Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Dr.Opel

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Mi-a rãmas, undeva într-o boxã, o canistrã cu 20 l de benzinã V-Power, cumpãratã pe vremea când încã activa în România compania Sh*ll. Pentru cã mie nu-mi foloseºte ºi am un amic cu un Mitsubishi Lancer cam gurmand, mã gândesc sã i-o dau lui, dar nu ºtiu dacã o mai fi bunã dupã 7 ani Rolling Eyes
Tot în boxã mai am ºi un bidon cu vreo cinci litri de motorinã care cred cã are tot aºa niºte ani buni ºi iar nu ºtiu dacã o mai fi bunã.
Skip ads

  • radu1966

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2010

  • Mesaj Privat
ideal ar fi sa-l amesteci cu alta benzina cumparata acum
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nu mai dilua nimic. Probabil ii vei da prietenului tau, cea mai buna benzina de pe piata.

Pe vremea comunismului, Romania avea rezerva nationala de benzina si titei si era stocata de ani de zile. Nu isi pierde din proprietati.
  • skipero

  • Mesaje scrise: 476
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Da, dar inainte de a merge in pompa era verificata si se corecta cifra octanica cu diversi aditivi, pe vremea aceea tetraetil de plumb sau mtbe (Methyl tert-butyl ether).
Skip ads

  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Daca a fost tinuta intr-un recipient bine etansat nu cred sa aibe nicio problema, in plus benzina aceea sigue e mai buna decat asta de acum Smile Oricum daca prietenului tau i e teama sa alimenteze cu benzina de la tine, mai alimenteaza mai mult la el din pompa , apoi pune si benzina de la tine, astfel ele se vor dilua practic.
Asa mai fac si eu cand iau motorina de la ''tiristi'' ( si nu e direct din pompa)
  • Faster

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Gabello a scris:Daca a fost tinuta intr-un recipient bine etansat nu cred sa aibe nicio problema, in plus benzina aceea sigue e mai buna decat asta de acum Smile Oricum daca prietenului tau i e teama sa alimenteze cu benzina de la tine, mai alimenteaza mai mult la el din pompa , apoi pune si benzina de la tine, astfel ele se vor dilua practic.
Asa mai fac si eu cand iau motorina de la ''tiristi'' ( si nu e direct din pompa)



tu ai dreptate ...dak a fost depozitata intr-un recipient etans nu isi pierde cifra octanica ..oricum nici asa nu e o problema ..doar k masina e mai putoroasa ...shi in urma cu ceva ani benzina era mai slaba ..pe vremuri se folosea chiar shi benzina de 75 ...ideal ar fi sa faca un amestec cu benzina de 101 ..shi garantat nu sunt probleme ..
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Shell V-Power..are cifra octanica de 95. Daca a fost bine depozitata, nu este nevoie sa o diluezi cu absolut nimic. Vorbim de un combustibil produs acum 7 ani de catre Shell..nu Petrom.
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Daca are tetraetil de plumb nu afecteza cumva catalizatorul? intreb si eu
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
v power de la shell nu avea plumb. Cred... Smile
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
V-Power era la concurenta directa cu OMV100 si era fara plumb. Benzina pentru performanta. Acuma se numeste V-Power Racing. Produsele Shell sunt de calitate superioara.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Eu zic s-o diluezi, ORICE benzina isi pierde in timp caracteristicile, prin evaporarea componentelor volatile, in afara cazului destul de rar in care canistra a fost PERFECT etansa (in acest caz s-ar fi transformat in "sfera" vara la 40 de grade, presupunand ca e din plastic)
Cifra octanica scade in timp, pana la o valoare de circa CO75, dupa care se cam stabilizeaza, adica scade mai lent.
In plus, eu consider "benzina pentru performanta" o teapa comerciala, stiind ca TOATE motoarele sunt concepute sa "bea" CO95 "combustibilul unic" preconizat de mUE Exclamation
Acuma, faptul da 80% din combustibiliii de pe piata nu se incadreaa in norme, asta e altceva... Wink
  • Dr.Opel

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Benzina a fost intr-o canistra de metal, de tipul celor de pe tancuri (de culoare kaki), cu buson prevazut cu garnitura de cauciuc care se inchide cu un soi de zavor. Cand am deschis-o s-a depresurizat. Banuiesc ca daca o mai amesteca cu ceva 99+ de la pompa n-o sa-i tuseasca japoneza. Ambele recipiente sunt din tabla si au stat intr-o boxa intr-un subsol, la rece, asa ca sper sa nu fi pierdut niciuna din ele din "tarie" Laughing .
Skip ads

  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Daca a fost in canistra metalica (am si eu una asa) nu si-a pierdut nicio proprietate. E ok chiar si dupa 15 ani.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR