Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ionut_lazar2001

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2010

  • Mesaj Privat
estimarea epuizarii combustibilior fosili (carbune, petrol, gaze naturale) cred ca a inceput inca de la descoperirea lor. razboaiele, conspiratiile si celelalte nebunii nu fac decat sa ne reaminteasca ca in maxim 50 de ani ramanen fara petrol, 60-70 de ani fara gaze naturale si 200-250 de ani fara carbune. in ceea ce priveste majorarea exagerata a preturilor de pe la noi cred ca are ca scop obisnuirea romanilor cu aceasta prima criza a petrolului Smile
Skip ads

  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
forbiden ...mare noroc pe noi ca tu veghezi sa ne luminezi despre bunatatea sufleteasca a evreilor,americanilor chiar si a francezilor,consumi la greu informatie dospita in hardaiele marilor facatori de bine ,stra-stranepotii celor care acum ceva sute de ani ii vanau ca pe animale sa-i elibereze intr-o sclavie binefacatoare pe plantatiile lor,in mine si oriunde era mai greu de muncit.Astazi nu mai merge crestinarea poparelor prin foc si spada ,nici metoda fiertului in ulei nu mai e rentabila,lupta ideologica a devenit imposibila comunismul dovedindu-se o idiotenie ...dar se pune mare accent pe drepturile celor care total intamplator locuiesc cu cele 5 neveste si 3 capre peste un zacamant de petrol.Kuweit-ul va plati eliberarea inca 5 generatii de acum in colo,poporul Irakian la fel ........urmeaza una cate una tarile unde e ceva de stors ....iar tu jignesti total aiurea fara sa folosesti neuronul la gandit ci nea Goagle,mergi te rog si stinge lumina ca o parte din banii pe care-i dai merg la o firma din afara,apa nu pe care o bei ci apa pluviala care ploua aici si se duce in pamant tot aici o platesti doar din intamplare unei firme frantuzesti ,carburantii au de-aface cu mafioti romani si statul austriac .Nu este vorba despre nici o teorie a conspiratiei e vorba doar de resurse,puterea de a dicta preturi ....deci de bani iar povestea este romantata numai buna pentru plebea dispusa sa o aprecieze terorismul de stat a devenit mai rentabil decat sa platesti corect ce-ti vinde unul din tara lui fie el si arab.Te rog frumos lasa-ma sa filozofez eu....tu poti lua totul de-a gata de la televiziunile fostilor activisti de partid.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Sa dea dracii daca am inteles ceva din ce ai scris aici. Nene, fi mai coerent, scrie si tu normal sa pot pricepe si eu ceva din ce zici acolo. Apoi mai discutam. Intamplator, lucrez in domeniul petrolier, exact prin zonele astea fierbinti. Am vazut multe pe acolo, live, nu la televizor cum crezi tu.
Nu inteleg care e problema ta ca platesti apa la francezi, benzina la austrieci, rusi sau mafioti romani? Asta e problema noastra, ca au venit niste firme straine in tara sau faptul ca tara este condusa de o clica de nenorociti romani, nu straini, carora nu le pasa de noi?
As fi vrut si eu ca Romania sa poarte razboaie pt petrol pe la arabi si sa platesc benzina la pretul pe care il plateste un cetatean american, sa lucrez la Petrom si sa am salariul austriacului de la OMV samd...
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
forbidden27 a scris:sa lucrez la Petrom si sa am salariul austriacului de la OMV samd...


Corect! +1.
As vrea si eu:d
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Forbidden> ce nu e adevarat ca s-a dat tara la fier vechi Question
Caci pana si trei sferturi din mancare vine din import... Crying or Very sad
Si aici nu vorbesc de loc de domeniile super-tehnologice, ci la producerea de bunuri curente Idea
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Sorine, ai dreptate. Dar cu ce e de vina americanul, neamtul sau francezul pt asta? Ce vina au ei ca tara noastra e condusa de peste 20 de ani de niste hoti care urmaresc doar umplerea buzunarelor fara fund personale?
  • d3adly

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Avem tara cu cel mai mare camp arabil din lume si totusi importam mancare.
Avem petrol sub noi dar totusi nu mai este al nostru.
Avem mine de aur si zacamant natural dar nu le exploateaza nimeni.
Avem o tara bogata dar suntem un neam de lenesi,delasatori,profitori si parsivi.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,670
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Avem un mare handicap : nu stim sa fim uniti si nu avem coloana vertebrala (puteti sa va uitati la parcursul Romaniei de-a lungul istoriei pentru ultimii 100 de ani).
Dar avem si o mare calitate : uitam cu totii prea repede ceea ce ni s-a promis si traim doar pentru ziua de maine.
  • Sileticu

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1996 x17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Pe langa faptul ca privatizarea petromului a fost facuta DOAR in defavoarea statului roman din toate punctele de vedere(asta deoarece cineva a trebuit sa aibe un profit colosal de pe urma privatizarii,ducandu-se sume imense in conturile respectivilor, nici exploatarea de-a lungul timpului a zacamintelor de titei si gaze nu a fost facuta rational.Austriecii de la omv in curand vor termina ”munca” in romania, deoarece va expira contractul cu petrom.De aceea ei au cautat sa secatuiasca zacamintele tarii necorespunzator, adica au scos cat mai mult titei in cel mai scurt timp.DAR in felul asta un zacamant are de suferit, stratele productive se vor bloca cu nisip si alte materiale blocante, presiunile de zacamant scad....curgerea titeiului prin porii rocilor avand astfel de suferit. Bine, exista si metode de remediere a acestor probleme dar totul costa.Tot la fel s-a exploatat si pe vremea raposatului, mult ca aveam de unde dar negandindu-ne ca mai bine lasam stratul sa ne dea cat poate el, in timp mai lung. Acum ca sa reinceapa exploatarea la o sonda inchisa (”domnule , nu mai e productiva...”)de pe vremea lui nea nicu costa ff mult si nu avem nici garantia ca,,, costul transportului instalatiei de foraj/anexe la locatie+costuri lucrari+costuri suplimentare vor fi acoperite de cantitatea de titei existenta in statul respectiv
  • d3adly

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Dupa 20 de ani am vazut si eu aseara o emisiune in care se punea intrebarea, unde se duc banii din petrol?

Totul este corupt in tara asta iar presa este partasa 100%. Nu poti sa pui o asemenea intrebare dupa 20 de ani si cand nu se mai poate face nimic iar la intrebarea lor stupida poate raspunde si un copil de clasa a saptea.

Banii se duc pe partie in Austria
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Tarile arabe au petrol. In schimb, de-a lungul istoriei nu s-au priceput decat la bataie si crescut oi si camile. Neavand tehnologia si knowhow-ul au fost nevoiti sa apeleze la companiile straine pt a folosi zacamintele astea.
Noi, avem petrol, avem tehnologie, avem personal calificat. Faptul ca jmecherii nostri au vandut resursele si tehnologia strainilor este una din cele mai mari greseli ale guvernarii. Si noi, cei care am lucrat in domeniu, acum lucram pe la arabi si suntem foarte apreciati si foarte bine platiti. Aici in tara eram slabi pregatiti, neprofitabili si in consecinta prost platiti.
  • Sileticu

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1996 x17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2009

  • Mesaj Privat
forbidden27 a scris:Tarile arabe au petrol. In schimb, de-a lungul istoriei nu s-au priceput decat la bataie si crescut oi si camile. Neavand tehnologia si knowhow-ul au fost nevoiti sa apeleze la companiile straine pt a folosi zacamintele astea.
Noi, avem petrol, avem tehnologie, avem personal calificat.


Tehnologie nu prea mai avem..., e drept ca pana in '89 eram pe locul 3 in lume la utilajul tehnologic petrolier, UPETROM-ul era cunoscut in lumea intreaga. Si acum inca mai vezi la sonde cap hidraulic, prevenitoare, pompe de noroi si alte echipamente facute de upetrom DAR facute inainte de 1989. Acum totul e praf...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR