Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • x678001

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Salutare,

Hristos A Inviat!

Intrebare, cum e mai ok/safe/profitabil pentru mine:
1) vouchere programul Rabla, de la dealer sau (undeva 1300-1600 lei per voucher)
2) vouchere programul Rabla, de la privati? (undeva la 900-1000 lei ? Shocked )

Nu mi-e prea clar cu voucherele, dupa ce le depui la dealer, trebuie sa astepti 1-2 saptamani sa fie aprobate? Cine le aproba?
In caz ca le iau de la privat, in afara de voucher, mai trebuie sa depun ceva (gen copia talonului masinii radiate...etc) ?

Apropo, citisem ceva de probleme la livrare pe parcursul verii anului trecut, cand ar fi vacanta de vara la Opel? Sau e o problema generata de dealer?
Adica, astept 3 luni sa-mi livreze o masina si ei isi iau vacanta?

Multumesc,

Andrei
Skip ads

  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salut.
Pai voucherele le iei de unde vrei. Trebuie sa ii intrebi pe cei de acolo ce acte iti trebuie(pe langa tichet cred ca iti mai trebuie o declaratie cum ca omul e de acord sa iti dea tie voucherul-ma refer la proprietarul masinii) dar cel mai bine te lamureste dealerul. Voucherele trebuiesc validate la ministerul mediului sau ceva de genul asta. Si cam dureaza 1-2 saptamani.

Toata fabrica intra in august in concediu; asta inseamna ca se fac upgradeurile pentru linii de fabricatie, teste etc. In perioada asta daca asambleaza, o fac la relanti.
  • sseebbii

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salut,

Saptamana trecuta am cumparat un Opel Insignia prin programul Rabla. Pretul unui tichet la reprezentanta Opel era 1800 - 1850 RON( cel putin asa am auzit prin Timisoara) in timp ce de la privati le-am cumparat cu 1500 RON bucata.
Actele necesare necesare programului Rabla sunt urmatoarele: C.I. (copie), Tichet valoric, Certificat de inmatriculare (copie legalizata), Certificat de distrugere (copie legalizata), Certificat de radiere (original), Carte identitate masina (copie legalizata).
Validarea tichetelor dureaza maxim o zi din momentul in care ai toate actele mai sus mentionate. O pre-validare se face pe loc in momentul in care predai toate documentele la reprezentanta.
Din cate am inteles, validarea tichetelor a durat 1-2 saptamani la inceputul programului deoarece erau ceva probleme cu softul de inscriere a tichetelor.
E nevoie de 2-3 luni sa iti ajunga masina daca nu doresti sa cumperi modele deja existente pe stoc. Cu un pic de sansa, pana la mijlocul lui iulie ai putea avea masina.

O zi placuta,
Sebastian
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@x678001
mai bine pentru tine este sa le iei de la persoane fizice, astfel scutesti niste bani, dealeri nu fac altceva decat sa le ridice de la persoane apoi isi pun un comision si asteapte sa le trimita la ministerul mediului cand se gaseste cate un client mai comod

ca acte, daca imi aduc bine aminte si sper sa nu se fi schimbat ceva de anul trecut
sunt cam asa pentru o masina casata

•tichetul valoric - voucher REMAT 2011
•actul de identitate al proprietarului autovehiculului uzat - original si copie
•actul de identitate al persoanei care depune actele pentru achizitionarea autovehiculului nou - original si copie
•certificatul de inmatriculare a autovehiculului uzat - copie legalizata
•certificatul de distrugere a autovehiculului uzat - copie legalizata
•certificatul de radiere din evidenta circulatiei a autovehiculului uzat - original si copie legalizata
•declaratia pe propria raspundere, in forma autentificata de notarul public, prin care proprietarul isi exprima in mod explicit optiunea de a achizitiona autovehiculul nou la sfarsitul perioadei de leasing, in cazul intentiei acestuia de a obtine finantare in baza unui contract de leasing financiar

perioada de vacanta la fabricile opel e in luna iulie perioada in care nu se produc masini asa ca daca vrei masina pana in vacanta ar trebui sa te grabesti sa dai comanda
Wink
Skip ads

  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
@x678001 : sa ai grije ca masina de la care ai tichet sa fie autoturism(nu sunt valabile autospeciale de exemplu).
  • x678001

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Va multumesc pentru raspunsuri!
  • x678001

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Gata, azi am comandat-o! Mr. Green
Dupa un test drive cu model asemanator, rezultatul a fost:

Insignia Cosmo 2.0 CDTI 160CP
+ vopsea metalizata gri technical, tapiterie piele/textil neagra, jenti 18"
+ driver pack II (AFL, xenon, etc)
+ scut motor
+ sistem incalzire electric separat
+ oglinzi pliabile electric
+ priza 230V
+ airbag-uri laterale spate
+ radio navi 500
+ infinity sound
+ alarma
+ roata dimensiune redusa

pret: de la 32.000 euro, in urma discount-urilor, a ajuns la 22.000 euro + 1000 euro cupoanele = 23.000 euro
Super tipa de la GTT (Theodor Pallady), atat profi cat si visual (o roshcata cu ochi albastri/verzi Wink ), iar lumea statea la coada la ea, sa comande ....
O recomand! Cool
Acum, astept. Cred ca la sfarsitul lui Iulie intru in posesia ei . Chiar cat stateam la dealer, vreo 2-3 cumparatori venisera sa afle pe unde le e masina, daca le-a venit. Cred ca-i chinutor sa astepti atata. Eu o sa incerc sa fiu detasat...

Ok. Multumesc inca o data pentru raspunsurile voastre!
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
@x678001

Priza 230 V ?
Mie mi-a comandat-o cu roata normala si vreau sa o schimb cu o roata de dimensiuni reduse sa mai castig putin la portbagaj.
Skip ads

  • x678001

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Da, priza de 230V, cum ai in casa, dar citisem manualul si se precizeaza ca sa nu se foloseasca pt dispozitive cu acumulatori... Si eu care credeam ca pot sa incarc laptop-ul de la ea... Sad
O sa vad in ce regim o voi folosi....

Da, pentru mai mult spatiu mi-am luat roata de dimensiune redusa.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
x678001 a scris:
Super tipa de la GTT (Theodor Pallady), atat profi cat si visual (o roshcata cu ochi albastri/verzi Wink ), iar lumea statea la coada la ea, sa comande ....
O recomand! Cool
Acum, astept. Cred ca la sfarsitul lui Iulie intru in posesia ei .
Ok. Multumesc inca o data pentru raspunsurile voastre!

In posesia cui o sa intri, n-ai specificat, a masinii sau..... Embarassed
  • x678001

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2010

  • Mesaj Privat
A masinii... Very Happy nu a tipei... Razz
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
x678001 a scris:A masinii... Very Happy nu a tipei... Razz

poate dupa ce iei masina intri si in posesia tipei Embarassed
Skip ads

  • x678001

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2010

  • Mesaj Privat
lucio85 a scris:poate dupa ce iei masina intri si in posesia tipei Embarassed


lol, nu cred. arata ea bine, dar e serioasa... Very Happy
vine insignii, deci e satula... Very Happy
  • x678001

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce le face la punctul din Ungaria, dar tare greu sa misca.
E de o saptamana juma' la ei. Dealer-ul din RO a platita-o si ei nimik. Pune-o draq pe un TIR si trimite-o.
Am auzit ca ieri trecu pe la Arad doua tiruri (si) cu Insignii (am ajuns sa am informatori prin vami Very Happy ), dar se pare ca a mea nu e printre ele. Imi zicea dealer-ul ca ma anunta cand a pus-o pe TIR.

Banii i-am dat, aproape pe toti, acum astept.
N-am fost crizat 2 luni, dar acum pt cateva zile, parca nu mai am rabdare. Very Happy

Sa ne auzim cu bine. Smile
  • Danielj

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Sal. Cam 14 zile dureaza. Cel putin la mine asa a fost(dealer GTT BUCURESTI). Ai rabdare ca trece si sa te bucuri de ea pe deplin ! Very Happy
  • x678001

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Cica e pusa pe TIR, pe Miercuri ar trebui sa ajunga. :d
N-am info ca ar fi trecut de vama. :d
  • x678001

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Deci, Miercuri, 13 iulie am ridicat masina, comandata pe 30 Aprilie.
Deci, e brici! Very Happy
Apropo, cum fac sau unde setez sa pot plia oglinzile din telecomanda (nu am scaun cu memorie, cica ar fi legatura citeam la nu stiu ce marca).
Beton cu AFL-urile....
Thanks,
  • Danielj

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Sal/ Pe bord ai butonul 'CONFIG' intri in meniul confort settings la sectiunea mirror si setezi pozitia on .
  • jersey

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2011

  • Mesaj Privat
salutare forumistilor,
m-am mutat aici de pe sectiunea opel meriva.
vad ca nu s-a mai scris de mult aici dar poate o mai intra cineva vreodata.
sunt din bucuresti si vroiam sa aflu cat sunt de seriosi dealerii. vorbesc de discount si de livrari.
in discutie sunt di bas, radacini si gtt. primii doi imi ofera discount de 2100 de euro si se jura ca e maxim din ce pot oferii si gtt-ul 2500-2600. mi se pare mare diferenta si mi-e sa nu fie teapa. nu dispun de atata putere financiara incat sa nu imi pese ce si cum si cand vine masina si daca nu imi convine maine iau alta. asa ca as vrea ca lucrurile sa mearga uns si dealerul sa fie serios chiar daca da un discount mai mare. sau macar sa stiu dinainte ce ma asteapta.
am citit mai sus ca vreo doi participanti au fost multumiti de gtt. alte pareri mai sunt sau au mai aparut intre timp? si apropo, n-am vazut nici o roscata ieri cand am fost la ei. erau doua gagici dragute, una cu parul lung si cred si inalta, care cred ca ar fi dat foarte bine in insignia Smile)
numai bine. Wink
  • terim

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Inteleg ca de Meriva vorbim.
La mine am vazut ca s-au oprit cam toti pe la 9% reducere suplimentara fata de cea oferita de opel si cea pentru categoriile profesionale.
Cum reducerea data de opel este acum de max 950 euro si cele pentru categorii profesionale s-au cam eliminat cu exceptia a vreo doua, depinde care este valoarea totala a masinii cu toate optiunile.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR