Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • protect

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 1700 denso
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Cata_Panacotta a scris:Salut!
Daca mi-as pune leduri pe pozitie cu 8 smd mar opri politia? sau sa-mi dea amenda ori sa-mi ridice talonul ? Crying or Very sad
Dar la numar?


Scuzati daca am postat unde nu trebuie. Laughing
Daca am gresit rog un moderator sa imi stearga topicul sau sal mute unde trb.
legal,orice modificare adusa se sanctioneaza cu amenda si ridicarea talonului,depinde de cine si pentru ce te opreste,in mod normal nu schimba cu nimic culoarea alba dar la noi poti da de unul cu exces de zel si poti avea probleme iar faza ca mai sunt si altii nu tine,daca faci o infractiune,nu te poti scuza ca mai sunt si altii.
Skip ads

  • catalinux

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Pai din loc sare in ochi si mi se pare normal ca daca pui un LED cu o luminita care abia se vede sa te opreasca si sa ii si intereseze de ce se intampla in trafic.
Alta e problema daca ai grija sa si lumineze LEDul ala acolo, sa nu fie mai mult de forma, sa zici ca ai "becuri"...
Asa ca daca le mai si folosesti cum trebuie nu vad de ce te-ar deranja Politia.
In plus, nici nu se observa daca sunt aprinse pozitiile atunci cand mergi legal, adica cu faza scurta.
Daca afara e pe seara sau intuneric si mergi cu LEDuri pe pozitie toata stima pt Politaiul care-si face treaba si imparte amenzi pe motivul asta.
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
este Ilegal, daca garcea e plictisit, sau ii e pofta de o saorma (sau ceva cat mai gras, ca tre sa-si pastreze burdihanul) te face la orice chichita, si-ti ia talonul pentru ce vrea muschiu lui....
Avea unu odata boala pe mine, si ma luat si ma frecat juma de ora, pana a ajuns la al 2-lea triunghi reflectorizant, si mi-a dat amenda pe lipsa lui Shocked

Alta data, unu prin regie iesire la spaga, eu n-am vrut sa-i dau, mi-a luat talonu pentru foliile spate (doar spate, geamurile fata nu sunt infoliate) desi i-am aratat omologarea TUV (conform UE, orice produs omologat intr-o tara UE este omologat si in restul tarilor...), n-am reusit sa o dau la pace cu el, si s-a apucat ca prostu sa completeze procesu verbal... ca pana l-a sunat sefusu sa-i zica sa ma lase odata in pace... el completase deja jumate si a trebuit sa-mi dea avertisment... am ajuns la rar, si se tavaleau pe jos de ras, aratandu-mi ca dupa regulile lor am voie (totusi sunt zeci de masini ce nu au geam pe spate) atat timp cat am oglinda laterala (pe stanga sau pe dreapta, nu mai stiu care, dar era obligatorie doar una) insa in acelasi timp in lege zice ca nu e voie nici pe spate.... Romania....
Chiar daca masina ta se poate comanda cu xenoane din fabrica... tu nu ai voie sa iti pui chinezarii din piata... caci nu e omologata cu alea.. si iti va trebui omologare RAR. fara ea la tine, politia are dreptul sa-ti ia talonul si sa te trimita la rar pentru constatare... apoi tu te duci la rar, daca ai omologarea te poti duce dupa aia cu ea la politie, fara sa mai treci pe la rar, daca nu ai 2 solutii ori ti le omologhezi (muuulti bani) ori le dai jos sit e duci la rar sa vada ca nu le mai ai Smile.
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
scorpio18 a scris:
Chiar daca masina ta se poate comanda cu xenoane din fabrica... tu nu ai voie sa iti pui chinezarii din piata... caci nu e omologata cu alea.. si iti va trebui omologare RAR. fara ea la tine, politia are dreptul sa-ti ia talonul si sa te trimita la rar pentru constatare... apoi tu te duci la rar, daca ai omologarea te poti duce dupa aia cu ea la politie, fara sa mai treci pe la rar, daca nu ai 2 solutii ori ti le omologhezi (muuulti bani) ori le dai jos sit e duci la rar sa vada ca nu le mai ai Smile.


E ceva normal, la fel e in toata Europa, e de bun simt, ca dvs. nu intelegeti de ce e alta problema.
Skip ads

  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
stai putin, ce ai cu mine? sau postam doar de plictiseala?
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nu am nimic cu nimeni, dar e normal sa nu ai dreptul sa iti pui chinezarii la faruri. In primul rand ca lumineaza extrem de "bine" (pentru cel ce le foloseste) deci extrem de prost pentru cel ce le vede, iar in al doilea rand nu-ti permite oricum legea http://live.unece.org/filea...29regs/r48r6e.pdf

"Avea unu odata boala pe mine, si ma luat si ma frecat juma de ora, pana a ajuns la al 2-lea triunghi reflectorizant, si mi-a dat amenda pe lipsa lui "

Pai erati in neregula, daca nu ati fi n-ati mai avea ce povesti.
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
daca nu ma cunosti, de unde ai tras tu concluzia ca eu am xenoane pe masina? unde ai vazut tu asta? cu ce drept ma acuzi?

da am zis ca avea un politist boala pe mine si m-a luat la puricat la toate pana s-a luat de triunghiul reflectorizant..... ca de ce nu am doua, ca daca opresc pe un drum sa pun in ambele sensuri.... Tu ai doua? ai vazut vreo marca de masini sa-ti dea doua cand o cumperi? stiai ca in lege de cativa ani cere doua? eu unu nu ma sui in masina daca s-ar putea sa se strice, si nu am nevoie de 2 triunghiuri... mai ales ziua in amiaza mare pe bulevard... si cand politistul incepe sa-mi ceara toate actele posibile (inclusiv vignieta in oras), sa-mi verifice cauciucurile, jentile, folia (Omologata de 2 ori), ce am in portbagaj, valabilitatea instinctorului, etc... eu zic ca e putin cam exagerat....
eu n-am nici o vina ca politistul e ingust la minte si nu gandeste mai sus de genunchiul broastei... si in intelepciunea lui de inteligent se gandeste sa se razbune pe mine pentru ca tata a avut curajul sa-i critice public sefii.

se vede ca tu ai azi chef de postat....
hai sa nu mai dam din gura/taste aiurea si sa incercam sa facem posturi constructive...
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
scorpio, din mesajul tau de la amiaza si eu am inteles ca tu sustii csenoanele. Chiar mi-am amintit in seara asta de tematica, cand am venit acasa, pe ploaie si asfalt ud, si am avut ocazia sa imi reimprospatez aminitirile legate de senzatiile care ti pe dau o pereche de csenoane venind de pe contrasens, pe ploaie si asfalt ud
Skip ads

  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
@scorpio18 te aprinzi degeaba, nu stiu de unde ai dedus ca acuz eu de ceva.

E cald, calm down.
  • militia

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2010

  • Mesaj Privat
frate hai sa fim sinceri acum .... nu suportam pe cei care au xenoane naspa.... (o sa am si eu/cei drept am lupa Smile
dar pe cei ce merg cu becurile de bat prin toti copaci de te nenorocesc la pupila,
pe cei ce merg cu ceata aprinsa ......

DE TARANIIIIIIIIIIII ASTIA DE CE NU SE IA ABSOLUT NIMENI ?

fac zilnic bucuresti - ploiesti (la 7:00 plec din ploiesti, la 18:00 plec din zona romana... pe timp de iarna este bezna tot drumul) si sunt satul de toti loganisti si de toti tarani care merg cu becurile de parca si`a propus sa te nenoroceasca pe tine.
stiu mai conteaza si parbrizul sa fie curat sa una alta... dar orice ai face tot te orbesc hai sa protestam si contra astora...


PS : CEATA NU`TI FACE NIMIC LA FARURI (ASA CUM INTELEG EI SEMNUL CARE SPECIFICA CEATA), CUM CRED ANUMITE SPECIMENE CARE LE FOLOSESC .... DOAR II NENOROCESC PE CEI DIN SPATELE TAU
  • militia

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2010

  • Mesaj Privat
am uitat sa mentionez ceva ......
saptamana trecuta am avut un mic incident in bucuresti, mi`am spart bara, far stanga si am indoit un pic aripa stanga... cu vreo luna inainte ma manca in dos si mi`am pus pe pozitii leduri albastre (cu toate ca stiam ca n`ai voie) si dupa accident pe partea stanga se vedea doar pozitia Smile) si am umblat cu ea asa aproape o saptamana si nu m`a oprit nici dracu.... si daca cineva mai face traseul ploiesti / mihai bravu - bucuresti - unirii stie destul de bine cata politie este si pe dn1 si pe victoriei de la un capat la celalalt .... si zilnic in fata la mine la munca sunt 2 masini de politie care opresc o gramada de masini.... intre mitropolie si horoscop ... spor la pus de toate ledurile
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Eu ampe pozitie leduri cu 8 smd-uri. Inainte sa le pun, am trimis un email la rar in care am intrebat daca pot pune pe pozitii becuri cu alta tehnologie decat cele cu incandescenta si am primit raspuns ca pot pune orice atata vreme cat sunt albe sau galbene. Daca ma opreste garcea, ii dau cu emailul in cap.
Skip ads

  • dassvalencia

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Eu mi-am pus LED albastru la pozitie Very Happy

Poate pe viitor am sa pun un alb 5000k. Dar deocamdata.. arata foarte bine asa Very Happy
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Felicitar, ai facut deja primul pas.
Pasul doi: csenoane de 5000k in faruri.
Pasul trei: alte csenoane in proiectoare

Abia cand vei trece de pasul 3 vei fi un cocalar desavarsit.
  • Band1T

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
forbidden27 a scris:Felicitar, ai facut deja primul pas.
Pasul doi: csenoane de 5000k in faruri.
Pasul trei: alte csenoane in proiectoare

Abia cand vei trece de pasul 3 vei fi un cocalar desavarsit.


+1
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
@dassvalencia
Baiatul meu a fost amendat acum doua luni de garcea pentru doua leduri albe puse la pozitie fata! In PV scria "lumini neomologate"... daca te opreste cu ledurile alea albastre, fara spaga n-ai mari sanse sa scapi de amenda! Am constatat ca unele geanuri de far sunt tratate cumva antireflex si un led alb cu lumina rece, sau alb cald, isi schimba putin culoarea cu o tenta pala de albastru...este cazul celor doua masini detinute!
La capitolul estetic...trendul duce catre ce au scris mai sus colegii... Smile
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Band1T a scris:
forbidden27 a scris:Felicitar, ai facut deja primul pas.
Pasul doi: csenoane de 5000k in faruri.
Pasul trei: alte csenoane in proiectoare

Abia cand vei trece de pasul 3 vei fi un cocalar desavarsit.


+1


+ inca 12 (am mai vorbit cu niste colegi)
  • dassvalencia

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2012

  • Mesaj Privat
forbidden27 a scris:Felicitar, ai facut deja primul pas.
Pasul doi: csenoane de 5000k in faruri.
Pasul trei: alte csenoane in proiectoare

Abia cand vei trece de pasul 3 vei fi un cocalar desavarsit.


Laughing Smile) eh... innainte sa-mi bag csenon... am sa-mi cumpar faruri cu lupa.. si dupa aia...imi bag csenoane... Very Happy
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
O masina dotata cu xenon din fabrica beneficiaza de faruri cu lupa, spalator de faruri si ce este cel mai important si voi nu puneti asta aftermarket, functia de autolelveling.
Ganditi-va ca atat timp cat una din cele trei lipseste, deranjati in trafic. Si noi, ceilalti, va cam umplem frigiderul de carne pe buna dreptate.
  • alexakonstantin

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Asta cam asa este si pe buna dreptate ca te deranjeaza la ochi csenoanele chinezesti
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR