Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • aquabluedod

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Va salut,am nevoie sa stiu unde este localizat filtrul de benzina la motorizarea 1.2 benzina.Multumesc
Skip ads

  • sMESE

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2007

  • Mesaj Privat
E in pompa, pompa in rezervor. Nu e consumabil si nici nu se poate schimba. Decat cu forta...
  • aquabluedod

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2010

  • Mesaj Privat
M-am gandit ca ar fi in rezervor dar speram sa fie separat si pompa si filtrul,am 40.000km si mi se aude pompa in masina deja.........
  • sMESE

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2007

  • Mesaj Privat
o solutie ar fi sa pui de la Mol, Omv... astea... Smile [dupa ce schimbi. am 89.000 si n-am probleme. cred. Smile ]
Skip ads

  • tracto

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor ! Detin o Corsa D facelift 2010 cu motor de 1,2. Am efectuat ~ 15.000 km si am mers cu ea la revizie.

Cand am ridicat-o de la revizie am avut parte de o surpriza. Pe factura scrie pentru un SINGUR articol asa : "filtru aer benzina" . Cand am intrebat daca sunt amandoua in pachet mi-a spus ca doar cel de aer este si ca cel de benzina nu se schimba niciodata fiind inclus in pompa de benzina. Am ramas putin uimit. Eu nu am mai auzit de asa ceva. Pentru a intari cele spuse mi-a dat un exemplu cu acelasi sitem - Logan de 1,4. L-am intrebat pe reprezentant daca vreau sa schimb filtrul de benzina trebuie sa schimb pompa de benzina si mi-a raspuns sec : "da!" . Inainte sa ma pronunt cu privire la neprofesionalismul de care au dat dovada as dori sa va intreb pe voi posesorii care cu siguranta ma puteti lamuri daca asa este.

Daca filtrul de benzina exista si nu este in pompa as dori sa va intreb la cati km trebuie schimbat si cam unde se afla ?

Va multumesc !
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@tracto
la motorizarile mai noi s-a renuntat la un filtru de benzina montat pe instalatia de alimentare au ramas cu o singura sita care se afla pe sorbul pompei de benzina si ca locatie se gaseste in rezervor, de inlocuit se inlocuieste cu pompa cu tot asta daca se defecteaza pompa sau curatit atunci cand apar probleme si preventiv la 3 4 ani asta asa ca sa iti faci delucru Wink
  • tracto

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns !

Deci nu exista "filtru" nici macar in pompa, e doar o sita ?
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
din cate stiu eu e doar o sita, poate unu din colegi de a desfacut pompa sa confirme sau infirme cea ce ti-am zis
  • tracto

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Interesant ! Si probleme nu sunt ? Adica iarna daca am putina apa pe furtun si ingheata ?
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
se presupune ca alimentezi cu combustibil de calitate care nu are apa in el deci nu exista nici un pericol, daca ai apa in benzina si ingeata, o duci undeva la caldura si astepti sa se dezghete Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR