Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • moldovan_nicu74

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Eu am un Astra F din 1992 fara clima.La mine ca sa schimb beculetele am scos casetofonul si imediat in spatele butoanelor de la care se actioneaza aerul se vad 4 fire,2 cate 2,2 in stanga 2 in dreapta care intra ca intr-o mufa de plastic.Se trage cu mufa de plastic afara din lacasul ei cu tot cu fire si in acea mufa se afla becurile.
Skip ads

  • vandalul

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2008

  • Mesaj Privat
cum ai dat jos casetofonul?
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Ca o sugestie : la sistemul in care becul se afla in spatele butonului de reglaj al aerotermei merge de minune bec de instalatie de pom de iarna Very Happy (sa nu radeti), cu tot cu soclu . Eu l-am pus la direct la 12 Vcc .
Deci : se scoate butonul din mijloc exact cum a explicat colegul de forum 2 posturi mai sus si se inlocuieste cu un singur bec, care poate avea diferite culori . Personal am ales culoarea albastra care in combinatie cu galbenul plasticelor a dat o culoare verde f. placuta.
  • wsn_asf

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
mie nu mi se mai aprinde partea stanga a consolei, asta inseamna ca am mai multe becuri ?
Skip ads

  • hoinarel

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2007

  • Mesaj Privat
La mine a fost un beculet ars, cel din dreptul indicatorului de rezervor...
Sunt mai multe beculete, daca se arde vreunul sau mai multe atunci partea respectiva este mai slab iluminata.
  • sebitutzu

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare !

Eugen, am vazut ca te pricepi binisor si poate ma ajuti si pe mine.
Nici mie nu mi se mai aprinde becul de la consola centrala care ilumineaza butonul de la ventilator, incalzire/racire respectiv pozitionarea aerului.
Care ar fi cauza ? sincer nu cred sa se fii ars, am fost cu masina la tinichigiu si de atunci nu mai merge.
Exista ceva mufa sub capota care are legatura cu iluminarea consolei ? deoarece am o mufa sub capota care nu intra nicaieri, desi logic ar trebui sa intre undeva.

Merci mult,
Astept raspunsul tau !
  • mircea neicu

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
becurile astea nu prea iti dai seama daca sunt arse numai prin simpla vizualizare, ca sa fii sigur il inlocuiesti cu un altul nou. daca nici atunci nu se aprinde, trebuie demontata consola centrala si vazut daca nu cumva a ramas vre-o mufa neconectata. daca tinichigiul ti-a demontat consola si a umblat pe acolo, de la el ti se trage. altfel e becul ars.
  • sebitutzu

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare Mircea,

Ideea e ca mecanicul nu a umblat deloc la interiorul masinii. El doar mi-a schimbat un radiator, mi-a montat traversa fata si o bara fata noua.
Nasol e ca nu stiu daca iluminarea consolei centrale din bord are legatura cu vreo mufa care e sub capota, deoarece am o mufa care nu intra nicaieri, e chiar langa farul stanga fata.
Am sa incerc sa scot becul din consola, dupa care voi merge eventual la un electrician, daca nu rezolv problema.
Stii cumva, iluminarea consolei are vreo tangenta cu vreuna din sigurantele in blocul de sigurante ? (eu m-am uitat pe schita de sigurante dar nu am gasit nimic asemanator)

merci !

Skip ads

  • mircea neicu

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
daca mufa necuplata e sub capota, langa far, atunci n-are nici o treaba cu beculetul din consola centrala care tie nu-ti mai lumineaza.
ca sa ajungi le bec (e un bec de bord, de 12 V, fara soclu) tragi in afara butonul care regleaza treptele de ventilatie. trage un pic mai hotarat, mie mi-a fost frica la inceput sa nu-l rup si asa am ajuns sa demontez toata consola centrala.
la mine neiluminatul consolei n-a avut nicio treaba cu sigurantele, toate erau in buna stare.
succes in rezolvarea problemei. nu e atat de geu incat sa fie cazul sa apelezi la un electrician auto.
  • sebitutzu

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salut dinnou,

Da, intr-adevar mufa aia nu cred ca are legatura cu becul din consola centrala, nu are nici logica.
Am incercat azi sa trag de butonul care regleaza treptele de ventilatie, dar nu iese.
Cat de tare trebuie sa trag ? Sigur la modelul meu de Opel iese butonul asta afara prin tragere ? (Opel Astra G 2002 benzina, 1,6 16 V 101 CP )
Sincer decat sa rup butonul mai bine dau 10 ron la electrician Laughing
La tine era becul ars cand ai demontat consola Mircea ?

  • mircea neicu

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
am avut arse atat becul de la climatizare cat si cel de la bricheta.
initial am tras de toate cele 3 butoane, nu foarte tare si fara sa fiu convins ca trebuie sa iasa, dar pentru ca n-am rezolvat nimic, m-am apucat de demontat bricheta si apoi toata consola centrala. am schimbat cele 2 becuri si abia cand am montat totul la loc mi-am dat seama ca puteam ajunge la becul de la blocul de climatizare mult mai usor (tragere in afara buton trepte ventilatie).
in principiu, ai acelasi tip de bord si consola centrala ca la masina mea, deci ar trebui sa poti scoate acel buton prin tragere, repet, un pic mai hotarat. cel putin la mine asa a fost. nu cred ca are vreo importanta tipul instalatiei de climatizare, eu am behr. bafta.
  • sebitutzu

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salut !

Am sa incerc sa trag mai hotarat de buton sa vad daca reusesc sa-l scot. Oricum asta va fi in week-end, acum masina e la vopsit.
Multam de sfaturi deocamdata ! Daca mai ai ceva recomandari care sa ma ajute le astept cu interes.
Ne mai auzim !

Skip ads

  • sebitutzu

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare !

Am reusit sa schimb becul de la consola centrala.
Toate 3 butoanele le-am scos afara, intr-adevar se scot relativ usor.
M-am chinuit putin cu becul, deoarece e destul de mic, dar in final am reusit.

Merci de ajutor !!

  • marius112

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2012

  • Mesaj Privat
spuneti-mi si mie va rog ce denumire are beculetul acela, ca am reusit sa il scot, dar cand am vrut sa il bag la loc sa vad daca o ia, l am scapat jos, si nu l am mai gasit. ca sa ajung la el am tras de rozeta de la ventilator, dar sa stiti ca merg toate 3 scoase, dar becul este in spate la rozeta de la ventilator.
  • marius112

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2012

  • Mesaj Privat
eugen a scris:S-o luam sistematic:
Explicatii pentru astra G:
Pasul 1. Trage de butonul din mijloc (selectorul pentru viteza aerotermei) -- indicat cu sageata rosie... Nu are nici o siguranta, asa ca trebuie sa iasa destul de usor. Ai grija sa nu il zgarii, ca va lumina prin zgarieturi.
Pasul 2. Cu o penseta, sau patent ingust, sau ce poti extragi becul pozitionat sub buton -- indicat cu sageata albastra... E un bec fara fasung, iese usor, n-are vreo siguranta sau alte asemenea. Costa 1,4 roni.



Restul se face in sens invers. Succes
obs: daca lumineaza doar din cand in cand, atunci recomand sa indoi putin contactele de pe bec.




Are vre un nume becul ala? sau vre un cod ceva, ca eu l am scos dar mi a cazut inauntru acolo, si nu stiu ce fel de bec sa cumpar:(
  • mircea neicu

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
bec fara soclu sau liliput ii mai spune.
  • calyyn80

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2011

  • Mesaj Privat
salut,si eu m-am confruntat cu ambele probleme,referitor la consola centrala,exista doua tipuri,unu cu doua becuri *leduri* si atunci ai nevoie pentru a le schimba sa dai jos toata consola,tipul doi este cel mai simplu se pune pe pozitia 1 butonul de la treptele de ventilatie si se trage de el sub el se afla ledul,la ceasuri sunt trei leduri speciale,se gasesc la magazinele de piese auto...te pot ajuta cu manualul de reparatii pt opel si ai sa gasesti tot...o zi buna
  • adryian26

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Salut.
Am un opel astra g 1.7dti din 2000 si am o problema cu iluminarea la consola centrala, mai precis nu mi se mai vede temperatura de afara.E un bec ars ma gandesc eu.Problema e cum ajung la acel bec ?cum dau jos consola?sau daca trebuie demntata ,ca sa ajung la acel bec.Daca ma puteti ajuta va rog dati un semn.
Multumesc anticipat.
  • kill3r000

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Salut!
La masina din semnatura, este normal sa nu am lumina la cele 3 rotite? Am posibilitatea de a scoate rotita din mijloc sau este necesara indepartarea consolei? Precizez ca am luminate butoanele de dedesubt.
Multumiri anticipate!
  • gutavirgilmarius

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Cand aveti,pe trapta 2 caldura,trageti cu incredere.Cu un patent cu varful indoit se scoate beculetul fara fasung.Se pune la loc becul,tot cu patentul.Becul costa 1 leu.Ieri l-am schimbat eu.Daca nu merge,mai miscati becul,sa faca contact.
Sarbatori Fericite!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR