Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • turatii

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Trebuie sa fac revizia de un an la Astra Classic II 1,7l CDTI, am 15 000 km. Atat la Di-Bas cat si la Radacini am primit cu surpriza un pret estimativ intre 700 si 800 ron pentru revizie. Masina nu are nici o problema.

Sincer, cred ca este un pret foarte mare, consumabilele putand fi cumparate cu maxim 300 ron, la care s-ar adauga pretul manoperei (maxim 200 ron).

Unde e misterul?

De asemenea am fost informat ca in perioada de garantie sunt obligat ca la revizii sa folosesc doar consumabile originale cumparate de la dealerii Opel. Nu imi amintesc de prevederea asta prin vreun contract...

Acum nelamurirea mea: de ce la Megane II o revizie similara poate costa 400-500 ron, la Passat B6 poate fi 600-700 ron, la Audi A3 poate fi 600 ron, dar la rahatul meu de Opel trebuie sa coste ca la Mercedes E 500?
Skip ads

  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
eu le-am cumparat de la ausburg si ei imi iau 2.700.000 manopera. extrem de scump in conditiile in care acum un an 2 costa cam 5 milioane... este prima si ultimaa revizie pe care o fac la opel. dupa ce iese din garantie, pa, ii pup dulce si o fac in alta parte.
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Fratilor da' astia va rup la bani nu gluma. Pai hai sa facem un calcul 5 l ulei -230 RON
filtru ulei - 20 ron filtru aer 30ron filtru habitaclu 48 ron filtru motorina 20ron total - 340 ron. Pana la 800 ron tot sa fie, si la urma urmei cat dureaza mai mult de 40 min nu dureaza toata afacerea. hotie pe fata, si mai ales ca va chiama la 15000 sau un an, nu ca la nemti unde e 30000 si o revizie de asta costa 80 - 100 eur
Facetiva singuri reviziile
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
pierdem garantia.
daca spui ca rev in dm e 100 euro, pai cu tot cu drum pana acolo ajung cam la acelasi pret si vad si germania
Skip ads

  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pe asta se si bazeaza magarii pt ca stiu ca dupa garantie nu mai vine nici draq la ei la revizii, sa fim seriosi e f simplu de schimbat toate filtrele si uleiul deasemeni, de ce sa platesc 2mil cand pot sa o fac eu. si pe bune la 900 ron chiar ca te duci sa faci revizia in germania. Cei de la opel stiu de tarifele practicate de astia?
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
popescu iulian a scris:Pe asta se si bazeaza magarii pt ca stiu ca dupa garantie nu mai vine nici draq la ei la revizii, sa fim seriosi e f simplu de schimbat toate filtrele si uleiul deasemeni, de ce sa platesc 2mil cand pot sa o fac eu. si pe bune la 900 ron chiar ca te duci sa faci revizia in germania. Cei de la opel stiu de tarifele practicate de astia?


Nu dar presimt ca or sa afle Laughing Laughing Laughing Laughing

@cei care au patit asa ceva:avem si noi nevoie de un deviz cu ordinul de plata, un scan ceva sa putem face ceva Wink
  • turatii

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Ce nu inteleg eu este faptul ca trebuie sa fii tampit ca sa nu realizezi ca o astfel de politica iti va alunga masinile din service. Daca revizia era 4-5 milioane cu piesele lor (oricum scoteau profit), fiti fara grija ca toti ne-am fi dus acolo sa ne facem reviziile si in si in afara termenului de garantie.

Asa, rezultatul ca ne enervam degeaba, platim o data si a doua oara nu mai pupa ei bani de la mine!
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Eu la Zafira am facut reviziile in garantie in timp,pentru ca nu aveam kilometri necesari.
M-a costat la 1 an 5,8 milioane si la 2 ani 5,2 milioane.Am schimbat uleiul,filtrul de ulei,filtru de aer,filtrul de polen,filtrul de motorina.In pret a mai intrat revizia propriu zisa si manopera aferenta tuturor operatiunilor.
Nu are de ce la Astra sa fie mai scump ca la Zafira !
Vezi ca la Di-Bas acum toate piesele oroginale Opel care le montezi la ei,beneficiaza de o reducere de 15 %,deci ar trebui sa fie ceva mai ieftin !
Skip ads

  • turatii

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Ultimul mesaj de la Di Bas suna cam asa: revizia costa intre 6 si 7 milioane. O varianta: se poate veni cu conumabilele de acasa cu conditia sa fie originale GM si se plateste doar manopera 160 ron. Adica teoretic o scot sub 5 milioane, depinde cum gasesc consumabilele, uleiul il am deja.

Oricum scump fata de concurenta.
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Oricum si prin reducerea de 15% tot raman mai scumpi decat la Augsburg. Adevarat te leaga de ei prin reviziile facute in perioada de garantie.
Jenant e ca macar un filtru de aer sa-l schimbi si singur si nu necesita mare inginerie. Daca schimbi la dealer cu service autorizat un semerig constati ca nu au scule sa o faca si nu au nici pregatirea necesara.
Asa s-a cladit si se dezvolta reteaua de dealeri autorizati, dovedita prin sediile din ce in ce mai mari si luxoase si nu prin dotarea si pregatirea personalului de service.
Cumparati, cumparati ca o sa aveti ce servisati...
Exemple sunt la mai toti, nu numai sub sigla Opel.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Eu Am facut revizia de 15.000 la GTT si mi-au luat 600 de RON . In conditiile in care preturile de magazie la piese erau de 250 RON .
Marfa , nu?
  • turatii

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Bertone, detaliaza putin, cum piesele erau la magazie 250 RON?
Skip ads

  • marius_2999

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2006

  • Mesaj Privat
m-am programat si eu la prima revizie ptr joia viitoare 17_08.
e prima revizie. am acum 13 000km. joi voi avea cam 13 500.
la programare am intrebat si cat va costa. au zis 6.5-7 mil. mi se pare cam mult.
voi face revizia la Opel GTT. De aici am luat si masina.

Vi se pare mult?
E o idee buna sa merg la GTT?

De unde pot lua consumabile originale GM?
  • marius_2999

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Sper sa nu fie o problema ca am raspuns la ambele topicuri. Mi s-a parut mai aproape de ceea ce vreau eu acest topic.
  • robertt_rct

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: 4426'N 2606'E
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
http://www.pieseopel.ro/index.php
  • marius_2999

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2006

  • Mesaj Privat
incredibil.
am fost si am facut prima revizie. am facut-o la 13 330km in loc de 15 000.

pretul final 823.40 RON ....adica 8 234 000. mi se pare exagerat de scump chiar si ptr diesel.

oare putem face ceva?

maine plec in concediu...mi-au lasat asa un gust de amar...
faza ca vorbisem inainte si au zis ca va fi 6.5-7 mil.

cand am intrebat de ce asa mult...au zis ca s-au scumpit "piesele" f mult.

am atasat si lista cu preturi ca sa va convingeti
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Intr-adevar Shocked
1 l de 5w30 = 52,01 RON - e dublu cat pot sa gasesti in supermarket.
Filtrul de polen cu carbon = 177,14 RON - Cred ca zic pas, imi pun unul normal ~ 50RON.
Ora manopera = 69.98 RON ~ 19,9 Euro sunt nebuni ?
  • marius_2999

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2006

  • Mesaj Privat
da...
am vrut sa cumpar uleiul si filtre din alta parte...insa nu au fost de acord.

m-au facut la filtru cu carbon. ptr ca l-au montat si la final cand am vazut costul, a fost prea tarziu. magarii puteau sa intrebe inainte de care vreau sa-mi puna...
  • turatii

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Enorm. Preturile consumabilelor originale GM nu depasesc 250 RON la magazinul citat mai sus de robert_rct. La astea se adauga uleiul (cca 140 RON 5l in Metro). Plus manopera, hai sa zicem 200 RON (cu indulgenta). Deci maxim 600 RON ar trebui sa fie, tras de par. Asta e furt pe fata.
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
@marius_2999: si unde ai facut revizia ? (sa stim la ce ne asteptam sau sa putem sa ne ferim). Eventual scrie la topicul cu service-uri... si pune si factura acolo.

Sfat: cand va duceti la service intrebati si cat e ora de manopera, in lei, ca smecherii pot sa-si puna un curs de schimb foarte avantajos.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR