Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • [cj]sharky

  • Mesaje scrise: 277
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2009

  • Mesaj Privat
nici nu are sens.
Prea mult de lucru si prea putine avantaje reale.

MA indoiesc ca vei transporta marfa cu masina sau vei conduce ca nebunul ca sa fie nevoie de discuri mari. Lasa discurile mici, sunt mai usoare si vor da un comportament mai bun al masinii cand treci peste gropi.
Skip ads

  • Andrei2193

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Salut! Urmeaza sa imi schimb discurile si placutele de frana la astra h si am o oferta pt marca atec (nu ate) sunt nemtesti, imi puteti spune daca stiti ceva despre aceasta marca? Multumesc anticipat!
  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
salutare. urmeaza sa imi schimb discurile si placutele frana de pe puntea spate. ca si discuri as prefera ferodo premier, iar placutele tot ferodo premier. imi poate spune cineva daca fac alegerea corecta? am auzit despre placutele ferodo ca ar tine mult mai bine decat cele ate si trw, doar ca discutiile erau ceva mai vechi si nu stiu daca s-a mai schimbat ceva intre timp. astept ceva pareri despre aceasta combinatie. multumesc anticipat. Am uitat sa precizez ca masina este un astra h caravan z17dth
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
eu am pregatit pentru spate set discuri si placute Bosch, erau cele mai ieftine.
Skip ads

  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
nu prea am fost impresionat de eficienta franei de mana. ce e drept,in ultima vreme am tot avut probleme ba cu cablul de la frana de mana, cand am rezolvat cu cablul a aparut o problema la etrierul stanga spate pe mecanismul franei de mana.
totusi nu imi pare prea eficienta in sensul ca am mai vazut la un prieten cu un gtc tot cu disc pe spate ca nu are forta frana de mana sa blocheze rotile in mers pe asfaltul uscat. si eu si el am avut pana acum discuri GM, impreuna cu placute GM sau ATE.
am citit pe acest topic ceva mai in spate cum ca placutele ferodo aveau aceasta calitate de a bloca rotile in mers.
n-am inteles sigur daca le-ai montat pe masina sau doar le-ai achizitionat si urmeaza montate. m-ar fi interesat sa stiu daca blocheaza rotile in mers sistemul de franare de la bosch. nu va ganditi ca sunt vreun racer care se da toata ziua cu frana de mana, dar ma gandesc ca asa cum tine frana de mana, tine si frana de picior. astept raspuns!
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
nu le-am montat
  • ghimpe--

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2009 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Eu am discuri + placute BOSCH (fata si spate - H Sedan) si sunt multumit pana acum de ele: sistemul de franare functioneaza corect, nu am sunete deranjante. Nu am tras frana de mana in mers, dar am uitat sa o cobor la plecare si masina nu s-a miscat de pe loc, doar s-a ridicat de bot...

PS: atentie ca BOSCH mai fabrica si in CHINA, placutele mele de pe spate sunt "made in china"...am comandat online si abia cand m-am uitat pe cutie am vazut treaba asta. Sper sa se respecte totusi standardul de calitate Bosch si in China.

PS2: placutele de frana au sageata care indica pozitia corecta de montaj, mecanicii de la service nu stiau de treaba asta...
  • mixtretu

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Salut,daca esti o fire mai sportiva iti recomand ATE Power,eu mi-am montat pe a mea un Astra H din 2008 de 110CP Brembo Max cele cu strat de carbon si gravate,sunt extraordinar de multumit de ele,franeaza foarte bine si plus de asta nu se decalesc asa usor.Deci recomand pentru cei mai sportivi ATE Power sau Brembo Max!
Stima
Skip ads

  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
da, sunt o fire mai sportiva.
cat despre trasul franei de mana in mers nici eu nu am acest obicei, dar am observat cand am schimbat cablul franei de mana, am facut o proba si surpriza: masina inainta foarte usor inainte desi s-a lasat putin pe spate. intr-adevar, de pe loc cand am incerat sa plec s-a ridicat de bot masina.
ma voi mai documenta zilele acestea si voi lua o hotarare pana la urma. voi lua in considerare si discurile de la ate sau brembo. va tin la curent cu alegerea facuta.
multumesc tuturor pentru sfaturi!
  • tirnaveni

  • Mesaje scrise: 555
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2009

  • Mesaj Privat
eu am montat TRW și plãcuțe și discuri și fata și spate și sunt mulțumit
  • Andrei2193

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Am primit o oferta foarte buna pt ATE discuri+placute la 780 lei si sunt foarte multumit pana acum , am parcurs cc200 km. Va multumes pt indrumari
  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
am prins un pret bun la discurile ferodo premier (85 de lei/bucata), iar placutele alese au fost trw (100 de lei). urmeaza sa le montez probabil pe sfarsitul saptamanii urmatoare cand sper sa reconditionez si etrierii (am gripat sistemul de franare pe partea de frana de mana) si va voi spune ce parere am despre ele. multumesc pentru sfaturile date!
Skip ads

  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Se gasesc si mai ieftin. 78 discurile, 87 plãcuțele.
  • ciniparu

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001 YDTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2010

  • Mesaj Privat
discuri si placute trw iar dupa cca 5000km discurile s-au ovalizat rau de tot. varza. aveam remsa inainte si eram multumit dar ....am vrut trw! ,,,si am primit!. urmeaza sa pun remsa discuri si placute: numai fata.
  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
momentan nu ma pot pronunta despre frana, pentru ca inca nu s-au asezat prea bine placutele, probabil pentru ca nu merg decat eu in masina, iar frana de spate nu prea este folosita. frana de mana momentan este dezastruasa, dar astept sa se mai lase putin. In tot cazul ce am putut testa putin prin oras sunt multumit de frana, dar cred ca se datoreaza sistemului de franare de pe fata, implicit anvelopelor(225/45/17). astept un drum la sosea cu ceva bagaje si persoane pentru a solicita mai mult sistemul de franare de pe puntea spate si vedem atunci .
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
maine pun si eu Bosch-ul pe spate.
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Spray pentru protectie anticoroziva Teroson, cu zinc, 500 ml, 1 Buc
asta e bun pentru a proteja discurile de frana de rugina ? ( partea de butuc)
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Cred cã gãsesti mai ieftin, la ala plãtesti firma.
Eu mi-am luat direct discuri tratate cu zinc (Meyle Platinum Disk). Am citit pe un forum strãin cateva pãreri si lumea era multumitã, spuneau ca dupã doi ani nu a aparut ruginã pe ele. Eu încã nu le-am montat deci nu pot spune cum rezistã.


  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
eu nu stiam ce si cum, la Astra al luat Bosch si alea is brici, la Zafira pe fata am luat originale, brici, pe spate brembo si au ruginit, arata foarte rau. Acum sa caut un vopsitor si sa le fac frumoase.
  • Dany2016

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Germania
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Salutare ! am si eu un opel, prima mea masina, dar nu cunosc la citi km se schimba placutele de frinare, este o anumita limita de km la care e recomandat de schimbat placutele de frinare sau se schimba cind se uzeaza ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR