Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Moga.Alexandru

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Azi pentru prima data mergand cu masina din treapta a 3 a de viteze mi-a sarit , sa recapitulez . Plec din loc lejer a 1 a , a 2 a si la a3 a daca o apas mai lung ( nu talpa ) schimbatorul de viteze sare din treapta a 3 a cu un sunet urat ca si cum nu as apasa ambreaju si as incerca sa bag in viteze . Stie cineva ce ar avea ? Poate fi de la timoterie sau din cutie ? Cineva care poate s-a confruntat cu aceasta problema .
Va multumesc foarte mult .
Skip ads

  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
din pacate este din cutia de viteze.
cineva a patit la fel,numai ca ii sarea din a 2-a.
totusi verifica si timoneria sa nu aibe joc mare.
  • Moga.Alexandru

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Si daca e din cutie , ce poate avea ? Cat de grav e problema si mai ales , cat de scumpa e problema asta ?
  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
nu am auzit pe nimeni sa repare asa ceva.
stiu ca o astfel de cutie costa in jur de 500 euro.
Skip ads

  • bog15dan

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2009

  • Mesaj Privat
550e e doar cutia+ 600 ron manopera daca e cutia, preturile sunt piperate, verif timoneria si apoi cutia, poate e dus doar pinionul de la viteza a3a. dak te ajuta cu ceva am o cutie 6+1 m20 de pe o astra h (cutie sparta, rupt pinionul de la a2a cred).pm daca ai nev d ea sau piese din ea.
  • Moga.Alexandru

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Nu a fost nevoie . Cutia am reparat-o la un service . A iesit extrem de bine . Pot spune chiar ca merge mai bine decat de regula , schimbarile sunt mai ferme ( intra mai precis in fiecare treapta si fixa , nu joaca cand iau picioru de pe aceleratie si apas la loc ) Si nu m-a costat nici macar pe aproape cat o cutie SH ....
P.S am facut deja 5.000 km cu cutia reparata si am tras de masina in toate felurile posibile sa vad daca cedeaza ...
  • andreixyz

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2011

  • Mesaj Privat
va salut
am intrat aici pt a raspunde la intrebarile voastre referitoare la cutia de viteze
sa stiti ca se repara si cutiile de viteze Smile
cu asta ma ocup eu
pt orice intrebari pe acest subiect va stau la dispozitie
  • gaby390

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Andrexyz -

Eu am o cutie de astra h 1.3 diesel in 6 trepte... am dus-o la ecomax aici in cluj sa o repar si cica imi sunt distrusi rulmentii de pe ea. Tipul mi-a recomandat sa o schimb cu alta si zicea ca nu prea se gasesc rulmenti pentru aceasta. Tu ai avea de unde sa gasesti si sa o repari?
Daca da, lasa-mi ceva date de contact si te sun eu. (Sunt tot din cluj)
Skip ads

  • andreixyz

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2011

  • Mesaj Privat
nu o sa-ti recomande niciodata sa o repari pt ca ei nu repara cutii
insa nici nu merita sa cumperi o alta cutie din cauza rulmentilor
rulmentii se pot schimba
[interzis]
  • gaby390

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2011

  • Mesaj Privat
cand as putea sa te sun sa discutam si cam cat ar costa inlocuitul rulmentilor?
  • andreixyz

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2011

  • Mesaj Privat
oricand
nu dorm pana la 23 30
deci si acum
  • haidar

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Salut.

Am un Opel corsa D 1.3 cdti 95 cp din 2010 cu 56.000 km la bord si recent am fost la reprezentanta sa schimb discurile de frana si placutele si mi-au semnalat o problema la cutia de viteze.

Cand plec de pe loc cu a 1-a schimbatorul de viteze se misca inainte si inapoi,de asemenea se intampla si in vitezele a 5 si a 6-a.mi-au spus ca trebuie numaidecat sa o repar si ma cost 4000 ron.

va dati seama ca am ramas inghetat nu am de unde sa scot o asemena suma si oricum nu as da mai ales la km putiti pe care ii am.

Cutia e viteze nu o fortez dar s-a intamplat o data sa nu-mi intre in a 1-a si am fortat de asemena nu a intrat in a 3 a (ma grabeam) si am lovit-o tragand de schimbator nervos.

mentionez ca toate reviziile sunt la zi la service opel .de asemena o alta problema a motorului soarece(cum ii zic eu) e ca merge foarte anemic iarna trage greu si cand schimb vitele simt ca imi agatza schimbatorul mai ales cand o turez.

Rog un expert care stie sa ma ajute cu niste sfaturi referitor la dieselul asta experimental,mai pot merge in conditiile astea sau trebuie musai sa schimb la cutia de viteze.

de asemena rog cunoscatorii sa mi explice cand si la ce turatie sa schimb vitezele pt un consum optim si sa mentn functiile motorului corecte.

va multumesc!
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Bine ai venit.
Trebuie verificati/inlocuiti rulmentii din cutie, insa pretul pe care l-au cerut e exagerat. Masina mai e in garantie ? Ar trebui sa ti-o repare gratis.
Schimbatul vitezelor se face, de regula, in plaja de turatii 2500-3000. Depinde de motor si conditii de trafic.
  • andreixyz

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Aceste cutii au probleme cu un rulment. Miscarea schimbatorului vine insa de la mansoanele dintre viteze.
Cutia se repara mult mai ieftin insa .
  • haidar

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Va multumesc mult pt raspuns.Va dati seama ca ma rupe suma asta in conditiile din Romania.

Masina nu mai este in garantie.Mi-au mai spus ca nu ar trebui sa circul mult cu ea si sa merg sa schimb rulmentii si trebuie sa fac multe drumuri Iasi Bucuresti

Mi-au zis ca se poate bloca cutia cu imposibilitatea de a mai schimba vitezele si citez "acolo ramai cu ea" si voiam sa va intreb daca mai pot circula cu ea in conditiile date.
o sa ma duc sa o verific asa cum m-ati sfatuit la un mecanic sa vad ce parere are.

Reprezentanta Opel te jupoaie de bani!
  • haidar

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2013

  • Mesaj Privat
sa inteleg deci ca miscarea schimbatorului iniante si inapoi cand accelerez intr-a intaia e de fapt problema cu rulmentul sau ar trebui sa fie si alte "simptome"?

altceva in afara de miscarea asta exista adica intra bine in viteze,nu sare din viteze nu se aud sunete doar simt ca agatza in viteza 3 uneori cand schimb din a 2-a in a 3-a si turatia e peste 2500 rpm. cu rulmentul de aia va

as vrea sa stiu sigur ca am pb cu rulmentul de aceea va intreb ca cei de la service mi-au spus diagnosticul numai pe baza acestui simptom adica treaba cu schimbatorul.

multumesc !
  • haidar

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Andreixyz cam cat m-ar costa (un pret estimativ)toata operatia sa nu iau teapa pe la mecanicii astia din Iasi..
fii sigur ca daca as fi mai aproape de cluj as veni sa o vezi.
Multumesc!
  • andreixyz

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Scuze pt intarziere insa nu am vazut aceasta intrebare. Poate problema ta e deja rezolvata . Cam 300 dat jos cutie si pus inapoi , 200 manopera de reparatie a cutiei si 200 rulmentul .Ar mai fi si un schimb de ulei ...deci pe la 800 ron.
  • sandel72

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2014

  • Mesaj Privat
buna ziua!am un opel astra h 1,3 cdti...m au pacalit ca are 98.000 de km cand am cumparat o...avea 300.000km reali...in viteza a 5 a cand acceleram se auzea un zgomot ,ca niste batai...acum merg cu ea ...din a 4 a...dau in viteza a 6 a,pentru ca in viteza a 5 a nu intra nici la rece,nici in mers...ce ar putea sa fie...va multumesc!
  • andreixyz

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Sal. Nu intra in sensul ca nu te lasa sa cuplezi sau schimbatorul merge in a 5 a dar nu trage ?
Teoretic a ras pinioanele de a 5 a sau daca nu te lasa sa cuplezi a rupt inelul sincron.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR