Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • cula

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 y19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor..., am si eu o problema legata de un GPS cu alimentarea lui....sa va povestesc pe scurt: Am achizitionat un Gps North Cross ES505 si l-am implementat in bord unde a fost cdr500(radio-cd-ul) cum ar veni un fel de NAVI.. ,eu am vrut sa bag firele de la alimentare prin spatele consolei, sa nu se vada urat...,zis si facut....a urmat legarea lor la bricheta prin spate..+ la+ si - la - mentionez ca am taiat stecherul ala ce intra in bricheta...am lasat doar firele...ok cand am deschis GPS-ul becul de la alimentare ii scadea intensitatea...ca si cum nu s-ar alimenta corect:( , am facut proba cu un laptop ...am legat firele de la alimentarea GPS-ului la un usb si l-am bagat in laptop.....incarca si merge perfect:) iar la bricheta masinii nu vrea:( sta aprins becul de la alimentare 2 3 secunde apoi scade puternic si nu se deschide:( , bricheta functioneaza perfect...firele le-am legat bine....,si inca ceva fostul stecher cel care intra original in bricheta n-ul mai gasesc:(( ca il legam de ala si asa cred ca mergea:(. Sper sa fi fost destul de explicit...nu am gasit nici un topic legat despre asta si daca am postat gresit imi cer mii de scuze:( .Sper sa ma poata ajuta cineva cumva ....m-am saturat sa stau cu bordul desfacut pe jumatate de o saptamana. Mii de multumiri , Va salut!
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
stecher de bricheta gasesti lejer la magazine de componente electronice. Insa nu e cazul. Reverifica legaturile, ceva ai gresit pe acolo. Ca hint, nu trebuia sa tai mufa, si sa o desfaci.
Poti si sa cumperi un alimentator de USB de la bricheta, gasesti prin benzinarii.
  • cula

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 y19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2009

  • Mesaj Privat
da am cumparat....tot lafel.....am refacut legaturile...lafel....prin comp si laptop merge..
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ceva nu faci tu bine acolo, si eu am un northcross, si nu am astfel de bube
Sa nu mint, am si eu o buba, variatii de luminozitate a ledului cand apar consumatori ( de exemplu cand incepe gps-ul sa vorbeasca) dar nu intotdeauna
ai incercat sa il alimentezi din alta masina?
Skip ads

  • cula

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 y19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2009

  • Mesaj Privat
am sa incerc maine de la o baterie pe care o am in casa........cineva mia zis ca bateria baga 70 de A SI GPS are nevoie de 250ma 300....pentru ca pe portul usb de comp da 300 ma
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Eu nu as miza pe faptul ca northcross e un gps bun. Am avut probleme cu unul si mi-am cerut banii inapoi de la importator. I-am si primit!
  • cula

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 y19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2009

  • Mesaj Privat
eu nu am avut nici o problema cu el .....functioneaza perfect chestia e ca cu incarcatorul original merge...dar daca eu n-ul mai am......ma chinui....
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salut!
Am si eu o problema asemanatoare. Am avut pentru o scurta perioada alimentat GPS- ul Smailo 5 HD prin cablu USB din iesirea speciala de USB a unei prize Split. De ceva vreme la introducerea cablului in GPS acesta intra intr- un gen de " scurt" . Dispare imaginea iar ecranul devine brusc cenusiu. Am renuntat pana la urma la alimentarea din iesirea USB cand am citit valorile: iesire 4. 5 V din mufa si 3. 5 V pe acumulatorul navigatiei. Acea iesire dadea 1 V mai mult decat suporta aparatul.
Cu incarcatorul lui, device- ul functioneaza normal.
Parerea mea e ca exista 2 variante de jack de bricheta: cel simplu - pentru prelungitoare cu prize, pentru lampi de lucru, ventilatoare de bord, aspiratoare ( deci tot ce e facut sa functioneze cu 12 V) si... tipul de jack cu transformator de coborare de la 12 V - cu iesire specifica aparatului dedicat ( intre 3. 5 si 5 V).

Asta, pentru initiatorul topicului inseamna achizitionarea unui jack cu transformator de puterea GPS- ului pe care il detine. Cel simplu ii alimenteaza aparatul exact cu tensiunea din instalatia masinii.

P. S. - Sper sa nu ma- nsel dar North Cross 505 e identic cu Smailo 5 HD asa ca maine ma uit pe incarcator inca o data sa vad " cat scoate" .
Numai bine!
Skip ads

  • cula

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 y19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2009

  • Mesaj Privat
cred ca ai dreptate....chestia e ca nu pot citi pe el cat V cere ,deoarece e bagat in bord si pentru al scoate necesita o gramada de treaba:-D daca tu zici ca sunt la fel....eu nu stiu...chiar te rog sa te uiti ca nu gasesc nici o solutie si este enervant Mad Mersii frumos!
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,089
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Sigur in mufa aia de bricheta cu care vine GPS-ul are un coborator de tensiune. Taind acea mufa tu il alimentezi cu 12 V.
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Smailo 5 HD: pe eticheta de pe spatele aparatului - 3. 7 V / 1050 mAh iar pe incarcatorul de masina - 12 V- 24 V / 5 V, 1. 5 A.

Sper sa nu ma- nsel si GPS- urile sa fie identice.

P. S. - Acum eu nu mai inteleg nimic, am citit pe mufa USB a prizei 5 V 500 mA - atunci de ce nu- mi merge alimentarea directa pe USB?
O sa caut aparatul de masura sa verific tensiunea in mufa.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,535
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Toate mufele USB au 5 V pe iesire....normal si in stecherul cu care a venit GPS era si un transformator de tensiune d el a12 la 5 V. Problema @Blebeanu posibil s afie de alta natura: in mufa USB sunt vreo 4 pini si +-ul poate fi pe oricare din ele.
de exemplu, incarcatorul de priza de la gps e identic cu cel de la tel Digi. Dar nu se pot schimba intre ele, pt ca nu incarca. Pe de alta parte, cu un cablu USB-mini USB bagat in PC, ambele pot fi incarcate. Mufa USB de la pC da + pe 2-3 pini...asta ar fi explicatia.
Skip ads

  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Nu te contrazic livcro, stiu si eu ca pe o iesire USB ai cam 5 V. Asta a fost si motivul care m- a convins sa renunt la incarcatorul original in favoarea USB- ului. Am mentionat ca a si functionat o perioada...
Fac aici o paranteza, cablul e alcatuit din doua parti: primul cablu cu USB tata ( iesire din priza) - mufa USB mama ( pentru prelungire) , cablul 2 - USB tata la mini USB ( original al GPS- ului) .

P. S. - Acum am verificat iesirea si primul cablu, chiar am 5 V. Mai trebuie sa verific care sunt pinii in device, poate trebuie schimbata ordinea direct din mufa.
  • cula

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 y19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Blebeanu Lorin a scris:Smailo 5 HD: pe eticheta de pe spatele aparatului - 3. 7 V / 1050 mAh iar pe incarcatorul de masina - 12 V- 24 V / 5 V, 1. 5 A.

Sper sa nu ma- nsel si GPS- urile sa fie identice.

P. S. - Acum eu nu mai inteleg nimic, am citit pe mufa USB a prizei 5 V 500 mA - atunci de ce nu- mi merge alimentarea directa pe USB?
O sa caut aparatul de masura sa verific tensiunea in mufa.
Azi am incercat cu un incarcator de nokia ,am taiat mufa, am prins rosu la rosu si negru la negru si stecherul l-am bagat in bricheta....ca rezultat incarca ok, dar iesa fum din incarcatoru de nokia.Sad Aveti idee de ce?Sad Mentionez ca pe incarcator nu scria cat V are:(
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,535
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Cre' ca acumulatorul de la GPS are amperaj mult mai mare decat cel de tel si 'suge' prea mult curent prin incarcator. Incaractorul ofera amperaj prea mic comparativ cu ce are nevoie GPS...ceva de genul.
  • cula

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 y19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2009

  • Mesaj Privat
livcro a scris:Cre' ca acumulatorul de la GPS are amperaj mult mai mare decat cel de tel si 'suge' prea mult curent prin incarcator. Incaractorul ofera amperaj prea mic comparativ cu ce are nevoie GPS...ceva de genul.
E posibil...,m-as duce la un magazin sa cumpar un incarcator corespunzator dar nu stiu ce amperaj si V sa cer:( nu am cum sa citesc ce scrie pe spatele gps-ului si nici pe la magazine n-am mai vazut:(
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,535
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pai ar trebui sa scrie pe aparat tip si serie..ceva de genul...baga seria pe google si poate te luminezi. Vezi ce scrie pe incarcatorul de priza... ar trebui sa coincida amperajul.
  • cula

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 y19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Nu am cum sa ma uit s avad ce scrie pe aparat...pentru ca este bagat in bord....incarcator de priza nu am:( a avut de bricheta si scrie pe el 1500 mA, deci cati V nu scrie:(
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,535
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Smile)...Pai incarcatorul de Nokia produce 300-800 mA...300 alea mai vechi si 800 modelele mai noi...astea pt priza.
  • cula

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 y19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Ok am inteles....dar eu nu vad legatura...cu incarcatorul de nokia, gps-ul meu este North Cross, nu nokia.....,am spus m-ai sus ca am facut o mica proba cu un incarcator de nokia de masina si a luat foc incarcatorul....deci la incarcator este problema......eu incerc sa aflu cati Amperi si cati Volti cere gps-ul sa stiu sa ma duc la un magazin sa cumpar unu.....cel vechi( incarcatorul original al gps-ului) nu il mai am ....a ramas doar carcasa Very Happy si pe ea scrie 12-24 1500 mA da voltii nu-ii scrie:(
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR