Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Normal ar trebui desfacut tot, dar daca crezi ca te descurci poti sa nu desfaci cablurile din spate... e putin chinuiala dar castigi timp la montat.
Skip ads

  • razvan_16i

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 1.6 16v x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2008

  • Mesaj Privat
cum reusesc sa desfac si eu consola cu butoanele de aer rece/cald ... viteza aerului ... si directionarea lui ... ! cum ies butoanele alea ? prin tragere sau cum a explicat ovidutm mai sus ?! vreau sa le schimb becurile cu leduri albe ...se vad foarte bine ..o sa pun o poza curand cu butoanele care au deja lumina alba si functionarea rosie ! !
  • seby_6003

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1995 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2008

  • Mesaj Privat
salutare tuturor... am o vectra A c18nz din 95 si bordul este cel fara turometru (lucru care nu imi place) si vreau sa il inlocuesc cu unul care are turometru, stie cineva daca se pote face asta?
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
@razvan_16i
Şi eu am încercat operaţiunea de schimbare a becurilor cu leduri colorate. Din câte înţeleg de la tine, ai climatronic. Acesta are 2 siteme de iluminare:
1. pentru poziţie şi displeiuri, format din 4 becuri cu monturi. 2 din aceste becuri luminează cele 2 displeiuri iar celelalte 2 luminează în interiorul a 2 blocuri de textolit care distribuie lumina către butoanele climatronicului.
2. martorii de activare a funcţiei. Sunt câte unul pentru fiecare buton şi sunt lipiţi pe una din plăcile cu circuite a climatronicului. Nu ştiu dacă sunt becuri sau leduri fiindcă nu m-am riscat să umblu la ele.
Pentru a schimba becurile de la punctul 1, este suficientă demontarea climatronicului din consola centrală. Pentru asta se demontează ornamentul consolei centrale începând din partea de sus unde are 4 cleme metalice. În partea de jos are cleme de plastic. Acum ai acces la cele 2 şuruburi ale suportului de casetofon şi butoane. Se demontează acest suport după care ai acces la mufele de alimentare ale climatronicului. Cea din dreapta are în capătul din stânga o clemă de siguranţă care trebuie apăsată către mufă pentru scoatere. Cea din dreapta, de culoare galbenă, are o scoabă din plastic pe mijlocul ei, care trebuie ridicată înainte de scoaterea mufei. Această mufă iese şi se intoduce foarte greu. După deconectare, se desfac şuruburile de fixare pe consolă şi se împinge blocul spre interior pentru scoatere.
Pentru a schimba martorii de funcţii, trebuie demontată carcasa climatronicului şi scoase cele 2 plăci cu circuite. Unul din capace (cel de sub mufele de alimentare) se desface foarte uşor, fiind prins în 2 şuruburi cu cap torx. Cel din spatele panoului fontal şi prin care trec cele 4 becuri de la pct. 1, este prins în 5 şuruburi torx şi o grămadă de cleme din plastic dispuse atât sus şi jos cât şi în capete. Desfacerea lor simultană necesită mai mult de 2 mâini. După desfacerea acestui capac ai acces la placa frontală pe care sunt lipite becurile dar şi ea este prinsă în cleme. Trebuie mare atenţie atît la îndepărtarea clemelor cât şi la scoaterea plăcii din carcasă întrucât pe partea frontală sunt lipite displeiurile şi există riscul ruperii contactelor.
Montarea se realizează în ordine inversă, având grijă să nu rămână piese şi pentru altă operaţiune.

Inainte de a te apuca de lucru, citeÅŸte ÅŸi aici.
Skip ads

  • razvan_16i

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 1.6 16v x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2008

  • Mesaj Privat
All Bandi a scris:@razvan_16i
Şi eu am încercat operaţiunea de schimbare a becurilor cu leduri colorate. Din câte înţeleg de la tine, ai climatronic. Acesta are 2 siteme de iluminare:
1. pentru poziţie şi displeiuri, format din 4 becuri cu monturi. 2 din aceste becuri luminează cele 2 displeiuri iar celelalte 2 luminează în interiorul a 2 blocuri de textolit care distribuie lumina către butoanele climatronicului.
2. martorii de activare a funcţiei. Sunt câte unul pentru fiecare buton şi sunt lipiţi pe una din plăcile cu circuite a climatronicului. Nu ştiu dacă sunt becuri sau leduri fiindcă nu m-am riscat să umblu la ele.
Pentru a schimba becurile de la punctul 1, este suficientă demontarea climatronicului din consola centrală. Pentru asta se demontează ornamentul consolei centrale începând din partea de sus unde are 4 cleme metalice. În partea de jos are cleme de plastic. Acum ai acces la cele 2 şuruburi ale suportului de casetofon şi butoane. Se demontează acest suport după care ai acces la mufele de alimentare ale climatronicului. Cea din dreapta are în capătul din stânga o clemă de siguranţă care trebuie apăsată către mufă pentru scoatere. Cea din dreapta, de culoare galbenă, are o scoabă din plastic pe mijlocul ei, care trebuie ridicată înainte de scoaterea mufei. Această mufă iese şi se intoduce foarte greu. După deconectare, se desfac şuruburile de fixare pe consolă şi se împinge blocul spre interior pentru scoatere.
Pentru a schimba martorii de funcţii, trebuie demontată carcasa climatronicului şi scoase cele 2 plăci cu circuite. Unul din capace (cel de sub mufele de alimentare) se desface foarte uşor, fiind prins în 2 şuruburi cu cap torx. Cel din spatele panoului fontal şi prin care trec cele 4 becuri de la pct. 1, este prins în 5 şuruburi torx şi o grămadă de cleme din plastic dispuse atât sus şi jos cât şi în capete. Desfacerea lor simultană necesită mai mult de 2 mâini. După desfacerea acestui capac ai acces la placa frontală pe care sunt lipite becurile dar şi ea este prinsă în cleme. Trebuie mare atenţie atît la îndepărtarea clemelor cât şi la scoaterea plăcii din carcasă întrucât pe partea frontală sunt lipite displeiurile şi există riscul ruperii contactelor.
Montarea se realizează în ordine inversă, având grijă să nu rămână piese şi pentru altă operaţiune.

Inainte de a te apuca de lucru, citeÅŸte ÅŸi aici.


@All Bandi .... merci mult ptr post ... dar nu e climatronic .... si am rezolva ... oricum merci !
  • Xperiment

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Am inceput si eu sa bag LEDuri in consola si butoane.
Scuzati calitatea Embarassed Mai am bordul si consola centrala unde o sa am ceva de lucru. Sper sa iasa.

Revin cu ceasul. Cablurile alea 2 aveau rolul de tine geamul departe de silicon.



Ultima modificare facuta de Xperiment la Vin 11 Apr, 2008 7:05 am
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
@razvan_16i, inca asteptam poze!
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Mi-am facut si eu de lucru astazi...



P.S. In realitate rosu-galbuiul ala e rosu bine... Very Happy
Skip ads

  • ovidiucro

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV 100kW 136CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2005

  • Mesaj Privat
@ovidiutm:
Ce LED-uri ai folosit si modul de amplasare al lor, m-ar interesa.
  • Xperiment

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Foarte fain a iesit. Totusi eu eram interesat si de o poza cu modul de prindere si asa... La bord e plasma nu?
Si ce leduri ai folosit? Eu pt bord m-am gandit la http://www.zexstar.com/details.php?id=61 Doar ca nu stiu cum o sa le inghesui.
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Mersi! Nu stiu de ce in poze nu se vede rosul viu pe care il am eu, nici macar la butoanele de la MP3 nu se vad... ciudat!

@ovidium & @Xperiment, am folosit smd-uri -18 rosii si 3 albastre. Smd-urile era legate in serie cate 3 (+ rezistenta smd, normal) intr-un modul. Ca atare am folosit sase module rosii si un modul albastru in total.
In poza de mai jos am aratat si modul de amplasare al modulelor (baghete flexibile) Modulele le-am luat de aici http://www.zexstar.com/index.php?cat=3. Scrieti in campul cautare "bagheta flexibila".
Daca comandati mai multe baghete ele vor veni intr-o banda continuua ce poate fi taiata la fiecare 5 cm (sau 3 LEDuri). Lungimea maxima a unei benzi este de 5 metri.



Ok, in partea stanga pe butonul de rece cald am pus un modul (3 smd) albastru si unul rosu dar am lasat ceva distanta intre ele astfel incat lumina sa intre una in alta si sa creeze o trecere usoara si treptata dintr-o culoare in alta.
In partea centrala a fost, pot sa zic, cel mai complicat pentru ca aveam niste pasaje (plastic) care nu imi permitea nici sa pun bahetele intr-un loc in care sa dea randament, 2 rosii (6 smd) si nici nu permitea sa oglindeasca corect. De asemenea, spre pozitia oprit a ventilatoruli a trebuit sa intru in spatiul celalalt deoarece 0 nu se lumina.
In partea drepta, butonul cu pozitiile aerului a fost cel mai simplu, am intampinat o singura problema la pozitia picioare am avut o bucla de plastic pe care initial am vrut sa o tai dar am decis sa folosesc putin lastic cald pentru a fixa bagheta pe dupa bucla.
Firele de legaturi le-am scos prin soclurile celor 2 becuri care iluminau consola inainte. Pentru o iluminare mai buna (NUMAI daca aveti rabdare multa) eu, am taiat pentru fiecare din cele 3 compartimente bucati de folie aluminiu (merge si staniolul de la ciocolata) pe care am lipit-o cu banda dublu adeziva la baza plasticului.
Baghetele sunt puse pe cant, smd-urile bat unul spre altul nu bat spre folia pe care o vedem noi. Si daca as fi vrut sa le pun sa bata dorect nu as fi putut indoi bagheta decat sus-jos!
Ca o concluzie nu sunt chiar multumit (e adevarat ca fata de cea a fost inainte e lux) datorita faptului ca aceste smd-uri sunt de putere mare si lumina e putin prea mare. Zic eu ca daca doriti sa va montati asa ceva sa luati in calcul achizitionarea unui dimmer (gasiti tot acolo pe site).

@Xperiment,
Nu iti recomand sa pui piranha in bord, o sa fie o lumina prea stridenta iar dimmerul pe care il ai tu va scoate foarte putin (aproape deloc) din intensitatea led-ului. Unde mai pui ca sunt locuri in care nu ai loc sa il bagi. Pentru locuri inguste recomand smd-uri, gandeste-te ca e cat un bob de orez, ceva mai mic decat optiunea ta.
Da, in bord eu am plasma (corect spus este folie electro-luminoscenta) pentru ca m-am plictisit de combinatiile de led-uri pe care le-am facut din 2006 incoace cand bordul meu era desfacut cam o data la 2 luni pentru modificari. Problema era ca niciodata nu am obtinut o lumina echilibrata corect, la o intensitate egala... asa ca am decis ca plasma imi confera avantaje, in momentul de fata sunt multumit si uitandu-ma inapoi in timp nu stiu ce a fost in capul meu sa ma chinui atat cu led-uri si smd-uri.In plus la plasma am si conturul ala rosu pe care nu il puteam scoate din leduri. Am cautat plasma si pentru climatizare dar am gasit doar de Golf 3 (initial am vrut sa o modific dar nu merge)!

Ininte de a va apuca de treaba, cumparati si un stabilizator de tensiune (12v). Inarmati-va cu multa rabdare, un pachet de tigari, o sticla de bere/suc si spor la treaba. Cool

Eu mai am de lucru la butoanele din stanga volanului dar mi-am mai lasat de lucru si pe alta data! Very Happy Revin cu poze.
  • Xperiment

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Aha... cautam leduri cu unghi mare de vizibilitate. Nu stiam ca SMDurile au 120 grade. Deci SMDuri o sa fie Very Happy(http://www.zexstar.com/details.php?id=28 ) Bordul are un stabilizator de 12V (cel incercuit). Intrebarea mea e... cate SMD-uri sa pun? Sunt 4 socluri de bec(cele cu punct rosu). Daca pun 1 SMD in loc de bec oare o fi de ajuns?

Skip ads

  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
@Xperiment, am vazut ca ai un stabilizator dar nu stiu cat duce.Un alt coleg de forum si pus cate 2 smd-uri pe fiecare cifra la vitezometru iar de la 100 KM/h pentru ca erau 3 cifre a pus cate 3 smd-uri. E adevarat, consumul lui nu se putea compara cu stabilizatorul ala care e facut pentru 4 becuri. Si nu, nu e suficient doar un smd (120 grade), un bec de 1,2 are 360 de grade asa ca daca vrei sa ai o lumina uniforma mai pune cateva si in alte locuri. Poti incerca sa pui 2 smd-uri intr-un soclu, lumina va fi deja alta dar tin sa precizez ca tot nu va fi suficient, se pierde multa lumina pe prismele care conduc lumina de la bec/led... Depinde cat esti de pretentios!
Aici ai niste poze cu 2 smd-uri intr-un soclu - la mijloc e o rezistenta smd:



Cum se vad ? Poti vedea in pozele facute de mine mai sus la DID, acolo sunt 2 socluri cu cate 2 smd-uri si lumina este perfect echilibrata.

Tine cont ca, in varianta ta, o sa ai o lumina mai slaba in zona vitezometrului intre 60 si 160 km/h cat despre kilometraj... nici nu mai vorbesc.

Ce am mai facut:
Am suplimentat lumina de la portbagaj:

-asa arata modulul


si e deja alta viata:


  • keopsss

  • Mesaje scrise: 1,516
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2007

  • Mesaj Privat
pyter pune niste poze cum ai facut aratane in niste poze cum ai desfacut butonul si cum leai inlocuit ne ar fi de mare ajutor ....ca sa facem si noi .

multumesc
oricum ai facut o treaba superrr......nam cuvinte si multumesc tuturor celor de pe forum pt. chichitele spuse multumesc mulllltttt bv voua ...tinetio tot asa....opelurile sunt niste masini exceptionale..nam ce spune
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Gata, am rezolvat si restul de butoane ce nu am apucat sa le fac data trecuta cand am pus pozele. Spre surprinderea mea la astea m-am chinuit cel mai mult...


  • Xperiment

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Foarte fain. Imi place ca ai facut butonu de reglaj faruri in 2 culori Wink Ai folosit LEDuri normale sau SMD?
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Mersi,
leduri normale... e un chin sa lucrezi cu spatiul acolo si ma refer la facut lipiturile... cu smd-uri iesea si mai bine! La urmatoarea masina o sa pun smd-uri. Very Happy

La butonul ala m-am chinuit vreo 2 ore si ceva ca sa fac legaturile - 2 led-uri rosii si 3 albastre in colturi diferite. Nu pun la socoteala celelalte 2 ore cat m-am chinuit inainte si am constatat ca am lipit + la - si invers ceea ce a insemnat un cosmar pentru ca le indoisem deja. Le-am indreptat si cand sa le indoi in cealalta directie se rupeau lipiturile la rezistente... Mad , am fumat un pachet de tigari numai la butonul ala! Laughing
  • HaRRy_GTS

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 2.2 YDTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2007

  • Mesaj Privat
E bine k ai rabdare sa faci toate astea .....
Foarte misto lucrarea.
  • bubu880

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Corsa 1996 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2008

  • Mesaj Privat
va rog spuneti-mi si mie cum sa schimb becurile de la consola. pe cel cu dezaburitorul lunetei l-am schimbat dar pe celelalte doua nu pot. am desfacut tot ce se vedea in pozele de pe site mai puti cablurile din spate. nu re usesc..... becurile le vad pe dedesubt dar nu pot ajunge la ele.
  • Xperiment

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
http://www.blauertacho.de/doc/opel/index.htm

Poate te ajuta asta. Da si tu mai multe detalii despre masina ta.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR