Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • pustiulica

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2006

  • Mesaj Privat
salutare !
nu am mai scris demult pe aici, dar am revenit cu forte proaspete Smile
Masinuta mea (Astra G Z16XEP) se apropie de implinirea a 60.000 km. ca fapt divers mentionez ca am schimbat pana acum doar flansele de amortizoare la 42.000 km (cel din stanga cu putin joc la ITP), in rest toate bune si frumoase.
ce ma nedumereste rau este ca toti in general accepta schimbarea distributiei la 60.000KM... de ce?!?
pe cartea tehnica scrie clar 150.000 km pentru motorul Z16 XEP si 120.000 in general pentru celelalte.

mai fratilor, chiar trebuie sa ne batem joc de banii nostrii? cum adica sa inlocuim o distributie proiectata pentru MINIM 120-150 km (dupa caz) la jumatate sau mai putin de jumatate?!? eu inteleg faptul ca un filtru (sa zicem ca si un ulei- cu toate ca nu sunt in totalitate de acord) isi pierde din proprietati mai repede atunci cand mediul este mai... bla bla, dar ce legatura are distributia?
adica "umezeala sarata" din Franta sau din Olanda si UK nu-i afecteaza, praful din Grecia si Cipru e mai putin praf decat al nostru, iar praful romanesc o zapaceste in jumatate din intervalul pentru care a fost proiectata de nemti?!?
eu nu voi schimba nimic in afara de consumabile si bujii la 60.000km, iar daca distributia imi va pica inainte de 150.000 km (asa cum scrie pe cartea tehnica oferita de producator!) voi discuta cu vanzatorul (in speta GTT) in justitie si va asigur ca vor suporta cheltuielile de reparatie... si spun asta pentru ca am mai avut un proces cu ei pentru o turbina picata pe un Vectra 1.9 CDTI 150 cp la doua luni de la iesirea din garantie... si dupa aprox 2 luni de proces, surprinzator s-au oferit sa mi-o schimbe suportand ei costurile... (masina avea doar 31.000km la bord in 2 ani si 2 luni), iar cei de la GTT ma cunosc destul de "bine" Twisted Evil

in rest curaj si sa ne cerem drepturile nu sa ne lasam calcati in picioare... pe banii nostrii Cool
Skip ads

  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Sincer, astept si eu cateva raspunsuri din intrebarile lui pustiulica. Si raspunsuri bazate pe realitate.

Aici veti gasi cateva detalii despre motivul pentru care o revizie de 63.000 km costã 2800 de lei.
Baftã tuturor!
  • Deltaztek

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2007

  • Mesaj Privat
azi am prestat si eu revizia de 45 000 km la di-bas, am ajuns acolo la 8 00 cu piesele mele cumparate de la autoa filtre mann la 167 lei si 4 litri de ulei gm la 133 lei, deoarece mai aveam un litru cumparat odata cu masina(pe principiul sa mai completez daca va fi nevoie, si bineinteles ca nu a fost niciodata nevoie).
Manopera a costat 220 lei si sub atenta mea supraveghere la 1 metru de masina.

dupa revizie am intrat si la itp deoarece expira si acesta pe 21 martie. cost itp 182 lei si vreo 2 ore de asteptare, deoarece rar-ul a blocat masina dinaintea mea, pentru care am asteptat juma de ora sa vina rar-ul, care apoi a plecat, a intrat masina mea pe rampa, a terminat tipul de la dibas verificarea si apoi ma anunta ca rar-ul a blocat si masina mea pentru reverificare, adica inca juma de ora sa se intoarca ala de la rar sa reverifice si masina mea. asadar pe cat m-am bucurat ca am terminat intr-o ora si 15 minute revizia, am stat pe bara ca sa se plimbe unul de la rar intre rar si dibas, cand putea sa-si puna un birou acolo.

revizia de 45 000 km 299 lei piese plus 220 lei manopera
itp 2 ani 182 lei si 2 ore
  • Lucian_bv

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2011 A13DTC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Va salut,
daca se poate, va rog sa imi spuneti daca atat ar trebui sa coste o revizie la un Opel Corsa din 2005, cu 80k.
Astazi am fost la Opel Brasov si dupa o discutie de 2 min mi-au spus ca se schimba pompa de apa (650 Ron), filtre, ulei, placute (150Ron). Total ? 600 ron piese + inca pe atat manopera !
La plecare ei : "Va multumim si va asteptam vineri cu masina si cat mai multi bani".
Vreti sa mai scriu ce le-am raspuns ?
Cred(?) ca e bataie de joc. Ce alte service-uri din zona BV imi recomandati ?
O sa merg luni la ei sa imi anulez programarea si sa le urez de bine.
Multumesc.
Skip ads

  • Lia
  • *
  • 1 mesaje
  • din 13 Mar 2009
  • Meriva 2004 Z17DTH
  • Sibiu
  • Lia

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Meriva 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Am un Opel Meriva 2004 diesel 1.7, Z17DTH si vreau sa-i schimb distributia. Ma poate ajuta cineva cu un sfat ce sa aleg? am gasit pe piata piese (role+curea) SNR, RUVIL, SKF la preturi sensibil egale (ca 550 RON) Care sunt mai bune?

la reprezentanta opel, totul (piese 'originale'+manopera) costa in jur de 1200 RON, pe cand la un service cu mai putine pretenii doar 700-900 RON (inclusiv manopera)
mi se recomanda si schimbarea pompei de apa cu ocazia asta fara a fi defecta (in acelasi cost de manopera). E un element care cedeaza atat de usor, incat se recomanda schimbarea lui preventiva, ca sa evit o interventie similara ceva mai incolo?
multumesc
  • mircea neicu

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
revizia la 60 000 km la reprezentanta, masina din semnatura
am iesit din garantie, dar am zis sa merg tot la ei...
factura arata cam asa (preturi cu tva):
filtru ulei= 39,4 lei;
filtru aer = 68,49 lei;
filtru polen = 73,77 lei;
filtru benzina = 62,28 lei;
ulei 5w30 = 119,7 lei (trecut in deviz 4 litri);
curatitor frane = 22,27 lei;
bujii = 100,59 lei (4 buc);
colier plastic = 2,22 lei (3 buc);
revizie (manopera) = 242,76 lei (3 ore).
TOTAL = 731,48 lei.
la toate piesele, inclusiv ulei, am primit discount 30%, altfel cred ca ajungeam la 1 000 lei, ceea ce mi se pare enorm pentru o revizie la benzina
si asa e mult pe saracia asta, dar in fine, masinii mele ii fac toate arogantele pentru ca si ea s-a comportat exemplar pana acum.
am scapat fara inlocuit placute frana, a ramas pe data viitoare intrucat mai merg (asta ar mai fi insemnat inca aprox 200 lei)
  • mircea neicu

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
revizia la 60 000 km la reprezentanta, masina din semnatura
am iesit din garantie, dar am zis sa merg tot la ei...
factura arata cam asa (preturi cu tva):
filtru ulei= 39,4 lei;
filtru aer = 68,49 lei;
filtru polen = 73,77 lei;
filtru benzina = 62,28 lei;
ulei 5w30 = 119,7 lei (trecut in deviz 4 litri);
curatitor frane = 22,27 lei;
bujii = 100,59 lei (4 buc);
colier plastic = 2,22 lei (3 buc);
revizie (manopera) = 242,76 lei (3 ore).
TOTAL = 731,48 lei.
la toate piesele, inclusiv ulei, am primit discount 30%, altfel cred ca ajungeam la 1 000 lei, ceea ce mi se pare enorm pentru o revizie la benzina
si asa e mult pe saracia asta, dar in fine, masinii mele ii fac toate arogantele pentru ca si ea s-a comportat exemplar pana acum.
am scapat fara inlocuit placute frana, a ramas pe data viitoare intrucat mai merg (asta ar mai fi insemnat inca aprox 200 lei)
  • mircea neicu

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
revizia la 60 000 km la reprezentanta, masina din semnatura
am iesit din garantie, dar am zis sa merg tot la ei...
factura arata cam asa (preturi cu tva):
filtru ulei= 39,4 lei;
filtru aer = 68,49 lei;
filtru polen = 73,77 lei;
filtru benzina = 62,28 lei;
ulei 5w30 = 119,7 lei (trecut in deviz 4 litri);
curatitor frane = 22,27 lei;
bujii = 100,59 lei (4 buc);
colier plastic = 2,22 lei (3 buc);
revizie (manopera) = 242,76 lei (3 ore).
TOTAL = 731,48 lei.
la toate piesele, inclusiv ulei, am primit discount 30%, altfel cred ca ajungeam la 1 000 lei, ceea ce mi se pare enorm pentru o revizie la benzina
si asa e mult pe saracia asta, dar in fine, masinii mele ii fac toate arogantele pentru ca si ea s-a comportat exemplar pana acum.
am scapat fara inlocuit placute frana, a ramas pe data viitoare intrucat mai merg (asta ar mai fi insemnat inca aprox 200 lei)
Skip ads

  • mircea neicu

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
revizia la 60 000 km la reprezentanta, masina din semnatura
am iesit din garantie, dar am zis sa merg tot la ei...
factura arata cam asa (preturi cu tva):
filtru ulei= 39,4 lei;
filtru aer = 68,49 lei;
filtru polen = 73,77 lei;
filtru benzina = 62,28 lei;
ulei 5w30 = 119,7 lei (trecut in deviz 4 litri);
curatitor frane = 22,27 lei;
bujii = 100,59 lei (4 buc);
colier plastic = 2,22 lei (3 buc);
revizie (manopera) = 242,76 lei (3 ore).
TOTAL = 731,48 lei.
la toate piesele, inclusiv ulei, am primit discount 30%, altfel cred ca ajungeam la 1 000 lei, ceea ce mi se pare enorm pentru o revizie la benzina
si asa e mult pe saracia asta, dar in fine, masinii mele ii fac toate arogantele pentru ca si ea s-a comportat exemplar pana acum.
am scapat fara inlocuit placute frana, a ramas pe data viitoare intrucat mai merg (asta ar mai fi insemnat inca aprox 200 lei)
scuze pt dublu post, initial mi-a zis ca nu s-a trimis nimic, eroare
  • chiriacdnt

  • Mesaje scrise: 278
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Mircea, pana acum ai mai schimbat placutele de frana?
  • mircea neicu

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
nu, nu le-am schimbat de cand am luat masina
la revizia de 45 000 km cei din service mi-au zis ca peste cam 10 000 km sa revin pt schimb placute.
pe la 55 000 km, ascultator, m-am dus, au dat jos roata, s-au uitat, nu-i nevoie, le schimbam la 60 000
acum la 60 000 mi-au zis ca data viitoare.
eu zic ca totusi sunt de apreciat intr-un anume fel, puteau sa mi le schimbe din prima, desi ele inca mai duceau.
  • chiriacdnt

  • Mesaje scrise: 278
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
In aceasta situatie am fost si eu. M-au amanat si pe mine, mai bine zis m-a scutit de niste cheltuieli in plus.
Multam, si toate cele bune!
Skip ads

  • mircea neicu

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
chiriacdnt a scris:In aceasta situatie am fost si eu. M-au amanat si pe mine, mai bine zis m-a scutit de niste cheltuieli in plus.
Multam, si toate cele bune!

apropos, cum se comporta masina, in general?
unde faci reviziile dupa expirarea garantiei?
ai intampinat ceva probleme pana in prezent?
bafta
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
va bucurati degeaba ,placutele le puteti schimba singuri ....si nu va costa 100 sau 120 de lei dar fiecare face cum vrea
  • mircea neicu

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
tase a scris:va bucurati degeaba ,placutele le puteti schimba singuri ....si nu va costa 100 sau 120 de lei dar fiecare face cum vrea

bai baiatule da tu esti chiar culmea
te bagi in discutii total aiurea, de ex acuma esti pe langa subiectul discutiei, iti place s-o faci pe interesantul si pe "mecanicul" care le stie pe toate
te-ai mai bagat o data in seama intr-o discutie legata de consumul de ulei
faptul ca iti dai cu parerea nu e chiar atat de grav, de-aia e forum, insa las-o mai usor cu tonul asta ironic, ai impresia ca esti cu vre-o doua trei etaje mai sus decat ceilalti
  • chiriacdnt

  • Mesaje scrise: 278
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Mircea, nu-ti face nervi.
Am luat masina in septembrie 2007, reviziile le-am facut la reprezentanta din Constanta si sunt multumit atat de pret cat si de calitate,mi-au facut si reduceri,practic manopera a fost aproape gratis.
De cand am luat masina nu i-am facut nimic decat i-am bagat benzina(nu a contat de la ce firma,si numai de 95), i-am verificat uleiul si presiunea in anvelope.Zilele trecute am vrut sa ma uit si eu mai atent la motor,dar ai sa razi, m-am uitat ca ... ala la poarta noua, am scos capacele de plastic si de carton dupa motor si, stupoare, nimic nu semana a motor clasic (ca de Dacie, eu fiind posesor de Dacie mai mult de 10 ani, in care mi-am bagat nasul peste tot) asa ca le- am pus la loc. Mi-am infranat curiozitatea sa vad de ce merge masina asa bine.
Scuze pentru of topic
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
neicule..baga bani in ,,service,, ca deh e lene mare ! parera mea ,iar daca m-am bagat m-am bagat unde cred ca se merita o idee sau un ajutor dar faci cum vrei .Dute la service ca aia au nevoie de oameni care sa ii sponsorizeze.Si cu asta gata unde mai vad postari de ale tale nu mai scriu nimic. si mai e o treaba nu sunt ala de la etajul 4 sau 10 sunt doar realist si practic. Va speriati de parca aceste masini sunt rachete intergalactice,ca asa va spun cei de la reprezentanta!
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
si neicule vezi ca placutele de frinare sunt asea pe la vreo 320 de lei la magazin si probabil mult mai scumpe la reprezentanta aia a ta unde faci reviziile.deci ori esti angajat acolo ori faci reclama la preturi mici ,eu nu cred !
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
tase daca omul are o pata cu reprezentanta si marfa de origine este problema lui, banii lui.
Tu daca mai stii sa citesti, mai pui mina normal ca ai alte idei dar sa facem discutii constructive.

De exemplu:
filtru ulei= 39,4 lei; 26lei, am inghitit ca pentru 4-6 lei nu ma pun
filtru aer = 68,49 lei; 45lei dupa negociere ca vroia 55 ca uite dom'le e GM...
filtru polen = 73,77 lei; nu stiu
filtru benzina = 62,28 lei; enorm dupa mine
ulei 5w30 = 119,7 lei (trecut in deviz 4 litri); 80lei cam peste tot posirca asta
curatitor frane = 22,27 lei; 14-25lei, oricum e vrajeala ce au curatat ei
bujii = 100,59 lei (4 buc); 16x4=64lei

Placutele la Astra Z14XEP sunt muult mai ieftin decit 320lei, poate bonus ceva discuri
  • chiriacdnt

  • Mesaje scrise: 278
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Oameni buni, nu va mai certati!
Fiecare face ce vrea cu masina si cu banii lui.
Eu cred ca acest forum este facut sa ne ajutam unul pe celalalt nu sa ne certam. Si mai cred ca nimeni nu are obligatii fata de ceilalti, daca vrei sa ajuti,ajuti.
Dupa cum vad, si eu si Mircea avem masini noi si este pacat sa ne bagam nasul doar sa vedem de ce merg.
In ceea ce priveste placutele, filtrele, uleiul o sa le schimb eu, cand o fi momentul.
Toate cele bune.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR