Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • deleted-4904

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2007

  • Mesaj Privat
eu am reusit sa schimb singur acele becuri din butoanele de la bord . i-am sunat intr-o prima faza pe cei din titan care se ocupa dar erau ocupati si nu aveau timp de mine ....daca mai e cineva care are nevoie de ajutor ....va stau la dispozitie 0723855503.
Skip ads

  • sec233ast

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Antara 2012 A22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Si eu am schimbat toate becurile la o vectra A din bord, comenzi lumini, consola centrala, bricheta; deci nu a mai ramas nici un bec in bord. De ex. la ilumunarea kilometrajului am pus 4 leduri albastre (din brichete) pana am obtinut iluminarea corespunzatoare bine distribuita. La turometru, nivel benzina, temperatura zona rosie am pus cate un led rosu deoarece fara ele nu se vedea rosu. In consola centrala am avut mai mult de lucru deoarece aici am pus vreo 11 leduri; am pus led mic rosu un fiecare buton de reglaj al temperatiturii( deoarece seara nu se vedeau). Am pus leduri albastru in capatul din stanga( la aer rece) si rosu in dreapta (la aer cald).
Eu am fost membru pe vectraclub din Ungaria de unde m-am si inspirat dar am mai adaugat pana am obtinut iluminarea perfecta. Pacat ca nu pot sa va arat deoarece masina am vandut-o, spun ca arata super(consola centrala parca nu era asa monotona). Daca va apucati sa aveti rabdare deoarece vor fi locasuri unde trebuie puse doua leduri (deoarece ledurile au focalizare), sa va procurati pistol cu plastic cald pentru fixarea firelor, eu am luat si cateva leduri mici in butoane deoarece incap mai bine. Va mai spun ca nu veti putea modifica numai putin intensitatea de iluminare a bordului. Acum urmeaza sa imi fac si Vectra B-ul sa arate mult mai bine. Bafta.
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
ledurile nu mai focalizeaza in varf daca smirgluiesti partea superioara, obligamd astfel lumina sa se propage pe laterale.
  • calexadru

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2008

  • Mesaj Privat
sec233ast poti sa pui si o poza te rog sa vedem si noi cum arata?
Skip ads

  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
zice ca a vandut Vectra A-ul, masina pe care omu' a schimbat becurile. Astepta sa faca si pe Vectra B-ul ce il are acum si sigur o sa puna poze!
  • vyo81_speed

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 1992 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Laughing


Ultima modificare facuta de vyo81_speed la Lun 24 Mar, 2008 8:41 pm
  • vyo81_speed

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 1992 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Laughing Laughing Laughing deci mai asteptam...
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
in maxim o luna va arat eu cum o sa iasa butoanele de pe consola centrala a masinii mele! Ceasurile de bordul arata deja ca in avatar! Very Happy
Skip ads

  • bubu880

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Corsa 1996 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2008

  • Mesaj Privat
am si eu o problema: nu mi se aprinde nici_un bec la consola centrala. are vreo rezistenta separat sau sunt arse toate becurile?
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Sunt arse toate becurile! Am patit si eu la fel cand am cumparat masina, nu stiu cate becuri ai tu dar la mine erau doar 2 care luminau direct consola (partea de climatizare), restul erau in butoane!
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Şi eu am toate butoanele din consolă cu becurile de poziţie arse iar la climatronic, butoanele de direcţionare a aerului au becuri de intensitate diferită.
Am scos butonul cu eco şi i-am desfăcut faţa. De acolo, nu am mai ştiut cum să-l desfac să ajung la lipiturile becurilor.
Dacă ştie cineva ....
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
nu stiu exact cum arata butoanele de la vectra B dar din experienta stiu ca la baza se afla reuniunea din partea laterala (peretii butonului) si baza impreuna cu nucleul butonului care contine dealtfel si becurile. Ai nevoie de o surubelnita foarte subtire si de multa rabdare, trebuie sa gasesti 2 mici cleme care se afla in lateral (pe interior) si pe care sa apesi cu surubelnita si in acelasi timp sa tragi. Atentie insa, pentru ca ai doar 2 maini poti sa impingi o clema cu o mana si sa tragi de cele 2 piese cu cealalta iar pentru ca cealalta clema e in continuare la locul ei nu o sa iasa prea usor. Trebuie sa gasesti o varianata care sa impinga ambele cleme de pe locasuri astfel incat sa permita sa scoti afara partea laterala.
Nu stiu daca ai inteles, sper ca ti-am fost de folos...
Skip ads

  • devils

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Tg. Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2006

  • Mesaj Privat
hai sa va ajut
http://www.blauertacho.de/doc/

gasiti aici modul cum se schimba becurile pentru o gama larga de masini

bafta!

la mine a mers Wink
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
@devilis
Mulţumesc pentru bunele intenţii. Este descrisă doar demontarea bordului nu şi a butoanelor. În plus, mă descurc destul de greu cu limbile străine.

@ovidiutm
Butonul de V.b este format din 3 părţi
1. faţa - care este prinsă aşa cum ai descris tu şi am demontat-o
2. capacul mecanismului - prin el trec cele 2 becuri
3. mecanismul - contine ÅŸi becurile
Pentru a ajunge la lipiturile celor 2 becuri, trebuie să scoţi capacul mecanismului şi mi-a fost frică să încerc întrucât nu ştiu ce piese sunt în mişcare sub el şi s-ar putea deteriora sau chiar pierde.
Între faţă şi capacul mecanismului există 2 arcuri foarte mici de existenţa cărora nu ştiam şi am avut ceva emoţii până am găsit pe cel care a sărit.
  • devils

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Tg. Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2006

  • Mesaj Privat
daca e vorba de butoane .. tot acolo le gasesti

http://www.blauetachos.de/d...calibra_astra.htm

http://www.blauetachos.de/d..._opel_modelle.htm

limba nu e o problema .. iti dai seama din imagini
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Nu e nimic mobil in tot mecanismul decat fata care are si arcurile alea de care spui. Am uitat sa iti spun de arcuri Very Happy, oricum, la montaj sa nu iti faci griji ca are si un dirijor si nu te lasa sa pui fata decat intr-o singura pozitie!
Concluzia: capacul si mecanismul (deci, nu vorbim de fata) nu are nimic mobil inauntru.
  • bubu880

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Corsa 1996 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2008

  • Mesaj Privat
eu nu pot sa ii scot butoanele de la aer(rece, cald), aeroterma si pozitiile. imi puteti da un sfat?
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
rece/cald si pozitiile ies prin tragere. Stiu ca merg greu dar crede-ma asa ies. Butonul cu aeroterma are o clema pe care trebuie sa o gadili pana sa tragi de ea. Tragi butonul adica pe pozitia dezaburire luneta si bagi o surubelnite spre axul pe care sta butonul si cu surubelnita impingi iar cu cealalta mana tragi de buton, poate poate nimeresti clema...
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Mii de mulţumiri celor care au postat indicaţii.
Am reuÅŸit schimbarea becurilor de la butoane ÅŸi am montat leduri:
albastru - poziţie
alb - comandă
Urmează blocul de lumini şi climatronicul dar încă nu ştiu cum se desface consola şi nici climaronicul. Abia după voi desface şi bordul.
  • bubu880

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Corsa 1996 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2008

  • Mesaj Privat
dupa ce ii scot butoanele mai trebuie desfacut ceva? Findca am incercat sa o scot cu butoanele prinse si iesea cu tot cu aeroterma si ce mai are prin spate, dar nu imi dateau voie niste cabluri (fire) Asa trebuie sa iasa, sau doar masca aceea subtire?
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR