Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • dumy1984

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2011

  • Mesaj Privat
buna sunt nou pe site si sper ca ma poate ajuta cineva am cumparat de curand un opel astra din 98 tipu x16xel si dupa putin timp am spalat masina interior exterior si dupa aceia a plouat. dupa cateva zile am observat apa in mocheta la sofer si putina in stanga spate si nu stiam daca e de la ploaie sau de la spalat dar am fost am aspirat apa si a fost ok. la cateva zile a plouat iar si masina era parcata cat a plouat cand sa plec am observat iar apa in mocheta in stanga fata. ce sa fac? ajutati-ma Crying or Very sad
Skip ads

  • OPTIMUS

  • Mesaje scrise: 922
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Verifica daca nu intra la trapa(daca ai)eu acolo am avut scurgeri.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
citeste astea s-a mai discutat despre problema asta
https://www.clubopel.com/rez...pa+pe+mocheta#834
  • cont-sters-51254

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2010

  • Mesaj Privat
exista 2 situatii:
1. Ai caloriferul spart si iti intra apa in masina pe sub bord.
2. Nu ai parbrizul bine lipit si iti intra apa pe sub oglinda
Eu le-am avut pe amandoua.
Skip ads

  • markomls01

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
La mine a intrat odata apa in dreapta deoarece aveam scurgerile infundate de sub masca aia de plastic de la stergatoare
  • ionut16

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2008

  • Mesaj Privat
aceeasi problema am avut-o si eu la o astra g , erau multe frunze in spatele grilei de la capota apa nu avea pe unde se scurge si era atat de mare incat ajunsese sa intre pe langa cablul care deschide capota , Desfaceti grila si curatati locul preventiv
  • cix
  • *
  • 11 mesaje
  • din 17 Jan 2009
  • Astra 2009 1.4 Twinport
  • Neamt
  • cix

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2009 1.4 Twinport
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2009

  • Mesaj Privat
la astra classic-ul meu apare apa pe chederul de pe praguri, nu multa si sper sa nu intre sub mocheta. Problema a mai fost discutata pe aria astra h. Se pare ca apa intra pe la garnitura de prinere a difuzorul pe tabla portierei. Aceea garnitura ar trebui inlocuita cu una buna sau dat cu silicon. Eu inca nu am facut operatiunea din lipsa de timp.
La mine problema apare cu precadere cand masina stationeaza si e inclinata intr-o parte, apa se scurge pe chederul din partea mai inalta.
  • Marko93

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Salutare. Am un opel astra g si am observat ca buretele de sub mocheta este ud. Nu stiu de unde ar putea fi. Precizez ca am si Ac pe ia. Fiid frigoternist de meserie ma batut gandul ca ar fi condensul creat pe fagurele condensatorului si sa curat tavita si scurgerea condensului. Zis si facut.Nimic in schimb dupa aproape o saptamana de sore usi dischise si geamuri tot umeda a ramas. Ce am observat astazi ca in coltul din sanga la parbriz zos am chederul deformat si putin rupt la baza parbrizului, ar putea intra apa pe acolo? As vrea sfatul vostru si mici indicatii la ce sa ma uit si ce sa fac pt a remedia problema semnalata.
Skip ads

  • matrix83cos

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Salut. Aceiasi problema am si eu la usa din fatã dreapta , am lipit difuzorul cu silicon ,am tras cablul mai mult în interior ca sã nu mai curgã apa pe membrana difuzorului , am pris bine cablul cu bride pe interior ca sã se scurgã apa pe tabla masinii si nu pe membrana , dar tot îmi umezeste membrana si iar am apa pe pragul usii , nu stiu ce sã îi mai fac , oare ar trebui schimbatã garnitura exterioara ce sterge geamul când coboarã ? Nu stiu fratilor ce sa îi mai fac ,mã înnebunit de cap , va rod dati - mi o solutie ca m-a disperat , multumesc anticipat.
  • bmihai_2005

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1,4 twinport
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2007

  • Mesaj Privat
aceeasi problema am avut si eu cu apa ce intra pe partea stanga (partea soferului).Dupa cateva curse la service , acestia m-au convins ca apa a intrat la spalatorie (ai uitat geamurile deschise, sau cand ti-a dat cu apa pe la balamale cu usa deschisa......).A fost vreme frumoasa , am suspendat mocheta din spate pentru a se usca. Cand eram gata sa o montez la loc, am gasit iar apa in ea. Am luat imediat legatura cu cei de la opel (la caroserii) si mi-au spus sa vin sa vada. Au gasit sursa necazului, apa se prelingea pe la boxa din usa stanga spate,si intra in masina. (mi-au scos boxa si au lipit folie) , Acum sper ca numai asta sa fi fost cauza!
  • bmihai_2005

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1,4 twinport
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2007

  • Mesaj Privat
din pacate problema nu s-a rezolvat , la prima ploaie a aparut iar apa in masina. Separe ca aceasta vine din fata pe sub scaunul soferului, sau grila de ventilatie, de sub scaun....Posibil sa scot mocheta pentru a depista problema. Astept sfaturi ! multumesc
  • maryusuku

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Indeparteaza cat poti mocheta si protectiile de plastic apoi le iei pe rand.torni apa din abundenta la baza parbrizului sa verifici scurgerile.te uiti inauntru daca observi un firisor de apa prin zona cablului capotei.tirni pe cupola partea de sus a parbrizului.la portiere si tot asa.... Succes
Skip ads

  • vladutzz

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Din pacate de 2 zile am observat pe unde imi intra apa. Initial am crezut ca picuratorul de sub grula stergatorului e infundata. Zis si facut, scos grila,curatat. Din pacate, mocheta de la sofer iat umeda. Am scos plasticul ornamental stanga, m-am uitat la parbriz, totul ok. Pana la urma am identificat problema : barele ornamentale de pe masina sunt puse cu niste suruburi. Am scos capacelele care erau puse in locul manerului de deasupra capului de la sofer si efectiv ma picura in cap......Inca nu stiu ce e dedesubt ca nu am desfacut, insa pe acolo imi intra apa. Stie cineva un tutorial bun de demontare
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
"plasticul ornamental" - Te referi la ce a facut si @Seb1
https://www.clubopel.com/vie...p=1818573#1818573

Gusta pe varful degetului (fara a inghiti) daca este dulce este antigel.
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=278574
  • vladutzz

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc T.ion. despre ceea ce a facut seb1 e vorba. E apa acolo...ca ieri a plouat in iasi Smile
  • bmihai_2005

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1,4 twinport
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2007

  • Mesaj Privat
se pare ca am rezolvat problema. A fost nevoie sa las masina in service o zi,.a fost desfacut bordul, scoasa mocheta (of...).
problema era la stalpul din stanga, sub grila de plastic de la stergatoare, apa se infiltra pe la imbinari. A fost necesar putin mastic si gata. A fost aplicat suplimentar si pe la parbriz (acesta a fost schimbat in trecut) si posibil ca si pe acilo sa fi fost problema
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR