Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • vizitator

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Salut!
Sunt nou pe forum, prietena mea are un Opel Corsa D, benzina, 1.2l, 80 CP. Am facut o verificare sumara, si am observat ca antigelul este la minim; din cate stiu eu acest tip de masina consuma f mult antigel, si la prietena mea se vede acest lucru: de la ultima revizie (acum 8 luni) si pana azi antigelul a ajuns la minim.
Vreau sa il completez eu in week-end, si intrebarea mea este ce fel de antigel trebuie sa cumpar (adica daca are vreo specificatie tehnica de care trebuie sa tin seama).
Multumesc.
Skip ads

  • ovidiu.SB

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Daca sti "ca acest tip de masina consuma f mult antigel" ma mir ca nu sti ce fel de antigel trebuie.
  • vizitator

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Masina fiind fabricata dupa anul 2000, ii trebuie in mod clar antigel fara silicati (culoare rosu-maroniu). Ce ma intereseaza pe mine este daca pot sa ii pun si altceva decat cu sigla GM pe cutie, avand totusi aceleasi performante. Ma gandesc la marcile Hepu si Aral, mai ieftine decat cele GM. A mai pus cineva din aceste marci, peste vechiul antigel GM?

PS: ,,tu sti" se scrie de fapt ,,tu stii".
  • ovidiu.SB

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
deci sti de stii si silicati Very Happy da faci pe nevinovatu , hai ca te-am citit din prima, pe tine nu te intereseaza antigelu, vroiai doar sa zici "acest tip de masina consuma f mult antigel" . Mai lasa ca e scump antigelu GM ca nu tine si se mai gaseste peste tot . Ce masina ai, ca sa iti zic si eu ce stiu din surse sigure si f documentate Cool despre masina ta .
Skip ads

  • vizitator

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Renault Clio Symbol 1,4l, 8 valve, 75 CP, benzina.

Acum sa te vad!
  • ovidiu.SB

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Acum e clar de ce ai intrat pe aici, esti batut deja de soarta Sad asa ca nu mai dau si eu .
Poate un moderator incearca sa opreasca acest virus Laughing sau sa-l mute in carantina Cool
  • vizitator

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
am achizitionat antigel pt masina prietenei. Era asa cum stiam, din cel fara silicati (culoare rosiatica). A costat 22 RON/un bidon de 1 litru, achizitionat de la Radacini, l-am si pus, acum totul e OK>
  • zellot

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Corsa 2007 1.3 CDTI 75 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2010

  • Mesaj Privat
antigel G45 , nu va mai luati dupa culoare .
bafta
Skip ads

  • zellot

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Corsa 2007 1.3 CDTI 75 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2010

  • Mesaj Privat
vizitator a scris:Salut!
Sunt nou pe forum, prietena mea are un Opel Corsa D, benzina, 1.2l, 80 CP. Am facut o verificare sumara, si am observat ca antigelul este la minim; din cate stiu eu acest tip de masina consuma f mult antigel, si la prietena mea se vede acest lucru: de la ultima revizie (acum 8 luni) si pana azi antigelul a ajuns la minim.
Vreau sa il completez eu in week-end, si intrebarea mea este ce fel de antigel trebuie sa cumpar (adica daca are vreo specificatie tehnica de care trebuie sa tin seama).
Multumesc.


Atunci cand incepe sa-l manance , este semn ca trebuie inlocuit .
Nu rezolvi daca doar completezi , trebuie tot inlocuit .
  • vizitator

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
o sa rezolvam asta la revizie.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pierderi de antigel frecvente la 1-1,2 seria xe sau xep :
- pompa apa
- furtunul care iese din EGR si merge in spate, face o boalfa chiar la iesire
- la xep stutul care iese din pompa apa si pleaca furtun la throttle, e din plastic si se fisureaza dupa care poc, la xe nu este cazul ca e metalic
- garnitura distributie, baga antigel in ulei
- mai rar furtune radiator sau radiator

Ce stii tu ca motoarele astea papa antigel este o prostie auzita in parcare de la posesorul unui harb, la fel si consumul ulei, viseeee ... tot harburi neintretinute
  • vizitator

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
deocamdata am completat cu antigel, si la revizie (in august). O sa verific pe unde se pierde antigelul. O sa postez atunci pe site cauza pierderii de antigel.
Skip ads

  • corsamare

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Cand "pierde", chiar daca e un por mic la radiator, pe unde curge doar cand se incalzeste - si-i creste presiunea - si se usuca pe loc, nu scade doar jumate de litru pe an. Lichidul de racire mai scade ca urmare a unei variatii semnificative a volumului (mai ales vara, temperatura relativ ridicata produce o mica "respiratie" prin supapele de presurizare/protectie de pe vasul de expansiune, iar la masina noua mai ies si ultimile bule de aer de prin circuit.
Cauciucaria eu cred ca-i mai buna decat era la Dacia 1300, pe un automobil din 2007 nu ar trebui sa existe probleme. Vezi ce spune manualul legat de schimbul lichidului de racire (la cati ani, daca nu ati rulat km de referinta) Necesitatea de schimbare e data de degradarea aditivilor care previn atat depunerea de saruri cat si coroziunea (e o granita foarte subtire intre excesul de mineralizare - depunere - si mineralizarea scazuta - tendinta de corodare). Altfel, glicolii care scad temperatura de congelare rezista si 10 ani...
Bafta!
  • vizitator

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
cam atat a scazut acum, putin peste jumatate de litru (dupa aprecierea mea).
Am fost la revizia de 4 ani, nu l-au schimbat inca, si, desi i-am rugat sa verifice daca curge, cu siguranta ca au uitat. Am fost la Radiacini Vitan, am lasat masina dim la prima ora asa cum era programarea, si abia inainte de inchidere am ridicat-o, dupa ce le-am facut un mic show la telefon ca ma tin toata ziua fara masina (ca ei nu se grabeau sa faca ceva la ea).
De verificatul antigelului au uitat.
  • jupijohn

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Zafira Tourer 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2014

  • Mesaj Privat
salut!
Sunt proaspat propietar de Corsa D 1,2 xer.
imi pare ca a scazut nivelul de antigel sub pozitia de minim.
as putea completa cu austroil AFrostin GE12Plus ? fara silicati pe baza de ethuylene glycol? nu am gasit gm in drum spre casa....
8500 km

merci
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Da
  • jupijohn

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Zafira Tourer 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2014

  • Mesaj Privat
salut

Aproape 1 cm gol sub marginea de plastic de pe vasul de expansiune...... nu este cam mult pt 8500km?

Multumesc.


P.S.: am completat
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pe vasul de expansiune ai doua marcaje, nivel la rece si la cald. Tu cand verifici nivelul trebuie sa fie aceleasi conditii, degeaba verifici cand ajungi acasa cu motorul cald ca dimineata e normal sa scada.
A12XER posibil sa fi mostenit problemele clasice de pompa apa care curge foarte putin ca la XE si XEP sau stut de plastic care se cam fisureaza clasic la XEP, aici e boala curenta. Daca ai minim de scule cu tine se face improvizatia in drum, macar ajungi acasa si nu suni la platforma.
Pune o poza cu zona curea accesorii - pompa apa sa vad ce stut ai.
  • danikon

  • Mesaje scrise: 432
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Corsa 2008 z13tdj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Se poate folosi si antigel HEPU ! Este recomandat la ca minim 4 ani sa se schimbe antigelul
  • jupijohn

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Zafira Tourer 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Am observat nivelul scazut cu cateva zile in urma.
Ieri la 14.00 am oprit masina si am completat la ora 20.00 Cred ca a fost rece, cum trebuie.

Sunt sanse de remediat ceva pe garantie?

o sa fac pozele maine.
Mutumesc.....
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR