Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • catalin_tl

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 1992 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Buna ziua.
Azi (sambata 19.03.2011) am fost lovit intr-o intersectie, in partea stanga, de un Cielo care nu a oprit la semnul Stop. Lovitura a fost puternica, masina mea "sarind" lateral spre dreapta cam 1m, ramanand proptita in bordura. Rezultate : aripa fata stanga stearsa putin, portiera fata stanga infundata puternic pe toata lungimea ei si distrus tot ce era in ea (broasca, macara etc), portiera spate stanga infundata si ea partial, scaun sofer rupt de pe postament, stalp stanga indoit, pragul stanga infundat, rasucit si deformat in sus, balamalele ambelor usi stanga deformate. Asta am putut sa constat atunci, insa dupa impact am simtit ca a inceput sa traga dreapta (banuiesc o bieleta de directie strambata) si sa faca putin zgomot pompa de servo. Eu am fost zdruncinat destul de tare si ma mir ca nu am patit absolut nimic. Am facut constatarea amiabila cu cel care m-a lovit, acesta avand asigurarea la Omniasig. Sunt membru destul de vechi al acestui forum, si am postat si eu de cateva ori sfaturi utile pentru posesorii de Vectra A.
Va rog, pe cei care stiti sau care ati trecut prin asa ceva, sa ma sfatuiti :
1. Daca mi se va propune dauna totala, la ce valoare ar trebui sa ma astept ? Mentionez ca masina mea are ABS, AC manual, geamuri electrice fata, frane integrale pe disc, alarma si inchidere centralizata. Cat conteaza acestea la stabilirea valorii ?
2.Avand in vedere complexitatea avariei, ce varianta sa aleg, cea a pieselor de schimb second hand si sa stea masina destul timp prin service pentru reparatie sau sa accept dauna totala ? Acesta este al 8-lea accident pe care il am cu Vectruta mea batrana.
Multumesc anticipat tuturor celor imi vor da un raspuns.
  • chybryt

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Salut, este posibil sa iasa dauna totala deoarece valoarea masinii este calculata in primul rand dupa anul de fabricatie de catre cei de la asigurari, cat despre valoarea despagubita nu cred ca poate sa depaseasca 1000 euro + masina avariata (in cazul asta te duci la dezmembrari si iti iei piesele singur si platesti costurile reparatiei) sau daca nu iese dauna totala iti bagi masina in service si cei de acolo ti-o repara iar apoi ei primesc contravaloarea de la asigurari, bafta
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
in primul rand imi pare rau pentru cele intamplate...
e bine totusi ca nu te resimti...
eu la un accident mult mai usor nu am putut ridica mana stanga peste nivelul umarului timp de 2 luni (fara exagerare)

in al doilea rand, eu nu m-as apuca sa o repar
daca zici ca ai fost lovit bine si masina trage e posibil sa fi fost indoita putin mai mult decat pare...
incearca sa tragi pe dauna totala, sa pastrezi masina lovita si sa incerci sa gasesti una de anglia in stare cat se paote de buna...
cu ce ai bun pe masina si cu cat mai iei de la asigurare faci recarosare si mai si ramai cu piese de schimb cat sa nu te doara capu o perioada...

eu asa as face...
acum m-am uitat pe autovit si poti gasi Vectra A, unele foarte aratoase pana in 1000 de euro...
daca te uiti mai atent e posibil sa gasesti una cu motorul busit si o iei exclusiv pentru caroserie...
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
daca asiguratorii sunt corecti si tin cont si de dotari , masina ta ar valora la ora asta cam 1500 euro. depinde de starea de intretinere.

calculul e cam asa: valoarea de noua( cam 18 000 euro la vremea asta) - 85%( e peste 10 ani). din ce ramane se aplica un coeficient in functie de intretinerea masinii ( conteaza km din bord.asa-i ca ai cam 140 000)
coeficientii sunt : 33% intretinere satisfacatoare 50% - buna, 85% f buna.
din suma iti scade pana la 25% valoarea rablei. poti opta sa nu o pastrezi.

eu ceva de genul stiu ca se calculeaza. 100% nu e sunt sigur. nu sunt asigurator.
  • astragsisfi

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2010

  • Mesaj Privat
salut, la ce accident a fost sa zici multumesc ca nu ai patit nimic, cat despre vectra sa-ti zic un caz real patit de un vecin:
a oprit la stop la o intersectie cu vectra lui A din 91' motor 18nz 0 dotari, din spate l-a busit un nissan patrol, masina efectiv s-a indoit de la jumate si portbagaju s-a lipit de bancheta, a primit 8000ron despagubire de la firma de RCA pt ca era dauna totala masina si i-a ramas si epava care a reparat-o cumparand din dezmembrari un spate de vectra taiat din dreptul stalpilor din mijloc, dupa ce a reparat masina a vandut-o cu vreo 3500 ron, si acuma e proaspat posesor de vectra b din 98' 1.6 cu dotari ok. Chiar el a zis ca a dat norocu peste el Smile)
Avand in vedere ca omniasig e o firma mare cred ca vei primi mai mult de 8000ron avand in vedere dotarile vectrei tale, dar pt ca e lovita grav in lateral nu se mai merita s-o repari, dar iti poti cumpara o alta vectra a 20ne din 94-95 tipla si o pastrezi pe a ta de piese
bafta
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR