Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Reprezentantele auto au preturi exagerate pentru asigurari. Daca lovesti masina si ai casco normal ca reprezentanta vrea sa jupoaie cat mai multi bani pentru ca e reprezentanta si casco nu are de ales..
Noi, "muritorii de rand" cand mergem sa facem ceva la reprezentanta ne lovim de aceleasi tarife mari...

Solutia :
Te documentezi ce trebuie schimbat si cand
Gasesti un magazin de piese auto de unde iei componentele
Gasesti un "nea vasile" si stai langa el si ii zici ce sa iti schimbe si in ce fel.
Nu e mare smecherie sa schimbi niste curele si filtre..

P.S. Oricum sunt sigur ca manopera facuta de "nea vasile" cu tine langa el e mai buna calitativ decat reprezentantele.
Skip ads

  • racoarea

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2006

  • Mesaj Privat
cu siguranta asta se va intampla dupa ce va iesi masina din garantie... din pacate mai sunt 2 luni si as vrea sa fac revizia in garantie si inainte de a face si ITP-ul... ca poate apare ceva si... Doamne Fereste, nu cobesc, dar se poate intampla. S-au nimerit toate acum... si revizia si ITP-ul, expira si RCA-ul, mai trebuie si rovinieta...aoleuuuu dau faliment.
  • pufulet

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
tot la Radacini, revizia de 30000, cu piesele mele aduse de la magazin (piese originale), placute schimbate, cam 6.5 milioane (daca-mi aduc bine aminte, ca a fost asta in aug07)
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
la 80 RON ora de manopera au lucrat 8 ore sa schimbe niste placute si 3 filtre ?
Eu filtrele + ulei le schimb cu 10 RON manopera (la un atelier specializat) iar placutele mai mult de 50 ron manopera nu au cum sa coste..
Skip ads

  • racoarea

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2006

  • Mesaj Privat
am sunat si la erebus ...si... 720 ron fara placute, 1000 ron cu tot cu placute...
  • B82KLY

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2007

  • Mesaj Privat
salutare...
cei de la gtt sunt cel putin niste nesimtiti. aici ma refer la pretul reviziilor. am cumparat de la ei o corsa 1.3 diesel. am intrebat special cat ma costa reviziile. din spusele domnisoarei ma asteptam la 500 ron, maxim 550. cand m-am programat pt revizia de 15.000 km am ramas masca. mi-au cerut 1.350 ron. bineinteles ca le-am aratat "the middle finger"si am plecat ca din pusca. acum explicati-mi si mie pt ce sa le platesc banii astia. sunt un fel de Bamboo in domeniul servisurilor opel? in final am facut revizia la dibas unde am dat "doar" 800 ron. va marturisesc ca am sunat la toti dealerii opel pt programare. preturile erau diferite. doar dibas si erebus aveau preturile identice. de unde diferentele astea? mai mult: pt vectra 2.0 dti am platit 400 ron cu ulei, manopera, filtre, la un service autorizat, dar mai micut.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
800 lei la o corsa? vai mama lu mamica mea. ce mangla frate ce furt pe fata. scuzati-mi limbajul dar nu ma pot abtine. ma ajunge la zafira 400 lei cu consumabile si ulei de cea mai buna calitate revizii la 15.000 . de aia si de 8 ani i-mi iau sh-uri: ca sa nu ma fure javrele o fina de-a mea are un matiz si o punea sa schimbe uleiul si filtre la 5000km si dadea 500 ron. sau am mai auzit ca in anumite reprezentante nici nu-ti schimba fitrele pai daca tragem perdeaua?
  • dan_armeanu

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2008

  • Mesaj Privat
de unde eau si eu piese ( consumabile ) GM tghi2000@yahoo.com
Skip ads

  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Salut
Am cumparat filtre mann originale, 6l de ulei castrol edge 0w30 si am facut revizia in regie proprie. M+a costat in jur de 6mil si un pic cu tot cu manopera.
Opel vectra C motor y20dth
  • BrownSugar

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 1.7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Eu am facut revizia masinii mele ( Astra Clasic 1.7 cdti din 2007) la Gtt acum o luna si am platit fix 750 ron.mi s-a parut extrem de mult
  • voyageros

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2003 Y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2008

  • Mesaj Privat
trebuie sa merg si eu (Ecomax-Cj) si am fost surprins sa aud ca piesele (schimb ulei si filtru ulei) ma costa 200 lei si manopera (numai manopera) alte 200. Eu nu vad logica? Ma gandesc ca valoarea manoperei trebuie sa fie sub forma de procent din valoarea pieselor si nu ca valoarea manoperei sa depaseasca valoarea pieselor. Asa pot sa cer sa-mi stranga 2 suruburi de 2 lei si sa platesc manopera de 200 ca nu-si gasea ala surubelnita si i-a luat 2 ore...zic si eu. Nu e normal
  • needubad

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
eu am facut revizia de 30 000 km la di-bas si mi-au cerut in jur de 1100lei. Mi-au schimbata filtrele, uleiul, placutele de frana si bujiile.
La revizia de 15000km nu am platit decat 600 lei dar fara placute si buji!
Skip ads

  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
No, da' io tot nu-s dumirit cum va fi de-acum incolo:
- masina mai are 2 ani de leasing
- a expirat garantia in iulie anul asta

Urmatoarea revizie sunt obligat sa o fac la Ecomax (Cluj) de unde e masina sau pot sa ma duc la raketi? Mai am ceva obligatii fata de dealer acuma ca garantia e istorie?
  • Kmc0smin

  • Mesaje scrise: 569
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2008

  • Mesaj Privat
RAN a scris:
bertone a scris:ce sa-ti povestestesc vei exclude opelul din preferinte ...
pai atunci mergi si vezi cat e revizia la VW sau Skoda . Sau vezi la Hyundai cat este . Hai sa-ti explic cum e cu revizia :
exista niste normative aprobate de Ministerul Transporturilor din totdeauna . Si ele prevad un anumit timp de lucriu ( ex pt ulei cu filtre se percep 3 ore ) . Astea 3 ore ( cu toate ca e juma de ora efectiva ) daca le inmultesti cu 15 euro ( fara TVA ) iti ies preturile astronomice de la noi .


Ma indoiesc ca e asa cum zici tu, eu zic ca au norme interne. Oricum nu conteaza, preturile sunt imense. In Buc, pentru Astra Classic 1,6 preturile la prima revizie erau intre 750-900RON, in functie de service, mai putin la Dibas unde a fost 570.


poi la un hyundai accent 1.5 crdi 16 mil la 30k. sa innebunesc! varmiu la un passat 1.9tdi din 2007 13 mil la cardinal motors si cel mai stupefiant la skoda octavia tour 1.4 mpi 8 mil... yo unu fac rezivia de 15k si papa la reprez si ma doare in cot de garantia lor de 2 ani. ma gandesc ca la mine in jur de 8 mil ma duce la radacini vitan. ca si asa un incident stupid ma dus 130 mil , norok de casco ca altfel vindeam masina.
  • sogard82

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 y16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2008

  • Mesaj Privat
cei de la reprezentate profita de faptul ca esti obligat sa-ti faci reviziile la ei pe timpul garantiei. pt ca na e mentalitate romaneasca....
dar si la anumite service-uri in buc e foarte scump
mie la un service in buc mi-au cerut pt schimbul de ulei si filtre 5 mil. am venit acasa la piatra si ma costat undeva la 2,7 milioane schimbul de ulei si filtre cu tot cu manopera...la vectra b2 1.6 16v
de asta cand am de facut cate ceva la masina prefer sa le fac la piatra-nemat ca la bucuresti sunt scumpi toti
  • ovidiu.SB

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Revizia de un an (nu am inca 15000 km ) Opel Corsa D 1.2 la Huber Sibiu 653 lei.
1. Manopera (3ore Smile ) - 237,01
2. consumabile - 13,04
3. solutie motor Flush - 24,50
4. Aditiv benzina - 21.97 m-am trezit cu el , nu am cerut asa ceva
5. filtru ulei GMA - 43,40
6. filtru polen GMA - 66.57
7. filtru aer GMA - 61.58
8. 1311 ulei sintetic 5w40/205L (o fi din butoi Smile ) 3,5 litri - 184.94
Partea nasoala e ca nu pot sti daca chiar sa schimbat ulei si filtre nu mai zic de spalat motor interior, pt ca nu am primit decat factura si aditivu . Asta e , traim in ro si....
  • mzahan

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 Y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Eu am facut revizia de 90k la West Motors arad, pt. Astra y17DT, 575 lei cu TVA. Revizia s-a facut sub ochii mei. nici nu se poate altfel, ca e un geam mare de se vede tot service-ul, dar te invita ei. LA Autoglobus 2000 timisoara, nu te la sa sa stai sa vezi ce schimba. Dar pe alti care-si repara la negru ii gasesti prin service.
Masina nu e in garantie, dar ii prefer pe cei din Arad.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
2007 august , prima revizie la victoria global tg mures = 830 de lei , din care :
- 4 l. ulei
- filtre ( fara combustibil ca nu are )
- citit erori cu tech 2

2008 iunie , a doua revizie la di-bas = 670 lei , din care :
- 4 l. ulei ;
- filtre ;
- tech 2 ;
- un bec proiector ;
- un bec torpedou ;
- verificat articulatii + inspectie starea generala a masinii ;
- curatat frane cica ;
- verificat instalatie electrica ( ca de-aia au vazut proiectorul ars )

A doua revizie toate filtrele inlocuite puse in portbagaj . Becul torpedou am cerut inlocuirea lui , cel de proiector nu ...dar l-am platit Laughing
La prima revizie lipit abtibild din ala frumos cu Victoria - tip ulei - 8.700 km ( la cat s-a schimbat )
  • mircea neicu

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
astazi am facut revizia de 30 000 km la astra 1,4 twinport z14xep
s-au schimbat filtre (aer, polen, ulei, benzina), ulei, bujii
mi-au dat rotile jos si au curatat franele (demontat tamburi)
test franare si cica alte teste obligatorii
alte verificari (amortizoare, etc)
total: 730 lei !!!!!!!! Evil or Very Mad
mi se pare foarte mult.
nu comentez calitatea lucrarior, calitatea si adaosul la piese,
dar pretul pe manopera mi se pare total indecent - 20 euro/ora!
sa auzim numai de bine!
  • mircea neicu

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
si inca ceva, ca am uitat
bujiile se schimba la 30 000 km?
mi se pare cam repede, avand in vedere faptul ca in carte scrie la 60 000
cele inlocuite aratau foarte bine, dupa parerea mea
oricum mi le-au dat inapoi (de apreciat)
astept parerile voastre
bafta!
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR