Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • hora

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salutari. Am fost ieri la reprezentanta Opel din Brasov (Victoria). Am citit in showroom de oferta lor de buy-back. Am intrat in vorba cu un consilier de vanzari. In urma calculelor a rezultat ca, daca ei mi-ar oferi 3000-3500 euro pe masina mea, laolalta cu celelalte reduceri, ar mai trebui sa aduc vreo 2000 de euro de acasa plus banii pe trei vouchere rabla ca sa cumpar un Chevrolet Aveo Sedan nou-nout, 1.4 16 valve, Ecotec, 101 cp. Mi-au si verificat masina ca s-o poata evalua. Rezultatul a fost ca masina n-are niciun joc, motorul functioneaza impecabil. (Dupa aceasta evaluare am inceput sa am indoieli daca sa mai dau Opelul sau nu Smile ). Dupa ce am plecat de acolo, urmand sa ma mai gandesc, primesc un telefon de la ei prin care imi spun ca un coleg de-al lor e interesat de masina si ca mi-ar oferi 3500 de euro pe ea. Azi m-a sunat din nou consilierul respectiv. Mi s-a parut destul de disperat si insistent. Vorbea intr-una si aproape ca n-am apucat sa zic o vorba. Mi-a zis ca de vouchere sa nu-mi fac griji, ca ma ajuta ei, ca ma asteapta cu banii, ca oferta de 3500 pe masina mea e mana cereasca, ce mai, incerca din rasputeri sa ma convinga. Voi ce spuneti, ar merita afacerea?
Multumesc
Skip ads

  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
eu zic atat, nu as lua aveo.
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,478
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Online
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salut! Am un coleg de servici cu aveo sedan 1.4. A trebuit sa umble la supape in mai putin de 3 ani si kilometrii vreo 60 de mii, asa ca "buna masina", nu rata ocazia, ca deh Corsa poate mai functioneaza 100 de mii fara probleme la motor, dar cazan de preparat apa calda cu vreo 6000 de euro cand oare vei avea ocazia sa mai cumperi ca se dau ca pita calda. O sa vreau si eu plimbare cu cazan de asta cu garantie.
  • photo.csp

  • Mesaje scrise: 590
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Pastreaza-ti masina ... o cunosti mai bine decat avionul acela bombardat!
Skip ads

  • valyd11

  • Mesaje scrise: 388
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2017 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Aveo nu are decat 2 stele la testele EURONCAP, deci e mult mai slab la caroserie si decat un Logan. NU te sfatuiesc sa dai Opel pe un Aveo. Si eu am un prieten care mai demult cand o luase de NOUA a avut ceva probleme la articulatii pe fata, nu mai stiu exact ce anume.....

PS. Nu e nici o mana cereasca oferta lor cu 3500 euro, daca ai vinde-o ai lua bani mai multi

Parerea mea e sa pastrezi Corsa, motor de 1,3 diesel, consuma putin, ce vrei mai mult?
  • mircea.pele

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Parerea mea mai bine tii corsa. Nu cred ca merita afacerea
  • JAC2.00tdi

  • Mesaje scrise: 1,452
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Avand in vedere ca acel Aveo e nou eu zic sa gandesti asa:... cat vreau sa tin masina?... cat costa ea acum?... la cat va fi evaluata peste 2 ani?... Daca o tii 2 ani si faci in jur de 40 de mii cu ea si poti sa mai castigi ceva la ea poate se merita.... Un lucru e cert, nu cred ca e o masina cu care sa treci de 100 k, corsa DA!

Una peste alta eu as prefera Corsa in continuare... dar decizia e numai a ta!
  • babuliu

  • Mesaje scrise: 526
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
hora a scris:...Voi ce spuneti, ar merita afacerea?...

Nu
Skip ads

  • Vergy

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Ar fi mana cereasca pentru ei,de ce crezi ca erau asa disperati,cu gandul ca poate cedezi,nuuuuuuuuuuuuuuuuuu !
  • hora

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Asa ma gandesc si eu. Dar, totusi, Chevrolet nu e "frate" cu Opel? Nu sunt amandoua GM? Motorul, cel putin, e Ecotec-ul care e (era) folosit si pe Opel sau ma insel?
  • boby19166

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2010 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Apartine si Chevrolet de GM dar nu se compara cu Opel, cel putin din ce am vazut eu. cand am luat Corsa mea eram si eu intre Logan(practic la un pret "bun"), Chevrolet Aveo Sedan am vazut prin oferte si parea ok la rpima vedere ( si dupa ce m-am documentat putin mi-a pierit cheful de Chevrolet) si Opel..pe care l-am ales pana la urma si nu regret deloc. pana acum am aproape 10.000 km si nu am avut (inca) probleme cu masina (Opel Corsa D). eu ca totusi Opel este peste Chevrolet si chiar daca ai un Opel mai vechi merita sa-l pastrezi pentru ca va tine mai mult decat Aveo cel nou.(mai am si un Opel Vectra A de 18 ani si pot spune ca Opel e fiabil daca ai grija de el..adica daca intretii masina cum trebuie)

Bottom line..stai la Opel si lasa Chevroletul deocamdata.(uite..pe 15-16 aprilie la toate reprezentatele Opel sun oferte speciale care tin doar 24 de ore...dute la o repr. Opel pe 15 aprilie si vezi ce oferta "mega-speciala" iti fac de se tot lauda la TV ca o sa fie preturi super bune..incearca la ei cu buy-back si maisna noua...poate vei fi suprins de pret..oricum vei fi surprins de pret...cred ca in sensul negativ..ca marketingul umfla beneficiile mascat)

studiaza ofetele de poimaine si vezi daca e vreo diferenta din ce iti spun ei..vezi la o corsa D sau un Astra Clasic III...poate iti place careva

PS: rog cele de mai sus sa nu se considere reclama. nu am precizat nume de reprezentante..am facut doar referire la promotia care se va desfasura pe 15-16 aprilie la toate repr. Opel din tara.

Spor
  • hora

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Desigur ca mi-ar placea un Astra dar e prea scump. Aveo e, oricum , mai ieftin. In fine, ideea e ca am renuntat la posibila afacere din simplul motiv ca nu ma pot lipsi acum de 2000-3000 de euro. Mai conteaza si faptul ca, in urma testarii facuta de ei, masina mea a iesit excelent. Asa ca...mai raman cu ea. In final, insa, tot masina noua e tinta.
Mersi pentru sfaturi.
Skip ads

  • bandreyi9

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 y20 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2008

  • Mesaj Privat
ai mers cu un aveo ?eu zic sa stai in banca ta ,pardon in corsa ta Very Happy
  • moshu1

  • Mesaje scrise: 980
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Nu da Corsa,nu se merita !
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,478
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Online
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
@hora sper ca te-a parasit gandul de aveo.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Eu am alta 'teorie' , in RO trebuie masina nationala evident daca vrei Logan adica motor bun pus pe un cotet e treaba ta... Masini pentru noi ar fi Renault, VW, Opel dar atentie la model, sa fie cat mai multe pe strada.
Daca ai o masina rara nu gasesti piese, mecanicii nu au habar...este jale sa te duci la reprezentanta cu masina in garantie si ei prind fluturi.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
si ca il completez pe Dan la ce a scris si il sustin in ideea lui cu o mica diferenta: nu lua masini franceze... sunt de belea: ieftine cand o iei cu multe exstrase si apoi dai pe piese de te doare capul si mai mult sunt si slabe si prost gandite. Cumpara ceva nemtesc si sa fie cat mai multe pe strada...
  • catalinra

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Am citit de curand un top cu cele mai proaste masini americane printre ele se afla si aveo, eu unu nu as schimba mai ales ca te va costa mai mult la consum plus revizii facute in service ca sa nu pierzi garantia.
  • moshu1

  • Mesaje scrise: 980
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2009

  • Mesaj Privat
O completare la ceea ce a zis @mikyboy
mikyboy a scris: nu lua masini franceze..
.. si nici italiene (sfatul meu )
  • hora

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Ok, ok...am inteles! Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR