Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • omu79

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Daca nu o inscrii la financiar pe numele tau pana la acea data o sa te puna sa platesti o amenda.
Skip ads

  • geoadi

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2011

  • Mesaj Privat
omu79 a scris:Daca nu o inscrii la financiar pe numele tau pana la acea data o sa te puna sa platesti o amenda.

ok va multumesc!am sa incerc sa o inscriu pana atunci
  • corniciuc stefan

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2011

  • Mesaj Privat
multumesc de raspunsuri....pai am toate actele masini ..problema mare e ca am luat legatura cu firma dar nu vrea sa imi elbereze certificatu fiscal pe motivu ca ei lor mai eliberat o data ...sice pot face in asfel de caz..pt ca eu am vb cu firma respectiva ..si ei sustin caci daca au vandut masina si eu eliberat un certificat fiscal ei nu mai au treaba cu nime..pai nu mai stiu ce sa fac ..
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Stefane, ti-am unit eu topicul tau cu asta, situatiile sunt similare, si nu are sens sa avem n discutii pe acelasi subiect.
Skip ads

  • protect

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 1700 denso
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2010

  • Mesaj Privat
corniciuc stefan a scris:buna.. daca m a poate ajuta cineva cu un raspuns ..m-as bucura tare mult ..am cumparat o masina si e pe firma ..am dat de acea firma si le-am cerut certificat fiscal si o factura fiscala pe numele meu ,dar raspunsul lor a fost ca ei nu pot sa mai imi elibereze certificatu fiscal si factura ca au mai eliberato o data ..pt alta persoana ..ce pot face in asfel de situatie ,pt ca as vrea sa transcriu masina pe mine si nu o pot transcrie pana ce nu imi elibereaza ..cele 2 documente ..si nu vor asta e cel mai important lucru..si cum se poate transcrie masina fara aceste 2 lucruri,[

este normal sa nu iti mai poata elibera inca o factura,la politie iti trebuie factura deja eliberata care este pe numele intermediarului,certificat fiscal de la intermediar+contract de vanzre-cumparare intre tine si intermediar si restul actelor,asigurare,fisa de inmatriculare,taxe la cec,fisa de inmatriculare sa fie vizata la financiar,autenticitate rar,etc
  • protect

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 1700 denso
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2010

  • Mesaj Privat
geoadi a scris:in sfarsit s-a rezolvat,mi-a trimis ieri actele,dar pe fiscal scrie termen de valabilitate 31.03.2011...daca depasesc acest termen ce se intampla?
va trebui sa te incadrezi in acest timp,daca intarzai se complica lucrurile si vei avea de umblat
  • mateivn

  • Mesaje scrise: 327
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2005 z20ler
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2009

  • Mesaj Privat
asa ca idee , poate va ajuta pe viitor.

daca cumparati un autoturism si vanzatorul nu va preda toate actele necesare inmatricularii pe numele vostru il puteti actiona in instanta .

actiunea se numeste "obligatia de a face" , taxa timbru 19 lei amarati , prin care puteti obtine o hotarare prin care sa va puteti inmatricula autoturismul fara a avea certificat fiscal sau talonul sau ...

este obligatoriu sa intocmiti un inscris sub semnatura privata cand cumparati masina , adica un contract de vanzare cumparare , fie el tipizat , fie el la notar (cel mai bun) , fie el pe o hartie si eventual sa aveti 2 martori trecuti in acest inscris.

fiind cumparatori de buna credinta si cu ceva dibacie reusiti sa o inmatriculati definitiv pe numele vostru.

tot asa puteti scoate de la impozite, autoturisme vechi care le-ati dat pe incredere sau fara acte...



P.S. Daca autoturismul este furat sau dat disparut sau blocat la RAR ... atunci chiar ca ati luat teapa
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
O astfel de actiune in instanta, poate dura de la 2-3 luni (varianta optimista) la peste 1 an sau mai mult, pe cand cumparatorul are nevoie de o masina. Varianta cea mai simpla este sa cumperi de la proprietar, chiar daca nici acest lucru nu garanteaza 100% linistea. Niciodata nu o sa-i inteleg pe cei ce cumpara de la intermediari si dupa aceea plang pe forum ca nu o pot inmatricula.
In martie 2010 am postat discutia cu un samsar pe tema actelor unei masini. Pacat ca nu au citit multi: https://www.clubopel.com/vie...highlight=#780485
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Mancav-as sa va zic ce am patit eu cu bertonele pe care l-am avut.
L-am vandut in 2007 unui cunoscut samsar care e activ si aici pe forum si e profilat numai pe opel
Bunnn
Ii dau omului masina cu contract v/c + fisa de inmatroculare+certificat de atestare fiscala care arata ca e scoasa de la rol-ul meu de la Buzau si asta o revinde dupa vreo juma de an. Numai cu act de vanzare cumparare.
Bizonul caruia i-a revandut-o ia din scurt niste camere de radar pe la turda si.....prin austria.... Acuma eu eram kkt pe mine ca ma gandeam ca pana mea, jefuieste ala vreo banca(smecheras de Mures deh, care umbla mai mult pe afara) prin Austria si vin aia la mine la Buzau.

Ii zic primului samsarache la telefon, prietene fa ceva cu actele la masina aia ca ma iau nervii....

In sfarsit, al doilea samsarel de umbla prin austria, i-o vinde la altul in targ. Tot cu contract si atat. Ala pleaca din tara si lasa masina abandonata intr-o curte.
Vine si asta in tara si i-o vinde la al patrulea, acu 2 luni, tot in targ.

Al patrulea se duce s-o inmkatriculeze pe certificatul meu fiscal si contractele de v/c trei la numar, date de ceilalti si......pauza. Militia ii zice ca nu-i bun certificatul meu fiscal.

Acuma eu ma chinui sa-i explic bizonului de 2 luni, ca eu nu am cum sa-i dau in 2011, alt certificat fidscal pe un bun care nu mai e la mine din 2007.... Si ca el tre sa-l gaseasca pe al treilea samsarache, pt ca de la ala a cumparat-o cu contract si sa-i dea samsarache certificat fiscal, chiar daca nu a avut bunul simt s-o ia la rol-ul lui la taxe si impozite

Bizonul, ca-i greu de cap, a inceput cu de-alea ca unchiu e decan la barou si te dau in judecata si pana mea, ajunge sa ma distreze...I-am zis da-ma taica in judecata, dar vezi ca n-am calitate procesuala ca nu eu ti-am vandut masina... Dar poate daca e ala decan la barou iti va explica treaba asta, ca n-am timp sa-ti dau lectii de teorie a codului de procedura civila
Si cea mai tare a fost ca bizonasul vrea imputernicire de la mine sa circule cu masina ca politia din MUres e necrutatoare...Adica aia au fost cu masina pe numele meu in Austria fara nici o greata si lu asta i-e frica de Politia din Mures a? Si cam cum sa-i dau eu imputernicire cand nu-s proprietar al masinii...Pai ce ar insemna asta in proces? Sa-mi recunosc defapt proprietatea....

CONCLUZIA: Aveti grija cui vindeti masina, chiar daca-s samsari scrieti cu pixul pe certif de inmatriculare "INSTRAINAT CATRE LA DATA" si faceti-va o copie. In momentul ala veti fi acoperiti ulterior, nu ca mine de ma deranjeaza astia la telefon. S in momentul ala, cand il va opri pe cumparator politia il va lua la p*la ca de ce nu ai inmatriculat masina pana acum si il va obliga sa faca
Eu nu am facut chestia asta, pt ca forumistul samsar mi-a zis frate nu scrie cu pixul ca vreau s-o vand repede am cumparator si scriu eu cu pixul
Ete ca mi-a iesit pe nas acu dupa 4 ani
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
certificatul fiscal e valabil 30 zile. la fel contractul de vanzare-cumparare.
ca sa pot isa ii dai altul trebuie sa rupi toate contractele si sa faci altul intre tine si bizon.
si asta nu se face ca iti aprinzi paie in cap singurel.
daca tu nu mai platesti impozit pe masina aia din 2007, e treaba bizonului si a samsarilor sa se descurce. chiar daca pe certificatul de inmatriculare este numele tau.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
da nene, auzi ce-l dusese pe soricel capul.....cica domle da tu imputernicire sau hai sa facem contract nou intre mine si tine....

ca sa vina Doamne fereste, peste juma de an politia la usa sa zica auzi taticu masina asta bz ssf a fost implicata in vreun accident cu autor ramas necunoscut, dar i-am dat noi de cap acu' . I-a zis unde ai fost in ziua nu stiu care?
Sa incep sa dau cu subsemnatul, ca stai sa vezi ca defapt masina era vanduta, dar am facut eu o margica dupa aia..... etc

Iar motivul pt care vrea imputernicire e ca politia din mures e "ai draq" si ca vrea si el domle sa-si faca rca ca i-a expirat....Mah esti nebun si nu te las eu sa-ti faci rca?Numa cu imputernicire sau ce?
Oricum, m-am convins eu cu seriozitatea ardelenilor(astora de se ocupa de masini aduse de afara). Toti is nascuti smecherasi acolo, toti is plimbati prin germania, noi restu' habar n-avem
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
bertone a scris:L-am vandut in 2007 unui cunoscut samsar care e activ si aici pe forum si e profilat numai pe opel

Ar fi fair-play sa ne dai si un nume.
Skip ads

  • FanBertone

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2009

  • Mesaj Privat
samsar+opel+mures=antoanela Very Happy
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
urata situatie

am avut si eu probleme cu o duba acum cativa ani dar am reusit in extremis sa o radiez de la financiar.

o vectra de-a mamei vanduta la cineva din BR,DUPA 5-6 luni nu mai venea sa facem actele.
remediere problem Smile

prins vectra in GL ,luate nr de pe ea si fata si spate
a doua zi baetasu era la adm fin la 8 fix in scopul radierii etc....fac precizarea ca a plecat de la gl la br /20 km/ si numai cand a ajuns in fata blocului a observat ca-i lipsesc nr de pe masina .
Very Happy
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
bertone a scris:
Oricum, m-am convins eu cu seriozitatea ardelenilor(astora de se ocupa de masini aduse de afara). Toti is nascuti smecherasi acolo, toti is plimbati prin germania, noi restu' habar n-avem


Multumesc pentru precizarea bolduita. Wink

Poate-si mai ia cineva ban permanent pe aici dupa dezvaluirile tale. Pe unu l-ai rezolvat...


Ultima modificare facuta de tonytm la Joi 24 Mar, 2011 5:48 pm
  • Gex

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Si io mam ars asa cu un motor, lam dat la un clujean, toate bune si frumoase, motoru era defect in momentul vanzarii si tranzactia sa facut duminica la mine acasa, din lipsa de inspiratie nu am scris pe talon ca sa instrainat la data de catre X ca na motoru fiind defect promisiuniile curgeau ca facem actele in urmatoarea luna ca bla ca bla.si cea mai tare faza e ca nam facut nici un act de V-C intre noi, am luat datele de buletin si doamne ajuta!
Si acu dupa aproape 2 ani meseriasu nu mai are tel deschis(probabil cartela distrusa), intre timp am mai disc la tel ca tot il sunam aproape la 2-3 luni sa intreb cand facem actele si iata ca sunt intepat.
De la primarie lam scos, ca am facut fain frumos un contr de V-C intre noi ca dee, aveam datele lui doar semnatura lipsea, si am dus contr la primarie sa ma scot cu impozitu, acu sper ca bizonu sa fi fost cuminte cu mobra dak a mai reparato.
Cascati ochi ca dak nu b... p... cu autoturismele si motoarele ce le vindeti.
sa auzim de bine
  • Szabados Antonela

  • Mesaje scrise: 444
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2009

  • Mesaj Privat
andreimireuta , ar fi bine sa te documentezi inainte sa vorbesti !
Sau la tine se potriveste vorba : " Adio c*r ,ma c*c pe gura !" Rolling Eyes
Stai linistit , nu la mine se referea , inca nu s-a plans nimeni de mine ca mi-am batut joc de unul sau de altul ! Bertone , daca tot ai inceput , fa dezvaluirea pana la final sa elucidam cazul Wink Fie vorba intre noi , daca si ala e smecheras inseamna ca eu sunt Patriciu de Mures . ( poate vreun smecheras de Copsa Mica )
Urmaresc discutia de la inceput si am observat ca sunt cateva persoane care chiar stiu ce sa faca in astfel de situatii ,dar sunt foarte multi care bat campii rau de tot . Continuati va rog Laughing
  • FanBertone

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Imi cer scuze daca te-am jignit, nu asta a fost intentia mea.Am spus-o in gluma;referitor la masinile pe care le vinzi tot ce pot spune e ca arata bine si nici nu au pret mare deloc( cam asta se poate vedea in poze,nu ma pot pronunta in privinta starii tehnice). Eu in locul tau m-as fi simtit flatat, stii ce se spune "any publicity is good publicity" da e mai usor s-o facem pe smecherii nu? domnule Patriciu.. Laughing
  • Szabados Antonela

  • Mesaje scrise: 444
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Accept scuzele tale, dar sa nu se mai intample Wink
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Mafie mare pe aici Smile)
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR