Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
cu riscul de a iesi putin din sectiune si a repeta un subiect din sectiunea tuning, as ruga vectra ownerii sa isi spuna opinia despre posibilitatea inlocuirii mochetei standard cu tabla de aluminiu striata.
m-am gandit sa fac asta la vectra mea, dupa ce i-am scos toata mocheta imbacsita datorita unei frumoase pelicule de apa care s-a infiltrat de-a lungul anilor datorita prostiei de scurgeri infundate de langa parbriz, care a directionat apa in sistemul de aerisire.

m-am gandit ca intre foaia de aluminiu striata si podea sa folosesc niste materiale de izolare gen cele de la SPRINT (special pt masini..ma rog..un fel de burete etc.) sau am mai gasit unele prin bricostore..dar sunt prea scumpe acelea.

tabla dealuminiu striata as lua-o de la melinda STEEL, o firma din Odorheiul Secuiesc dar care au punct de lucru in Bucuresti si vand toata gama, chiar si en-detail.

Ca preturi, pentru cei interesati precizez doar ca o foaie Quintett (adica pattern-ul/modelul texturii este cel asemanator cu ce vedeti pe la RATB, Land rover Defender, dube etc. ..cum ziceam o foaie 100cm x 200cm e 43euro fara tva...care cred ca e suficienta.

Cum e foarta importanta densitatea (pt ca doar nu vrem sa ne ingreunam masina cu inca 100kg) precizez ca foaia de mai sus are grosime 2mm si are 12kg..adica cam 6kg/mp...

Ar fi perfect daca ne-ar impartasi din experienta si alti posesori de vectra (si nu numai) care au incercat sau chiar au reusit sa monteze aceasta tabla...
Intre timp, urmand sfaturile din alte topicuri, sa inteleg ca necesarul e format dintr-un flex bun, un aparat de indreptat tabla etc.
Skip ads

  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
eu am scos mocheta cu pricina si am spalat-o cu peria si cu detergent, pe ambele fete. rezultatul este mai mult decit multumitor.
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
mi-as fi dorit si eu sa pot refolosi mocheta...am luat in calcul tabla de aluminiu pt ca si intinereste look-ul masinii....dar ma tot gandesc la cat de bine se poate mula pe forma podelei, mai ales pe partea de mijloc
  • pluciro

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2006

  • Mesaj Privat
stiu ca voi ati avut discutia acum multa vreme, insa cum ati reusit sa dati jos mocheta?
Eu nu reusesc sa dau jos mocheta din fata, ca e trecuta pe sub schimbatorul de viteza. Si cei 2 bureti din fata trebuie sa-i dau jos, ca mi s-a inundat masina.
Mersi
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
pai am vazut pe o astra f adisa din afara avea in loc de mocheta o tabla din aluminiu, destul de groasa 1-2 mm. La prima vedere lasa impresia ca toata podeaua era din aluminiu si arata destul de interesant
procedura de lucru imaginata de mine (am vrut sa-mi pun la oltcit): se da mocheta jos, se decupeaza tabla de aluminiu oarecum dupa formatul mochetei, se ia un ciocan de cauciuc si se muleaza tabla pe podea, intre podea si mocheta punandu-se folie din aia care se pune intre parchet si podeaua de la casa, se da gauri cu bormasina si se prinde in nituri (pocnituri) - apoi se mai finiseaza cu un flex
la oltcit nu am gasit tabla........
la opeleul actual am cumparat niste covorase de cauciuc care imita oarecum acea tabla si am rezolvat problema

L.E.
ultima intrebare era cum se da mocheta jos
se desfac scaunele si bancile, chederele si plasticele care sunt montate pe pragul interior, consola schimbatorului, iar apoi ar trebui sa se scoata prin latereal, la calibra cel putin a iesit fara probleme
daca nu iese mocheta de pe fata ar trebui taiata pe jumatate, in dreptul schimbatorului, in sus inspre bord si cred ca va iesi
  • soulfly

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
eu cred ca e super complicat , nu e numai tunelul de pe mijloc...mai sunt si suportii de scaun si alte chestii care ar face foarte dificila indoirea tablei de aluminiu dupa profilul podelei.totodata cred ca efectul vizual ar fi bestial! mai ramane sa vedem daca este si posibil...sper sa puna cineva in practica aceasta idee.... Wink si sa revina cu ceva foografii.
  • eugen

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2006

  • Mesaj Privat
O sa muncesti de-o sa-ti sara ochii sa mulezi tabla...
Ca sa nu mai vorbim ca o sa derapezi in masina...
Mai bine astepti o sambata frumoasa de vara, iei burete, galeata si biocarpet sau alt produs de curatat, sufleci manecutele si te pui la frecat. Covorasele merg spalate in cada cu perie de plastic.
Sau, daca tii neaparat sa ai "efect metalic" poti sa incerci cu staniol alimentar.
Serios, revino-ti si pune-te pe curatat prin metode ortodoxe. Sau cauta o firma de detailing.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR