... nici un pretz nu este prea mare pentru el..... Very Happy

cum e sa-ti faci distributia reglaj de frane(schimbat lichidul,schimbat placute curatat tot ..saboti discuri )amortizoare spate ...verificat toata masinastranse toate suruburile filtre aer ulei motorina polen... si asta la service curat ,,, cu 1.7 milioane?si asta la o masina opel!!daca aveti opel numai la opel se repara? doamne,dar santeti plini de bani, si atunci ... fara suparare ,o meritati nu va mai plangeti atat...
  • pichu

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2005

  • Mesaj Privat
azi am facut revizia la radacini ;5 milioane 700 000 ;ulei 10 w 40 , toate filtrele.Am fost surprins sa vad cata mizerie era in filtrele de aer/polen;le au pus baietii in portbagaj si cand am vazut cum sunt , am inceput sa ma gandesc daca nu mai bine as schimba filtrele mai des Smile (in ultima vreme masina "dadea fum " la greu , acu mi e clar si de ce )
manopera a fost 1 mil 500 ,restul consumabilele;sincer nu mi se pare asa de mult ;
anul trecut la 115 000 m a costat 4 mil jumate cam asa...deci diferenta nu mi se pare chiar atat de mare;
si mie la inceput mi au spus ca e posibil sa coste undeva in jur de 7 milioane , dar n a fost chiar asa ;
nu comentez afirmatiile "acide" ale celorlalti despre reviziile la reprezentanta ,nu am de ce si e o discutie lunga si plictisitoare;fiecare face cum il duce capul
filtre 550 650 750 850 mii lei , exact asa Smile de ulei aer motorina polen.uleiul 1 mil 400 .
succes mai departe in deciziile voastre
Skip ads

  • turatii

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2005

  • Mesaj Privat
570 ron nu e mult. Eu am sunat la Radacini si mi s-a spus ca este 800 ron revizia. Dracu sa-i mai inteleaga ce haos e in capul lor.
  • virgil

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
eu am facut revizia la augsburg:
ulei opel + filtru ulei + filtru motorina + manopera = aproape 330 ron
separat, am schimbat eu (tot de la ei cumparate) filtrele de aer si de polen = 110 ron

filtrele au fost mann
  • pichu

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2005

  • Mesaj Privat
ai aceeasi masina deci preturile la consumabile sunt la fel ;(pt "turatii" )
m am uitat comparativ pe lista de anul trecut la piese , unele filtre sunt mia ieftine ca anul trecut ,altele mai scumpe ; de exemplu cel de polen a crescut de la 1 mil 200 la 1 400 ceva de genul iar cel de motorina(sau ulei , nu mai stiu , ca nu mia ma hartia in fata) a scazut ca pret cu vreo 100 000 ; nici mie nu mi se pare mult ;
eu in augsburg nu mai calc in service , am facut o data gresala asta si mi am dat seama ca "animalele alea de casa " nu sunt bune decat de stricat masini,reparat in nici un caz.sau..sunt pe langa Smile
chiar am fost placut impresionat de treaba facuta de ei azi , au lucrat bine repede , mi am gasit in portbagaj filtrele si un "rest " de ulei intr un bidon.
turatii , am citit cateva din mesajele tale (scuze pt off topic) ,imi spui si mie te rog ce modificari ai adus tu masinutei tale ? (eventual da mi un pm te rog )

o singura chestie" cam pute" : dupa ce acum o luna de zile am fost la ei la o verificare generala , cap coada , si singura "buba" a fost un simering de planetara pe care l au inlocuit , desi eu nu am mai mers cu masina de atunci (plecat din tara ) , azi la revizie mi au spus ca flansele de la amortizoare trebuiesc schimbate.hmhmm..i am spus aluia : pai stii am fost am facut acu o luna etc etc si nu aveam nimic ;ce nu e bine..n au lucrat aia cum trebuie data trecuta sau acu incercati sa imi bagati rpd ceva la schimbat ?
raspunsul a fost ca e posibil sa nu se fi uitat baietii data trecuta , ca oricum e un joc foarte foarte mic.....mie mi se pare super super suspect Smile

A..mi am adus aminte de augsburg;data trecuta (ultima cu siguranta) cand am fost la ei , mi au facut geometria ;au facut o prost evident, am plecat din tara si cand m am intors cauciucurile erau facute muci din cauza ca nu fusesera reglate cum trebuie(tocite aiurea, in v pe interior , mers "ca plugul " , etc..nu intru in detalii) . Ideea e ca au plecat atunci cu masina in teste ."Pustiulica" (altfel nu ii pot spune),cel care s a plimbat, a venit si mi a spus foarte alarmat : iti uruie f f tare rulmentii pe spate! schimba i neaparat !
concluzia: nu erau rulmentii ci cauciucurile mele all seasons de pe atunci , ceva un picut mai zgomotoase , stiam si eu asta Smile acum pe alte cauciucuri nu mai uruie nimic.... hmm..ciudata masina asta domne..acu e totul in regula Smile ( am mai facut de atunci...30 000 km )
  • turatii

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Am executat-o azi la Di BAS. 154 RON manopera cu consumabilele mele (cumparate de la Mobil 95), originale GM. Total 154 (manopera) + 240 (filtre) + 130 (ulei) = 524 RON.

Baieti tineri in service, nu erau tampiti, chiar au fost foarte amabili. Practic a durat fix o jumatate de ora. Nici nu aveai ce sa faci mai mult. Schimbat filtre si ulei, verificare sumara la roti daca bate ceva. Cam atat.

Pe ansamblu sunt multumit ca am scapat mai ieftin. Oricum, fara discutie este mult si asa. Ore de manopera au fost 2,2.
Skip ads

  • OPC2006

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z28net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2006

  • Mesaj Privat
cam 9 mil pt revizia de 15 000. problema e ca pana anul trecut faceam reviziile la 30000. acum in carte scrie tot la 30000 dar ,"unde este cazul la un interval mai scurt ''. cred ca politica de vanzare e ceva de genul : iti dam un discount la masina noua, vii la mine la revizie ( esti in garantie ) si ne recuperam banii prin service ......
  • pletero

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 fsi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
  • Dragster

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Am renuntat demult sa mai fac reviziile la reprezentanta... Ca sa faceti o comparatie cu preturile voastre: 480 RON schimbare de: ulei Castrol 5W30, filtru de aer, filtru de ulei si filtru de benzina (toate Mann) plus... schimbare 4 bujii (Beru) Very Happy Toate la un pret mai mic decat o revizie normala la o reprezentanta... Daca schimbam si filtrul de polen ajungeam la 550 RON.
Si pe langa asta... am stat langa masina (conteaza foarte mult pt mine dar nu se poate la reprezentanta si nici macar la Augsburg), mi-au curatat baietii tot ce era de curatat, inclusiv senzorul de ulei unde au inlocuit si o garnitura...

DANDON Service.
  • pufulet

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
chiciuc a scris:@marius_2999: si unde ai facut revizia ? (sa stim la ce ne asteptam sau sa putem sa ne ferim). Eventual scrie la topicul cu service-uri... si pune si factura acolo.

Sfat: cand va duceti la service intrebati si cat e ora de manopera, in lei, ca smecherii pot sa-si puna un curs de schimb foarte avantajos.


pana la urma marius_2999 nu ne-ai spus unde ai facut revizia.. la GTT, cum spuneai inainte ca vei merge?
multumesc
Skip ads

  • marius_2999

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2006

  • Mesaj Privat
da, revizia am facut-o la GTT.

insa nu cred ca preturile ar fi diferite. cel putin nu la dealerii din Bucuresti.
  • pufulet

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Azi a fost revizia de 15000...
Detaliez costuri piese+manopera:
Ulei GM 5W-30 5L: 180
Filtru Ulei: 20
Filtru Polen: 70
Fitru Aer: 45
Filtru Benzina: 50
Manopera (3 ore, cand de fapt au lucrat 1 ora...): 155
Total cost: 520

Toate cifrele sunt in RON, TVA inclus.
Piesele le-am luat din alta parte, revizia am facut-o la Radacini in Bucuresti.
Ce nu mi-a placut e mizeria lasata in masina si pe tapiterie...
Ce mi-a placut e ca s-a putut face revizia cu piese mai ieftine decat la dealer si modul in care au tratat si respectat toate operatiunile specificate in planul de revizie.
  • andrei38

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Dar la Augsburg sau la astia BOSCH service nu se poate face o revizie ???banuiesc ca da..aveti idee cat costa o revizie la un CORSA C 1.0 la 90.000km?
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
pufulet a scris:Azi a fost revizia de 15000...
Ulei GM 5W-30 5L: 180


De cand intra 5l de ulei in motorul de 1,6? eu zic ca sunt 3,5l cel mult. Asa ti-au spus aia sa iei?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ingineru, o fii fiind de aia cu la 2 skimburi de ulei al 3-lea gratis...
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Razi tu razi Harap Alb dar au mai schimbat unii motoare pe-aici din cauza boilor de la service...
  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Eu le-am schimbat singur. Filtru polen cu carbune activ Mahle=30 ron , filtru de aer Uniflux=26.5 ron(in Tg-Mures) Very Happy
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
chiciuc a scris: :shock:Ora manopera = 69.98 RON ~ 19,9 Euro sunt nebuni ?


Da! Atat costa la GTT ora de manopera. Nebun o fi cine se duce. Scuzati expresia "nebun".
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR