Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Salutare.De curand am scos si eu opel-asul meu afara si cum toata iarna a stat in garaj fara antigel si fara apa,doar ce a mai ramas pe instalatie,cred ca a inghetat apa din caloriferul de caldura si cum bag apa in borcan mi-o arunca pe toata pe la picioarele pasagerului.Am desfacut cal-ul cu cotiera cu tot si am ajuns la aeroterma cu calorifer cu tot.Apa curge prin partea unde intra tevile in calorifer are un capac de plastic acolo.I-am desfacut suruburile si se vede caloriferul.Ar iesi afara numai ca atinge capacul respectiv in bord.Apoi am demontat capacul din fata cel care vine drept gurile de aer ce duce la pasagerii spate.Si m-am impotmolit acolo.Nu cred ca as mai avea mult de munca sa il dau jos pe domnul calorifer dar nu mai imi dau seama ce ar trebui sa fac.Oricum cred ca dupa ce il dau jos trebuie inlocuit la fel-ul cum curge.Pe cutia aerotermei scrie Valeo electronic climate.Masina este vectra b y20dth.Cine a mai schimbat sau stie cum se face ,rog sa-mi dea si mie cateva informatii.Multumesc!
Skip ads

  • csw2peu

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2011

  • Mesaj Privat
are un surub cu o saiba care tine conductele prinse de caloriferul de caldura si se scoate afara,pana il schimbi poti sa ii faci o "punte" dintr-un furtun ca sa isi faca apa circuitul. Am patit si eu asa ceva doar ca a mea e fara aer sau clima si difera caloriferul,are 2 conducte ce ies afara spre motor si se desfac de akolo. Eu am cumparat un calorifer dar e din acela care iti trebuie tie... daca te intereseaza clau_boss15 e id-ul de mess
  • csw2peu

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2011

  • Mesaj Privat
revin: Tie ti sa spart caloriferul de caldura,cel prin care circula apa si e montat undeva in partea de jos inchis intr-o cutie neagra
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
da,asa este.am dat de saiba aia,numai ca in mijlocul ei este un nenorocit de surub care nu pot sa-l desfac.am sa incerc sa fac o surubelnita in forma de L si sa-l desfac.m-am gandit si eu la faza cu furtun intre cele doua conducte,dar nu pot pana nu desfac acel surub.si apoi problema urmatoare ar fi ca din cauza unei masti a bordului nu poti scoate caloriferul,si ar trebui demontata toata partea de jos a bord-ului de la consola pana in partea stanga la blocul de lumini,numai ca eu am tras putin mai tare si am rupt coltul de la masca lateral stanga din dreptul caloriferului si acum ar iesi fara sa mai dau partea aceea jos.deci pana la urma cum se face sa scoti caloriferul corect de acolo?multumesc!
Skip ads

  • csw2peu

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2011

  • Mesaj Privat
ia uita-te in spatele motorului si trebuie sa vezi 2 conducte de apa ce intra in masina,se poate sa aiba mufe acolo si sa se desfaca de afara furtunele. eu am la a mea cu furtune dastea de care iti zic eu si am mai desfacut una care are surub pe calorifer...de scos de akolo nu e greu,doar ca trebuie sa desfaci capacul si sa il tragi usor spre tine...mai incearca si asa
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Am reusit sa-l demontez de sambata.Acum ast sa primesc unul prin posta si sa-l montez.Multumesc ptr sfaturi.Drumuri bune!
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
poate scrii mai detaliuat cum se face. eventual si poze. poate un tutorial?

ai ac sau clima? trebuie dat tot bordul jos?
  • adrian terinte

  • Mesaje scrise: 1,240
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
eu nu am reusit fara sa dau bordul jos,am A/C


am vrut sa fac un tutorial dar mi-a fost greu fiindca am lucrat singur si trebuia sa fac poza la fiecare surubel si clema
oricum pot sa dau sfaturi oricui ma intreaba
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Eu am climatronic pe masina.Prima data am incercat sa ridic bordul cu un cric din coltul din dreapta,dara fara succes.A2 oara am incercat sa desfac capacul frontal al aerotermei si sa scot caloriferul pe acolo prin fata,dar nu am avut acces de gurile de aer care duc la pasageri in spate.Apoi am tras de coltul bordului care atingea de calorifer si din greseala am rupt cartonul din care este facut,dar nu si imitatia de piele.Asta nu am vrut dar s-a intamplat.Apoi am tras si a iesit foarte usor.Acum o sa-l montez pe cel care l-am primit si o sa lipesc coltul rupt pe interior.Oricum nu o sa se cunoasca nimic.Poze nici nu am avut cu ce sa fac si nu am avut cum deoarece tot singur am lucrat si eu si am stat mai mult cu capul in jos.Apropo,surubul care tine cele 2 conducte,nu l-am putut desface si am folosit o bormasina sa sparg plasticul de la calorifer si sa-i scot piulita de acolo.Cam asta a fost operatiunea.Nu e chiar multumitoare operatiunea dar decat sa dau tot bordul jos ca altii,si sa stric mai multe,am ales sa fac doar acest mic compromis care a fost facut mai mult din greseala.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR