Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • alex_cris7

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

Am avut anul trecut un accident soldat cu vatamare corporala si dosarul a fost finalizat de catre politie dar este inca la parchet. Politistul mi-a spus ca s-a dispus neinceperea urmaririi penale si ca o sa primesc o amenda pentru nerespectarea distantei de mers. Chestia e ca trebuie sa astept sa imi vina citatie de la parchet si apoi sa merg la politie pentru a ridica permisul.

Momentan circul cu o dovada care este prelungita de procuror la 30 de zile.

Intrebarea mea este daca aceasta dovada este valabila si in afara tarii. Stie cineva?

Multumesc
Skip ads

  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Salut, nu e valabila....trebuie sa prezinti actul original cu seria de pe el..dovada este pentru uz intern...
In calculator, tu figurezi fara permis sau cu permisul suspendat ..doar dovada aia iti da dreptul sa circuli si nu este recunoscuta in U.E

\Uite declaratia unui cabinet de avocatura :
Atata timp cat circulatia persoanelor este libera si procesul verbal prin care s-a retinut permisul a fost atacat in instanta si pe baza acestuia s-a eliberat dovada provizorie de circulatie, nu vad de ce nu s-ar putea circula. Mai ales ca exista prezumtia de nevinovatie...
Insa, daca legea tarii in care circulati prevede obligativitatea detinerii permisului de conducere, exista riscul platii unei amenzi.
  • alex_cris7

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Eu figurez din cate stiu cu permisul suspendat.

Aveti idee daca se poate merge la procuror pentru a fi inchis cazul si a se dispune solutia si dupa caz returnarea permisului? Sau trebuie neaparat sa astept sa imi trimita acasa citatia (respectiv scrisoarea prin care sunt instiintat ca sa dispus NUP) aia si apoi sa ma prezint acolo... As cam avea nevoie de permis:D
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
daca primesti nup pt ca nu esti vinovat vei primi imediat si permisul. daca vei primi amenda e nasol ca o ai la cazier, cred ca vei avea permisul suspendat de politie.
eu am fost in situatia ta in postura victimei, vinovatul a primit nup si avertisment de la parchet in lipsa plangerii mele, dar a primit 3 luni suspendare permis de la politie pt neacordare de prioritate. o sa primesti proces verbal de la parchet, acolo o sa scrie ce infractiuni sau contraventii ai comis.
Skip ads

  • alex_cris7

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Adica o sa imi bage la cazier asta? Pai e infractiune? Stiam ca amenda e contraventie si deoarece victima nu a depus plangere(si nu s-a inceput urmarirea penala) si nu a fost vatamare corporala grava care sa necesite ingrijire medicala nu se face cazier...

Asta inseamna ca toate amenzile de circulatie intra la cazier sau cum?

Nu prea m-am lovit de astea dar ma sperie gandul ca o sa am cazier...

Politistul a spus ca nu mi-a suspendat permisul, dar pentru chestiile astea stiu ca se ia minimum o luna...
O sa ma duc maine sa vorbesc cu procurorul (banuiesc ca se dau informatii din dosar)

Exista cazier auto si cazier judiciar?
  • sandu_18smd

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2009

  • Mesaj Privat
da,cazier auto exista.daca ai cu NUP trebuie sa astepti rezolutia care vine in plic acasa si cu acel plic te duci la politie.pana atunci nu poti face nimic.am fost in situatia asta acum ceva ani si cel putin asa a fost in cazul meu.
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
parchetul va da o rezolutie, pe baza careia politia va incheia un pv. in cazul meu, soferul a primit avertisment nu amenda penala.apoi politia i-a supendat carnetul 3 luni. daca accidentatul are intre 10 si 60 zile de ingrijiri medicale se ia in calcul impacarea partilor. daca sunt peste 60 zile sau mai rau ,deces, urmarirea penala incepe automat.daca vei primi nup cred ca vei primi doar avertisment.
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Amenzile de circulatie (contraventiile) nu intra in cazierul judiciar (infractiuni). Nu ai de ce sa-ti faci griji pentru cazier, doar amenda penala sau pedepsele ramase definitive se trec.
Daca primesti NUP nu poti primi amenda penala deci ai cazierul curat.
Cazierul auto de care se vorbeste contine doar sanctiunile contraventionale si punctele care se sterg dupa 6 luni.
  • alex_cris7

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspunsuri...

Astazi mi-a sosit acasa rezolutia prin care sunt instiintat ca s-a dispus neinceperea urmarii penale, dar nu scrie daca s-a dispus amenda administrativa , daca s-a suspendat permisul etc.

trebuie sa ma duc eu la politie cu rezolutia si sa intreb ce si cum? sau mai vine ceva acasa?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR