Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega B
  • mosorgaby

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Omega 1995 z2,5td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2011

  • Mesaj Privat
va salut sunt nou pe forum de curand am luat un opel omega2,5 td initial il luasem sa-l vand . dar............ pe parcurs mergand cu ea k este diesel m-am indragostit de ea. vreau sa spun k eu am masina. un golf 5 din 2007 Laughing dar sincer nu se compara cu omega omega este o masina de nota 10 nu am mai avut opel pana acum respect pt aceasta masina .Acum intrebarea mea este . DC opel are 131 cai si bmw are 143 practic este aceleasi motorare are cineva ideie de unde este dif asta de putere? va multumesc! Cool
Skip ads

  • mishu2000

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut! Porbabil turbina, debitmetru si ecu, am inteles ca la omega turbina-i mai mica si se mai vorbeste-n targ ca motorul de omega este doar o copie nu este de bmw (cu asta nu-s lamurit)
  • mosorgaby

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Omega 1995 z2,5td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2011

  • Mesaj Privat
motorul este de bmw scrie si pe el la caoac de la distributie are sigla bmw si tip d emotor care il am eu nu are debimetru ms pt raspuns
  • mishu2000

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2008

  • Mesaj Privat
mosorgaby a scris:motorul este de bmw scrie si pe el la caoac de la distributie are sigla bmw si tip d emotor care il am eu nu are debimetru ms pt raspuns

Poi aici cred ca-i buba, bmw-ul are debitmetru si opelul nu + alt tip de turbina. Dar poate ne lamuresc colegii mai priceputi. Multi sustin cu tarie ca nu-i motor de bmw, eu cred ca este.
Skip ads

  • mosorgaby

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Omega 1995 z2,5td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2011

  • Mesaj Privat
din moment ce are sigla bmw pe el ............. si sunt modele care au si debimetru de aer
  • mishu2000

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2008

  • Mesaj Privat
mosorgaby a scris:din moment ce are sigla bmw pe el ............. si sunt modele care au si debimetru de aer

da eu am debitmetru dar am auzit ca bmw-ul are 2 sau ceva de genul asta.
  • iriahu

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: J"em
  • Masina: Omega 1998 X25td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Buna baieti,motorul de pe Omega diesel este BMW-M51.
Acelasi motor montat pe o masina BMW se chiama E-39. Este adevarat ca sunt ceva modificari de constructie .
Adica galeria de aer comprimat (din turbo) la galeria de absortie este altfel construita . Galeria de admisie de asemeni arata altfel . Dar blocul motor +chiulasa + pompa apa + turbo+distributie+pompa de injectie = SUNT
LA FEL. Daca veti merge dupa piese de motor la firma BMW si spuneti ca aveti un motor E39 si vreti nu stiu ce
veti descoperi singuri ca este identic. Ambele motoare au debitmetru de aer. Este si o serie de Omegi cred ca primele iesite in 94-95 care nu au debitmetru . Diferentele de putere pot aparea din mai multe cauze. Personal cred ca din cauza cutiei de viteze care nu este BMW, ci doar GM ,construita in Belgia dupa un model american
de Chevrolet bine cunoscut.
  • TitusRomcea

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Omega 1998 X20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2010

  • Mesaj Privat
lamuriti-ma si pe mine, se masoara puterea motorului cu tot cu cutie de viteze sau fara?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR