Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Caroserie
  • medichit

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2002 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Buna Ziua tuturor detinatorilor de Opel,

Am un Corsa C 1,2, benzina, 5 usi din 2002.
Am o problema si nu stiu de unde provine deoarece aparent nu se observa nimic ...
E vorba despre faptul ca am apa in portbagaj, sau mai exact o colectez de undeva...
E de fapt a doua oara cand constat acest fapt neplacut, prima oara am dat vina pe sticla de 5 l de lichid de geam tinuta in portbagaj dar am eliminat acest posibil factor si iar am colectat apa.
Apa e multa, s-a umplut chiar si piulita de plastic de la rezerva, nu mai zic de covoras, care e ud in proportie de 95%, de actele si hartiile pe care mi le-a afectat.
Poate fi problema de chedere, sau am vreo gaura in caroserie de care nu am habar ...
Cat ar costa sa schimb chederele sau cum sa identific problema pt a evita o cheltuiala inutila?

Multumesc anticipat
Skip ads

  • gtt66
  • Suspendat
  • 27 mesaje
  • din 17 Jan 2011
  • Astra 2002 y17dt
  • Bucuresti
  • gtt66

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2011

  • Mesaj Privat
vezi sa nu ai vreun cheder ciupit sa nu le schimbi pe toate degeaba
  • medichit

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2002 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2011

  • Mesaj Privat
SAlut,

Multumesc de sfat, insa aparent nu am observat nimic pe nicaieri vizavi de vreo ciupeala a chederului.
Cred c-o sa ajung pe la vreo spalatorie si o sa dau bancheta din spate jos si o sa rog sa-mi dea presiune de apa pe haion sa vad pe unde intra apa...

gtt66 a scris:vezi sa nu ai vreun cheder ciupit sa nu le schimbi pe toate degeaba

  • kumkum

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Asta ar fi cea mai buna solutie, numai sa ai bafta sa si vezi pe unde intra ca daca se prelinge cine stie pe unde .....sa nu stai mult si bine prin portbagaj.
Skip ads

  • lentica

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Salut! sunt nou pe aici si vreau sa fiu si eu de ajutor in problema ta cu apa in portbagaj.Am avut aceeasi problema si era de la garniturile de la lampile spate.Nu am gasit garnituri dar le-am scos pe alea vechi si sub ele am aplicat un strat gros de silicon sanitar,asta ca sa le si inalt,nu doar sa etansez.Am lasat 2-3 ore sa se usuce si dupa aia am pus lampile la loc.Lampile sunt prinse in doua holzsuruburi,se scot usor,dar mare atentie sa pui garniturile pe aceeasi pozitie!Daca inca mai ai problema,sper ca sfatul meu o sa-ti fie de folos Wink
  • medichit

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2002 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2011

  • Mesaj Privat
lentica a scris:Salut! sunt nou pe aici si vreau sa fiu si eu de ajutor in problema ta cu apa in portbagaj.Am avut aceeasi problema si era de la garniturile de la lampile spate.Nu am gasit garnituri dar le-am scos pe alea vechi si sub ele am aplicat un strat gros de silicon sanitar,asta ca sa le si inalt,nu doar sa etansez.Am lasat 2-3 ore sa se usuce si dupa aia am pus lampile la loc.Lampile sunt prinse in doua holzsuruburi,se scot usor,dar mare atentie sa pui garniturile pe aceeasi pozitie!Daca inca mai ai problema,sper ca sfatul meu o sa-ti fie de folos Wink


Da ai dreptate, multumesc frumos, am creeat aceasta problema si tot eu am rezolvat-o.
Am avut o lipsa de masa la intrerupatorul de pe haion(nu aveam lumina in portbagaj) si am tras un fir pe sub lampa stanga spate. Mi-a fost teama sa-l bag prin burbuf, ca sa nu-l rup, insa a reizstat in final.
am bagat firul pe sub garnitura cea mare dreptunghiulara si pe langa el intra apa pe celelalte.
am depistat asta scotand din portbagaj protectiile de plastic si pasla si apoi bagand mana prin acele gauri mari mi-am dat seama ca am gresit rezolvand o problema prin creearea alteia.
Am sucit garnitura cu 180 de grade, firul l-am bagat cu greu prin burduf si gata.
  • valiczc

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Si eu la corsa c am avut problema asta...tot asa m-am gandit prima data la lichidul de parbriz din sticla, apoi la condens, apoi la chedere...
Era vorba de pompita care duce apa la geamul din spate...curgea de acolo...cand dau sa spal geamu din spate curge in portbagaj....
Stie cineva pe unde ajung la furtunul de acolo? ce sa desfac? multumesc
  • medichit

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2002 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2011

  • Mesaj Privat
valiczc a scris:Si eu la corsa c am avut problema asta...tot asa m-am gandit prima data la lichidul de parbriz din sticla, apoi la condens, apoi la chedere...
Era vorba de pompita care duce apa la geamul din spate...curgea de acolo...cand dau sa spal geamu din spate curge in portbagaj....
Stie cineva pe unde ajung la furtunul de acolo? ce sa desfac? multumesc


Salut,

E nitel complicat, in sensul ca trebuie umblat cu grija la stalpul din stanga spate din interior partea dinspre haion, trebuie desfacuta cu grija sa n-o cutezi, pllus daca tin eu minte bine cand am umblat pt firul de masa si plasticul care captuseste haionul.
O sa observi cand deschizi haionul, un furtun de cauciuc gros prin care trece cred si acel furtunel. E mai greu de explicat ...
Mai usor mi-ar fi sa-ti arat cu niste poze, dar nu stiu cand o sa le fac si cand o sa le si pun sa le vezi.
Mai vb.
  • valiczc

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2011

  • Mesaj Privat
medichit a scris:
valiczc a scris:Si eu la corsa c am avut problema asta...tot asa m-am gandit prima data la lichidul de parbriz din sticla, apoi la condens, apoi la chedere...
Era vorba de pompita care duce apa la geamul din spate...curgea de acolo...cand dau sa spal geamu din spate curge in portbagaj....
Stie cineva pe unde ajung la furtunul de acolo? ce sa desfac? multumesc


Salut,

E nitel complicat, in sensul ca trebuie umblat cu grija la stalpul din stanga spate din interior partea dinspre haion, trebuie desfacuta cu grija sa n-o cutezi, pllus daca tin eu minte bine cand am umblat pt firul de masa si plasticul care captuseste haionul.
O sa observi cand deschizi haionul, un furtun de cauciuc gros prin care trece cred si acel furtunel. E mai greu de explicat ...
Mai usor mi-ar fi sa-ti arat cu niste poze, dar nu stiu cand o sa le fac si cand o sa le si pun sa le vezi.
Mai vb.


Nu ma bag pana nu sunt sigur nu as vrea sa fac vre-o prostie...mai ales ca as putea strica aspectul interior daca fac cute.....
Multumesc mult si astept pozele cand vei avea timp, nu e graba...
  • medichit

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2002 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2011

  • Mesaj Privat
medichit a scris:
valiczc a scris:Si eu la corsa c am avut problema asta...tot asa m-am gandit prima data la lichidul de parbriz din sticla, apoi la condens, apoi la chedere...
Era vorba de pompita care duce apa la geamul din spate...curgea de acolo...cand dau sa spal geamu din spate curge in portbagaj....
Stie cineva pe unde ajung la furtunul de acolo? ce sa desfac? multumesc


SAlutare,

Nu te-am uitat si m-am decis sa ma uit mai cu atentie analizand problema ta si incercand sa-ti fiu de folos.
Pentru a avea acces la acel stropitor cred ca e dificil, insa in prima faza cred ca ar trebui sa scoti din acele chedere burduful de protectie, acela gros cu cabluri care face legatura intre caroserie si haion si sa identifici care este furtunul pt circulatia lichidului de geam.
Daca cumva ai bafta sa fie spart furtunul in zona burdufului e tare bine ca poti face ceva sa lipesti, captusesti, sau sa inlocuiesti bukata defecta, altfel insa cred ca e cazul de service, pentru ca studiind mai atent ieri, nu prea am observat o cale de acces la stropitor.
Cred ca daca ai fi nevoit sa inlocuiesti haionul ai observa ca vine cu furtunelul afenet gata montat.
In schimb daca spartura furtunelului este in zona dinspre caroserie in interior, trebuie sa decopertezi cu atentie interiorul si initial daca te incomodeaza sa demontezi si corpul lampii, asta fiind simplu.

Succes in investigatii.



Salut,

E nitel complicat, in sensul ca trebuie umblat cu grija la stalpul din stanga spate din interior partea dinspre haion, trebuie desfacuta cu grija sa n-o cutezi, pllus daca tin eu minte bine cand am umblat pt firul de masa si plasticul care captuseste haionul.
O sa observi cand deschizi haionul, un furtun de cauciuc gros prin care trece cred si acel furtunel. E mai greu de explicat ...
Mai usor mi-ar fi sa-ti arat cu niste poze, dar nu stiu cand o sa le fac si cand o sa le si pun sa le vezi.
Mai vb.

Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Caroserie

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR