Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • DIAVOLUTU

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie:
  • Masina: Kadett 1983
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Salutare
as dori sa plec cateva zile la Piatra-neamt la bunici.
sunt din Timisoara si am inteles ca drumul de la SIBIU la BRASOV este rau de tot,ce alte posibilitati as mai avea...
1.TIMISOARA-ARADA-ORADEA-CLUJ-BISTRITA-SUCEAVA-PIATRANEAMT(AICI NU STIU EXACT CUM ESTE DRUMU DE LA CLUJ-SUCEAVA SI CRED CA SI CAM OCOLESC CEVA)
2.TIMISOARA-ALBAIULIA-TG.MURES-SOVATA-CHEILE.BICAZULUI-PIATRANEAMT(insa nu stiu cum e drumu de la TG.MURES-PIATRA.NEAMT)asta ar fi si cel mai scurt pe harta Smile
daca ar cineva sugestii si stie cum e drumu...
masina am un OPEL KADETT CARAVAN din 1983,motor 1.3 benzinar,doresc sa ii pun gpl saptamana asta ca nu ma prea descurc cu banii la benzina...
multumesc anticipat...
Skip ads

  • Tataee

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Mangalia
  • Masina: Karl 2016 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2005

  • Mesaj Privat
DIAVOLUTU a scris:Salutare

1.TIMISOARA-ARADA-ORADEA-CLUJ-BISTRITA-SUCEAVA-PIATRANEAMT(AICI NU STIU EXACT CUM ESTE DRUMU DE LA CLUJ-SUCEAVA SI CRED CA SI CAM OCOLESC CEVA)


Doar ce am mers sambata pe drumul de la bistrita la suceava. pana la vatra dornei este ok cu cateva semafoare( se mai lucreaza) de la vatra dornei spre suceava (prin campulung ) e jale se lucreaza la greu si drumul este varza ( daca vrei iti pun cateva poze zilele astea) dupa campulung e ok. NU ITI RECOMAND ACEST DRUM!

DIAVOLUTU a scris:
2.TIMISOARA-ALBAIULIA-TG.MURES-SOVATA-CHEILE.BICAZULUI-PIATRANEAMT(insa nu stiu cum e drumu de la TG.MURES-PIATRA.NEAMT)


Duminica am fost de la suceava la gheoghieni ( prin piatra neamt, cheile bicazului). Drum este OK fara gropi cu cateva mici exceptii ( la intrare si la iesire din Gheorghieni) Acest drum il recomand .
  • Dragster

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Nu stiu cum e drumul pana la Sovata, dar cu siguranta pe urma (Cheile Bicazului spre Piatra Neamt) drumul e bunicel. Eu sunt din Piatra si ultima data am fost pe acolo acum aprox. o luna, deci mergi cu incredere.
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
DIAVOLUTU a scris:...sunt din Timisoara si am inteles ca drumul de la SIBIU la BRASOV este rau de tot...


nu stiu cine ti-a spus 'ca e foarte rau' , dar comparativ cu multe drumuri din vestul tarii zona respectiva e chiar OK.... am fost acum 2 saptamani la mare prin zona respectiva si a fost OK... 100-110 constant (noaptea), fara sa rup masina.... intr-adevar in zona Fagaras este plombat ici-colo sau cu valuriri dar e OK.... ziua daca mergi e chiar si mai lejer.

de la TM iti recomand sa mergi spre Lipova, drumul e destul de bun cat sa nu mai justifice ocolul prin Arad...oricum de la Lipova la Sibiu e super bun drumul, desi e cam aglomerat....sa ai mare grija la tiruri si la 'meseriasi' care se baga in depasiri indiferent ca urmeaza curbe sau ca nu se vede...

de la BV incolo nu stiu sa-ti spun. eu personal iti recomand ruta: TM->Lipova(sau Arad daca preferi, e drumul mai bun dar ocolesti vreo 40-50km)->Deva->Sibiu->Fagaras->BV....din BV iti alegi tu Smile

apropo...pana la Sibiu o sa iti rogi moartea...e plin de camioane si tir-uri. dupa Sibiu se elibereaza, toate camioanele si tirurile coboara pe Valea Oltului. mare grija sa ai dupa ce se uneste drumul care vine de la Arad cu cel care vine de la Lugoj/Faget.... dupa bifurcatia aia e nebunie... eu am prins 2 accidente in 3 km.... nu iti recomand sa pleci vineri seara... daca poti pleca joi sau in alta zi (in afara de weekend) e mai bine... eu am mers incolo vineri si a fost jale, m-am intors marti si a fost mult mai lejer.

bafta si drum bun!
Skip ads

  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Nu cunosc decat drumul dintre Tg Mures si Piatra Neamt, dar ultima data cand am fost pe acolo acesta era ok. Acelasi traseu mi-l sugereaza si GPS-ul, sunt 594km, ceea ce pare ok, pe traseul celalalt ai de parcurs 797, cu 203 km mai mult, si nici nu cred ca drumul are cum sa fie atat de bun incat sa se merite distanta in plus.
  • vladruse

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2006

  • Mesaj Privat
colegilor eu sunt sofer profesionist si va zic asa: du-te pana la Cluj si apoi Tg. Mures-Balauseri-Sovata-Praid-Lacu Rosu-Cheile Bicazului-Bicaz-Piatra Neamt.
e si d.p.d.v turistic misto si drumul cel mai bun si cel mai scurt.
..............credeti-ma ca am fost pe toate variantele la care v-ati gandi...
........sa aveti drumuri bune...
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Da,si eu zic ca drumul Sibiu Brasov nu e f rau.E acceptabil,de acord ca se poate merge chiar cu 110-120.In schimb Vladruse,vad ca recomanzi Sovata Praid.Eu am fost anul trecut pe acolo (prin pasul Bucin) si e jale,plangi cu vorbe,mergi numai cu viteza 1 si 2.Daca s-o fi reparat intre timp nu stiu.Ar fi bine sa te interesezi, e o zona f frumoasa dar drumul era terminat acum un an.
  • vladruse

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2006

  • Mesaj Privat
s-a asfaltat complet in primavara e SUPER drumul credeti-ma
Skip ads

  • marius_cyp

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2006

  • Mesaj Privat
vladruse a scris:colegilor eu sunt sofer profesionist si va zic asa: du-te pana la Cluj si apoi Tg. Mures-Balauseri-Sovata-Praid-Lacu Rosu-Cheile Bicazului-Bicaz-Piatra Neamt.
e si d.p.d.v turistic misto si drumul cel mai bun si cel mai scurt.
..............credeti-ma ca am fost pe toate variantele la care v-ati gandi...
........sa aveti drumuri bune...

Este perfect ruta asta,si eu am trecut de mai multe ori acolo drumul e ok,daca treci alt drum e varza . Drum bun.
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
evitata cat se poate de mult ruta Reghin-Bistrita-V.Dornei...e JALEEEEE Exclamation Evil or Very Mad ...tocmai ce am venit din zona...si intre Bistrita si V.Dornei se lucreaza...sunt multe portiuni cu semafoare...eu n-am avut curaj sa merg pe drumul ala cu mai mult de 60-70km/h
  • mishikhe

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2007

  • Mesaj Privat
si eu as fii interesat sa stiu care este starea drumului pana la Piatra Neamt
deoarece saptamana viitoare vreau sa plec din Arad
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Iti recomand Cluj-Tg. Mures-Sovata-Gheorgieni-Piatra Neamt. Este mai frumos si in unele portiuni chiar rapid. Pe Sibiu-Brasov se lucreaza la greu.
Skip ads

  • hoinarel

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Am fost in luna trecuta pe traseul Tg. Mures-Sovata-Gheorgieni-Piatra Neamt si a fost fără probleme.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR