Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • marcel 1

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2011

  • Mesaj Privat
nu pot sa deschid rezervorul.ce ar trebui sa fac?
Skip ads

  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,094
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Da si tu mai multe detalii. Eventual o poza. De unde sa stim noi ce nu ti se deschide exact!?
  • marcel 1

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc mult jojo pt raspuns.Afland ca este un motoras care actioneaza deschiderea si mai citind pe forum ca acest motoras poate fi influentat de probleme la inchiderea centralizata mi-am amintit ca aceasta deschide mai greu toate usile. este nevoie sa invart cheia de cateva ori pt a deschide toate 4usile.la prima cheie deschide doar usa soferului.M-am dus din nou la masina si am deschis la prima miscare a cheii doar usa soferului dupa care am incercat sa deschid rezervorul si chiar am reusit. sper sa se fi rezolvat ,deocamdata.Oare ce problema are inchiderea centralizata? Multumesc
  • cocosai

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Alba
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2008

  • Mesaj Privat
La prima rotire deschide numai usa soferului si abia la a 2-a deschide toate usile. Daca te urci singur in masina este foarte practic, nu este nevoie sa le deschizi pe toate. Refritor la blocarea lui o fi alta cauza.
Skip ads

  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@marcel 1 te rugam sa ne expui punctual de ce a fost necesar sa deschizi un topic nou la Agila pe tema "Nu se deschide capacul rezervorului". Din datele pe care cel putin eu le detin, rezulta ca exista buson cu cheie la gura de alimentare care este mascat de o usita la culoarea caroseriei ce se inchide/deschide manual. Busonul este prevazut cu yala ce se inchide cu cheia de contact ca si usile. Variantele cu ABS,inchidere centralizata, A/C, etc. nu arata nicaieri in prezentari si/sau unele inscrisuri specifice, ca s-ar deschide la rezervor din telecomanda, sau de la interior, prin tragerea unei clapete si actionare prin sufa, ca la alte marci. Ca si la Suzuki Wagon R+, clapeta de vizitare se deschide manual (vei observa ca are o usoara adancitura la buza ca sa bagi degetul acolo si sa tragi). Sistemul antifurt la aceasta masina ramane busonul cu yala. De fapt este impropriu spus "antifurt", ca la Agila e greu, daca nu imposibil, sa furi benzina cu furtunul.
  • Alin Stoicescu

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2011 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Am cumparat azi un Opel Astra J 1.7 CDTI 2011 si cand am fost sa alimentez (pt prima oara) nu am reusit sa deschid busonul!
am apasat deschiderea centralizata! am incercat orice, busonul nu se desfileteaza. Am citit in carte...dupa deschiderea portierelor ar trebui sa se desfileteze!
am sunat propietarul dar ce mi-a explicat el in germana nu prea am inteles, plus ca a spus ca el o alimentase cu o zi in urma.

Sunt eu prost nu stiu sa deschid? sau chiar are o problema? Ce trebuie sa fac?

PS nu ma aflu in Romania sunt in Germania.
  • petricavlad37

  • Mesaje scrise: 553
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Meriva 2009 x16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2010

  • Mesaj Privat
ÃŽncearcã sã apeși în timp ce rãsucești spre stânga, cum stai cu fața la bușon.
  • Alin Stoicescu

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2011 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Multumesc. Am reusit. Era un cablu sarit din fisa sau nu facea bine contact. Am miscat de el si acu vad ca merge. Pe semne ca nu primea curent.
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Ce cablu? De obicei eletrica e broasca de la capacul de pe caroserie...busonul nu are nimic eletric la el...la astra ta cum e?
  • Alin Stoicescu

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2011 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Azi mi-a facut fite dinou. Si am vrut nu am vrut am fost la service. Germana mea tehnica nu e perfecta dar se pare ca a fost infiletat gresit de cateva ori ! si filetul busonului era rupt ...de aceea zic ei ca se invarte in gol. Acu nu stiu daca m-au vrajit sau nu.
Am schimbat busonul. Sper sa nu mai am probleme.
Iar cablul de care ziceam era cablul care se ducea la stopuri! Cineva umblase si pe acolo (inclusiv eu) si unul din cabluri avea contact imperfect in mufa. Au schimbat mufa...au masurat si totul e in regula.
Este primul meu Opel ...sper sa nu o tin tot asa Sad
  • Dany2016

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Germania
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Salut
Am citit acest topic si in altele dar nu am gasit problema asemanatoare cu a mea.
Opel Astra H - nu se incuie capacul de la rezervor.
Închid masina de la inchiderea centrealizatã la capacul de la rezervor ramine ne
neîncuiat.
Ce poate fi?
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Am patit eu..s-a ars actuatorul . Se schimba in 3 min, prin portbagaj, dupa ce desfcai cev asuruburi in locasul capacului....e undeva in spatele capitonajului.
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Foarte probabil, cum zice și @livcro, actuatorul nu-și mai face datoria: e ars sau (doar) gripat.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Stati in patratica voastra, Agila nu are nimic electric la buson, doar cheie.
Postati pe unde vi se nazare...
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Din greșealã în greșealã,
La victoria finalã!
Din pãcate toți am greșit:
-@Dany2016 a postat în secțiunea greșitã (despre Astra H);
-@livcro și cu mine am greșit, pe formã, cã i-am rãspuns la secțiunea greșitã, dar, pe fond, am rãspuns corect, cred;
-@dancuciureanu a greșit, pe fond, cã s-a referit la Agila, dar a fost corect, pe formã, cã ne-a atras atenția cã e greșitã secțiunea.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR