Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • andrei_xp

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor!
N-am mai scris de ceva vreme si m-am decis sa revin cu cateva intrebari.
Cred ca in viitorul apropiat (urmatoarele 12 luni) imi voi achizitiona o VAUXHALL Omega din 2001-2002. As opta pentru Omega din cauza ca la Seria 5, consumul e mai mare, intretinerea mai scumpa, taxele sunt mai mari etc. Daca iau Omega nu o inmatriculez in RO, deoarece rezolv toate actele inclusiv asigurarea in UK.
Din ce-am vazut eu pe site-urile cu vanzari auto second-hand, gen: www.autotrader.co.uk , nu am gasit nici o Omega care sa se incadreze in bugetul pe care-l voi avea, care sa aibe jantele astea:




Stie cineva cum se numesc? Si cam cat ar putea sa ajunga un set de 4 bucati?
In schimb am gasit in Romania, o Omega cu jante Dotz Daytona care sunt pe 17'' am impresia.
Care dintre cele 2 seturi de jante ar arata mai bine pe Omega?

Cele originale OPEL sau DOTZ DAYTONA?







Skip ads

  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...ighlight=vauxhall
astea is jantele stock pe vauxhall omega daca te intereseaza iti fac o oferta de nerefuzat !
  • andrei_xp

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2006

  • Mesaj Privat
gsi_master a scris:https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=40409&highlight=vauxhall
astea is jantele stock pe vauxhall omega daca te intereseaza iti fac o oferta de nerefuzat !


Multumesc de oferta, dar nu imi plac. Eu vreau sa stiu cat ajung alea din primele 2 poze si daca le gasesc si in UK.

@Gsi_master: esti multumit de masina? Are demaraj bun? Consuma mult? Te-ai obisnuit greu cu volanul pe partea dreapta?
  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
cu volanul pe dreapta te obisnuiesti relativ repede ,daca mergi o saptamana cu ea zici ca esti englez din nastere ,pt stangaci e si mai usoara acomodarea,eu am doua si cu cea cu volan pe dr a mers fratemiu mai mult pozele din anunt sunt facute intr-un peco prin austria ,sunt masini facute sa faci distante cu ele ,foarte comode la drum si pentru un litru in plus la 100 de km se merita ,pe oras sunt mai gurmande ,comfortul vine cu costurile aferente !
Skip ads

  • GianyP

  • Mesaje scrise: 430
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Meriva 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2008

  • Mesaj Privat
andrei_xp a scris:Salutare tuturor!
N-am mai scris de ceva vreme si m-am decis sa revin cu cateva intrebari.
Cred ca in viitorul apropiat (urmatoarele 12 luni) imi voi achizitiona o VAUXHALL Omega din 2001-2002. As opta pentru Omega din cauza ca la Seria 5, consumul e mai mare, intretinerea mai scumpa, taxele sunt mai mari etc. Daca iau Omega nu o inmatriculez in RO, deoarece rezolv toate actele inclusiv asigurarea in UK.
Din ce-am vazut eu pe site-urile cu vanzari auto second-hand, gen: www.autotrader.co.uk , nu am gasit nici o Omega care sa se incadreze in bugetul pe care-l voi avea, care sa aibe jantele astea:




Stie cineva cum se numesc? Si cam cat ar putea sa ajunga un set de 4 bucati?
In schimb am gasit in Romania, o Omega cu jante Dotz Daytona care sunt pe 17'' am impresia.
Care dintre cele 2 seturi de jante ar arata mai bine pe Omega?

Cele originale OPEL sau DOTZ DAYTONA?









Adevarul ca eu unul nu as avea curajul,ca la o masina de aproape 1700kg sa folosesc jantele cu spite subtiri.Si eu i-am pus jante ,dar dupa o indelunga cercetare am constatat ca pe omega sunt doar cateva tipuri care corespund acestei masini. Iata asadar modelele puse de fabricant.






Si doua modele de capace.


Iar la mine in garaj ai sa vezi ptr ce am optat eu. Asta asa ca idee. Smile
  • andrei_xp

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2006

  • Mesaj Privat
@gsi_master: multumesc mult de detalii.
pai eu tocmai de asta si vreau Omega, pentru drumuri lungi si pentru confort, dar mai ales pentru simplul fapt ca imi place la nebunie.
@GianyP: referitor la jante, in principiu as vrea modelul ORIGINAL Opel din poza mea, dar daca nu le gasesc SH trec pe Dotz Daytona pe 17''.
Apoi cu siguranta va veni o folie pe geamuri, full xenon, schimbat becuri la interior si la nr de inmatriculare, tapitare full interior si eventual un set de stopuri pe led. Cred ca ar da bine stopurile pe led...
Ce ziceti?
  • MIMul

  • Mesaje scrise: 536
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Modelul de jante de la prima masina au fost puse doar pe varianta Design Edition.
  • andrei_xp

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2006

  • Mesaj Privat
MIMul a scris:Modelul de jante de la prima masina au fost puse doar pe varianta Design Edition.

Stiu ca au fost doar pe Design Edition si sunt destul de greu de gasit si de-asta am intrebat daca stie cineva pe unde s-ar putea gasi.
Skip ads

  • MIMul

  • Mesaje scrise: 536
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Omega B2 este destul de exclusivist...cam greu de gasit vreunul lovit sau un proprietar care sa vrea sa isi schimbe jantele originale.Eu personal nu as da jantele originale de pe Design Edition pe nici un alt model de jante.
  • andrei_xp

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2006

  • Mesaj Privat
MIMul a scris:Omega B2 este destul de exclusivist...cam greu de gasit vreunul lovit sau un proprietar care sa vrea sa isi schimbe jantele originale.Eu personal nu as da jantele originale de pe Design Edition pe nici un alt model de jante.


salutare tuturor! exista totusi un dram de speranta in cautarea mea de jante. am gasit pe www.mobile.ro o Omega de 2.2 - 16v din 2000 ce nu e Design Edition,dar are jantele de care am nevoie. Dat fiind faptul ca are sigla VAUXHALL, tind sa cred ca au fost gasite undeva prin UK sau sunt replici.
ce ziceti?










PS. Credeti c-ar da bine un eleron din asta pe ea?


  • andrei_xp

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2006

  • Mesaj Privat
MIMul a scris:Omega B2 este destul de exclusivist...cam greu de gasit vreunul lovit sau un proprietar care sa vrea sa isi schimbe jantele originale.Eu personal nu as da jantele originale de pe Design Edition pe nici un alt model de jante.


salutare tuturor! exista totusi un dram de speranta in cautarea mea de jante. am gasit pe www.mobile.ro o Omega de 2.2 - 16v din 2000 ce nu e Design Edition,dar are jantele de care am nevoie. Dat fiind faptul ca are sigla VAUXHALL, tind sa cred ca au fost gasite undeva prin UK sau sunt replici.
ce ziceti?










PS. Credeti c-ar da bine un eleron din asta pe ea?


  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
exista genti mult mult mai bengoase ca cele standard date de opel!
@GianyP
scuze dar ce legatura are greutatea masinii nu gentile spitate?chiar nu inteleg!
daca e vorba sa se ovalizeze se ovalizeaza si ale tale mai ales in romania!
cat despre volan pe dreapta la noi in ro!?nu prea recomand mai ales la ce drumuri avem!
-cam cat te costa asigurarea daca o cump din uk si circuli la noi?te intreb pt ca am amic afara si plateste 50 lire/luna ceea ce nu cred ca e rezonabil...
ps:in uk cu 2000 de lire cumperi omega bengoasa,asta pt ca e cu volan pe dreapta!
Skip ads

  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
http://search.autotrader.co...=OMEGA&min_pr
  • GianyP

  • Mesaje scrise: 430
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Meriva 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2008

  • Mesaj Privat
shaftt24 a scris:exista genti mult mult mai bengoase ca cele standard date de opel!
@GianyP
scuze dar ce legatura are greutatea masinii nu gentile spitate?chiar nu inteleg!
daca e vorba sa se ovalizeze se ovalizeaza si ale tale mai ales in romania!
cat despre volan pe dreapta la noi in ro!?nu prea recomand mai ales la ce drumuri avem!
-cam cat te costa asigurarea daca o cump din uk si circuli la noi?te intreb pt ca am amic afara si plateste 50 lire/luna ceea ce nu cred ca e rezonabil...
ps:in uk cu 2000 de lire cumperi omega bengoasa,asta pt ca e cu volan pe dreapta!


Hai sa-ti spun ce are a face greutatea cu jantele. In primul rand te aflii in Romania si stii destul de bine ce sosele avem. In al 2-lea rand, cand neamtul fabrica o masina ia in calcul toate componentele si elementele acelei masini, ca de aceea sunt cei mai buni in domeniu,ca doar nu sunt francezi ,italieni ,sau romani.In al 3-lea rand nu stiu cat ai avut legatura cu Germania si conceptia lor,dar afla ca acolo sa-ti pui alte jante,altele decat cele puse de fabricant,se ia document de la producatorul firmei auto,cum ca sunt de acord cu tipul acela de jante ,(bineinteles dupa efectuarea unor teste de rezistenta), sau fabricantul de jante pune la dispozitia clientului numai acele modele si tipuri aprobate de constructorul auto. Oare de ce se intampla asa, nu vrei sa-mi spui tu? Asa ca intrebarea asta cu" ce conteaza"este valabila numai la romani. Eu nu zic ca nu ar merge si spite subtiri ,dar ptr. tara noastra ti-as recomanda astea:





plus ca da o nota de eleganta mai ales ptr. Omega. Si apropos genti sunt alea cu ,care pleci in voiaj ,la masina se pun jante.
  • andrei_xp

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2006

  • Mesaj Privat
@shaftt24: Sunt constient ca exista jante mult mai frumoase decat cele standard de Opel. Ideea e ca nu vreau sa arunc banii aiurea pe'un set de jante care apoi sa nu-mi placa atunci cand sunt montate pe masina si nici nu vreau sa stric linia eleganta a limuzinei cu niste chinezarii sau niste "croame" care dupa 2 spalari sa se juleasca. Referitor la volanul pe dreapta, eu o sa folosesc masina in RO doar 3 luni cand vin in vacanta, deoarece in restul timpului voi sta in UK. Asigurarea variaza in functie de experienta soferului si de motorul masinii. De exemplu: daca soferul are permis doar de 1 an, iar motorul masinii e de 3.000 sau de 3.200cmc iti dai seama ca il rupe asigurarea. Si mai depinde si de suma la care e evaluata masina.
@GianyP: Multumesc pentru detaliile referitoare la jante. Pe masina actuala am un set de Wolfrace Suzuka pe care le am cam de 1 an si de care sunt foarte multumit. Zi-mi te rog si-o parere despre eleron. Postez si-o poza cu jantele actuale sa-mi spui o parere Smile Singura diferenta intre cele actuale si cele care le voi pune pe Omega va fi de dimensiune (astea pe care le am acum sunt de 15'' si eu o sa vreau de 17'').

  • andrei_xp

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2006

  • Mesaj Privat
iar la interior ma gandesc sa fac tapitare full sa fie ca la Design Edition. verde si volanul in 2 culori - verde+negru. Numai pe volan va fi piele, restul va fi imitatie. Si-a facut un prieten pe un seria 5 din 2004, imitatie de piele bej cu negru si a iesit superb. nu se cunoaste diferenta decat daca stii exact la ce sa te uiti Smile
  • GianyP

  • Mesaje scrise: 430
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Meriva 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2008

  • Mesaj Privat
andrei_xp a scris:@shaftt24: Sunt constient ca exista jante mult mai frumoase decat cele standard de Opel. Ideea e ca nu vreau sa arunc banii aiurea pe'un set de jante care apoi sa nu-mi placa atunci cand sunt montate pe masina si nici nu vreau sa stric linia eleganta a limuzinei cu niste chinezarii sau niste "croame" care dupa 2 spalari sa se juleasca. Referitor la volanul pe dreapta, eu o sa folosesc masina in RO doar 3 luni cand vin in vacanta, deoarece in restul timpului voi sta in UK. Asigurarea variaza in functie de experienta soferului si de motorul masinii. De exemplu: daca soferul are permis doar de 1 an, iar motorul masinii e de 3.000 sau de 3.200cmc iti dai seama ca il rupe asigurarea. Si mai depinde si de suma la care e evaluata masina.
@GianyP: Multumesc pentru detaliile referitoare la jante. Pe masina actuala am un set de Wolfrace Suzuka pe care le am cam de 1 an si de care sunt foarte multumit. Zi-mi te rog si-o parere despre eleron. Postez si-o poza cu jantele actuale sa-mi spui o parere Smile Singura diferenta intre cele actuale si cele care le voi pune pe Omega va fi de dimensiune (astea pe care le am acum sunt de 15'' si eu o sa vreau de 17'').
[img]
https://www.postimage.org/aV1xL7QS.jpg[/img]


Eleronul da, per ansamblu da bine. Jantele pe care le ai, se pare ca nu sunt puse pe Omega,si sincer nu stiu cat de bine ar arata. Tocmai de aceea am pus niste poze cu 3 modele de la OZ,ptr. ca din cate jante am vazut pe Omega ,acestea par sa complecteze eleganta masinii. Uite despre ce vorbesc si da-ti cu parerea.





  • andrei_xp

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2006

  • Mesaj Privat
salutare tuturor! am revenit cu cateva intrebari Smile stiu ca pot deveni enervant (atunci cand imi propun),dar nu ma pot abtine!
1.vreau sa intreb daca cd-playerul de la Omega cu facelift are intrare de auxiliar? am pus intrebarea asta pentru ca as vrea sa iau un dvd player care sa vina montat in torpedou iar ecranul sa il pun sus la oglinda retrovizoare. si vreau sa stiu daca are intrare de auxiliar sau trebuie cumparat si un adaptor X-CarLink care are intrare de auxiliar?
nu vreau sa renunt la cd playerul original si nici la comenzile de pe volan, mai ales pentru ca daca schimb cd playerul ramane o groaza de loc liber si nu imi place absolut deloc cum arata.
2.vreau sa stiu daca pot schimba display'ul pe care imi indica consum,post de radio, track number, temperatura si altele cu unul COLOR (eventual cu tot cu navigatie). si bineinteles cam ce costuri ar implica o modificare de genul asta?
3.daca masina nu a fost prevazuta cu trapa din fabrica, se poate monta una? daca da, cam la ce cost?
4.inca stau in dubii daca sa schimb grila din fata si emblemele din spate cu unele de opel. o sa ma gandesc pana cand vin acasa si postez atunci in caz de ceva.
5.vreau sa imi recomande cineva un element final pentru toba. nu vreau ceva care sa faca galagie, ci doar sa arate frumos si sa fie firma (nu chinezarie!). as prefera ceva cu 2 tevi.
6.presupun ca se poate monta xenon pe proiectoare,nu?
inca nu am reusit sa gasesc jante de DESIGN EDITION! Sad dar mai caut. daca o sa decid sa gasesc, cele care le am acum vor fi scoase la vanzare cu tot cu gume!
in final, am atasat 2 poze:una cu locul in care as vrea sa asez eranul de la dvd, iar cealalta cu cd playerul original si cu display'ul pe care as vrea sa il schimb.
va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
ia-ti gandul de la xcarlink...pt opel nu se fabrica+are probleme ,pe google gasesti discutii!se poate pune xcarlink.dar tre sa le trimiti poza cu mufa din spatele consolei,dar aici apare problema..daca nu se potriveste ?!?atunci ce faci?ati returneaza banii?
o consola cat de cat incepe de la 500 de euro!
referitor la GENTI:)))...poti pune de care doresti..cu spite ,fara spite ,credema in RO tot asa se ovalizeaza ca si cele pline..gen borbet cu buza!se ovalizeaza in interior nu in exterior..deci nu e nici o diferenta daca e spitata sau plina!
daca Giany zice mai sus ca nu prea se potrivesc avand in vedere greutatea masinii atunci cum se face ca neamtul scoate audi q7 care are aproape 3 tone si se pun jenti de 21 cu spite si cauciucuri de 225!
la o masina grea gropile nu vor deteriora asa de repede jentile din cauza greutati,se vor deteriora mai degraba telescoapele!
am de 18 pe omega si dupa 2 ani le duc la reparat!:D225/40/18-spite!
cand am adus masina din ger jentile de 18 erau ovalizate!deci..se ovalizeaza oriunde...dar nu intr-un an-doi ca si in ro!
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Pentru intrebarile tale, SINCER, nu am raspuns, lamureste-ne insa si pe noi ce buget ai... Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR