Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • 26VIP

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1996 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Buna seara tuturor,

Incep cu rugamintea fata de admin / moderatori sa mute topic-ul in alta parte daca se considera potrivit. Eu n-am fost in stare Rolling Eyes

Problema sta in felul urmator :

Astazi, conducand regulamentar pe un bulevard in Iasi, un politist denumit in continuare (X - nu am retinut numele), imi face semn din coloana sa opresc.

Ma conformez si intreb frumos un motiv, dupa legitimarea dumnealui scurta si inexplicita (a mormait ceva) . Mi se spune " Nu aveti asigurare la masina ".

Uimit, ii inmanez documentul RCA care spune clar ca mai am inca vreo 2 luni pana expira. Intre timp, colegul lui fuge spre masina si imi ia documentele, colegul acesta fiind intitulat Agent T******* comunicandu-mi ca mi se va retine certificatul de inmatriculare si amenda >600 RON pt ca aveam o folie neomologata aplicata pe triple.

Pana aici totul (aproape) legal, din punctul meu de vedere, insa ii explic cu documente agentului T ca masina abia am cumparat-o, nu am apucat sa o inmatriculez pe numele meu si e aiurea daca imi ia acum certificatul. De asemenea ma dau jos si cu un cutter din masina in max. 5 minute scot ambile folii de pe triple tinand minte un articol cf. caruia daca inceteaza motivul, nu se mai dispune retinerea certificatului, ci numai amenda.

Agentul X imi spune ca mi se va restitui certificatul, dupa care Agentul T (din aceeasi masina) imi inmaneaza dovada. Incercand sa cer explicatii, sunt refuzat intr-un limbaj de neam prost de agentul T si agentul X ma ignora total ( cu geamul inchis). IN CENTRUL IASIULUI !

Acum am dovada si un Proces Verbal pe care il voi contesta luni la prima ora la judecatorie. Acum, stimati cititori, va rog sa ma ajutati cu urmatoarele chestiuni :

1) Aveam dreptate ca nu se mai ia certificatul daca inceteaza motivul (adica dau jos foliile atunci, in momentul respectiv) ?

2) Pot depune o plangere impotriva agentului T (care a refuzat sa se legitimeze de doua ori sub pretextul " Scrie pe procesul verbal !" si apoi mi-a ras in nas " Vezi ca hã hã, numai proprietarul din acte o sa mai ia certificatul inapoi ". ) ? Sau un memoriu la Seful Politiei Rutiere explicandu-i intreaga situatie ? (plus faptul ca a trecut acest agent T ( care nu are NICI UN GRAD ) la amenintari ca face lucruri mai urate daca incerc in continuare sa vb cu colegul lui .

3) Pot ridica eu certificatul de inmatriculare de la politia rutiera cat timp contestatia este in analiza la Judecatorie ? Sau trebuie sa ma duc sa fac procura notariala si etc. etc.

PS Mentionez ca in scurta perioada de cand am masina (30 de zile), i-am schimbat si motorul la un service autorizat, cu facturi, cu tot.. deci o sa trebuiasca si omologat.

Multumesc frumos tuturor care au citit si care au avut intentia de a raspunde. Embarassed

E primul meu post aici...
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
in 30 de zile deja trebuia sa fie pe numele tau
cu vorbe nu o sa rezolvi nimic,este cuvantul tau impotriva politistului si el are castig de cauza fiind reprezentant al legii
  • 26VIP

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1996 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Sunt in acea perioada de 30 de zile, cf contractului de vanzare cumparare. Nu scrie in lege ca daca inceteaza motivul retinerii, certificatul NU se mai retine ?

Merci mult de raspuns
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
din cate stiu eu ,da, trebuia sa i-ti dea certificatul inapoi
poti citii aici mai mult despre retinere : http://www.cnadnr.ro/docs/pagini/ordin-368.pdf
faza mai e ca daca politistului i separe lui ca nu sunt omologate tot i-ti ia certificatul fie ca ele sunt sau nu
Skip ads

  • 26VIP

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1996 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos din nou Smile

Ele oricum nu cred ca erau, asa luasem masina, cu ele puse, da' am pus mana si le-am scos acolo, de fata cu el.

10x si pt link, anexez cateva chestii de acolo la petitia care o pregatesc pt luni. E de mare folos.
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Ei, ce sa faci.. acum induri.. Nu zic ca bine a facut ca ti-a facut asta, dar sunt atatia si atatia care nu respecat regulamentul... indeosebi aia cu xenon pe far fara lupa, cei care merg cu proiectoarele aprinse tot timpul.. Numai asa vor incepe ai nostrii soferi sa respecte legea, daca politistii o pun in aplicare.
  • 26VIP

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1996 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Apropo de ce spuneai, florinianc... nici nu imi mai pun folie pe stopuri de-acum Razz .. mai bine le schimb cu altele...
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Poti face absolut orice la masina, atata timp cat nu le dai "militienilor" motiv sa se ia de tine, adica RESPECTI legea. Poti pune folie, dar OMOLOGATA, iar stopurile zic ca e bine sa fie cat mai vizibile. Nu vrei sa intre unu in tine pe timp de ceata sau cand e vizibilitatea redusa pentru ca tu le-ai gazat putin, nu?
  • 26VIP

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1996 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Cam asa-i.. eh... am si pe eleron stop cu led-uri .. vizibil, dar bineinteles, imi pun niste modele mai faine, sa se potriveasca cu angel eyes-urile de pe fata...

E surprinzatoare atitudinea agentului astuia care in timp ce ii ceream explicatii ma ameninta sa ma car, altfel trece la chestii mai urate..
  • adinan_superstar

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
pt recuperarea talonului te duci la R A R cu tot cu dovada sa vada ei ca nu mai ai folii pe triple ,iti pun o stampila pe dovada cum ca sunt in conformitate cu legea ,dupa care cu propietarul masini (cel din actele bunului) te duci la Politia Rutiera cu acea dovada si iti recuperezi talunul
  • 26VIP

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1996 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2011

  • Mesaj Privat
bertone_irmscher , ms de raspuns.. dar am avut o pb asemanatoare acum 2 ani cu un espero cu folii pe geamurile din fata, si la RAR imi trebuia procura fiindca motorul era schimbat...

Aceeasi pb si aici, motorul e schimbat si seria nu mai e aceeasi deci iar o sa sara aia in sus.. Luni merg in localitatea de unde e proprietarul sa ne vedem, facem si procura si imi fac mai repede actele sa scap odata si-odata de pb asta de birocratie..
  • Brook

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
flavian , cred sigur ca esti tu :

-Chestia cu inmanarea certificatului ramane la latitudinea lu` nea Caisa (Nea Caisa = domnu meletian).

Iar faza cu certificatul nu-i pe numele tau + alt motor + procura , cam incurcata situatia , dar sper sa iesi basma curata.
Daca depui contestatie , ti se va restitui certificatul , atat timp cat se va judeca procesul (Asa a patit fratele meu cu permisul , a facut contestatie , acu e la mine cu procura , si pe 26 e primul termen , el fiind plecat din tara).
Incearca cu contestatia , poate obtii certificatul => omologhezi motorul de urgenta , apoi obtii procura si poate te rezolvi (o amenda si gata )

Numai bine.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR