Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
'Prietene', nu stiu cu ce persoane intri in contact, dar nu ne tragem de sosete, asa ca iti recomand sa cobori tonul si sa porti un dialog civilizat (desi mi-e greu sa cred asta pentru ca din cate se pare esti certat cu gramatica limbii romane), plus de asta mai era unul pe aici cu o gramada de expertiza in domeniu dar........., si nu stiu de ce am impresia ca semeni cu el Wink ! Daca ai impresia ca ai inventat sa curga apa calda la robinet si ca noi restul pe aici suntem prosti, te inseli!

Daca tot vrei sa faci reclama la un anumit produs, incerca sa fii corect si sa nu distorisionezi informatia! In lucrarea de care ai adus vorba, POTENTIAL REPLACEMENT FOR ZDDP and....... WS nanoparticles, la sumar ni se specifica ca: WS2 tribofilm e comparabil cu tribofilmul ZDDP si ZDDP organic (OFM). si da, a generat filme mai bune si module Young mai ridicate, dar daca se va citi lucrarea (nu doar sumarul si concluziile. desi nu intereseaza pe nimeni, mai ales pe un utilizator de rand), se va vedea ca se specifica faptul ca valorile sunt apropiate!


" Althoug WS2 tribofilms are comparable in thickness, morphology and antiwear proprietes to those generated by ZDDP antiwear additves, their particularity is the ability to instantly reduce friction to very low values in boundary lubrication."

E recomandat sa se foloseasca aditivii solizi intr-un motor cu DPF acolo unde il foloseste producatorul uleiului si nu chimia de acasa, acesta va fi viitorul in materie de aditivare ulei , cat mai putin ZDDP (spre deloc, norme ECO) si folosirea aditivilor solizi gen WS2, MoS2 etc., dar deocamdata aditivii ZDDP isi fac treaba excelent de bine si inca nu s-a gasit un inlocuitor pe masura pretului si a rezultatelor obtinute!

Si chiar ma opresc aici, nu are rost sa mai pierd vremea aiurea, fiecare are ochi sa citeasca si cap sa gandeasca.
Skip ads

  • DAN NANO

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2013

  • Mesaj Privat
" Apoi, o cantitate prea mare de aditivi solizi (gen. tungsten sau nano, cum vrei sa ii zici), pe langa faptul ca sunt incompatibili cu anumite substante ….cu care ? . iti va 'rontai' din motor, pentru ca ei sunt tari - ce duritate au ? ((fara sa luam in calcul ca nu e bine sa se foloseasca deloc in motoarele mai vechi ... de unde ? )"
Eu la enunturile de mai sus vroiam sa raspunzi (nu la gramatica limbii romane la care recunosc ca mai gresesc ca nu stau la analiza cand scriu de pe tableta sau chiar si telefon dar cand nu avem argumente .... )

ce sa fac ma repet si eu poate am o sansa la explicatii
( eu macar am incercat ceva si mai jos mai incerc - studiu la un mod mai extins )

Eu nu am facut reclama dar nu pot sa nu observ ca referitor la aditivii solizi (ca de asta era vorba) sustii ce sustii

Am dat cateva idei din lucrare , dar daca vrei mai amanuntit.... - cateva pasaje care arata mult mai complet ce se intampla si ca sa fie si mai clar . ( studiu este pe PAO + ZDDP + WS2 ) :

1. "In addition, these nanoparticles are able to reduce friction and wear even at room temperature in contrast to the additives used now in the lubricants industry (MoDTC, ZnDTP) that need to be thermally activated and which therefore need a transient period before being active"

2." The anti-wear properties of the nanoparticles were not affected by the presence of ZDDP, while they were improved in the pre-sence of the other additives. " ( asta ca raspuns la combinatia cu alte substante )

3 " A. PAO : Coef de frecare = 0,1 ; B.. PAO + 1 wt% WS2 : Coef. De frecare = 0,075 ; C. PAO + 1 wt% ZDDP ... Coef de frecare = 0,11; D. PAO + 1 wt% WS2 + 1 wt% ZDDP ... Coef de frecare = 0,06 ( astea erau pe un grafic )

Note : " The friction coefficient was calculated as the ratio between the tangential and normal forces. The average friction coefficients obtained for samples A–D and this result demonstrates that the friction reducing properties of the particles can be preserved in presence of the anti-wear additive, but also that the ZDDP allows a stabilization of the friction coefficient as well as lower values." .... mai departe : ( studiu la uzura - tot grafic )

4 " A. UZURA Ki = 55 m3 / Nm ; B. UZURA Ki = 8 m3 / Nm ; C. UZURA Ki = 4 m3 / Nm : D. UZURA Ki = 0,12 m3 / Nm

Nota : A uzura numai cu PAO ; B uzura PAO + WS2 ; C uzura PAO + ZDDP ; D uzura PAO + ZDDP + WS2

deci cand adaugi peste un ulei WS2 rezultatele si la uzura si la frecare difera enorm in sensul bun ( deci nu merge fara ZDDP ; rezultatele sunt apropiate cand sunt separate cu toate ca se arata ca genereaza Higher Value of tribofilm ... etc )

" The tribological results obtained with sample D (PAO ,WS2 , ZDDP) are much better compared to those obtained without the anti-wear additive. Moreover , the reproducibility is very good."

The combination of these additives looks primordial in order to obtain tribo-logical properties that neither the particles alone nor the ZDDP can provide in such severe test conditions (very high contact pressure and 100C)." ....." Comparatively, the results presented in this work have also shown synergy between WS2 nanoparticles and ZDDP at high temperature. These two results mean areal advantage in energy consumption and lifes of mechanic parts for applications"

Autori : Monica Ratoi si Scoala Superioara Politehnica de la Lyon ( Published : 12 September 2014 Springer Science+Business Media New York 2014 )

Nota : este o mare diferenta intre WS2 si IF - WS2 ( inorganic WS2 cu propietati mult superioare si aici se pune problema renuntarii la ZDDP dar nu doresc sa fac reclama la IF-WS2 )
WS2 oxideaza si ZDDP opreste aceasta oxidare ( tot din lucrare ) deci nu se poate un aditiv fara altul . MOS2 la fel chiar mai grav
IF-WS2 fiind anorganic e altceva .Eu am dat si valori exacte la uzura si frecare ( din lucrare) ca asa este si cred si eu ca nu intereseaza chiar pe toata lumea (cu toate ca ar trebui ca asa ceva costa) si aceste valori nu sunt date de un producator cum se intampla in 99% din cazuri .

Dumnevoastra de unde stiti ceea ce stiti ?

Si cu Renault si cu BMW faci exact acelasi lucru adica te deplasezi numai ca BMW e mai scump da multi il achizitoneaza si mai e ceva : raport calitate / pret la un WS2 nu e mare la ceea ce face da aici accept ca poate fi o problema ( dar numai de pret ) Aia cu "Home Made" o trec la barfa si nimic mai mult

Asta e

A fi prost nu inseamna a nu cunoaste e cu totul altceva ; deci am constatat ca nu stii atat ! (probabil e chestia cu ne pricepem la toate )
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,675
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Imi place aceasta dezbatere si abia astept o replica, sau macar un raspuns.

,,Si cu Renault si cu BMW faci exact acelasi lucru, adica te deplasezi numai ca BMW e mai scump da multi il achizitoneaza,, aici strict d.p.d.v al motoarelor pe benzina un mecanic bun mi-a zis ca dupa BMW, Renault este imediat dupa ca si calitate si durabilitate, deci s-ar sustine... In rest, ca masini sunt clase diferite, adica premium vs regular si nu exista termen de comparatie.

In ceea ce priveste dezbaterea (NANO ZDDP WS2 and so on) urmaresc cu placere discutia, doar ca ce se discuta aici se aplica doar motoarelor noi. Cele SH au deja uzuri si asa raman, uzate... nu mai pot fi aduse in parametrii initiali fara reparatii hardware.
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Nu am vrut sa mai dau un reply la postarea colegului opelvn pentru ca am considerat inutil acest lucru, dar.......

Are dreptate colegul cand zice ca cele mai bune rezultate in teste s-au obtinut atunci cand s-au folosit si WS2 si ZDDP, sau in alte teste, ca ex. MoS2, unde la fel, sunt mai bune cifrele cand sunt combinati ZDDP-ul cu MoS2, dar pe viitor mai mult ca sigur se va scoate ZDDP-ul din schema, asta e parerea mea de 'prost'!

Apoi: Cifrele puse de colegul cu un coeficient de frecare de 0.06 obtinut de formula PAO+WS2+ZDDP, e la fel ca si in testele facute de un gigant in aditivare, pe MoS2, unde o combinatie de 75ppm de MoS2 a obtinut un coeficient de frecare de 0.07, iar 200ppm de MoS2 a obtinut un coeficient de frecare de 0.06. Interesant, nu? (se gaseste pe net stiudiul).

Plus de asta, va rog sa cititi studiul si sa vedeti ca se precizeaza faptul ca tribofilmul generat de WS2 NPS are o grosime si morfologie asemanatoare cu ZDDP si ZDDP+OFM, iar la concluzii se precizeaza ca si la uzura. Nu contest faptul ca nanotehnologia in ulei nu genereaza o protectie mai buna, excelenta (de dorit in orice ulei), dar cand pretul la un ulei foarte bun cu ZDDP din plin, + MoS2 + Bor (ca Mobil1 Esp sau New Life, sau Petronas Syntium DM) costa 170 RON, recte 140 RON, iar un ulei cu WS2 costa 300 RON, prefer sa merg cu un Renaul Laguna nou, pe care sa il schimb la 100k km, decat cu un Seria 5 unde bag combustibil de la tractoristi si schimb uleiul si filtrele la 30k km.si sa o tin 300k km! Wink

Si la ce il mai ajuta pe un posesor de autoturism din anii 2000, sa bage un ulei de 300 lei intr-o masina care nu mai poate avea viata lunga!?

Si inca ceval. Desi am mai postat acest clip, il mai pun odata, unde un 'prost' (in conceptia colegului opelvn) face niste precizari interesante:



Deci pe scurt, omul spune ca sunt motoare ce au fost proiectate sa se foloseasca o concetratie de macar 1200ppm Zinc si 1200ppm Phosfor, si unde si precizeaza ca Zincul e un aditic 'moale', plus faptul ca difera presiunea dintr-un motor cu role si unul cu cama plata, si ca e necesar sa se foloseasca un ulei potrivit, etc.!

Si ca rezumat si cu asta chiar inchei; e excelent WS2, proprietati excelente (acolo unde e folosit de producatorul uleiului intr-o reteta compusa de el, si nu flacoane cumparate de pe net), probabil viitorul in materie de aditivare, iar pentru cei cu motoare cu DPF si une pretul nu e o problema si poate schimba un ulei la 6 luni in regim de oras, e recomandat WS2, sau poate folosi la fel de bine un ulei cu MoS2 care are aceleasi beneficii, iar pentru cei cu masini din anii 2000, pot folosi linistiti un ulei bogat in ZDDP.
Skip ads

  • DAN NANO

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2013

  • Mesaj Privat
astept totusi care este duritatea la WS2 ; si cu ce nu se combina : si cum rontaie motorul acesti aditivi solizi din cauza duritatii

corect ; zddp + ws2 coef de frecare scazut si atentie mai scazut decat Zddp + mos2 atentie ! : mos2 in anduranta ( in timp ) isi creste coef de frecare cu mult datorita umiditatii si nu rezista la coroziune + oxidare ( avem umiditate in motor ) MoS2 este hidrofob
SURSA : MoS2 disadvantages ( Lubricant and special fluids - Centrul de cercetari de fluide si lubrifianti Cehia autor VCLAV STEPINA se gaseste pe net ) .

Morfologia si grosimea stratului chiar daca sunt asemanatoare WS2 vs Zddp datorita calitatii ws2 care rezista mai mult
si ... mai este un avantaj la ws2 : lucrul mecanic util care la un motor depinde de coef de frecare ; cum coef de frecare la ws2 e mult mai bun si lucrul mecanic e mai bun deci randamentul mai bun , chiar daca uzura e aceeasi . avantaj vw 2 .
deci MoS2 nu poate preveni coroziunea trebuie adaugati aditivi anticoroziune in plus cea ce nu e bine !

Nota : toata lucrarea la care faci tu referire se gaseste doar la Turbomecanica - Bucuresti este foarte stufoasa iar pe Net sunt doar mici consideratii . Iar in lucrare se trece de la WS2 la IF- WS2 care e cu totul altceva ca de aceea pare ca titlu posibilitatea inlocuirii ZDDP .

Filmul : Dan Watson ( expert Amsoil pe care as fi vrut sa-l vad intr-o confruntare cu Archoil de ex . ) arata bine ceea ce arata
si explic : ( El nu e prost si chiar de loc dar e departe in tribologie de ... ex D-na Monica Ratoi care are cercetari pentru Bombardier Canada , Lycoming SUA , Millers UK , Lower fricton Canada etc .iar rezultatele ii sunt aplicate . Vezi millers Oils de ex .
Ce spune Dan Watson se invata la orice facultate de automobile la orice curs de motoare asa ca sunt o sumedenie de prof / ing in Ro care stiu si ce stie Dan Watson . ) Nu am vazut ca sustine ca Ws2 e dur si deci nu inteleg de ce pui ...ghilimele
deci revin :
motoare vechi : pereche cama - tachet deci suprafata mare de contact ( sliding friction cu cef . de frecare 0,2 - 0,8 si mai mult ) care genereaza multe probleme : coroziune prin fretare , uzura prin vibratii etc rezultat mult zinc si fosfor ok f bine asa trebuie ; daca pun ws2 in plus cu ce daunez ? cu nimic

motoare noi : pereche cama - rola ( rolling friction ceficent 0,001 - 0,01 ) care duc la disparitia unor probleme enumerate mai sus Acum reducerea coroziunii , frecarii si mai ales reducerea ariei de contact metal pe metal poate scadea zincul si fosforul cu beneficii DPF , etc SURSA Sad Aceeasi adica centrul de cercetari Cehia + calculul si proiectarea motoarelor de Grumwald a fost un geniu in domeniu motoarelor ) dar e o problema apare fenomenul de pitting si fenomenul de oboseala a camei

Sursa : (http://www.agir.ro/buletine/672.pdf ) si cu Zincu nu prea faci fata > daca cresti duritatea la ax mai apare si fenomenul de fragilizare extrem de grav deci motorul modern nu e mai tare ca ala vechi . daca pun WS2 si daca ai sa citesti despre oboseala otelului ai sa vezi ca e benfic ! SURSA ; ( Monica Ratoi protectie ws2 la fragilizare . )

mai vorbeste in film si despre elasticitatea uleiului / otelului si e corect ca daca o stii ( se calculeaza ) poti face o pata de contact optima la cama ( SURSA : TOT CEHIA ) Nota : modulul de elasticitate la Fullerena WS2 ( ca asta e ultima noutate ) este net superior celei mai bune grupe de ulei , Mos2 , Boron etc

Ce se cauta la un ulei ? cateva lucruri - reducerea uzurii ( si ws2 +zddp da mai bine ) reducerea frecarii ( si ws2 +zddp da cu mult mai bine ) acum : reducerea temperaturii de lucru duce la reducerea oxidarii ( cu ws2 reduci cu mult frecarea deci reduci temp de lucru si asta repet in anduranta nu ca MoS2 ) . Beneficii : parcurs mai lung la ulei , putere mai mare , consum mai mic , vibratii mai mici , protectie la fragilizare datorita hidrogenului care la temp ridicata ataca otelul ( SURSA ; Monica Ratoi protectie ws2 la fragilizare . )

ce inseamna energy conserving la un ulei ? pompabilitate buna si frecari interne scazute rezultat 0,9 % ecnomie minima la consum la Xw-30 ( ca sa primeasca aceasta denumire ) si 1,2 % economie la Xw-20 ; la uleiuri bune avem minim 1,9 % la Xw-30 si 2,6 % la Xw-20 ( tendinta actuala ) daca mai pui si IF - WS2 conf SURSEI da la SOUTHWEST RESEARCH INSTITUTE studiu din 2012 obtii la un ulei mai vascos decat Xw-30 / Xw-20 o reducere de 2,3 %
(conf . testelor un ulei fara energy conserving si la un ulei f bun se poate obtine un 0,6 % economie ) Nota 2,3 % la un TIR inseamna enorm da si la o masina mica inseamna ceva sau dupa :

http://360ip.com/wp-content...ology_Summary.pdf alte valori de reducere foarte interesante !

Nota : de ce sunt probleme la motoare noi : o explicatie (http://www.agir.ro/buletine/672.pdf) " durabilitatea scade atunci când forþa tangenþialã care produce alunecarea este dirijatã în direcþia de rulare a celor douã suprafeþe în contact, atunci când contactul este cu rostogolire " - adica motoare de tip nou ! rola - cama si aditivii existenti dau rezultate nesatidfacatoare

si WS2 - oxideza dar mai greu si de aia se pune ZDDP
"Actually, ZDDP seems to protect WS2 sheets from oxidation, thus leading to improved friction modifier properties, while the presence of WS2 nanoparticles seems to increase the anti-wear properties of the ZDDP" SURSA centrul de cercetari din Lyon : http://researchgate.net/publication/272016886
sau
din : Inorganic Fullerene - like structures - IFS prof Reshef Tenne - Departament of material and interfaces - Wiesmann Institute of science : Unfortunately MoS2 tend to adhere to the metal surfaces through their reactive primatic ( hk0) edges and therefore their efficacy as solid lubricants is hampered . In contrast to that the spherical IF-WS2 ere expected to behave like nano ball- bearings and upon stress ...not losse their tribological benefits until they are completely gone .... " ( pana nu se uzeaza )

de ce oxideaza ? simplu are in compozitie carbon ca si MoS2 deci este un produs organic si atunci dupa 20 de ani de cercetari
s-a obtinut WS2 anorganic fara carbon deci nu oxideaza si se numeste INORGANIC FULLERENE FROM WS2 ( IF-WS2) ; au creat sfera multistrat anorganica din WS2 ( sursa : centrul de stiinta Wiesmann - israel ) . avantaje : transf. miscaea de frecare prin alunecare in miscare de frecare prin rostogolire ( coef 0,001 ) exfoliaza si placheaza orice metal dar si nemetal rafacnd uzura
( vezi si motoare vechi la care uzura este oarecum in limite acceptabile ) .

SURSA : FOREMOST " The FOREMOST project involves the establishment of a Pan-European consortium of 31 companies and research organizations, including Rolls-Royce, Renault, EADS (European Aeronautic Defence and Space Company EADS N.V.), Goodrich Corporation, Ion Bond, FUCHS PETROLUB AG, Nanomaterials Ltd. (the fully owned Israeli R&D company of Apnano Materials), and leading European universities and research institutes. " - research new ways of introducing ApNano Materials’ Inorganic fullerene nanoparticles into surface coatings and lubricants. " ( deci sfere inorganice )
Patentul este a lui Wiesmann si nu e de vanzare . Deocamdata doar 4 producatori au obtinut acest drept de al folosi pe bani grei dar daca ei au dat ok - ul folosirii lui si altfel atunci eu cel putin nu astept pana la calendele grecesti sa-l folosesc ca ulei . Il folosesc si e bine chiar daca e HOME MADE dar sincer si cu scuze de rigoare cred mai mult in ei decat in faptul ca ai inventat aceasta expresie si de aici sa deduc ca stii ceva .

Am renault laguna 3 break 2.0 dci ( l-am avut de nou ) da am avut si BMW 735 benzina la mana a 2 a ( de ce sa bag de la tractoristi la BMW ? ca n-am inteles .
Pretul nu ajunge la 300 si avantajele sunt mult peste ceea ce iti ofera 140 - 170 RON ( consm , fiabilitate , noxe , etc ) si

Retine vad ca recomanzi WS2 / MoS2 la masini noi e bine dar atentie ca oxideaza daca nu ai zddp suficient si cum nu prea e in uleiurile moderne ce facem ? ( nu e acelasi lucru cu IF-WS2 inorganic ) si de aceea sunt producatori de ulei care nu stiu cum sa scape de molibden . da unde gasesti WS2 ca e rar stiu de MoS2

Asta e totusi sunt unii care folosesc IF-WS2 Home made si din ce stiu e mai bine decat un ulei cu MoS2 si ce mai vrei ( cred
ce se spune pe la tribologii astia ca ei duc performanta mai departe ca acolo se duc banii de cercetare si nu la producatorii care fimanteaza centrele tribologice )

daca cineva stie mai mult sau ca am spus ceva aiurea si arata asta as dori si o sursa ( macar titlul ) nu la modul se gaseste pe net (vezi coef de frecare functie de cantitate) In fizica se spune ca , coeficentul de frecare este dat de natura materialului si nu de cantitate . se invata la scoala generala asta .
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa fiu perceput un sustinator al MoS2 impotriva WS2, ci recunosc ca WS2 e un material exceptional, asa cum am mai spus-o, dar si cu MoS2 in combinatie cu ZDDP, se obtin rezultate similare ca si cu WS2+ZDDP, unde la fel WS2 nu e folosit singur, indiferent daca e organic sau nu.

"Molybdenum Additive Technology for Engine Oil Applications
Presented at the Japan Tribology on the 6th-11th September 2009 in Kyoto, Japan
Ben Elvidge and Jai Bansal"







Si e suficient ZDDP in uleiurile moderne ca sa se formeze o reteta de aditivare cat mai performanta. Daca tot am vorbit de Mobil1 (pentru ca si in stiudiul facut de Monica Ratoi s-a folosit tot o baza de la Mobil, Spectra Syn 6, o baza PAO), luam un VOA de la Mobil1 ESP 5w30 unde gasim urmatoarel cifre:

MoS2 92ppm
P 874ppm
Zn 922ppm
Ba 0
B 257ppm
Mg 5ppm
Ca 1274ppm (low ash)

sau de ce nu Yacoo Galaxie RS 0w40:

MoS2 107ppm
P 788ppm
Zn 886ppm
Ba 0
B 63ppm
Mg 11ppm
Ca 1898ppm (asta fiind un ulei mid ash).

Astea sunt doar doua exemple, unde vedem valori la MoS2 destul de apropiate de tabelele de mai sus, fiind adaugata si o cantitate de Bor si ZDDP, in functie de ppm-ul la MoS2 si a faptului daca uleiul e mid sau low ash.

Fiecare producator foloseste retete de aditivare in parte pentru stocul si baza folosita, se introduc intr-un anumit ritm si la o anumita temperatura, in functie de aditv. Deci faptul ca te duci tu acasa si faci pe chimistul ca bagi un flacon de aditiv, chiar daca e WS2 IF, nu e nici o smecherie, dimpotriva, se strica baza uleiului si a retetei de aditavare.

Sunt multe lucruri ce trebuie sa fie luate in calcul in uzura unui ulei, dar nu poarta discutia topicului. Cum am spus, asta e parerea mea de 'prost', dupa multe nopti pierdute pe fenomen. Si da, nu am pretentia sa am dreptate, fiecare citeste si cel mai important, sa se documenteze singur si sa traga concluziile. Bafta.
  • DAN NANO

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2013

  • Mesaj Privat
e ok da vorbim pe grafic .
Mo - Trimer 0 ppm cef de frecare .....0,16 ; Mo - trimer 75 ppm coef de frecare ...... 0,15 / 100 grade la ulei ! si mai departe Mo- Trimer 75 ppm coef. de frecare ..... 0,07 / 140 grade aoleu ! mai departe Mo- trimer 200 ppm .....0,09 / 100 grade si 0,06 la 140 grade
anul 2009 testarii - deci cand fullerena de WS2 ( adica sfera de WS2 nu era prea cunoscuta ! )

ce imi arati tu la Mobil ESP 5w- 30 ca are ? MoS2 adica altceva lucrarea din 2009 din japonia ( pa care o stiam ) la care
trimerul ajunge la performantele WS2 corect dar la 120-140 grade si la contactul otel pe otel ( " Friction reduction has been seen at a steel-steel contact (HFRR)  Molybdenum trimer best performing additive tested ! " ) si (" Friction reduction, durability improvements and molybdenum disulfide deposition have been shown for unconventional contacts " )
deci acest aditiv ca inf . se foloseste la uleiuri de camioane unde se poate ajunge la asa temperaturi dar si aici pentru scurt timp si este un producator care are asa ceva dar e sub Citgo sub Petro-Canada etc

Acum daca eu acasa bag fulerene de IF-WS2 SI STRIC cum ma convingi (de ex . wiesmann spune ca nu stric ) daca ma uit mai sus cum mi-ai demonstrat nu cred ca te cred . repet fulerena e o sfera e ca o bila se invarte e anorganica ( deci nu e WS2 anorganic e o bila anorganica e ca la rulment numai ca ruleaza pe o suprafata plana !

Deci inca o data comparativ cu ZDDP WS2 genereaza un tribofilm la temp camerei cu abilitatea de a reduce frecarea extrem de repede in " boundary regime " nu la 120-140 grade si este comparativ la morfologie si la uzura cu ZDDP numai ca ZDDP intra in actiune la temperaturi ridicate de la 100 grade

deci uzura e una reprezinta erodarea materialului
frecarea e alta si reprezinta rezistenta la inaintare datorita naturii materialului si a rugozitatii lui si la Ws2 e mult mai mica
mai citeste o data lucrarea
Concluzie : daca o prisma de Ws2 care are coef de frecare mult inferior ZDDP atunci o sfera din WS2 cum are frecarea fata de ZDDP .? Si daca cele doua suprafete aflate in frecare una fata de alta se sprijina pe sfere cum crezi ca este si uzura ? e ca la cama vs rola numai ca rola este elastica si nu se sparge decat la peste 25 Gpa si la peste 1500 grade si deci nu da fenomenul de pitting .

eu inteleg ca daca te pasioneaza e bine sa vezi si daca ce spun se sustine ( stiinta mai evolueaza real chiar daca pare SF) si mai ia in calcul ca sunt implicate destule centre de cercetare de renume si nu ageamii
Nota : studiul pe trimer din japonia e sustinut le Molibden si ai lor nu de cineva neutru . Mai este altcineva care confirma cele scrise daca stii astept

astept sursa care confirma ca bagand sfere din Ws2 anorganice stric .
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Deci nu ne intelegem nicicum. Mai citeste postarile mele si vei vedea ca am spus ca WS2 e cel mai performant aditiv solid, peste MoS2 si clasicul ZDDP, dar cand cu MoS2 si ZDDP, sau ZDDP, pot obtine rezultate similare (dupa cum se vede si in grafic la 100 grade C, temperatura la care functioneaza in mod normal un motor, trimerul de molbiden are un coeficient de frecare de 0.8-0.9, ceea ce e foarte bine, plus de asta, daca ne uitam la avg. cam wear, se observa rezultate foarte bune incepand de la concentratii foarte mici de molbiden, iar la 200ppm avem valoare de sub 20qm), folosesc cu mare placere si linistit un astfel de ulei (ce continde MoS2, sau doar Bor), unde pretul imi permite sa il schimb la 6k km, fata de 10k km fata de un Bardahl sau un Millers (300 lei), unde cifrele pot diferi pentru ca nu folosesc PAO ca si baze, ci grupe de ulei HC III (dar asta e alta mancare de peste), si te asigur ca motorul meu e mai protejat cu un astfel de regim.

Apoi cand pot folosi un ulei 'conventional' ce nu are MoS2 in compozitie, ci doar Bor, si care imi ofera o circulatie a uleiului cu 55% mai rapida, un start up cu 35% mai rapid, si o imbatrinire a uleiului cu 38% mai mica fata de alte 5w30, de ce nu as folosi asa ceva?

Si asa cum spuneam si mai sus, unde banii nu sunt o problema si masina e de generatie mai noua, echipata cu DPF, foarte bine, sa foloseasca asa ceva, dar sa se ia in calcul si alte aspecte, nu doar reteta de aditivare, ci si ce stocuri de baza se folosesc, etc.. Un ex. banal e Bardahl Technos C60 excced 5w30 unde are un PP mai mic de -33, Sincer eu nu as folosi asa ceva in motorul meu cand sunt -25 grade cum s-a intamplat de multe ori in ultimii ani in AB, chiar daca contine WS2!

Apoi, cati dintre producatorii de automobile folosesc in perioada de garantie ulei cu WS2? Eu cred ca niciunul. Si daca folosesc, atata timp cat dai un interval de schimb de 30k km, in unele cazuri de 40k km, ce ulei iti poate rezista sa iti protejeze motorul in conditii ca cele din teste? Poti sa bagi si mama lui WS2 IF, ca tot nu ai ce sa ii faci. Discutia e ampla si trebuie privita in ansamblu aici, nu doar la cifrele obtinute in teste, care sunt apropiate, chiar daca cu un plus pentru WS2, dar apropiate.

Cine a spus ca nu e bine sa se adauge aditivi extra in ulei? Un inginer (prost) de la Ford care a lucrat doar vreo 20 de ani pe cercetare in acest sens.
Skip ads

  • DAN NANO

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2013

  • Mesaj Privat
pe materialul de mai sus analizam . oricum esti tare .

cred ca ma confunzi m-ai trecut la opelvn si nu prea folosesc cuvantul prost . eu doar am aratat ca nu stii
asta am inteles ca WS2 este admirat
pai acum arati ca e TRIMER sau MoS2 ca nu inteleg sau iar nu faci diferenta dintre Mo- TRIMER si MoS2 ca imi dadeai exemple de similitudini . (vezi ca spuneai ca MoS2 atinge 0,07 la 75 ppm si 0,06 la 200 ppm ai uitat sa spu si temperatura )

confuzie ca la Ws2 ca aditiv dur ( probabil ca ai confundat cu W simplu care intradevar e dur ca si carbura )

o alta confuzie este intre cifra 0,9 la trimer si cifra 0,06 care la 100 grade o regasim la WS2 , MoS2 ( e mare diferenta )
dar cifra de 0,06 o regasim si la temperaturi joase la WS2 acolo unde motorul are cele mai mari probleme de uzura
( nici ZDDP nici MOS2 nu realizeaza asa ceva ci doar la temp ridicate unde aproape ca nu mai este nevoie de aditivi anti uzura )

dupa ce nu stii cele de mai sus , nici la grafice nu te pricepi ( ai dat valori da ai uitat sa dai cum se masoara acele valori si la ce produs )

nu stii nici despre uleiul Bardahl care nu contine WS2 ! ci contine Fullerene dar cum nu stii dar ai auzit te-ai aruncat si aprecierile fata de el tot asa si sunt sigur ca le-ai facut

Eu nu l-am folosit dar stiu , si stiu bine ca are fullerene ( adica sfere denumite fullerene dupa numele unui arhitect care a proiectat o casa sferica ) si aceste fullerene sunt fabricate la acest ulei din C 60 ( care nu au nici o treaba cu WS2 deci repet nici o treaba este un carbon cu structura sferica )

C 60 este o fullerena sferica din carbon cu structura complexa si mai sunt fullerene C70 care au forma unei mingi de rugby . E mult de vorbit de C60 si ...dar e mai bun decat borul si cred ca in viitor v-a evolua aceasta treaba . Deocamdata e o stagnare sau cine stie ?

Acum eu am folosit prin 199 - 1991 MoS2 la greu ( luam de la uzina M0S2 frantuzesc aveam si romanesc da era granula prea mare ) puneam o lingurita rasa la un litru de ulei ca atunci la OltCIt erau probleme cu uleiul .

Nu mai folosi nici termenul de WS IF ca sincer se pare ca nu stii despre ce e vorba si acel ing de la ford care a studiat aditivii extra a studiat si fullernele din tungsten ?

faci iar o confuzie intre centre de cercetare si intreprinderi de productie . A cel inginer a spus bine ce a spus dar nu cred ca
s-a referit la tot ce s-a inventat in lume . Dar un institut de cercetare dirijeaza ce se face in productie care se vrea la cote inalte

Vezi ca eu am vorbit de WS2 ca si un ingredient exceptional dar atrag atentia ca e depasit cu mult de alt ingredient care a eliminat neajunsurile lui WS2 (adica oxidarea) si i se spune IF- WS2 ( la fel ca MOS2 cu trimer - NU E ACELASI LUCRU ) da vorbesti la fel in necunostinta de cauza .

si ca sa vezi asta dau urmatorul paragraf ( este un asistent al d-nei Monica Ratoi ) care a contribuit la acea lucrare din care se pare ca nu ai inteles .

( vezi ca spune ca IF - WS2 actioneaza diferit . Tu cum sustii ca actioneaza ? : Citat " Poti sa bagi si mama lui WS2 IF, ca tot nu ai ce sa ii faci " Bravo esti tare "stii tot" dar daca spui ca WS2 este bun ( cel mai bun ) atunci IF - WS2 ca asta face Wiesmann cum e ? Poate schimbam idei si ducem stiinta mai departe sau poate o ingropam .
hai sa facem o scrisoare acelui ing . ford 20 ani sa vedem ce raspunde .
acum din Anglia :
Buna ziua,
Va multumesc pentru mesaj si pentru interesul dumneavoastra in WS2.

Din cate am observat pana in prezent, WS2 arata proprietati superioare in aplicatii in care se folosesc aditivi de tipul extreme-pressure, antiwear si friction-modifier. Eficienta lor depinde de conditiile din contact, dar o reactie chimica intre
aditiv si suprafata metalica este cea mai posibila explicatie.

Din cate am inteles, nanoparticulele produse la Institutul Wiezmann au o structura
si marime speciala care le imbunatateste proprietatile mecanice, dar pe alta parte
le face mai putin reactive fata de substrat. In acest caz, mecanismul prin care
actioneaza este diferit,
Cum ati folosit WS2 pana in prezent si in ce fel de conditii ati dori sa il aplicati?

Best regards,

Vlad Niste research of
Southampton Institute of tribology - UK

Discutia e ampla asa este da sa-i lasam pe cei care se si pricep la ceva si care sigur stiu sa faca niste diferente ca daca nu e turnul babel .daca Wiesmann a spus ca se pot folosi extra eu cred pentru ca stiu cine este acest institut ( are 600 de cercetatori si 2200 de studenti )

Daca cineva imi spune sa folosesc Metabond atunci ii spun sa-l foloseasca linistit el ca eu nu . In spatele lui nu este nimeni doar reclama . Asa vad eu lucrurile .

Nota : Tribologia este stiinta care studiaza frecarea
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Da! Ne invartim in jurul unor cifre APROPIATE la nesfarsit.

A inteles toata lumea ca acest produs e mega-ultra-smecher, dar folosind MoS2 se obtin uzuri pe cama sub 20qm? Cat obtine WS2?

Si vreau sa vad apoi un test in care s-a adaugat un flacon de IF WS2 peste un ulei din comert si care sunt rezultatele! Imi poti arata asa ceva? Chiar sunt curios sa vad rezultatele. Poate si un UOA ar fi binevenit. Astept.

Merci.
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
DAN NANO a scris:
o alta confuzie este intre cifra 0,9 la trimer si cifra 0,06 care la 100 grade o regasim la WS2 , MoS2 ( e mare


Doar o corectie fara a relua discutia pe aceste cifre. Aici am gresit eu cand am scris. Am vrut sa spun 0.09, asa cum se vede si in tabel. si care e la 100gr C, 0.06 e la 120gr C, bineinteles la trimer ma refer.
  • DAN NANO

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2013

  • Mesaj Privat
eu nu ma invart de loc pt. ca din experienta mea mecanica intr-o uzina de avioane asa o dif de la 0,06 la 0,9 insemna mult la foarte multe echipamente unde sunt tolerante de miimi da nu mai conteaza si nici ca ing . nu am sa zic ca cifrele pot fi apropiate .
ca un medic , prof de desen , asistent medical etc poate ca da ,
expresii gen ulta mega smecher de unde ai luat-o ? ca daca citeai ce ti-am trimis din anglia vedeai ca un cercetator s-a exprimat cam asa : " Din cate am observat ; din cate am inteles ; sau ca o posibila explicatie WS2 arata proprietati superioare in aplicatii in care se folosesc aditivi de tipul extreme-pressure, antiwear si friction-modifier. etc "
vezi omul e modest da stie ce spune nu precum este " ING FORD " sau precum esti TU in a caracteriza ceva ca de ex uleiul bardhal - fullerena cum analizezi tu fara macar sa studiezi sa stii sau sa incerci da esti precis
dar ce sa faci el este un umil cercetator . ca tot am amintit de bardhal sa-ti dau ce se stie despre fullerena aceea da la un alt umil cercetator ca tot vorbim de aditivi si poate ii comunici si acelui faimos ING . ford ca amuncit degeaba 20 de ani :

Smithsonian/NASA Astrophysics Data System : Effect of fullerene ( spheres ) containing lubricants on wear resistance of machine components in boundary lubrication by :
Titov, Andriy :ProQuest Dissertations And Theses; Thesis (Ph.D.)--New Jersey Institute of Technology, 2004.; Publication Number: AAI3180502; ISBN: 9780542207723; Source: Dissertation Abstracts International, Volume: 66-06, Section: B, page: 3382.; 147 p.
( http://adsabs.harvard.edu/a...04PhDT.......123T ) este o teza de doctorat sustinuta la Harvard si dau un extras : " Heavy duty motor oil SAE 10 was modified by admixing fullerenes C60, a fullerene mixture of C60 and C70, fullerene containing soot, and graphite powder. The experiments showed that all of the selected fullerene additives dissolved in liquid lubricants reduce wear of the tested materials. " Atentie lucrarea are 169 de pagini e destul de grea .
Cine este acest umil cercetator : Doctor of Philosophy in Mechanical Engineering, New Jersey Institute of Technology, Newark, NJ, 2004;Master of Science in Applied Physics and Mathematics, Moscow Institute of Physics and Technology, Moscow, Russia, 2000; Bachelor of Science in Applied Physics and Mathematics, Moscow Institute of Physics and Technology, Moscow, Russia, 1998 Major:Mechanical Engineering

DECI IN MOD SIGUR BARDHAL NU ARE WS2 DIN PUNCTUL MEU DE VEDERE . .

dau aceste lucruri pentru ca poate mai sunt si altii care vor sa puna si asemenea aditivi adica C60 sau C70 daca tot ai aratat un ulei cu aditivi neconventionali

Eu pot arata teste pe ulei de motor dar cum facem cu reclama asta e una si a doua am teste din punct de vedere tehnic/ ingineresc nu la modul UOA (ai vazut cum a realizat eficacitatea C60 ; C70 a analizat materialele nu o analizat uleiul )
ca asta e apare producatorul , apare produsul etc . vino cu o idee cum sa-ti dau

Mie la centrul de cercetari motoare de langa tine adica aici in tara la Cluj unul dintre cele mai importante din Europa de sud -est condus desi administrat de ing austrieci mi-au cerut peste 40.000 de euro sa testeze produsul si e corect ca asa se face ( am primit tehnologia de testare cu pret pe fiecare faza ) . daca ai sa-i intrebi de un test UOA ai sa vezi ce raspuns ai sa primesti asta ca sa te lamuresti . Eu in 16 ani de proiectare tehnologica motoare si echipamente hidraulice nu am facut test UOA sau similare niciodata . caietul de sarcini al proiectantului nu mi-a cerut niciodata asta nici la reparatie nici la fabricatie .

La un test UOA rezultatul e personal daca faci 10 teste ai zece rezulate diferite etc . da asa ca pentru distractie e bun si ala da e pentru amatori si poti sa iei plasa

repet pot sa dau ceva teste da mai personal si fii mmai maleabil si daca ai ceva contra repet vin-o cu argumente das un pic mai tehnice !
Skip ads

  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
eu nu ma invart de loc pt. ca din experienta mea mecanica intr-o uzina de avioane asa o dif de la 0,06 la 0,9 insemna mult la foarte multe


Cum se vede mai sus, am rectificat aceasta eroare/neatentie pe care am facut-o, unde e 0.09 si nu 0.9, fara a ma lega de faptul ca se putea vedea acest lucru pe tabelul postat de mine, dar nu conteaza, mergem mai departe, nu ne cramponam de faptul ca nu ai citit tabelul.

Pai atunci discutia e inutila daca tu nu imi poti arata ce uzura pe cama poate da un ulei cu nanotehnologie (vreau sa vad cat, 5qm, 10qm, 50qm, vreau sa vad) sau cel mai important, unde recomanzi asa ceva, vreau sa vad un test in care s-a adaugat un flacon de IF WS2 peste un ulei din comert si care sunt rezultatele, pentru ca atunci RESTUL SUNT POVESTI!

Toate cifrele astea minunate pe care le obtine nanotehnologia e pe un pachet de aditivi bine ales cu o baza PAO foarte buna (SpectraSyn 6 de la Mobil), si nu pe un ulei din comert cu un flacon de IF WS2 sau WS2!

Cum sa faci asta? Pai ataseaza un tabel facut de vreun producator, sau cineva din industrie, unde a realizat un test ca cele puse de mine.Astept tabelele. Merci.

L.E: Cum am spus, nu vreau sa fiu perceput contra nanotehnologiei, dimpotriva, sunt adeptul lucrurilor inovatoare si care ne ofera beneficii, unde da, IF-WS2 sau WS2 ofera beneficii excelente, dar nu HOME MADE.
  • DAN NANO

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Nu acea neatentie trebuia sa spui acele neatentii care vad ca s-au manifestat in toate privintele . de la cifre la confuzii fullerena C60 care pentru tine era WS2 ; de la MOS2 la Mo- Trimer de la mai bun care pentru tine inseamna la fel etc . Eu tocmai am studiat graficul ca asa am vazut ce am vazut adica confuzie totala si la cifre si temperaturi si la denumire .da ai uitat mai reciteste .
daca pot sau nu pot da o uzura pe cama nu insemna ca nu sunt si alte analize pentru stabilirea eficacitatii unui aditiv
Era normal ca sa fie si la WS2 asa ceva dar analiza poate sa fie la : reducerea consumului de ulei / combustibil ; reducerea frecarii ;
Da inainte de asta de unde stii ca nanotehnologia a dat aceste (minunate) cifre pe un pachet de aditivi bine ales cu o baza PAO ? Raspund eu : stii exact cum ai stiut ca fullerenele C60 = WS2 adica habar nu ai . – Eu zic ca ai putea de acum confirma ca nu stii nimic de multe lucruri dar ca un chibit “te pricepi” .
Primul test este facut de un concern multinational neutru : “An international investment, fund management advisory services & commercialization company” pe nume 360 IP “360ip develops and manages technology-oriented investment funds across Asia focused on several key sectors, reflecting 360ip and our partner's core competencies, including: Advanced Materials, Bio-Health and Life Sciences, Information Technology, Nanotechnology, Energy and Environment and Robotics/Automation.

Doua adrese
http://360ip.com/about/
http://360ip.com/wp-content...ology_Summary.pdf

Uleiurile au fost : Shell SL 5w-40 ; BP SF 20w-40 si un ulei de slaba calitate + WS2
Se arata : functie de turatie urmatoarele date : Putere cu si fara aditiv ; Cuplu cu si fara aditiv ; si reducere consum cu si fara aditiv ;
Mai departe se arata cum se prezinta un filtru de ulei dupa 9800 km ; cum arata o suprafata cu si fara WS2 si eficacitatea in reducerea frecarii
Sper sa pricepi
Ca ing. iti spun ca daca scade frecarea ca si consecinta scade si uzura unde vrei tu in motor .
Think ;Home Made

Mai am destule date da cred ca ajunge
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Testele sunt facute pe timp scurt,este adevarat aditivul imbunatateste mult din calitatile uleiurilor ,problema este in timp acele nanoparticule inteligente se tot depun in zonele fierbinti pana cand gripeaza ,blocheaza ,ori infunda ceva si atunci motoarele ajung la mine ori lipite ori facute praf.
Daca aveti de vandut o masina e bun,daca vreti sa fie ceva pe termen mai lung nu faceti greseala ,pentru ca oamenii mint prin omisiune,adica nu spun o vorba ce pateste motorul in timp.
  • gyenes

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira z1.8xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Deci borsy, ai cam primit ceva lectii aici.cred ca te-ai pus cu cine nu trebuie de data asta.o sa te cam usture o perioada ....da trece😈😈😈
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,675
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
TRUE.
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Pe naiba !
Vad mai nou ca apar tot felul de frustrati intelectual care din lipsa de aplauze si public intra ....unde ? Pe un forum public de larg consum si ne explica de "nano" spunandu-ne inginereste ca " unde scade frecarea, scade si uzura " ! ( deci apa-i uda)
Imi pare rau ca nu va deranjeaza pe unii ca n-ati inteles nimic din demonstratia INUTILA AICI a lui @ dan.nano dar apreciati dincolo de maculatura electronica ca @borsy "si-a luat-o " ! (sau poate ati inteles toti, doar eu is mai incetinel la minte - posibil )

Si @dan.nano - eu as zice sa pastrati atata stiinta pt acolo unde este necesara avand ca parteneri de discutie pe cineva cu cel putin acelasi nivel de cunostinte si cercetare in domeniu. Aici chiar nu-i vad rostul.
Cum ar fi ca un programator sa stearga cu noi pe jos cu detaliile muncii lui, un petrochimist la fel, un proiectant la fel - hai sa venim cu totii care avem meserii cat de cat mai tehnice si sa facem valuri cu spume pe forumuri auto cu tot felul de nano- detalii.
Faptul ca ati fost/sinteti inginer la avioane , ce sa zic, o fi, bravo, banuiesc ca exista si comunitati virtuale cu acest specific ....... dar d-le @dan.nano - UN OPEL AVETI ?
In cazul in care aveti, prezenta dvs aici ar genera automat 3 posibile situatii:
1- cautati o solutie in rezolvarea unor probleme la masina. ( nu cred )
2- vreti sa va mandriti cu masina dvs. ( nici asta nu cred )
3- considerati ca puteti fi folositor publicului larg prin cunostintele pe care le detineti adaptandu-le scopului acestui forum - ( poate asta ar fi fost intentia dar s-a pierdut pe drum iesind ceva complicat, prost si greu de inteles pt majoritatea userilor)

De fapt sa fim sinceri - @dan.nano ati intrat aici cu o singura tinta - @borsy !
Si ciclul de la "uleiuri" se repeta " aceeasi Marie dar cu alta palarie "

Programul de Revelion e in pregatire, printre varietati se pregateste si emisiunea " cu masca - fara masca " - deci cine se ascunde in spatele lui @dan.nano ? Cine o fi oare ? Smile

Ps - mare adevar ai spus @mecaNIK!
Minciuna prin omisiune e mai blanda? Nu, tot un rahat este.
Am mai intalnit idei aici din partea unor isteti ca la motoarele avion e asa, la elicopter asa, la motoarele de curse tot asa - dar domnilor, noi nu avem decat niste motoare auto comerciale modeste si nu zburam cu ele si nici la Nascar nu participam !
Aia schimba uleiul dupa fiecare cursa, scot ce-i mai bun din el si inainte de depuneri si acizi il inlocuiesc. Noi mergem cu un schimb cin'spe mii pana la piata tarandu-ne prin trafic !
Ps 2 - presupun ca @borsy nu prea va mai avea chef sa acorde asistenta la uleiuri - de fapt a si spus-o.
Pe cale de consecinta fireasca ma gandesc, banuiesc, ca putem cere sfaturi pt uleiuri de la @dan.nano, nu ? Chiar daca nu vom intelege toti chiar tot ce spune dansul, ce conteaza ? Sa ne spuna marca uleiului si gata !

Si pt cei ce vor sa-mi dea peste nas, as avea rugamintea sa se renunte la nesimtirea unei explicatii de genul - " dar discutam despre aditivi ulei, deci sintem ON )
Nu, sinteti pe aratura din moment ce din rafuielile astea tehnice pline de link-uri si nimic , userul de rand nu pricepe nimic si la intrebarea " sa folosesc aditivi in ulei ? De care si cat ? " va cauta raspunsuri in alta parte.
  • DAN NANO

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2013

  • Mesaj Privat
nanoparticulele au dimensiuni nano ( adica : 1 nm = 10la -9 m = 10la -6 mm = 10la -3 μm ) deci nici daca mergi 20 de ani grosimea straturilor depuse daca nu s-ar uza nu ar depasi 2000 de nm .

Un nanometru corespunde unui fragment de metal care conþine circa 4 atomi . Sub microscopul clasic sunt vizibile particulele de dimensiuni de peste 200 - 500 nm

sa infunde la dimensiunea de 10 la - 9 m cum ? un nm = 0,000001 mm daca jocul piston cilindru este 0,03 - 0,06 mm si daca am avea straturi de puse de 2000 de nm atunci jocul s-ar reduce cu doua miimi adica cu 0,002 adica jocul de la 0,03 ar deveni 0,032

in general uleiurile moderne au MoS2 la dimensiune nano cateva WS2 deci un ulei ca Mobil ar putea infunda , lipi etc .

Acum un OPEL are un motor si ca orice motor in conditiile dure din ziua de azi apar tot mai multe probleme
NU ARE NICI O LEGATURA CU RACE / ELICOPTERE /ETC .
Am intrat sa arat ca un anumit user vorbeste de ceva in totala necunostiinta de cauza si daca eu am gresit sa-mi arate de ce . A incercat dar cel putin la mine nu a dat rezultate

Cineva un alt user s-a gandit sa foloseasca un asemenea produs si a spus ca renunta din cauza pretuluil si mi s-a parut un motiv corect , dar numitul cu care am avut unele schimburi tehnice ca sa spun asa a spus ca bine a facut dand niste explicatii total pe din afara

" sa folosesc aditivi in ulei ? De care si cat ? va cauta raspunsuri in alta parte."

De ce in alta parte ? . Chiar daca majoritatea aditivilor sunt chiar periculoase altele poate mai putine pot fi eficace si poate sunt unii care vor sa stie si chiar mai mult si de ce .

Cand sunt bolnav ma duc la un medic adica la un specialist . cand cumpar mancare vad o multime de chestii chimice si ce fac in acest caz ? nu mai cumpar ca nu sunt chimist . parca se spune sa ma documentez da nu la un programator . Si am nevoie de mancare zi de zi .

Aici nu s-a discutat de ulei deci nu prea am inteles logica . Borsy o fi cunoscator la uleiuri nu zic da aici e pe langa sau poate stie dar ...

Am dat linkuri pt a sustine ceea ce am aratat . ca asa oricine poate sa-mi dea sfaturi numai ca ,un asemenea sfat s-ar putea sa ma coste si bani si chiar multi ( care se fac greu in ziua de azi )
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Nu va grabiti cu aprecierele pentru ca eu nu am terminat. Plus de asta nu am ce lectie sa primesc pentru ca nu suntem la scolala! Deci:

Domnul inginer opelvn, ne spunea cateva posturi mai sus ca MoS2 e naspa ca e organic si ca ultima tendinta de IF WS2 anorganic.
de ce oxideaza ? simplu are in compozitie carbon ca si MoS2 deci este un produs organic


Bun atunci, sa vedema daca e asa:
Sursa: https://en.wikipedia.org/wiki/Molybdenum_disulfide

"Disulfura de molibden este compusul anorganic cu formula MoS2."

Apoi ne spune ca oxideaza, dar nu precizeaza la ce temperatura se intampla asta! Aceiasi sursa ne 'lumineaza':

"......existã puține alternative care conferã lubrifiere înaltã și stabilitate pânã la 350 °C în medii de oxidare". Aha. Sa inteleg ca in opinia domnului inginer, motoarele auto ruleaza cu o temperatura de 350 °C. Oare chiar asa sa fie?! Wink

Apoi nu fac nici o confuzie cand am aratat pe tabel ca la 100gr C, MoS2 are un coeficient de frecare de 0.09, iar la uzura pe cama, o concentratie de 75ppm da -20qm, iar 200 ppm da -15qm! Unde e confuzia?! Normal ca atunci cand nu mai avem replica, trecem la atacuri personale.

Confunzia cu Bardahl poate am facut-o de aici: , asa ramasesem eu cu impresia. Poate am gresit, poate nu.
O sa dau un alt exemplu atunci: Millers EE Longlife 5w30 VW 507.00 (sper ca astia folosesc WS2 Wink):
PP de -30 (posibil si -29, 27, a se vedea semnul folosit) si un cold crank vascozity de 6600 (mai mult nu se poate ca nu il lasa norma, si cu cat e mai mic cu atat e mai bine). Ce ma intereseaza pe mine ca are WS2 un astfel de ulei, cand eu in AB am -20 pe timp de iarna in mod constant!? Dar nu conteaza mergem mai departe.

Colegul ne-a pus niste tabele mai sus. Hai sa vedem care e treaba cu ele:

De pe la inceput gasim scris asta:

"The additive has undergone independent" and "An engine simulator was designed in-house to compare the performance of WS2-loaded engine oil with similar products from major lubricant manufacturers". Deci nu e nici un test acceptat de industrie. Nu stim ce simulator s-a folosit, sau ce motor au simulat, dar nu conteza, Nu stiu de cand sunt testele alea (probabil din anii 90, pentru ca am cautat un TDS la Shell SL 5W-40, si nu gasesc nicaieri).

Deci. Vreau un test aprobat de industrie, nu teste independente facute pe nu stiu ce simulator, de ex. ca asta: (unde un ulei fara MoS2, da o uzura cu 70% fata de norma ACEA C3) pe un ulei ce contine WS2 sau IF WS2, si cel mai importat, pe un ulei din comert in care s-a adaugat asa ceva, si care sunt rezultatele, si nu la frecare, pentru ca aia stim deja ca e mica, ci vreau cifre pe teste la uzura, aprobate de industrie. Sper ca acum m-am facut inteles in aceasta privinta. Parerea ta de inginer nu ma intereseaza, vreau cifre ca cele pe care le-am postat eu.

Pentru ca asa iti mai arat un ulei (si macar asta e facut pe un motor actual) cu o circulatie cu cu 55% mai buna (Rolling road test in a cold chamber at -27°C, Mercedes-Benz C220 CDI), are un start up cu 35% rapid, o imbatranire cu 38% mai buna si fuel economy cu 1.7% (Measured in a Mercedes-Benz C-Class 250 CDI) fata de un alt 5w30. Uleiul contine doar ZDDP+Bor si testele sunt facute la -27 grade C pe un motor MB. Pretul: 170 lei 5litri. Wink

Nu am vrut sa mai aduc in discutie alte lucrui (cea mai mare gogomanie fiind aia ca la temperaturi mari nu mai avem ce face cu aditivii de extrema presiune), fara a spune ca esti habarnist (asa cum faci tu, dar ce sa zic, asta o fi limita de educatie) ca sa nu ne lungim si sa facem un dialog constructuv, asa cum te-am rugat de la inceput. Deci astept tablele pe care te-am rugat sa le postezi. Merci.

Aries Respect!

P.S: Nu ma deranjeaza ca sunt incomod pentru anumiti frustrati sau care nu au de lucru. Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR