Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Va salut.
Nu ma pricep la traficul cu masini, ce am cumparat am luat pentru mine. Intrebarea asta e pusa de cumnatul meu (prin mine), dar si eu sunt curios.
Deci:
Am (are) o masina cu valoarea de piata undeva la 4000euro (VW G 4 1.9SDI). Fiind in 2+1 usi, si dorind ceva mai incapator pentru ca are un magazin, s-a orientat spre un Opel Combo 1.3CDTI din 2008. Cum tipul cu Opel i-a subevaluat VW-ul si i-a cerut o diferenta foarte mare, cumnatul meu s-a gandit sa vanda SDI-ul si sa mai puna ceva (la jumatate fata de cat i-a cerut tipul cu Combo) si sa cumpere Opelul numai cu numerar, putand negocia altfel pretul.
Acum marea dilema :
A dat anunt de vanzare a SDI-ului si a gasit pe cineva care ii ofera o masina mai ieftina (Astra F) si o diferenta bunicica. Per total, daca vinde F-ul, iese mai bine la bani decat daca vinde SDI-ul numai in numerar. Cum face cu actele ca sa nu inscrie F-ul pe numele lui stiind ca si ea va fi scoasa la vanzare pentru a-si indeplini visul cu Combo? Omul cu F-ul isi inscrie SDI-ul pe numele lui, dar cumnatul meu (care nici el nu e samsar, ci pur si simplu are un scop) cum face cu F-ul?
Intrebarea asta ma framanta mai demult. Am o cunostinta virtuala care traieste din cumpararea masinilor la promotie, isi pune 200-300 euro "capac" si le revinde. Dar fara sa le inscrie pe el. Cum se fac actele in cazurile astea?
Multumesc de raspunsuri.


[editat] se pune semnul intrebarii "?" la sfarsitul unei intrebari!
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cred ca face revanzarea in 30 zile. Caz in care nu trebuie sa o mai transcrie pe el...
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Dar face un contract de V-C cu date complete, sau nu se trece pe el? Nu prea mi-e clar sincer. Dupa 30zile trebuie inscrisa?
Daca stiti mai detaliat, ar fi bine.
Stima.
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Te ajut eu. Face V-C si il roaga pe propietar sa-i treaca in talonul masinii: instrainat catre: "numele cumnatului tau".. cere fisa fiscala de la proprietarul acesteia, se duce la primarie si trece Astra pe numele lui. In felul acesta, poate circula o luna de zile cu talonul si numerele propietarului. Dupa ce expira cele 30 de zile legale, o lasa frumos in parcare si asteapta sa o vanda. La vanzare..se duce la primarie si scoate masina de pe numele lui si preda actele masinii celui care a cumparat-o. Cam atat.

Daca nu ai inteles, intra pe mess .
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
incearca sa impulsionezi proprietarul F-ului sa o vanda el si sa-i dea banii cat cere cumnatul tau pe golf
mie imi e frica sincer iti zic ca acel F sa nu aibe probleme grave de da diferenta convenabila pentru golf
nu e nimeni care sa ofere o diferenta de bani consistenta pentru o masina
asta ar insemna ca-si subevalueaza masina din motive foarte bine intemeiate
poate sunt eu sceptic dar asta e situatia...
zi-i ca in caz de schimburi de-astea foarte convenabile sa fie foarte atent la masina pe care o ia...

nu de alta dar un amic de-al meu a cumparat o masina foarte buna dand practic o rabla la schimb si o diferenta foarte mica fata de cat ar fi fost in realitate
problema era ca masina fusese reparata la coltul strazii, avea cutia de viteze si motorul facute doar ca sa fie vanduta, era carpita prin toate colturile, dupa o perioada de timp a aflat ca acea masina fusese rasturnata...
a ajuns sa aiba inca o rabla, mai nasoala decat prima masina, dar pe care mai si daduse bani in plus...
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:incearca sa impulsionezi proprietarul F-ului sa o vanda el si sa-i dea banii cat cere cumnatul tau pe golf
mie imi e frica sincer iti zic ca acel F sa nu aibe probleme grave de da diferenta convenabila pentru golf
nu e nimeni care sa ofere o diferenta de bani consistenta pentru o masina
asta ar insemna ca-si subevalueaza masina din motive foarte bine intemeiate
poate sunt eu sceptic dar asta e situatia...
zi-i ca in caz de schimburi de-astea foarte convenabile sa fie foarte atent la masina pe care o ia...

nu de alta dar un amic de-al meu a cumparat o masina foarte buna dand practic o rabla la schimb si o diferenta foarte mica fata de cat ar fi fost in realitate
problema era ca masina fusese reparata la coltul strazii, avea cutia de viteze si motorul facute doar ca sa fie vanduta, era carpita prin toate colturile, dupa o perioada de timp a aflat ca acea masina fusese rasturnata...
a ajuns sa aiba inca o rabla, mai nasoala decat prima masina, dar pe care mai si daduse bani in plus...

Poate am exagerat cu diferenta substantiala. Normal ca si cumnatul meu ar vrea ca tipul sa vanda F-ul si sa ii ia SDI-ul, dar e cam greu. Ideea e ca cel cu F-ul si cumnatul meu sunt relativ prieteni, deci nu se pune problema de teapa. Stie istoricul masinii foarte bine si invers. Mai multe emotii are cumnatul meu la Combo din 2008, este de la un tip din alta localitate care are ca hobby traficul de masini.
Ma intereseaza strict ce am intrebat, riscurile le stiu (stie) si eu (el).
Multumesc.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
masina o trece numai la fiscal pe numele lui si poate circula. teoretic 30 zile. practic cat vrea.sunt o groaza care merg asa. eu am mers cu actuala 3 luni.

ideea e ca la cine vinde f-ul sa o treaca obligatoriu pe numele lui. altfel ii pierde urma si nu e frumos.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Ca idee face actele la Golf, iar la Astra nimic, eventual doar un contract de V-C, pana vinde masina, urmand ca noul propietar al Astrei sa o inmatriculeze.


La schimb trebuie sa piarda cineva.
  • protect

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 1700 denso
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2010

  • Mesaj Privat
EL-GABRY a scris:Va salut.
Nu ma pricep la traficul cu masini, ce am cumparat am luat pentru mine. Intrebarea asta e pusa de cumnatul meu (prin mine), dar si eu sunt curios.
Deci:
Am (are) o masina cu valoarea de piata undeva la 4000euro (VW G 4 1.9SDI). Fiind in 2+1 usi, si dorind ceva mai incapator pentru ca are un magazin, s-a orientat spre un Opel Combo 1.3CDTI din 2008. Cum tipul cu Opel i-a subevaluat VW-ul si i-a cerut o diferenta foarte mare, cumnatul meu s-a gandit sa vanda SDI-ul si sa mai puna ceva (la jumatate fata de cat i-a cerut tipul cu Combo) si sa cumpere Opelul numai cu numerar, putand negocia altfel pretul.
Acum marea dilema :
A dat anunt de vanzare a SDI-ului si a gasit pe cineva care ii ofera o masina mai ieftina (Astra F) si o diferenta bunicica. Per total, daca vinde F-ul, iese mai bine la bani decat daca vinde SDI-ul numai in numerar. Cum face cu actele ca sa nu inscrie F-ul pe numele lui stiind ca si ea va fi scoasa la vanzare pentru a-si indeplini visul cu Combo? Omul cu F-ul isi inscrie SDI-ul pe numele lui, dar cumnatul meu (care nici el nu e samsar, ci pur si simplu are un scop) cum face cu F-ul?
Intrebarea asta ma framanta mai demult. Am o cunostinta virtuala care traieste din cumpararea masinilor la promotie, isi pune 200-300 euro "capac" si le revinde. Dar fara sa le inscrie pe el. Cum se fac actele in cazurile astea?
Multumesc de raspunsuri.
proceura este foarte simpla,el face toate demersurile cu acel vazator,iar la randul lui cand o vinde va face un ct de vanzare cu noul cumparator si ii va dainclusiv certificatul fiscal scos deja,el nu ere rost sa se mai duca sa scoata un fiscal pe numele lui,dar trebuie sa se incadreze in 30 de zile,adica sa gaseasca relativ repede un cumparator
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR