Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Am rezolvat problema. Am pus un bec de 6V, asa mi-au zis ca trebuie ca beculetele sunt legate in serie, si apoi l-am sudat. Putin am topit plasticul dar e OK acum, merge, doar ca lumineaza mai tare. Sa-mi ziceti, va rog, daca am procedat corect punand un bec de 6V. Astept o parere de la voi ca nu-s experimentat in electronica. Mai aveau si becuri de 12V.
Skip ads

  • Xperiment

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Daca asa ti-au zis aia asa o fi. Niste poze cu becul schimbat erau de folos. Sau tipul masinii. Becul de 6V ar trebui sa aiba o rezistenta cu el ca sa reziste la 12V. Daca nu se arde e bine... Si chiar nu inteleg cum lumineaza un bec de 6V mai bine decat unul de 12V
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
stop... e bec sau e led - desi nu am auzit de led de 6v ?! Ideea cand schimbi un bec e sa lumineza la fel ca celelalte, pe mine m-ar obseda sa se vada unul mai puternic.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Cre` ca alea de 6 v sunt pt.Trabant,sau motocicleta...Altceva nu stiu sa mearga la 6 v.
Skip ads

  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
E bec de 6V alb. Masina in cauza e Vectra B (2001). Am sa fac niste poze la beculete cand ajung acasa si le postez, am luat mai multe becuri de 6V si de 12V sa am si de rezerva. Pretul pe bucata a fost 0.30 RON. Am intrebat la magazin daca aveau si LED-uri, dar trebuia montat si o rezistenta (asa cum s-a mai discutat mai sus) numai ca nu prea era loc in buton si am ramas la cele clasice. Partea cu luminatul mai puternic poate e din cauza ca e nou, nu stiu exact, v-am spus mai sus ca nu ma prea stiu cu electronica. O sa vad cat va tine cel nou.
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
mda... cred ca becul ala e destul de mare... la fel de bine ar trebui sa intre in buton un led de 5 mm. In cazul asta, gasesti leduri de 5 mm care merg pe 12 v fara rezistenta... Faci lipiturile si gata... + ca gasesti o diversitate de culori.
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Sincer as fi pus leduri la toate butoanele, dar sa am chef, nervi de otel si timp suficient, sau in paralel cu mine sa mai faca cineva acelasi lucru si ar fi fost mai palpitant. Ledurile care mi le-a aratat la magazin mi-au zis ca le trebuie si rezistente, le-am masurat din ochi si incapeau, doar ca eram curios cum ma descurc cu schimbul unui bec simplu. Cum am mai spus mai sus, am si topit putin plasticul pe care sunt prinse becurile.
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Deja mi s-a ars becul. Il schimb cu unul de 12V daca nu topesc prea tare plasticul.
Skip ads

  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
@ovidiutm, am desfacut partea din stanga a bordului ca sa ajung la becul de la turometru, dar m-am impotmolit la gurile de ventilatie din mijloc, nu vroiau sa iasa si-mi era frica sa nu le rup sau sa le zgarii fata. Partea cu suruburile de la volan nu a fost grea. Asa ca am montat totul la loc si ramane pe altadata. Multumesc de sfaturile de pe telefon. Cat despre butonul de ECO ramane sa caut unul pe la schrott-uri.
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
gurile de ventilatie au niste suruburi in care sunt prinse... totul e sa gasesti unde sunt. Eu am o banuiala dar trebuie sa ma uit, eu am desfacut la Klubhead gura de aerisire de pe partea pasagerului dar pe pertea centrala nu am umblat la Vectra B. Cu prima ocazie...
  • TBonu

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Uite cam cum arata bordul meu acum nu stiu daca sa fac acele rosii sau albastre ce ziceti?


@Daci: baga o surubelnita ascutita pe langa aeratoare si pana la orma o sa iasa, cu curaj ca nu se rup.
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Mersi TBonu, o sa mai incerc. Imi place mult bordul tau, dar pana sa am si eu asa ceva mai trebuie sa treaca ceva timp, lipsa mea de experienta in "manuirea" surubelnitei e de vina. Totusi ce motor ai de ai avut nevoie de 280km/h ?
Skip ads

  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
chiar asa @TBonu, nu e cam exagerat 280 km/h pentru un 1.6 16v?
Parerea mea e sa faci acele rosii sau albe. De asemenea ar fi frumos sa schimbi luminile la toate butoanele dar asta tu stii mai bine ce vrei.
Pe la pagina 5 am pus si eu niste poze cu bordul meu - tema rosu+albastru.
  • Xperiment

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Si eu zic sa faci acele rosii Smile Foarte frumos facut. Doar ca eu ma gandesc la o chestie... Daca ai 1.6 16V si bordul era gradat pana la 220 (cred) si acuma ai pus folia care e gradata pana la 280 tu ai modificat scala. Si acul indica o viteza mai mare fata de aia pe care o ai tu la momentul respectiv. Rolling Eyes
  • TBonu

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru aprecieri si multumesc pentru ideea cu acele rosii, chiar nu stiam ce culoare sa le fac. Gradatia e pana la 260 dar nu se vede bine in poza, pana acum aveam gradatie tot de 260 deci nu am modificat nimic. Interiorul l-am facut albastru dar inca nu am pus poze pentru ca nu le-am terminat.
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Scuze, intr-adevar ai "numai" 260km/h pe bord. Sorry TBonu!
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
TBonu, nu ai mai terminat lucrarea? Sa vada si ochiul nostru ceva!
  • TBonu

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Nu am terminat, imi cer scuze dar masina este in Pitesti si sta in parcare ca i-au expirat numerele provizorii iar eu sunt in Bucuresti si lucrez deci..
  • sec233ast

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Antara 2012 A22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Candva a scris am scris si eu aici ca mi-am modificat iluminatul la tot ce tine de bord, consola, butoane. Am primit ceva poze de la noul proprietar sa vedeti cam ce am lucrat eu. Totul este facut manual, am pus foarte multe leduri albastre si rosii.



  • dak
  • **
  • 54 mesaje
  • din 20 Jul 2007
  • Insignia 2011 A20DTH
  • Bucuresti
  • dak

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Bloc lumini la astra g

Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR