Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • byg_boy

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Am un astra g....si am o intrebare....doresc SA MONTEZ mai mult de 4 boxe pe masina....2 in portiera fata, 2in p.spate si 2 in haion.......Cele din portiere le.am montat deja dar se poate sa montez si pe haion spate inca 2...cum pot face legaturile pentru a nu se arde ceva....Daca stie cineva astept un raspuns pt.k nimeni nu stie...
Skip ads

  • Suller Istvan

  • Mesaje scrise: 434
  • Locatie: turda
  • Masina: Kadett 1986 1,3
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2007

  • Mesaj Privat
In mod normal casetofonul sau cd-playerul are 4 iesiri pt difuzoare, deci cam atatea se si pot monta, pentru a monta inca 2 difuzoare se recomanda ca sa iei numai semnal (daca are iesire audio RCA e perfect) de la unitatea centrala, care il introduci intr-un amplificator pentru difuzoarele suplimentare. Ai putea sa iei un amplificator cu 4 iesiri, din care 2 le folosesti pt boxe, iar 2 legate in punte pt un subwoofer.
  • cata

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2007

  • Mesaj Privat
poti pune cite difuzoare vrei pe un canal si 100 daca ai chef , singura problema este ca impedanta totala a difuzoarelor montate pe un canal sa nu fie mai mica de 4 ohmi , deci mai multe difozoare trebuiesc montate intr o schema gen derivatie , deci daca ai 4 diffuri pe un canal se leaga cita 2 in serie si cele 2 serii in paralel , si ai mare grija la polaritatea diffu rilor pt ca daca nu o respecti poate sa se auda ff prost
  • byg_boy

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2009

  • Mesaj Privat
dar daca le leg de la cele din spate...?modifica ceva....se aude mai incet?
Skip ads

  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Cata ti- a raspuns foarte corect.Cauta si tu legarea serie/paralel a rezistentelor si ai singur solutia.Daca scazi sub 4 ohmi ai ocazia sa arzi amplificatorul. Presupun ca nu montezi atatea boxe sa cantareasca masina mai mult ci pt volum mai puternic/uniform.
  • gromhellscream

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2000 1.7 dti 16 V
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2012

  • Mesaj Privat
am si eu o problema asemanatoare, Very Happy am luat recent un astra g kre are difuzoare doar in portierele din fatza, vreau sa-i bag si pe spate da nu am nici cea mai vaga idee cum sa le leg, mentionez ca in portierele din spate nu sunt trase cabluri, intrebarea mea ar fi pot sa ma leg in serie de difuzoarele din fata, ? calitatea sunetului va ramane aceeasi ? si daca da, pe unde trag firele Confused... multumesc anticipat Very Happy
p.s. Nu probabil nu conteaza, dar cd playeru e un JVC
  • Phantom

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Trebuie sa tragi fire de la usile din spate pana la cd player. Nu trebuie sa legi nimic in serie, cd player-ul are iesiri ptr difuzoarele din spate. Dar eu iti recomand mai intai sa inveti sa scrii corect, apoi sa te apuci de muzica . O zi buna.
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR