Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • gogutzu

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2007

  • Mesaj Privat
sal fratilor opelisti !Am si eu o problema si nu gasesc solutia. Imi tremura motorul la relenti si miroase a benzina nearsa. Am fost la tester si a gasit urmatoarele coduri de eroare :P0170, P0420, P0134, P0140, P0725.Care este problema si cum se poate rezolva. Astept parerile voastre si va multumesc anticipat.Masina despre care este vorba e un opel vectra B2 din 2001 benzina, 1.8l, 92 kw, 125 CP, tip motor Z18XE.Multumesc !
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat

  • gogutzu

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Stefan, iti multumesc mult de ajutor dar te rog daca sti mai exact ce are masina sau ce trebuie sa schimb la ea.Eu am schimbat pina acum:bobina inductie ,sonda lambda, debitmetru, bujiile, verificat sonda de presiune benzina.Am uitat sa precizez ca am si GPL pe ea, posibil sa mai bage gaz cind o trec pe benzina?
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Adica sa inteleg ca dupa ce ai schimbat tot ce ai enumerat tu mai sus tot i-ti mai apar aceste erori ?
Daca da inseamna ca nu ai probleme pe sondele lambda ci pe catalizator care poate fi infundat,presupun ca verificarea cablajului si a mufelor sondelor lambda a fost facuta.
Vezi ca mai ai o eroare care se refera la senzorul de rotatii CKP crankshaft acest senzor da informati despre pozitia arborelui cotit vezi si acolo sa nu ai belele la cablaj ,mufa senzor sau chiar senzor este situat undeva pe sub motor.
Ai incercat sa deconectezi instalatia de GPL sa vezi cum se comporta fara ea motorul ?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR