Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • nedelculeon

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Eu am incercat sa obtin un certificat cu toate dimensiunile anvelopelor omologate pentru Astra G Caravan de la o reprezentanta Opel dar nu am reusit, au zic ca nu de competenta lor sa dea asa ceva.M-am dus la RAR cand mi-am facut autentificarea masinii si le-am zis ca vreau sa imi treaca alta dimensiune de anvelope in Cartea de Identitate si mi-au trecut ce dimensiuni le-am zis eu (195/65R15), aveam trecut doar 195/60R15 si masina venise cu 195/65R15, alte dimensiuni nu m-au interesat sa trec in acte.Costul a fost undeva in jur de 15ron, taxa modificare in Cartea de Identitate.
Skip ads

  • Andrei_11_dny

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Dimensiunile trecute in talon sunt 175/70 R14,185/65 R14,195/60 R15,205/50 R16,jantele de vara sunt pe 16 si am 205/50,cele de iarna 175/70 r14,si probleme cu ,,baieti,,nu am avut desi am fost oprit pt controale de rutina......
  • Alex2011Opel

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2011

  • Mesaj Privat

La un Astra G 2002 Hatchback ce dimensiuni standard sunt date de producator?
In CIV sunt trecute doar cele de 14, masina are pe ea de 15, 195/60.
Este agreata dimensiunea asta de cei de la RAR sa o poata trece in CIV fara alte hartii si explicatii suplimentare?




nedelculeon a scris:Eu am incercat sa obtin un certificat cu toate dimensiunile anvelopelor omologate pentru Astra G Caravan de la o reprezentanta Opel dar nu am reusit, au zic ca nu de competenta lor sa dea asa ceva.M-am dus la RAR cand mi-am facut autentificarea masinii si le-am zis ca vreau sa imi treaca alta dimensiune de anvelope in Cartea de Identitate si mi-au trecut ce dimensiuni le-am zis eu (195/65R15), aveam trecut doar 195/60R15 si masina venise cu 195/65R15, alte dimensiuni nu m-au interesat sa trec in acte.Costul a fost undeva in jur de 15ron, taxa modificare in Cartea de Identitate.

  • 63ggd

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2010

  • Mesaj Privat
175/70 R14,185/65 R14,195/60 R15,205/50 R16 215/45/17 eu am toate aceste dimensiuni trecute in CIV...pentru orice eventualitate am u torpedou o copie la civ in caz de ceva sa arata ca le am omologate;)
Skip ads

  • deleted-29357

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2009

  • Mesaj Privat
nedelculeon a scris:Eu am incercat sa obtin un certificat cu toate dimensiunile anvelopelor omologate pentru Astra G Caravan de la o reprezentanta Opel dar nu am reusit, au zic ca nu de competenta lor sa dea asa ceva.M-am dus la RAR cand mi-am facut autentificarea masinii si le-am zis ca vreau sa imi treaca alta dimensiune de anvelope in Cartea de Identitate si mi-au trecut ce dimensiuni le-am zis eu (195/65R15), aveam trecut doar 195/60R15 si masina venise cu 195/65R15, alte dimensiuni nu m-au interesat sa trec in acte.Costul a fost undeva in jur de 15ron, taxa modificare in Cartea de Identitate.

Mie mi-au spus la RAR pentru jante ca ma costa 90 lei sa-mi treaca alte dimensiuni.Oare te taxeaza mai putin daca iti mai trec NUMAI o dimensiune de anvelopa?Iar pretul cerut,de 90 lei,se cerea pentru a mi se trece toate celelalte dimensiuni?
Este cineva care stie?
  • 63ggd

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2010

  • Mesaj Privat
mie mi-a trecut in CIV decat pe 14 si pe 15...iar eu pe masina aveam pe 16...m-am intors la el...si i-am explicat....mi-a luat CIV-ul si mi-a trecut si cele pe 16 si pe 17..si mi-a spus..uite ti-am trecut toate dimensiunile acceptate
  • marin70

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Salut. Iata ce am gasit pe site-ul RAROM:
Mentionarea in C.I.V. a anvelopelor optionale:
Pentru a completa in cartea de identitate a vehiculului (C.I.V.) alte anvelopele si jante ce pot fi montate optional pe un anume tip de autovehiculul (mentionate in documentele de omologare de tip a vehiculului), trebuie sa prezentati vehiculul echipat cu anvelopele respective la una dintre reprezentantele R.A.R.
In cazul unui vehicul echipat cu anvelope/jante care nu sunt mentionate in documentele de omologare acesta determina reomologarea vehiculului, operatiune care presupune inclusiv efectuarea obligatorie a incercarilor privind performantele sistemului de franare si etalonarea vitezometrului, si, daca Laboratorul de Incercari pentru siguranta rutiera decide, a incercarilor privind stabilitatea vehiculului si zgomotul acestuia. Omologarea se va acorda numai daca rezultatele incercarilor si verificarilor efectuate atesta indeplinirea conditiilor tehnice aplicabile.
Adica, daca am trecute doar 175/80 R14 si 165/80 R14 in CI si CIV si merg la ei cu 175/70 R14 , oare le mi vor trece macar in CI? Contra cost...(cat poate costa o astfel de mentionare). E cineva care a procedat? Numai sa nu fie nevoie de programare...Stiti cum e cu ... controalele. Se iau de tine si daca nu esti barbierit.
  • cristinel

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2008

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...08&highlight=
  • b_67_dec

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Salutare domnilor , o intrebare: am trecut in talon 195/60/15 si vreau sa pun gume de 185/65/15 vreu sa stiu cum influenteaza mersul masinii la consum stabilitate demaraj etc ,Avand in vedere ca scad din latimea cauciucului si creste talonul .
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR