Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • A3rol

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Salut am o Astra din 2003 de 2000 dti,si tetietrele mai ales cele din fata zdrangane foarte tare la denivelari, dar si pe drum drept.
Poate cineva sa ma ajute sa le repar macar cu cateva indicatii.
Multumesc.
  • Florin_

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 1.7 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2006

  • Mesaj Privat
on topic: imi pare rau nu stiu.

offtopic: nu reusesc sa misc tetierele fata-spate (ideea e sa la apropii mai mult de pozitia normala a capului din timpul condusului). practic nu pot lasa capul pe tetiera in timpul condusului => probleme la nivelul gatului si oboseala in urma condusului. Exista ceva clema/"intrerupator", etc. ascuns? Orice sugestie e binevenita.

Multumesc!
  • sabothor

  • Mesaje scrise: 403
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Scuza-ne A3rol dar si pe mine ma intereseaza problema pusa de Florin_. Stie cineva, ca am vazut ca in manual e precizat ca se pot misca fata-spate. (dar e in germana Sad)

A3rol ... eu in locul tau as scoate tetierele afara si as opta spre o metoda romaneasca .. cauciuc in in jurul stalpului (ilor) de sustinere a tetierei. Sunt sigur ca asa nu se mai misca 100%. Este o solutie mai drastica avand in vedere ca nu le vei mai putea misca.

Cea mai legala varianta pentru tine este schimbarea suportilor tetierelor (sigur clemele alea sunt duse).

Peace!
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu iti recomand sa pui cauciuc cum spunea un coleg. Ce te sfatui e sa desfaci tapiteria scaunelor la spate pana sus( nu e cusuta, trebuie sa tragi de capatul de jos si se desface e prinsa prin clipsare) si sa verifici daca nu sunt sarite arcurile de la tetiera. Ai sa vezi pe arcurile respective doua chestii de plastic care sunt puse pentru a nu vibra arcurile. Opel recomanda scurtarea la jumatate prin taiere a plasticului respectiv in caz ca scartie, si eu recomand si putina vaselina pe arcuri si pe imbinarile arcurilor, si tijelor de acolo dupa taiere. Florine sa stii ca din pacate asa sunt tetierele la opel astra, nu pot fi reglare pe orizontala, ele se misca numai in cazul in care esti lovit puternic din spate sub actiunea corpului tau, si se deplaseaza inspre fata pentru a prelua capul cat mai devreme si a evita ruperea gatului.
  • testo

  • Mesaje scrise: 302
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
La fel am patit si eu la vectra b si am desfacut tapiteria si am legat suporti de la tetiere intre ei cu niste coliere de plastic (arici) si sa sti ca nu mai zdrangane de loc. Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR