Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • sinndy_sinndy

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 a20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Domnilor am rezolat problema singur cu un pic de efort dar a mers.Cum am spus la insignia sport tourer pe care o detin nici pe departe nu seamna sistemul de inchidere la ce sa postat aici.Nu are nici un orificiu de introdus surubelnita sa o deschizi manual.Pur si simplu desfaci 3 holsuruburi de la capitonajul de pe haion,tragi cat poti incat sa ai loc sa bagi un crichet mic cu o cheie tubulara de 10 desfaci 6 suruburi de la bara cromata ,o tragi afara cu un pic mai mult efort,scoti switch-ul afara,esti nevoit sa tai cele 2 fire,apoi firele ramase pe masina le atingi impreuna si gata portbagajul sa deschis.Mai nou sistemul de comanda de la switch este pe o mufa cu 4 contacte total diferit decat cele expuse aici.Am dat comanda la magazi si am gasit doar switch-ul cu 2 fire la pretul de 72,oo lei.Postez link-ul aici: http://www.revizieshop.ro/o...iginal-gm-p-26152
Mult succes tuturor si multe drumuri fara reparatii.
Skip ads

  • moromete84

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2013

  • Mesaj Privat
sinndy_sinndy a scris:Buna seara domnilor.Sunt nou pe acest forum si am si eu o intrebare,poate ma ajuta cineva.Am o insignia sport tourer din 2010 si am probleme cu portbagajul nu se mai deschide.Am citit tot ce ati postat legat de acel microcontact.Problema este cum deschid manual portbagajul.Pe acest forum scria cineva ca rabatez banchetele din spate,ma tarasc ca o rama pana la sistemul de inchidere,iar in dreapta sistemului de inchidere este un bolt mic pe care cu ajutorul unei surubelnite deschid manual portbagajul.Am incercat dar nu am vazut nici un bolt pe care sa-l actionez,nici ceva placute de plastic nu am sa le indepartez.Inca ceva poate sa-mi spuna cineva unde este siguranta pentru portbagaj ca vreau sa o verific.Va multumesc anticipat,cu respect.



din pacate, aia este singura metoda de a deschide portbagajul cat timp este stricat respectivul circuit... eu am folosit o surubelnita, doar de dragul de a testa daca usa se mai deschide... Este o clapeta inauntrul acelui spatiu unde este inreg mecanismul, dai destul de greu de ea... de obicei risti sa impingi in altceva decat trebuie, mai bine te lipsesti si folosesti accesul pe la bancheta, pana la remediere...
O imbecilitate de "inginerie nemteasca". Haionul devine inutilizabil in situatia data...
  • plattymir

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Insignia 2010 A20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2013

  • Mesaj Privat
cred ca am patit'o grav.la un sport tourer,am lasat o surubelnita pe spoiler,la inbinarea cu portbagajul,am inchis portbagajul din cheie si am plecat.nu m'am uitat in spate sa vad daca s'a inchis.si cand am mers la masina,portbagajul era putin deschis.am incercat sa il deschid din telecomanda,nu merge.din butonul din portiera,din butonul de pe haion.nimic.nu se ridica,nu se lasa.s'a ars o pompa ceva?fortand sa inchida,nu stiu.dar cand il inchid manual pana jos,il trage si se inchide.dar el nu se mai ridica si nici nu se mai lasa din nimic.e clar ca nu e niciun buton.sa fie oare tot telescopul acele electric?ala e o gramada de bani.pfff.
  • ciobysp

  • Mesaje scrise: 219
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Teoretic, daca hayonul simte contrafortza, se deschide automat inapoi. Cred ca la tine surubelnita a fost exact pe limita si a reusit totusi sa il inchida(mai fortat), dar acuma s-a intepenit si nu mai poate sa il deschida....Nu cred ca s-a stricat ceva la mecanism... Poate reusesti sa il deschizi manual, din interior, Sunt sanse sa iti mearga normal dupa aia.
Skip ads

  • ciobysp

  • Mesaje scrise: 219
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2014

  • Mesaj Privat
hog33 a scris:Acum sunt indreptatit sa va spun ca rechemarea in service pentru Insignia ST este facuta doar pentru amortizorul simplu, cel din stanga haionului . Ca imbunatatire parca la deschidere are o viteza mai mare cel putin pe prima 1/2 de cursa in rest este ....tot scartie...pe ici pe colo....la inchidere / deschidere.

@ Alex3322 e buna obtiunea ta...eu am schimbat swichul acum un an si pana acum pare ok... Smile


Si la mine, dupa ce au schimbat amortizorul stanga, a inceput sa scartie. Nu aveam problema asta inainte...Or fi uitat sa ii puna ceva vaselina.. Very Happy
  • marian_mmc

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Salutare,
Revin si eu cu o problema legata de deschiderea electrica a haionului la Insignia ST. Am fost cu ea in service si am descoperit ca s-au corodat mufele si pinii de la modulul de comanda din portbagaj (cod 20837967 ).
A mai patit cineva asa? Acum trebuie schimbat acel modul, insa la service mi-au spus ca nu pot sa schimbe si mufele deoarece sunt integrate in instalatie si nu pot fi comandate separat. Am cautat pe la dezmembrari dar nu am gasit doar mufele de la instalatie. Imi poate recomanda cineva o solutie pentru curatarea mufelor? ( sau eventual de unde as putea sa cumpar de la dezmembrari )

http://imageshack.com/a/img922/6016/IZbmkQ.jpg
http://imageshack.com/a/img924/6554/SAHijv.jpg
http://imageshack.com/a/img924/418/KqIUAM.jpg
http://imageshack.com/a/img923/8175/XyD4Xl.jpg
http://imageshack.com/a/img924/6435/qrkmAG.jpg

Multumesc
  • ciobysp

  • Mesaje scrise: 219
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Din cate vad eu, ti s-a rupt si un pin de la ECU si ti-a ramas in conectorul de pe cablu... Trebuie sa rezolvi si asta.
Pentru curatare exista spray contact care curata. Mergi la orice magazin de electonice si gasesti acolo

Cheers!
  • marian_mmc

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Salutare,
Am gasit la dezmembrari modulul de mai jos:

http://imageshack.com/a/img922/3751/jg44Ed.jpg

are aceleasi mufe, are idee cineva daca ar merge totusi? GM CAL P/N par sa fie cam la fel...
Skip ads

  • marian_mmc

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Salutare,
Intre timp am descoperit din ce cauza s-au oxidat mufele de la modulul de comanda. Am la masina trapa si plafon panoramic si s-au infundat scurgerile aferente plafonului din spate. Ca urmare apa nu se mai scurgea afara si se prelingea in interior atat in partea din spate a masinii, cat si in portbagaj unde era pus modulul.
  • Rachim

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Multumim pt update @marian_mmc.
Te rog sa imi spui unde mai exact este pozitionat acel modul si cum ai desfundat scurgerile plafonului panoramic. Te intreb pt ca vreau sa fac si eu o verifiare.
  • marian_mmc

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Salutare,
Mai jos sunt cateva imagini. Pentru a ajunge la scurgeri trebuie scoasa garnitura de pe langa plafon si se gasesc in colturi.
Capetele celalalte sunt pe marginea interioara a haionului in partea de sus, acunse de un plastic. Scurgerile le-am desfundat cu un cablu utp, si cu un soricel de plastic. Scurgerile de jos au in interior o gura de scurgere de cauciuc in forma de cruce.
Modulul de comanda este in portbagaj in partea dreapta. In imaginea de mai jos se vede exact unde este:

http://imageshack.com/a/img922/4892/px66k7.jpg

http://imageshack.com/a/img922/8808/3jwSpg.jpg
http://imageshack.com/a/img922/9113/LO4ab0.jpg
http://imageshack.com/a/img922/7026/oGMH52.jpg
http://imageshack.com/a/img924/6172/woivso.jpg

Interesant este ca am fost la reprezentanta Opel sa mi le desfunde si cand am fost sa iau masina mi-au spus ca nu le-au gasit....

Marian
  • Rachim

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2009

  • Mesaj Privat
@marian_mmc, multumesc frumos pt raspuns. Foarte utile aceste detalii.
Skip ads

  • prismatrade

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Si eu sunt nou pe forum si sunt nuol posesor al unui Sport Tourer break. Sunt plecat in mini vacanta.Tocmai am patit o si eu .Nu mai pot deschide portbagajul. Am citit tot pe aici si am inteles ca ar fi butonul in general, dar eu am deschidere si pe cheie. In momentul in care apas palpaie si becurile la semnalizare dar nu se deschide nici din cheie nici din buton. Am o gramada de bagaje... Alte solutii ?
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Doar prin interior...scoti bagajele...
Pana nu demontezi fetele de pe haion nu ai cum sa deschizi...
  • prismatrade

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Dar ce e defect ? Incuietoarea de la portbagaj ? Banuiesc ce butonul de pe usa fata e bun din moment ce nici cu cheia nu pot deschide. Cu mana nu s a deschis niciodata de cand o am nici daca pun pe off pe butonul de pe usa.
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Este "defect" contactul din buton, mai exact a intrat apa in el si s-au oxidat contactele...
Gasesti aici(in primele pagini), toate informatiile necesare inlocuirii lui...
  • prismatrade

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Cum ajung la intrerupator ? Pot desface doar capitonajul sau trebuie si partea metalica a portbagajului ?
  • panzerfly

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2013

  • Mesaj Privat
salut,

am avut si eu aceeasi problema - mie imi mergea dar din cand in cand se bloca - nu mai puteam deschide de nicaieri (buton cheie, buton usa sau buton hayon) si binenteles se intampla cand mi-era lumea mai draga Smile

l-am rezolvat prin schimbare la reprezentanta in Sibiu contra 120RON (buton + manopera) cu 2 ani garantie Smile - acum tu decizi daca merita sa-l mesteresti singur. Pentru mine a fost OK pretul
  • prismatrade

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2016

  • Mesaj Privat
La reprezentanta mi au zis 140-150 lei cu manopera plus drumul (160 Km) ajung la 200. Am incercat totusi sa desfac eu. Am reusit sa dau jos capitonajul, am desfacut piulitele de la bara cromata dar nu o pot scoate sub nici o forma sa ajung la swich. Are ceva cleme sau silicon pe ea ? Am impins de suruburi din interior dar nu iese. Am demontat si stopurile spate sa am mai mult loc dar nimic. E vreo clema ceva , stie cineva ? Sunt foarte aproape, am comandat si piesa dar ma innec ... la mal... Oare?
  • paul_fly

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Salut, vezi ca sunt 4 suruburi si 2 cleme
vezi foto
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR