Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • daku

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Agila 2000 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Buna ziua,

Am o mica problema cu Opelul meu (Agila z10xe din 2000) si anume nu mai merge sa reglez oglinzile electrice. Am observat asta acum cateva zile. Am mers cu ea la un electrician a masurat omu butonu pe acolo (nu stiu exact ce a facut) mi-a luat 20 de lei sa imi spuna ca e butonul defect. Am luat alt buton de aici de pe forum si aceiasi problema. Orice apas nu se misca nimic totul ramane cum era. Nu cred ca si butonul asta ar fi defect. M-am uitat la tabloul de sigurante si nu am vazut sa fie arsa nicio siguranta.
Intrebarea mea e simpla: Ce sa fac? Poate am omis ceva. E posibil sa se fi defectat in timpul iernii? (nu am mai reglat oglinzile din noiembrie si nici acum nu le-as fi reglat daca nu trebuia sa se suie nevasta la volan.

Cu stima,

Ati fost de acord cu regulamentul, atunci cand ati deschis acest topic,considerati ca a fost respectat, acordul ?
Titlu,descriere.....cautare.
edit by Stefan Tolos.

25.03.2011 07:33:02
  • maussi

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Buna,

Am cumparat si eu de curand un Opel Agila (benzina, motor de 1.0, oglinzi electrice, fabricatie 2001) si am aceeasi problema: oglinzile nu pot fi reglate.
daku, ai primit vreun raspuns (poate pe privat)? Ai vreo solutie din alta parta? Te rog, impartaseste-o.
Are altcineva vreo idee?

Multumesc anticipat!
  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
butonul de oglinzi este alimentat prin siguranta fc10 direct de la contact , pinul W(accesorii). Trebuie masurat la buton intre firul galbennegru si firul negru = 12v (cheia in contact poz 1 sau 2)
  • maussi

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Buna catalinpav66,

Multumesc pentru raspuns!

Scriu si ca sa vad daca am inteles corect: fc10 presupun ca e a 10-a siguranta din blocul de sigurante de sub volan (in partea stanga).
Te rog, spune-mi pinul W ce e/unde e?

Mersi!
  • maussi

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Probleme: oglinzi electrice nefunctionale; bricheta nefunctionala (radio-ul functioneaza).

Pasii urmati:
1. Verificare siguranta oglinzi -> OK
2. Scurtcircuit voit, pe timp redus, la mufa de la bricheta -> siguranta inca OK
3. Desfacut buton comanda oglinzi si curatare contactele (nu erau foarte murdare)
4. Scurcircuit involuntar intre doi pini de la butonul de comanda oglinzi.
5. Miscare cu mana, sus-jos & stanga-dreapta, a geamurilor oglinzilor.
6. Verificare siguranta oglinzi -> arsa (de data asta).
7. Schimbare siguranta oglinzi -> totul functioneaza: ambele oglinzi pot fi reglate din buton, bricheta functioneaza.

Presupun ca pasii 4 & 5 au ajutat cel mai mult.

Sper ca cele de mai sus sa ajute si pe altii.
Bafta!

Marius
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR