Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Maffyns

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Salut am un opel astra h sedan.. si am o problema .. Am tinut masina cu becu de la benzina aprins cam de 10 - 15 ori [din greseala]

Si astazi iar am lasat`o fara motrina si acuma imi palpaie becul de la motorina pana acuma nu palpaia..Oare sa fie niste problema la pompa de motorina ? Sau ce se intampla?
Skip ads

  • nelu.1270

  • Mesaje scrise: 581
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Maffyns a scris:Salut am un opel astra h sedan.. si am o problema .. Am tinut masina cu becu de la benzina aprins cam de 10 - 15 ori [din greseala]

Si astazi iar am lasat`o fara motrina si acuma imi palpaie becul de la motorina pana acuma nu palpaia..Oare sa fie niste problema la pompa de motorina ? Sau ce se intampla?
Ai prea putina benzina,te avertizeaza ca trebuie sa alimentezi.
  • Maffyns

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Da nelu..stiu asta doar ca am zis ca inainte becu statea doar aprins acuma a inceput sa palpaie..e vreo diferenta .. ?
  • cocosai

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Alba
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Pe la 8-10 l se aprinde becul si pe la 3 litri incepe sa palpaie, sunt 2 momente diferite , nu este nici o defectiune. In acest sens masina asta parca este facuta ptr noi saracii, care mergem asa mai pe fundul rezervorului. Daca neamtu mai punea acolo o voce sa strige ,,Alo mai ai un litru.. era perfect romanesc.
Skip ads

  • Maffyns

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Da ai dreptate..sti cum e acuma la noi profitam pana la ultima picatura...chiar ma doare de masina mea dar na..daca nu ai de unde nu ai...am crezut ca poate pompa are ceva....atat imi trebuia..

Oricum iti multumesc frumos cocosule Embarassed
  • skipy28

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare sunt nou posesor de astra h ,spunetimi dece nu imi da apa la stergatorul din spate ,merge stergatorul dar nu imi da apa(am apa)
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
verifica motorasul vezi daca mai functioneaza
verifica furtunasele sa nu fie infundate
esti sigur ca actionezi corect maneta?
  • skipy28

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2011

  • Mesaj Privat
cred ca da,unde este motorasul respectiv si cum verific furtunasele?Multumesc!
Skip ads

  • nelu.1270

  • Mesaje scrise: 581
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
skipy28 a scris:cred ca da,unde este motorasul respectiv si cum verific furtunasele?Multumesc!
Motorasul se afla in vasul unde pui apa pt.spalat parbriz/lumeta undeva mai jos si are dublu sens...adica dai pe parbriz sa spele e un sens al motorasului,dai pe spate sa spele, motorasul baga invers adica in spate...verifica daca se aude motorasul si daca da...scoate furtunasele de la vas si suflala cu o pompa
  • skipy28

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Mersi!
  • nelu.1270

  • Mesaje scrise: 581
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Maffyns a scris:Da nelu..stiu asta doar ca am zis ca inainte becu statea doar aprins acuma a inceput sa palpaie..e vreo diferenta .. ?
Vroiam sa spun acelasi lucru ca si cocasai un pic modificat....la 7 litri sta aprins iar pe la 4 litri palpaie, asta difera de la o masina la alta.
  • Maffyns

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2011

  • Mesaj Privat
nelu.1270 a scris:
Maffyns a scris:Da nelu..stiu asta doar ca am zis ca inainte becu statea doar aprins acuma a inceput sa palpaie..e vreo diferenta .. ?
Vroiam sa spun acelasi lucru ca si cocasai un pic modificat....la 7 litri sta aprins iar pe la 4 litri palpaie, asta difera de la o masina la alta.


Da am inteles asta..dar poate afecta si ceva la pompa de motorina ?
Skip ads

  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
nu afecteaza cu nimic numai sa nu te trezesti cu surprize de gen pana prostului. eu am alimentat o data tot asa cand clipea becul si dupa am mai mers 2 km am stationat vreo 3 ore si cand sa plec....pauza era dezamorsata bine bine!
  • sozel

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
salutare. am si eu o problema cu martorul de combustibil. mi s-a aprins martorul in mod normal pentru ca scazuse motorina din rezervor (am mers cu el aprins vreo 10km) am ajuns la pompa, am alimentat, am pus vreo 20litri, acum acul arata ca am aproape jumatate de rezervor plin in schimb martorul nu se stinge, a ramas aprins galben. am pus tester pe masina nu are nicio eroare. cineva vreun sfat ? multumesc
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
zguduie putin masina poate ti a ramas blocat flotorul. daca nu vreun contact imperfect
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Inca nu s- a actualizat BC- ul.
Nu- i nici o problema, se actualizeaza dupa cativa km. Oricum " ceasul" e mai de crezare decat afisajul de pe display. BC- ul la 1. 7 are oarece probleme " din nastere" .
Numai bine!

P. S. - Daca aveai probleme cu flotorul sau contactele se mai actualiza ( urca) " ceasul" ? Intreb si eu...
  • sozel

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
salut. nu am BC, si vad ca si-a revenit, probabil ca ramasese un pic blocat sau cine stie. daca mai apar probleme am sa revin. multumesc frumos
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Calculatorul masinii nu- si face treaba de fiecare data cand e vorba de cantitatea de combustibil din rezervor mai ales in cazurile in care mergi ceva timp " pe rosu" . E bine sa alimentezi mereu cu peste 10 l. ca sa eviti aceasta situatie.

Nu trebuie sa ai BC pentru aceasta informatie despre " stadiul" rezervorului, se ocupa calculatorul masinii de asta.
  • Vladut

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Salut la H-ul meu mi s-a intamplat sa ajunga acul aproape de 0 iar dupa ce am bagat doar 5 litri s-a ridicat pana la liniuta de 15L . Defapt e cam ciudat Sad de exemplu bag 15L iar dupa 20 km parcursi scade exagerat de mult . De la ce poate fi ?
-este un ASTRA H CARAVAN 2007 1.3 Very Happy
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Vladut, ai computer de bord din fabrica?
Sa ma corecteze cineva daca vorbesc prostii, insa am cetit niste discutii unde anumiti indivizi sustineau ca H-urile care au venit din fabrica fara BC, au un plutitor mai imprecis, pe motive de costuri.
Buburuza nevestii face tot asa, indicatorul de combustibil "coboara" in valuri...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR