Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A
  • Valcikm

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1994 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Vreau sa schimb amortizoarele din fata la vectra a X16SZ si nu pot sa ma decid ce fel de amortizoare sa procur.
1.Prima varianta ar fi cele pe ulei care teoretic ofera mai mult comfort dar au o duarta de viata mai scurta si masina este mai instabila la viteza si curbe
2. a doua varianta ar fi amortizoarele pe gaz-ulei care au duarta de viata mai lunga, stabilitate mai mare la viteza si curbe insa am inteles ca masina este mai rigida si se simte orice crapatura si gropicica de pe drumuri si plus la aceste am inteles ca nu prea se recomanda pe vectra a aceste amortizoare pe gaz.

Poate sa ma ajute cineva la aceasta problema? sa ma decid de care amortizoare sa procur.... Eu as vrea gaz-ulei insa nu vreau ca masina sa fie sensibila la orice gropicica.
Are cineva la vectra a amortizoare pe gaz in fata?
Skip ads

  • bejenaru_teod

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2010

  • Mesaj Privat
ia amortizoare pe ulei ca sunt mai bune daca vrei stabilitate montezi anvelope cu talon mic pe jante
  • mariocove

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salut,Vectra A,C20NE,1992,eu am schimbat de curand toate cele 4 amortizoare din cauza ca mi se cam inclina spatele in curbe luate mai in forta.Am optat pentru amortizoare pe gaz (sau gaz+ulei) si sunt foarte multumit de stabilitate acum,cat despre confort nu mi se pare ca se simte orice,este doar un pic mai rigida ca inainte.Pe fata am mai schimbat si arcurile+rulmenti amortizor+flanse(recomand,daca tot s-a desfacut pe acolo).Deci parerea mea este ca sunt foarte ok si cele pe gaz.
  • moshu1

  • Mesaje scrise: 980
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Si eu sunt interesat sa schimb amortizoarele.Din cate am intrebat, prin stanga si-n dreapta, am inteles ca cele pe gaz sunt mai ok.
Skip ads

  • shumiy

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2011

  • Mesaj Privat
si eu asi vrea sa pun amortizoare noi pe vectra mea a asi vrea daca se poate mai multe detalii in privinta amortizoarelor pe gas sau ulei si ce marca este mai buna multumesc pentru eventualele raspunsuri
  • bejenaru_teod

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2010

  • Mesaj Privat
sachs super touring ulei
  • nikenicolae

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
bejenaru_teod a scris:sachs super touring ulei

ai idee cat costa?
  • bejenaru_teod

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2010

  • Mesaj Privat
vreo 200ron/buc
  • nikenicolae

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos!
  • Thunder_02

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Eu am pe ulei, SACHS si sunt foarte multumit. Nu vad avantaj cu cele pe gaz, decat la viteze mari in curbe periculoase. Exista diferente de confort intre ele destul de vizibila. Cu astea pe ulei am cam 80.000 km la bord si au facut fata bine la gropile noastre. Acum am inceput sa resimt pe spate instabilitate si probabil le voi schimba. Fata se prezinta bine deocamdata.
  • serj
  • **
  • 66 mesaje
  • din 17 Jun 2007
  • Vectra 1992 C16NZ
  • Bistrita-Nasaud
  • serj

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Eu am masina de 4 ani si inca nu le-am schimbat, pentru ca nu mi-au dat inca motiv. Probabil vara asta le voi testa la un service sa vad daca mai merg un an, dar pot sa iti spun ca desi sunt pe ulei se tin bine in curbe. Nu iti dau senzatii "tari".
Parerea mea e : daca nu ai o masina puternica, sa fie nevoie de o suspensie mai rigida, sa se tina pe sosea in curbe abordate mai agresiv, nu iti recomand.
Sa nu uitam si drumurile noastre.
Avand in vedere ca mai toate iesirile din oras sunt spre Reghin, as prefera sa fac 240 km (Bistrita - Cluj si retur) decat 120 km (Bistrita - Reghin si retur) din cauza soselei.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR